Polecane posty

KlimekPL    784

Atlantis+mustang...

 

Można tą mieszaniną prykać gdy rośliny mają już 2 kolanko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

Słuchaj nie twierdzę, że są regulacje prawne, ba nawet raczej takich nie ma bo czasem przeglądam fora pszczelarskie i tam mogą się jedynie wyżalić w swoim gronie. Jedyne co mogą zrobić to wezwać piorin, który może ukarać rolnika mandatem.

Link zamieściłem dla ogólnej informacji, bo uwierz mi że wielu, nawet bardzo wielu nie ma pojęcia o bezpiecznym stosowaniu środków. Wielu myśli że zabija tylko insektycyd, a osoby pokroju kulawej kozy każą wiązać pszczoły na postronkach - takich jest też ciągle bardzo dużo.

Nie da się pewnych rzeczy pogodzić, ale można się starać jak najmniej szkodzić. 

 

 

Producenci środków chem. w ostatnich latach pozmieniali na wszystkim etykiety, bo liczy sie kasa. Taki Proteus miał kiedyś okres prewencji dla pszczół 14 dni. Dziś jest  - nie dotyczy. No bo to przecież podstawowy środek w ochronie rzepaku.

Akarycyd Envidor - jak wchodził na rynek okres prewencji wynosił 30 dni. Rośliny które zakwitały parę tygodni po zastosowaniu były skażone. Pyłek i nektar zanoszony do ula powodował (nie pamiętam) albo obumarcie czerwiu, albo pszczoła matka przestawała czerwić. w efekcie rodzina ginęła po bardzo długim czasie od zastosowania. Taki okres prewencji praktycznie wykluczał stosowanie, więc producent przepchnął w rejestracji -nie dotyczy

 

Tyle w tym temacie. Niech każdy postępuje jak uważa.

Ja staram się opryskiwać w godzinach wieczornych i nocnych ewentualnie wczesny ranek.

Proteus nie miał 14 dni prewencji, nie miał jej wcale (Zezwolenie MRiRW Nr 10/2009 z dnia 09.02.2009). W skład tego środka wchodzi pyretroid który działa do kilku godzin, tiachlopryd, jedna z najbezpieczniejszych substancji owadobójczych dla pszczół. Stosowany po oblocie pszczół (wieczorem, nie rano), nie powinien być przyczyną zatruć. Nie jest też bardziej niebezpieczny, niż sam pyretroid (z inną substancją) zastosowany w tym samym terminie.

 

W przypadku Envidoru okres prewencji wynosił 14 dni (Zezwolenie MRiRW Nr 1/2006 z dnia 11.01.2006). Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Faktycznie substancje z grupy kwasów tetronowych (a jest ich 3, w tym spirodiklofen), mogą negatywnie wpływać na rozrodczość pszczół. Powyższy fakt nie ma nic wspólnego z okresem prewencji (która zapobiega ostremu zatruciu), to są  efekty utajone, znacznie trudniejsze do przewidzenia, widoczne dopiero po dłuższym okresie czasu.

 

Usunięcie "okresu prewencji" i zastąpienie jej po części ściśle określonym terminem stosowania, według mnie było bardzo złym pomysłem, jednak obecność obydwu powyższych zapisów, mogła by się czasami wykluczać nawzajem.

 

Kolego Agrest, jak napiszesz postulat o przywrócenie obowiązkowego okresu prewencji na etykiecie, to chętnie go podpiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazach17    8

KlimekPl-ja bym nie ryzykował,do max 1 kolanka,teraz przy rugim to już axial+mustan,ale oddzielnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal33554    5

Witam panowie. Po ostatnich dużych dodatnich temperaturach w pszenicy pojawiło mi się sporo chwastów. Głównie dwuliścienne. Jest to pole pierwszy raz uprawiane po około 3 latach odłogu. Jest sporo tego białego zielska . Wiecie jak to się nazywa ? Jest też sporo takich malutkich chwastków , które dopiero wychodzą, jak i również trafia się oset. Polecacie jakiś oprysk , aby nie wyszło  za drogo, ale też żeby spalić jak najwięcej chwastu i oczywiście nie zaszkodzić pszenicy.

post-186947-0-76931700-1494178960_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a pszenica torrild czyli wysokawa skracana byla w dawce protegu 0,35 l na ha ale w dzien pochmurny czy wystarczy jej  te skrocenie przy prawei 150 kg N czy jeszcze czyms pozniej slracac jak cos to pozniej czym skracac. bo w pochmurny dzien slabiej dzialaje te srodki ponoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

Witam panowie. Po ostatnich dużych dodatnich temperaturach w pszenicy pojawiło mi się sporo chwastów. Głównie dwuliścienne. Jest to pole pierwszy raz uprawiane po około 3 latach odłogu. Jest sporo tego białego zielska . Wiecie jak to się nazywa ? Jest też sporo takich malutkich chwastków , które dopiero wychodzą, jak i również trafia się oset. Polecacie jakiś oprysk , aby nie wyszło  za drogo, ale też żeby spalić jak najwięcej chwastu i oczywiście nie zaszkodzić pszenicy.

słabo widać, ale wygląda jak tasznik, po za tym to gdzie ty tu pszenicę widzisz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

z całą pewnością Tasznik, pospolity chwast. Prawie wszystkie środki go biorą.

A wy tu jeszcze o pszczołach gadacie?

Lepiej powiedzcie co tam koledze Darovit w pszenicy się dzieje.  Na chorobę to nie wygląda, od mrozu też nie, bo od mrozu robiły się ciemne brązowe suche końcówki. Raczej brak jakiegoś składnika, albo żółta karłowatość, chociaż na mszyce jeszcze za wcześnie, więc raczej jakiś brak albo pozostałość substancji w glebie po uprzedniej uprawie. Sam jestem ciekaw, mam taki mały placek podobny i też to obserwuję.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Darovit moja taka sama ( no może troche mniej ją załapało) Co radzicie?

A drugie pytanie to pryskałem mozna powiedzieć że już tydzień temu Attributem i Chwastoxem TURBO pszenice... ( Dawka była końska że tak napisze ale zgodna z tym zakresem od producenta). Zapowiadają u mnie jedna taką zimna noc na minusie nawet 1 czy 2 stopnie... Już jutro. Czy ten mój oprysk że się tak wyraże trafi szlak czy będzie to działać???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Jaki fungicyd podać na pszenicę w której panuje już rdza septorioza oraz mączniak? Mam tak w Arkadii oraz Hondii. Bamberka po grochu czysta. Będzie to zabieg bardzo opóźniony T1 ze względu na pogodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

tu czesto pojawialo sie pytanie co sie dzieje z pszenica ze sa takie jasniejszse place.  czesty widok na polach w moich stronach i na moich polach tez

poprostu pszenicec maja ladny ciemny kolor a miejscami jasne place.  to chyba nie bedzie brak azotu bo takie slady sa u mnie przy samych sciezkach a poszlo 250 i 200 kg saletry a druga dawka jakies 2 tyg temu

 

co to bedzie?  siarka, magnez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4586

Darovit moja taka sama ( no może troche mniej ją załapało) Co radzicie?

A drugie pytanie to pryskałem mozna powiedzieć że już tydzień temu Attributem i Chwastoxem TURBO pszenice... ( Dawka była końska że tak napisze ale zgodna z tym zakresem od producenta). Zapowiadają u mnie jedna taką zimna noc na minusie nawet 1 czy 2 stopnie... Już jutro. Czy ten mój oprysk że się tak wyraże trafi szlak czy będzie to działać???

Chwastoxem TURBO działa natychmiast a po za tym to było tydzień temu wszystko się wchłonęło spowolni tylko działanie  ale jak przyjdzie ciepło wróci wszystko do normy 


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blazek    3

A czy a mieszanine pumy z chwastoxem nie jest juz za pozno w mieszance pszenicy z pszenzytem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Proteus nie miał 14 dni prewencji, nie miał jej wcale (Zezwolenie MRiRW Nr 10/2009 z dnia 09.02.2009). W skład tego środka wchodzi pyretroid który działa do kilku godzin, tiachlopryd, jedna z najbezpieczniejszych substancji owadobójczych dla pszczół. Stosowany po oblocie pszczół (wieczorem, nie rano), nie powinien być przyczyną zatruć. Nie jest też bardziej niebezpieczny, niż sam pyretroid (z inną substancją) zastosowany w tym samym terminie.

 

W przypadku Envidoru okres prewencji wynosił 14 dni (Zezwolenie MRiRW Nr 1/2006 z dnia 11.01.2006). Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Faktycznie substancje z grupy kwasów tetronowych (a jest ich 3, w tym spirodiklofen), mogą negatywnie wpływać na rozrodczość pszczół. Powyższy fakt nie ma nic wspólnego z okresem prewencji (która zapobiega ostremu zatruciu), to są  efekty utajone, znacznie trudniejsze do przewidzenia, widoczne dopiero po dłuższym okresie czasu.

 

Usunięcie "okresu prewencji" i zastąpienie jej po części ściśle określonym terminem stosowania, według mnie było bardzo złym pomysłem, jednak obecność obydwu powyższych zapisów, mogła by się czasami wykluczać nawzajem.

 

Kolego Agrest, jak napiszesz postulat o przywrócenie obowiązkowego okresu prewencji na etykiecie, to chętnie go podpiszę.

Pisz dokładnie.

Skład proteusa: deltametryna-pyretroid i tiachlopryd-neonikotynoid.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

Jaki fungicyd podać na pszenicę w której panuje już rdza septorioza oraz mączniak? Mam tak w Arkadii oraz Hondii. Bamberka po grochu czysta. Będzie to zabieg bardzo opóźniony T1 ze względu na pogodę.

Zaproponuje chloratalonil + fenpropidyna + propikonazol. Nie jestem chemikiem ale powinno działać interwencyjnie i wyniszczajaco. Ja do tego zestawu u siebie dorzuciłem jeszcze prochloraz. Jeszcze za wcześnie na efekty. Ale skutków ubocznych brak. A był to spory mix z Moddusem Antkiem, i odżywkami


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Wszystko ładnie pięknie pogoda jak marzenie na pryskanie ale cóż z tego jak z wtorku na środę przymrozki zapowiadają. Normalnie porażka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104
Napisano (edytowany)

Chloratalonil to substancja kontaktowa, deszcz ją zmywa po pewnym czasie i nie chroni nowych przyrostów. Działa wyłącznie zapobiegawczo. Propikonazol to jeden ze słabszych triazoli

 

Na pszenicę zastosowałem 1l duetu star czyli epoksykonazol i fenpropimorf, 0,8l prochlorazu, 1l antka, 0,35kg medax max(problem z rozpuszczaniem), 6% mocznika, 5% siarczanu Mg i 1kg mikrostar complex. Minął tydzień i brak przypaleń

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie pewnie padało tu już wiele razy...

Moja pszenica ozima już zaczyna od samej żółknąc pewnie grzyb, a ja jeszcze nie zrobiłem nawet oprysku na chwasty bo cały czas pogoda nie pozwala...a na noc jeszcze -5 się szykuje Wiec do rzeczy czy mogę pomieszać Axial Packa z grzybówka np. Bumper super??

wiem że niby sie nie powinno się mieszać herbicydów z  fungi ale czas goni i boje się że może braknąć czasu żeby robić osobne zabiegi.

Co byście polecili na skracanie??miałem robić stabilanem ale na cześć pola już jest wysokie 1 kolanko a w innych miejscahc jeszzce go nie ma...

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

A ja mam pytanie inne, zadam tu bo to bardzo aktywny temat. U nas w gminie składa się wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku przymrozków w Święta. Jaki stopień szkód procentowo wpisać w pszenicy ozimej? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

A ja mam pytanie inne, zadam tu bo to bardzo aktywny temat. U nas w gminie składa się wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku przymrozków w Święta. Jaki stopień szkód procentowo wpisać w pszenicy ozimej? 

Zależy na czym  Ci zależy. Takie składanie wniosków w ostatnich latach dawało ewentualnie niskoprocentowy kredyt. Z powodu suszy  2015 u mnie w gminie garstka ludzi dostała  dopłatę z ARiMR. W grudniu były dopłaty do wymarznięć ale moja gmina nie szacowała strat, także brak protokołu i wniosek był odrzucony (w drugiej gminie były szacowane naszczeście straty). Wpisz jak najwięcej komisja albo zweryfikuje albo przyjmie Twoje wartości. Kto wie może protokół Ci się przyda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9113

mogę mieszać axial z goldem w pszenicy jarej

 

Ja mieszam i działa, pszenica żyje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj