Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kamilc017    163

Dzisiaj poszła II dawka azotu 110kg N i Lancet Plus 250g/ha. Udało się jak akurat wiatr trochę przestał wiać. Jutro ma być 18'C a w nocy 11' a od środy deszcze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Panowie co radzicie na takie cos jest kawalek okolo 1ha w niecce po srodku pola gdzie sytuacja patrz zdj. Dana dawka azotu ze 100n koniec marca ale nic w dole nie pobralo wzgorki jakotako bez szalu ale w dole tragedia. Pszenica hondia i desamo



Musze poprawic na dwuliscienne bedzie mustang forte i pytanie czy tam gdzie jest ta pszenica wylaczyc opryskiwacz bo popali? Podobnie jak ze skracaniem medaxem ? Narazie chce sie wstrzymac bo ma padac i podskoczyc temp 2 dawki sie boje dawac bo spali to tez wylaczyc rozsiewacz bo 1 jeszcze ni pociagnelo.
Czekam na propozycje ...

post-69633-0-90913000-1493057630_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

Dobra kupiłem tester, bo też jadę na Dr Green, a to ciekawe, nie wiedziałem, że dolistne poprawiają Ph .

A badał ktoś jak wpływa na Ph środek Superam - tam głównym składnikiem jest kwas

benzenosulfonowy

 

Kwas alkilobenzenosulfonowy lub jego sól sodowa, substancja powierzchniowo czynna, nie ma za zadanie obniżać pH, choć jak jesteś bardzo ciekawy, sól sodowa podwyższy pH a kwas obniża (choć zmiana pH może być nieznaczna).

 

To dla fungicydow średnio ma być pH 5-5.5? A jak to się ma z dolistymi? Czyli dolistnie mocznik i siarczan magnezu? Co do T1 to planuje z 10 kg mocznika podać na 2,5 ha. Odpowiednia dawka?

Te 10 kg mocznika to ma pomóc we wchłanianiu s.a. ?, możesz spokojnie tyle dać.

 

Moja woda ma pH 7,5 mierzone paskami. Ile kwasku trzeba dodać?

pH nie powie jaką masz twardość wody, od tego jest miareczkowe oznaczanie zawartości wodorowęglanów i/lub oznaczanie kationów, głównie 2 grupy (magnez, wapń, stront). Dodając kwasu, usuwasz wodorowęglany, dodatkowo w przypadku kwasu cytrynowego powyższe jony metali są wiązane w kompleksy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Panowie co radzicie na takie cos jest kawalek okolo 1ha w niecce po srodku pola gdzie sytuacja patrz zdj. Dana dawka azotu ze 100n koniec marca ale nic w dole nie pobralo wzgorki jakotako bez szalu ale w dole tragedia. Pszenica hondia i desamo

 

 

 

Musze poprawic na dwuliscienne bedzie mustang forte i pytanie czy tam gdzie jest ta pszenica wylaczyc opryskiwacz bo popali? Podobnie jak ze skracaniem medaxem ? Narazie chce sie wstrzymac bo ma padac i podskoczyc temp 2 dawki sie boje dawac bo spali to tez wylaczyc rozsiewacz bo 1 jeszcze ni pociagnelo.

Czekam na propozycje ...

 

 

 

Przecież już jest prawie maj. Nie wiem czy tak rozwinięte rośliny na tą porę roku wydadzą jakikolwiek sensowny plon.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mieto35    2

Nie rozwinie, nie ma argumentów przed zapobieganiem chorobom zbóż, sam chciałem rezygnować ale wtedy plon to maks 6, a choroby które pojawią się to większość z zarodnikiow w powietrzu, łamliwość tylko od resztek pozniwnych to można się jakoś uchronić, ale też słabo bo zarodniki długo są w glebie. Więc stosować fungicydy trzeba.

Mam jeszcze pytanie, czy tu już jest pierwsze kolanko czy jeszcze nie? Znalazłem tylko jedno źdźbło takie

 

Na tych zdjęciach wygląda że kolanko jest na wysokości około 1 cm nad węzłem ,  te kreski co ile masz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

To podlasie tu nkt jeszcze nie skracal, a po srodku 6ha nic nie zasieje na obszarze 1ha wiec probuje jakos ratowac ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Chwasty robiłbym normalnie, a skracanie odpuść bo nie ma czego. 2 dawka nie spali, bo roślina słabo wykorzystuje ten azot. 

Mam to samo, zimno, zimna gleba, mokro. Jeszcze wszystko N1 nie dostało gdzie jest szansa coś ukosić  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

Na tych zdjęciach wygląda że kolanko jest na wysokości około 1 cm nad węzłem ,  te kreski co ile masz 

 

dłuższe kreski to centymetry, krótsze są co pół, więc kreska od kreski jest co 5mm. Czyli jest pierwsze kolanko, ale tylko na 1 pędzie z wielu znalazłem, więc jeszcze kilka dni, może się ociepli.

 

A co to za żółte liście na pozostałych zdjęciach, bo odbiło się echem bez odpowiedzi.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

ja się wstrzymuje, ale mam 0,8 cm kolanko. CCC działa od 5 stopni. najlepiej od 8 do 15 i wymaga dużego nasłonecznienia. Myślę, że słabo zadziała bo przewidują deszcz i duże stałe zachmurzenie  we wschodniej i centralnej Polsce aż do soboty

 

Patrząc na długoterminowe prognozy to faktycznie coś tam ma w końcu przygrzać od majówki więc może faktycznie jeszcze trochę odczekam, ale kolanko to mi pewnie ucieknie. Z drugiej strony pryskać dla pryskania to tylko strata kasy jak ma wszystko pójść w piach przez te chłody. Najwyżej zrobię T1 bez skracania jak kolanko ucieknie, bo jakieś wyrośnięte ani gęste nie są te moje roślinki.

 

Ravoj, ja w zeszłym i dwa lata temu wrzucałem fotkę z podobnymi objawami i również od nikogo nie dostałem odpowiedzi, nawet na top agrar wysyłałem zdjęcia tego czegoś oraz zdjęcie odorka zieleniaka. Robaka mi opisali ale na temat tej zgnilizny nic.

Ale podejrzewam, że nie jest to żadna choroba, może to roślina z jakiegoś powodu zrzuca liście/pędy i dlatego tak gniją i zamierają. To tylko takie gdybanie i coś mi podpowiada, że nie jest to jakoś wielce znaczące dla plonu.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Chwasty robiłbym normalnie, a skracanie odpuść bo nie ma czego. 2 dawka nie spali, bo roślina słabo wykorzystuje ten azot.

Mam to samo, zimno, zimna gleba, mokro. Jeszcze wszystko N1 nie dostało gdzie jest szansa coś ukosić :wacko:

A daj spokoj takiej komedii co w tym roku u nas to nie wiem najstarsi rolnicy nie pamietaja. Rzepaki skrocili to pozolkly, ozime co lepiej wygladaly/wyrosly tez brazowieja. Ja swego rzepaku nawet nie odoralem chyba pierdzielne lubin i pal go licho bo qq kupilem ale jakos coraz bardziej mam dosc walczyc, gdzie nie zajade to kasa wtopiona pszenzyta c1 w oczach marnieja. Taki q... Mamy klimat!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Chwasty robiłbym normalnie, a skracanie odpuść bo nie ma czego. 2 dawka nie spali, bo roślina słabo wykorzystuje ten azot.

Mam to samo, zimno, zimna gleba, mokro. Jeszcze wszystko N1 nie dostało gdzie jest szansa coś ukosić :wacko:

Poważnie jeszcze nie masz możliwości wjachania z N1?

 

Ja w tym tygodniu mam zamiar rozsiać ze 100kg Saletry.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Trochę chłodno, jutro ma być cieplej ale ma padać. Planuję teraz jechać na pszenice Duet Star 0.5l + Mondatak 0.5l. Może być? Czy lepiej czekać?

Jak to dawka na 0,5ha to może być.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

A daj spokoj takiej komedii co w tym roku u nas to nie wiem najstarsi rolnicy nie pamietaja. Rzepaki skrocili to pozolkly, ozime co lepiej wygladaly/wyrosly tez brazowieja. Ja swego rzepaku nawet nie odoralem chyba pierdzielne lubin i pal go licho bo qq kupilem ale jakos coraz bardziej mam dosc walczyc, gdzie nie zajade to kasa wtopiona pszenzyta c1 w oczach marnieja. Taki q... Mamy klimat!

 

Rzepak może być akurat u mnie, chodź przez ścieżki na 2 ciągniki :mellow: Nie pamiętam takiej wiosny, a jeszcze w tym tyg ma konkretnie przywalić deszcz po 20mm  :wacko:

 

Poważnie jeszcze nie masz możliwości wjachania z N1?

 

Ja w tym tygodniu mam zamiar rozsiać ze 100kg Saletry.

 

Tak jest. W tym roku podlaskie to inny świat heh. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Panowie co radzicie na takie cos jest kawalek okolo 1ha w niecce po srodku pola gdzie sytuacja patrz zdj. Dana dawka azotu ze 100n koniec marca ale nic w dole nie pobralo wzgorki jakotako bez szalu ale w dole tragedia. Pszenica hondia i desamo

 

 

 

Musze poprawic na dwuliscienne bedzie mustang forte i pytanie czy tam gdzie jest ta pszenica wylaczyc opryskiwacz bo popali? Podobnie jak ze skracaniem medaxem ? Narazie chce sie wstrzymac bo ma padac i podskoczyc temp 2 dawki sie boje dawac bo spali to tez wylaczyc rozsiewacz bo 1 jeszcze ni pociagnelo.

Czekam na propozycje ...

 

może być problem z ph, opryskaj siarczanem magnezu, lub odżywką z wapnem, ale może być ciężko z plonem

kiedy była siana ta pszenica?

jakie jest zachwaszczenie jakie chwasty dominują?

jaka klasa ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Mocznik mam zamiar podać do lepszego wchłaniania. Czyli mam rozumieć ze samo pH mi nic nie da i ze go zbije do 5,5 kwaskiem nic nie da? Lepiej zbadać twardość? Co do tego to jestem trochę ciemny i nie rozumiem tego zbytnio. No to teraz do sklepu po tester do badania twradości wody trzeba biegać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Siane 25.09 ph ok, siar mag poglownie 100kg, kl 3,4 brak melioracji i tu pies pogrzebany a to jest w dole i czas sie zatrzymal wrecz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

ja też mam hondie, i wygląda miejscami dosyć podobnie.. na kawałku po fasoli, w niektórych miejscach jest właśnie rzadka, niepokrzewiona i takie małe roślinki i w pierwszym rzucie w sumie też poszło 100kg n, ze 3tygodnie temu pakiet odżywek + ccc na dokrzewienie i w piątek dawałem 2 dawkę n to niewiele się zmieniło... nie wiem, może za głęboko wyorałem i niechce rosnąć.. też jakby nasiona poszły za głęboko może, no nie wiem, siałem po tych pierwszych deszczach gdzieś pewnie koło 10.10.. obok co posiałem po burakach bez orki tylko po agregacie scierniskowym arkadie to od początku o wiele lepiej wygląda.. Pole dosyć dobre, a po fasoli poszło jeszcze kilka ton wapna z cukrowni, przemieszałem gruberem, później zaorałem... dziwny rok :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojt    69

Witam

 

Znajomy posiał ponad 2 tygodnie temu pszenicę ostkę smolnicką i nic nie wschodzi, tak czytam to jest to chyba przewódka ale je też można wiosną siac? Ciekawe, ziarno wygrzebane to niektóre ma mały korzonek a niektóre nic, jak zasiane tak leży, pewnie z tego już nic nie będzie ale ciekawi mnie dlaczego się tak stało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

też miałem taką przewódkę zasianą tylko że ja posiałem 25 listopada na wiosnę wydawało się że będzie ładna bo zaczęła schodzić ale jak ruszyła na dobre wegetacja to zrobiły się place gdzie nic nie wschodziło po odgrzebaniu ziarna z ziemi część miała korzonki a część jak by przemarzła wyszła strasznie rzadko i decyzja zapadła że idzie przesiew  nie wiem co z nią było nie tak może zbyt duże mrozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

Mocznik mam zamiar podać do lepszego wchłaniania. Czyli mam rozumieć ze samo pH mi nic nie da i ze go zbije do 5,5 kwaskiem nic nie da? Lepiej zbadać twardość? Co do tego to jestem trochę ciemny i nie rozumiem tego zbytnio. No to teraz do sklepu po tester do badania twradości wody trzeba biegać

pH samej wody nic nie da. Obniżenie ph wody do 5,5 kwasem cytrynowym, to nie problem. Jak chcesz dalej zbijać pH, warto znać twardość wody. Aby zneutralizować szkodliwe działanie kationów, musisz użyć kwasu w nadmiarze (ilość kwasu jest proporcjonalna do twardości wody). Wszystko oczywiście można wyliczyć, nawet sam możesz podjąć się oznaczenia twardości wody, jak dysponujesz potrzebnymi odczynnikami, sprzętem szklanym i oczywiście wiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

To już brzmi jak apteka, nawet mnie przeraża,  :(  forma zaczyna przerastać treść. (nie chodzi mi o post metraxa, bo ma łeb, ale te całe chemiczne aspekty i rozbijanie na atomy spraw i tak trudnych), powoli zaczyna się robić laboratorium, jony, kationy i aniony, mieszanie związków, zawiesin itp. i braknie miejsca na prawdziwe rolnictwo. :wacko:

Jeszcze trochę, to się okaże, że jak rolnik zacznie  sprawdzać  Ph wody, potem twardość, temperature cieczy a nie daj Boże mu wystygnie, pogodę, siłę  wiatru, prognozy na następne trzy dni, kolejności mieszania i ilości składników (bo już po 10 się pakuje),  to pojedzie na pole samym opryskiwaczem i ciągnika zapomni.

ehhh to rolnictwo.

Edytowano przez ravoj

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Siane 25.09 ph ok, siar mag poglownie 100kg, kl 3,4 brak melioracji i tu pies pogrzebany a to jest w dole i czas sie zatrzymal wrecz.

W ubiegłym roku bardzo podobna pogoda jaką my teraz mamy była w Holandii, oglądałem sporo plantacji pszenicy które tak wyglądały jeszcze koncem maja a o kukurydzy to nie wspomne- nic z tym nie zrobisz, woda robi wieksze spustoszenie niż susza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Rozmawiałem z kumplem na temat tych przypaleń pszenicy. On stosował na większości plantacji 1l CCC oraz 0,3l Moddusa i przypaleń brak, jednak na 20ha zamiast Moddusa dał 0,4 Cuadro i również końcówki liści ma sfajczone. Wychodzi, że to jednak nie jest wina CCC tylko Cuadro.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj