Polecane posty

piotrdd    62

Bo teraz to się pryska wieczorem albo w nocy ale warunek jest jeden nie może być dużej rosy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

U mnie huzar strasznie przepuścił miotłę, na jednym polu pryskanym kilka dni przed przymrozkami pod koniec kwietnia miotła przerasta pszenicę, reszta pryskana po przymrozkach miotła do połowy pszenicy ale żywa. Da radę czymś poprawić ? Axial? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja poprawiłem axialem 4 d i temu musze jechać zobaczyć jak tam ale drogi gips bardzo...
Pryskalem tak gduże byko rzadkie a gdzie gesty łan wyłączyłem zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mógłby ktoś określić kiedy jest odpowiedni moment na T2? Bo widzę tutaj różne zdania..

1) jeśli pszenica wygląda zdrowo, brak oznak chorób czy stosować?

2) jeśli pojadę T2 i odpuszczę T3 to można spóźnić lekko zabieg?

3) jakie s.cz. wówczas zastosować?

4) czy ma to istotny wpływ na plon i jakość ziarna w przypadku pszenic rokujacych max 8t?

Dodam że w chwili obecnej liść flagowy rozwinięty, delikatne zgrubienie łodygi w miejscu gdzie znajduje się kłos (sporadyczne kłosy na piachu już wychodzą)

1) Jeśli wygląda zdrowo możesz nieco opóźnić zabieg jeśli sa dogodne warunki do rozwoju grzyba to pryskaj jak tylko liść flagowy sie pojawi

2) Inaczej zrób t2/t3 a wiec zabieg pośredni wykonuje sie go gdy pierwsze osci zaczynaja wyłazić z pochwy a nawet jak sa juz widoczne pojedyncze czesci kłosów

3) nie wiem czy dobrze zrozumialem chodzi Ci o substancje aktywne? Po pierwsze to musisz okreslic jaki masz budżet co chcesz osiagnac i jak wyglada plantacja. Ja czytam te forum pare lat i uważam że nie ma co sie za bardzo rozwodzić. Nigdy nie wiesz do końca ktory wariant bedzie tak naprawde najlepszy i w jakich dawkach. Dlatego pryskam amistar ( lub coś z tej grupy substancji aktywnych) plus triazol epoksykonazo, protiokonazol, jak robie t2/t3 tiofant metylowy również wskazany moze byc tez tebukonazol i tyle.

4) nie bardzo wiem o co konkretnie pytasz. Zabieg t2/t3 moze sie udac i przetrzymac w miare czysta pszenice jesli trafi sie korzystna pogoda i trafimy z opryskiem a wiec jesli dobrze dobierzemy oprysk do choroby. Jeśli sie trafi mokry rok to nie ma szans zeby t2/t3 dotrzymalo czysta pszenice. Wiec jesli pszenica dobrze roku warto zrobic t2 i t3 oddzielnie. Ogolnie fuzarioza kłosów moze dużo napsuć także czasem warto dołozyc oprysk zwyklym tebukonazolem za 50 zl

 

Odnośnie axiala. W tamtym roku pryskalem od owsa głuchego bo mi wystrzelił w pszenicy ozimej jak akurat się kłosiła troche sie bałem ale owies połózył oprysk a dla pszenicy sie nic nie stało. Podobnie mialem z pszenica jara pryskalem po wykłoszeniu ale po przekwitnięciu tak gdzies wyczytalem i faktycznie nic sie jej nie stało a owies wziało wiec jesli ktoś sie zastanawia czy teraz pryskac to jeszcze śmiało można,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Axial 150zł/ha a za huzara płaciłem chyba 130, zawiedziony chemiroloskimi pakietami skusiłem się na niego i d*pa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25488

Generyk  Axiala to Fraxial - może dostaniesz taniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Nie wiem czy nazwanie fraxial-a generykiem jest trafne. To orginalny produkt syngenty pod inna nazwa dla bodajże Agrii, tak jak Tilt=Tern Premium u Osadkowskiego czy Proteg=Moddus w Chemirolu itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

Na pozne zabiegi dobra jest puma,w zeszlym roku stosowalem poprawke po lancecie i zadzialalo(pszenica sie klosila) 1 litr na ha w zupelnosci wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

1) Jeśli wygląda zdrowo możesz nieco opóźnić zabieg jeśli sa dogodne warunki do rozwoju grzyba to pryskaj jak tylko liść flagowy sie pojawi

2) Inaczej zrób t2/t3 a wiec zabieg pośredni wykonuje sie go gdy pierwsze osci zaczynaja wyłazić z pochwy a nawet jak sa juz widoczne pojedyncze czesci kłosów

3) nie wiem czy dobrze zrozumialem chodzi Ci o substancje aktywne? Po pierwsze to musisz okreslic jaki masz budżet co chcesz osiagnac i jak wyglada plantacja. Ja czytam te forum pare lat i uważam że nie ma co sie za bardzo rozwodzić. Nigdy nie wiesz do końca ktory wariant bedzie tak naprawde najlepszy i w jakich dawkach. Dlatego pryskam amistar ( lub coś z tej grupy substancji aktywnych) plus triazol epoksykonazo, protiokonazol, jak robie t2/t3 tiofant metylowy również wskazany moze byc tez tebukonazol i tyle.

4) nie bardzo wiem o co konkretnie pytasz. Zabieg t2/t3 moze sie udac i przetrzymac w miare czysta pszenice jesli trafi sie korzystna pogoda i trafimy z opryskiem a wiec jesli dobrze dobierzemy oprysk do choroby. Jeśli sie trafi mokry rok to nie ma szans zeby t2/t3 dotrzymalo czysta pszenice. Wiec jesli pszenica dobrze roku warto zrobic t2 i t3 oddzielnie. Ogolnie fuzarioza kłosów moze dużo napsuć także czasem warto dołozyc oprysk zwyklym tebukonazolem za 50 zl

 

Odnośnie axiala. W tamtym roku pryskalem od owsa głuchego bo mi wystrzelił w pszenicy ozimej jak akurat się kłosiła troche sie bałem ale owies połózył oprysk a dla pszenicy sie nic nie stało. Podobnie mialem z pszenica jara pryskalem po wykłoszeniu ale po przekwitnięciu tak gdzies wyczytalem i faktycznie nic sie jej nie stało a owies wziało wiec jesli ktoś sie zastanawia czy teraz pryskac to jeszcze śmiało można,

A czy do T2 można dorzucić jeszcze jakiś siarczan lub basfoliar?

T3 na w pełni wykłoszony łan czy po przekwitnięciu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Oczywiście. Do t2 można dorzucic siarczan odżywki nawet mocznik z tym że przy obecnych tempretaturach i warunkach wilgotnościowych trzeba uważać na dawki żeby flagówki nie przypalić. Za mocznik może ktoś mnie skrytykować ale według mnie mocznik jest dobra opcja w granicach 2 procent ze wzgledu na lepsze rozprowadzenie substancji aktywnych w roślinie. Nie chodzi tu o dożywianie mocznikiem tylko tak jak napisalem transport substancji. Książki podają wyższe normy na liśc flagowy ale tak jak napisalem musza byc dobre warunki zeby dac wyższe stezenie mocznika plus fungi i odzywki bez przypalen. t3 zrobić idealnie to trzeba sie pobawić. Są jakieś poradniki które opisują że sie zrywa kłos kładzie na mokra wate i sie obserwuje rozwoj grzybni. Jeśli zacznie sie rozwijać fuzarioza wtedy jest idealny moment na oprysk. Ale taka opcja to tylko dla cierpliwych. Pszenice można pryskac w pełni kwitnienia. Chociaż niektórzy mówią że po kwitnieniu. Pszenżyta za to nie można pryskać w trakcie kwitnienia. Ja jak pryskalem to w trakcie kwitnienia. Cofnij sie na forum ze 100 stron i poczytaj kto jakie doświadczenia miał z opryskami t3 rok temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja bym chętnie saletre na pszenice rozsial bo widać ze juz trochę brakuje tego azotu na klos ale jak tu sypać jak nie ma deszcze i temp 30 stopni. Mówią jakis deszcz na niedziele jak klos juz wyjdzie to nie będzie już za pozno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cezar81    66

Opryskałem pszenicę Lancetem, no i nie zadziałał na miotłę - co się z nim dzieje - czym polecacie korektę i w jakiej dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro844    5

Daj Axiala w maksymalnej dawce jak nie nie wzięło wczesniej miotły. Rok temu robiłem nim poprawki na niektórych polach i po nim bylo już czysto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja chyba będę robił poprawkę na jednoliścienne Axialem w dawce 0,7l/ha bo miotła mnie udusi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Potrzebuję jakieś siekiery na DTR oraz Septorioze w pszenicy. Acanto 0,5 l/ha + 0,8 l/ha epoksykonazol + 0,8 l/ha chlorotalonil będzie dobre? Gdybym nie miał Acanto z poprzedniego roku zastosował bym Adexar. Chyba że polecicie bardziej Adexar to najwyżej Acanto poczeka jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raul1985    10

czym skrócić pszenice  jarą żeby nie zaburzyć systemu korzeniowego  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ja bym chętnie saletre na pszenice rozsial bo widać ze juz trochę brakuje tego azotu na klos ale jak tu sypać jak nie ma deszcze i temp 30 stopni. Mówią jakis deszcz na niedziele jak klos juz wyjdzie to nie będzie już za pozno?

Po czym poznałeś, że widac braki azotu na kłos?

 

Ja wczoraj zakończyłem nawożenie ozimin.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Kula ile dni odstępu zrobić pomiędzy fungi a skracaniem (zazwyczaj mam przypalenia i wczoraj zrobiłem T2) zastanawiam się czy jutro mogę jechać z cuadro 0,2l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9191

Ja zazwyczaj daję sobie na to 3 doby i nie zauważyłem przypaleń, może to tylko przypadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nie przypadek, dwa lata pod rząd cuadro + fandang i skagen przypalony - w tym postanowiłem rozdzielić te zabiegi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj