Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
crouch02    9

Czy dobrze rozpoznałem septoriozę?

Dorzucić chloratalonil do T1. Fotka też wrzucona w temacie fungicydow, za co przepraszam ale potrzebuje odpowiedzi bo chce dziś jechać

a używałeś wcześniej herbicydu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

Tak pryskałem, 1 kwietnia pryskałem Lancetem, po zabiegu było kilka dni ciepła, chwasty spaliło ładnie, ale później było zimno.

Dokładnie 6 kwietnia na tym forum pytałem  o takie o to przebarwienia na liściach, które mnie niepokoiły. One pojawiły się właśnie 6 kwietnia i nikt nie wiedział co to jest, więc miałem to obserwować i zapomniałem,  a wczoraj zauważyłem te suche plamy i suche końcówki,  czy to mógł być efekt herbicydu czy rozwój septoriozy?, wtedy jeszcze nie było przymrozków (zdjęcie 1)

 

A druga sprawa to temat poruszony dwa dni temu, dotyczący Ph wody.

Odebrałem dziś miernik, który kupiłem na Allegro. Miał to być miernik Ph, a okazało się, że to miernik TDS do pomiaru stężenia wody. Nie wiem nawet co on mierzy, ale wstępnie ustaliłem, że  twardość da się nim zmierzyć. Wynik podaje w ppm, to coś z angielskiego. W każdym razie nie podaje Ph.

O dziwo sprawdziłem, że woda z kranu ma 340 ppm, a woda z kranu po tygodniu (do podlewania kwiatków miałem) ma już 250 ppm. Woda w rzece ma 340 ppm Natomiast deszczówka świeża ma zaledwie 40 ppm a deszczówka kilkutygodniowa, którą jeszcze mam na zapasie  ma zaledwie 14-17 ppm.

Po przekalkulowaniu wyszło, że woda w kranie jest twarda, a deszczówka bardzo miękka. I teraz pytanie, czy ten miernik w ogóle jest mi do czegoś potrzebny? Ph wody przed opryskiem nim nie zmierzę raczej.

Metrax12, wypowiedz się, bo go odsyłam.

(zdj. 2 i 3)


Miernik deszczowki i kranówki:

post-186700-0-20590000-1493217638_thumb.jpg

post-186700-0-04103600-1493218903_thumb.jpg

post-186700-0-72174700-1493218913_thumb.jpg

Edytowano przez ravoj

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazz    0

Wzialem w dżierzawę 3h ugoru czy mozna jeszcze zasiac jakies zboze czy za pózno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Ja tam bym zasiał jeszcze jęczmiń jary jak zasiejesz w tym tygodniu to na majówke ci spokojni zejdzie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

.

Edytowano przez ravoj

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jęczmień,kukurydza albo gryka może jeszcze facelia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

ravoj

Spokojnie ppm to bardzo fajna jednostka, tutaj oznacza ilość substancji rozpuszczonej w wodzie. 1 ppm to 0,001g substancji na 1kg wody, czyli 340 ppm to ok 0,34 g Ca(HCO3)2 (bo głównie to występuje w twardej wodzie). Jak dysponujesz chlorkiem sodu (solą kuchenną) i wagą jubilerską, możesz sprawdzić jak "dobrze" ten miernik mierzy, rozpuszczając 1g soli w 1l wody i/lub 1g sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

Dzięki, łapka dla Ciebie, a powiedz o ile możesz jakie jest praktyczne zastosowanie dla miernika? jak on się ma dla kwasu cytrynowego, który sypie kula i pH wody do zabiegów,
Bo już wiem że woda deszczowa to kosmos w porównaniu z kranówką.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Panowie czy taka mieszanka ;

 

Modus 0,3   Mandatek 0,8 Duet Start 1l Stabilan 1l

lub

Medax Top 0,5 Mandatek 0,8 Duet Start 1l Stabilan 1l

 

Może przypalić pszenice, bo dziś patrze a tu liśćie mam przy palone ,pryskane było wczoraj i dzień wcześniej takimi środkami .Nawet mam objawy tam gdzie wczoraj  po 30 minutach descz popadał.Pogoda była dobra temperatura od 12 -17 stopni woda też podobna .I pytanie jaka powinna byś temperatura wody taka minimalna i maxymalna do pryskania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Nie chcę być złym wieszczem, ale w lipcu mogą być problemy, jeżeli prognozy długoterminowe się sprawdzą. W naszym regionie cały lipiec opady. Czerwiec zresztą podobnie. Wcześniej już gdzieś czytałem że ma być deszczowy rok, no ale bez przesady. Dlatego myślę, żeby mocno usztywnić rośliny, dać mniej azotu na 2 dawkę, albo ją podzielić na dwie części i mocne fungicydy zastosować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Ja z kolei słyszałem że lato ma być suche i znowu problemy z siewem rapsu  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Na trzy dni nawet jako tako w moim przypadku ale te dłuższe to bardziej wyglądają jak zgadywanki, u mnie nigdy się nie sprawdzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

dobrze, że nie wyjechałem wczoraj z fungi i skracaniem, dzisiaj raptem było do południa 5 stopni a po południu 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

ravoj

Miernik orientacyjnie mierzy ilość substancji rozpuszczonej w wodzie (dotyczy substancji które dysocjują), głównie soli nieorganicznych. Jeśli chodzi o ilość kwasu cytrynowego który trzeba wsypać do wody , wszystko zależy od pH jakie chcesz uzyskać. Aby związać jony wapnia i magnezu, musisz dodać kwasu w nadmiarze, czyli ok 1,5 razy tego czego potrzeba to usunięcia zawartych w wodzie wodorowęglanów. Na twardość 20 dH (578 ppm) potrzeba do zobojętnienia wodorowęglanów 0,5 g kwasu cytrynowego na 1l wody (578 ppm to wartość wyznaczona z teoretycznych wyliczeń, przy założeniach że w wodzie występuje tylko wodorowęglan wapnia). U mnie woda ma ok 16 dH (462 ppm), tylko że ja twardość oznaczałem metodą kompleksometryczną (nie konduktometryczną jak ten miernik). U Ciebie jest to 340 ppm czyli ok 12 dH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

a był przymrozek bo jeśli tak to ccc przypalil

 

Przymrozku nie było a temperatura zeszła do 7 stopni.Ale po dłuszym wniknieciu pul to i na sasiednich działkach tez maja podobne objawy może w mniejszym stopniu,i nie widzę tez bardzo ruznicy  tam gdzie zostawiłem kontrol .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

Ja rozwiązałem chyba problem suchych pasków i wierzchów liści, to przymrozki i silny wiatr, dziś chodziłem po po swoim polu i sąsiednich, wszędzie gdzie wzgórza tam więcej osmalonych czubków liści i rudo na łanie. Nawet u mnie w jednym miejscu mam siewnikiem cofnięte i przejechane dwa razy. powstała tam wyższa kępa jej wierzch jest cały rudy.
Metrax a da się ppmy przeliczyć na Ph, żeby powiedzmy było 5,5 to ile ppmow? Czy to nie tak działa.

post-186700-0-57941200-1493228973_thumb.jpg

Edytowano przez ravoj

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Medax Top 0,5l + CCC 1l + Duett Star 1l+ Plonvit 1,5l + 0,5 kg Chelatu Miedzi + 5kg Mikrokompleksu - można to mieszać czy lepiej jechać oddzielnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9113

Pierwsza część OK, ale nie wiem jak się zachowa Plonvit 1,5l + 0,5 kg Chelatu Miedzi + 5kg Mikrokompleksu. Plonvit chyba też zawiera miedź, jak mnie pamięć nie myli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco_94    1

Panowie byłem dziś oglądać pszenicę i zauważyłem na liściach dużo żółtych plamek o różnym kształcie i moje pytanie co zastosować żeby coś pomogło?Nie stosowałem jeszcze nawet herbicydów ze względu na pogodę i nie wiem co najpierw stosować herbicyd czy fungicyd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

A oto potwierdzenie moich wniosków, przymrozki, wiatr i herbicydy.
http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/stosowanie-herbicydow-przed-przymrozkami-efekty-widac-na-polach,71073.html


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Pierwsza część OK, ale nie wiem jak się zachowa Plonvit 1,5l + 0,5 kg Chelatu Miedzi + 5kg Mikrokompleksu. Plonvit chyba też zawiera miedź, jak mnie pamięć nie myli

W tamtym roku również poszła taka mieszanina tyle że bez Medaxu, CCC w dawce 1,8l i bez Chelatu - bez przypaleń się obyło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj