Polecane posty

knoro93    215

Też uważam że po tej mokrej jesieni i wiośnie piaski są bardziej wypłukane ze składników. Zresztą to logiczne woda powymywała składniki w głąb profilu glebowego. Odnośnie dokarmiania dolistnego uważam że npk sa zbędne. Takie nawozy sie podaje pogłównie. Jeśli pszenica dobrze rokuje wtedy trzeba jej pompwać mikro bo z czegoś ten plon musi sie wziąść. Jeśli jest susza to te mikro i makro jej g... pomoga bo tu potrzebna jest woda żeby w roślinie mogły zachodzić podstawowe procesy życiowe a więc lepiej zrezygnować wtedy z mikro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Mam za mało doświadczenia żeby polemizować, dlatego na razie dolistne testuje i robię skrupulatnie notatki. Badania wykazują pozytywny wpływ dokarmiania dolistnego na zdrowie i plon głównie jego jakość, więc takich środków używam żeby czysty składnik był najtańszy i stosuje w sytuacjach trudnych dla roślin. Już za 7 zl /kg można dobry nawoz kupić. To wciąż za drogo. Za kilka lat będę mógł więcej powiedzieć. Są tacy co w dokarmianie mocno wierzą, ja na razie obserwuje.
Oczywiście mikro to podstawa żeby nie było że ja tylko Npk


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@ravoj takie badania to przeprowadzają producenci tych specyfików, albo inne podmioty na ich życzenie.. więc zawsze wszelkiego rodzaju słupki, wykresy, krzywe, pójdą w górę po zastosowaniu tych mikstur ;) Większość nie stosowała wapnowania od 20 lat, niektórzy wogóle nigdy tego nie robili, ale co roku ładują po kilka stówek na ha. w opryskiwacz w postaci wszelkiej maści "mazideł" i wio ! Swoją drogą, i tak większość gleb w Polsce ma odczyn kwaśny bądź nawet b.kwaśny, więc dostępność mikro jest w zupełności wystarczająca, a takiego np. manganu nawet może okazać się zbyt wysoka i toksyczna dla rośliny..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec22    37

Pszenica zakończyła kwitnienie i na kłosach zaczynają pojawiać się czarne kropki, co to jest początkująca czerń kłosów ? t1 i t2 było a t3 jeszcze nie i można to jeszcze zabezpieczyć np tebu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Wez duettem ultra przelec. Dwa lata temu mialem te czarne kropki pozniej nikt nie chcial tego zboza kupic i musialem po gazetach sprzedawac po 500zl/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darsonspire    8

 

planuje dac na kłoszącą sie pszenice jara tazer artee i gwarant tylko w jakich dawkach i czy jest sens dawac tak droga ochrone na jarke ktura pewnie nie da dużego plonu choc moge sie mylic bo na zbożach do nie znam sie za wiele, dodam ze pszenica po warzywach

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anatom    0

Witam. Jestem nowy na forum. Zamierzam zasiać pszenice. Zastanawiam którą odmianę zasiać ozimą czy jarą. Gleba klasy 3 i 4 tej. Która będzie lepiej plonować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

ravoj krotka pilka

 

npk dolistne to wyrzucanie pieniedzy w bloto. wiekszosc popelnia blad zaniedbujac ph, nawozenie przedsiewne pk a potem inwestuje w cuda wynalazki.

dolistnie jedynie siarczan magnezu cynk miedz w zbozach pod koniec krzewienia. nic wiecej nie przyniesie zwyzki plonu

Też uważam że makro dolistnie nie daje nic po za pustą kieszenia, jeśli ph uregulowane lub powyzej 6.5ph bez mikro dolistnie nie da się osiągnąć dobrego plonu, każdy inny przypadek ekonomicznie zdecydowanie nie jest uzasadniony

Co do wody dziś o czwartej rano syn jechał siać nawóz na skoszone łąki z 13-15km od mojego domu, u nas sucho i bez deszczu nagłe po może 40min sym przysyła mi fotki a moje łąki 10cm pod wodą wszystkie, taka nawałnica przeszła, tak że współczuć tym co mają za mało lub za dużo wody...ot taki biznes na pogodę nie mamy wpływu i trzeba się do niej dostosować.

Witam. Jestem nowy na forum. Zamierzam zasiać pszenice. Zastanawiam którą odmianę zasiać ozimą czy jarą. Gleba klasy 3 i 4 tej. Która będzie lepiej plonować.

Kolego jeśli zadajesz takie pytanie to albo szybko do książek albo oddaj komuś w dzierżawę kto się na tym zna, bo nie wystarczy mieć pole zasiać i zebrac plon- po drodze jest coś jeszcze! Edytowano przez 20CBR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anatom    0

Chciałem potwierdzenia fachowców. Czy polecacie jakaś konkretna odmianę pszenicy ozimej. Ziemia w centralnej Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

Odmian pszenicy jest od ch^ja a każdy inną poleci ja ze swojej strony mogę juliusa i torasa polecić choć sa to już stare odmiany i sam bacznie czytam co koledzy z forum mają i co po zniwach polecą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Powiedz co w ogóle wiesz o sztuce rolniczej bo nie wiadomo od czego zacząć. Dopiero zaczynasz się w to bawić? Bo pytanie na to wskazuje. Nie wiadomo jak podejść do tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anatom    0

Do tej pory była siana pszenica jara Tybalt. Nawożenie i ochrona standard 120 kg N, fungicyd na T1 i T2. Plon około 5 ton. Wyczytałem na forum ze ozima daje wyższy plon wiec stad moje pytanie może trochę nieprecyzyjne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Nie kumam gościa bo myślałem że ja nic nie wiem a tu mocniejszy.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no ozima daje wiekszy plon nwm u mnie byl w tamtym roku torrild i w tym jest to na nia nie narzekalem tylko ze ta pszenica jest wysoka i ja skracam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anatom    0

A jak z kosztami uprawy pszenicy ozimej. Słyszałem ze są większe. Czy większe plonowanie rekompensuje większe koszty a może coś więcej zostanie niż z jarej. Przy jarej koszt uprawy jest prawie równy zyskowi ze sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

No ale za robociznę zastaje i jest git a na inwestycje nie ale to problem nie mój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anatom    0

A jakie jest średnie plonowanie pszenicy ozimej. O rekordach po 10 ton to słyszałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

tak średnio od 6 do ???? ale niektórzy to nawet po 1 tonie z ha zbierają

Edytowano przez icek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

Zależy jak kto woli ja daję 500kg saletry 200 kg polifoski 6 przedsiewnie 2-3grzybowka z 2 razy mikro raz regulator coś na owada i oprysk na chwasty dwu i jednoliscienne lepszy i u mnie to by było wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj