Polecane posty

lukaszm    11

Codziennie pada; wczoraj miałem siać drugą dawkę saletry na pszenicę ozimą, ale okropnie wiało; dzisiaj też wieje. W poniedziałek muszę rozsiać tą saletrę, a w środę pryskać regulatorem Medax Top. W dodatku zimno na jakiekolwiek zabiegi ochrony roślin. Wczoraj o piątej rano było u mnie -6 stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

dziś dwa dni po zabiegu skracania, efektów ubocznych w postaci przebarwień nie zauważyłem więc najważniejsze. A co do skuteczności zabiegu to zostawiłem sobie przejazdy kontrolne na każdej z działki. Więc efekt powinien być widoczny jeśli podziałało. Pogody nadal nie ma i się nie zanosi, a dziś z ciekawości poszedłem na pole ze scyzorykiem i na tej wcześnie sianej pszenicy drugie kolanko ma już 0,5cm... Więc generalnie będzie kiepsko z wyleganiem w tym sezonie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Panowie moja pszenica dostała 2 dawki azotu łącznie 130N,planuje ok 15 maja dać 3 dawkę ok 60 N i co lepiej dać saletra czy saletrzak?


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

U nas dziś obszarowiec latał w pszenicach opryskiwaczami, temp. 8°, wiatr taki że głowę chce urwać, no ale pewnie "agronomowie" z firm handlowych zaopatrujących to gosp. tak zalecili ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Ja juz swoje lata mam i wiem, kiedy się śpieszyć trzeba, kiedy można, a kiedy trzeba odpuścić bo i tak nic to nie da. Przejeżdżam koło sklepu z SOR codziennie, więc jak trzeba będzie, to wezmę coś na skracanie, co akurat będzie odpowiednie na fazę rozwojową pszenicy. Generalnie nie mam ciśnienia, że ma być naj naj naj. Robię dla siebie, a nie na pokaz czy żeby sąsiadom "oko zbielało". Mam takich, co mają na umowę agronomów i sypią to, co tamci im każą. Ja kombinuje po swojemu, aczkolwiek czerpię wiedzę z tych samych źródeł co ODR-y. Tylko nie mam opryskiwacza z fartuchem, żeby w taką pogodę jak dziś jechać pryskać. Nie mam agregatu aktywnego do siewu i wielu innych udogodnień. Dlatego jest to kompromis między sprzętem, jakim dysponuję, wolnym czasem, funduszami i pogodą.

Udało mi się zakończyć siewy, na grykę jest jeszcze czas, Nawozy rozsiane. A na oprysk nie ma pogody, co zrobisz - nic nie zrobisz. Jest nadzieja że w następnym tygodniu koło środy pogoda poprawi się na tyle , że da się wjechać z opryskami. Wystarczą mi dwa-trzy wieczory i zaległości nadgonię. Więc nie mam co panikować. O chwasty się nie martwię, bo to, co mam zwalczyć przy tej pogodzie też stoi i nie rośnie, a jak będzie pogoda, nie dam mu szans. W tym roku polecę Axial Pak plus dodatek Starane, bo ten Pike nie zwalcza przytulii. Chcę wypróbować, jak sobie ta mieszanka poradzi, bo od kilku lat stosuję Lancet w ozimych i Granstar plus Starane w jarych, czas coś zmienić, a obawiam się też owsa głuchego w jarych.

 

a ODR-y skad czerpia wiedze czyli ty tez ?

dziś dwa dni po zabiegu skracania, efektów ubocznych w postaci przebarwień nie zauważyłem więc najważniejsze. A co do skuteczności zabiegu to zostawiłem sobie przejazdy kontrolne na każdej z działki. Więc efekt powinien być widoczny jeśli podziałało. Pogody nadal nie ma i się nie zanosi, a dziś z ciekawości poszedłem na pole ze scyzorykiem i na tej wcześnie sianej pszenicy drugie kolanko ma już 0,5cm... Więc generalnie będzie kiepsko z wyleganiem w tym sezonie...

 

czyli pozno sianych pszenic nie trzeba skracac ?

Panowie moja pszenica dostała 2 dawki azotu łącznie 130N,planuje ok 15 maja dać 3 dawkę ok 60 N i co lepiej dać saletra czy saletrzak?

 

a to 3 dawke dajesz zeby zrobic konsumpcje ? bo ja bym chcial dac na jednym polu 3 dawke azotu tyle ze ja nie chce konsumpcji robic bo paszowke sprzedaje w cenie konsumpcji lub czasami jest tylko 10 zł taniej na tonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Z opracowań naukowo-badawczych , na przykład IUNG w Puławach czy odpowiednie instytuty za granicą. Przecież wiele opracowań to kalki prac naukowych z zagranicy, podparte 2-3 lata doświadczeniami polowymi w kraju. Tak jest na przykład z soją. Część materiałów powstaje w instytutach "na zamówienie" konkretnych producentów, czy to nasion, czy  środków ochrony roślin, czasem producentów maszyn. Tak jest na przykład z uprawą bezorkową, gdzie firmy produkujące sprzęt za ciężkie pieniądze sponsorują "badania" a jednocześnie podkupuje się krytyków albo utrudnia im wydanie wyników niezależnych, nie sponsorowanych badań.

Mam kilku znajomych przedstawicieli w firmach rozprowadzających SOR i nasiona, którzy sami prowadzą gospodarstwa i nie raz słyszałem opinię, że "tak, to dobry i skuteczny środek, ale cena zawyżona", albo "był dobry i tani, to wycofali bo inny się słabo sprzedawał droższy"

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Witam .Proszę o pomoc jak zasilić czym i kiedy w jakim etapie pszenicę ozimą  pod koniec marca dałem 250kg saletry i co dalej  .Z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Z opracowań naukowo-badawczych , na przykład IUNG w Puławach czy odpowiednie instytuty za granicą. Przecież wiele opracowań to kalki prac naukowych z zagranicy, podparte 2-3 lata doświadczeniami polowymi w kraju. Tak jest na przykład z soją. Część materiałów powstaje w instytutach "na zamówienie" konkretnych producentów, czy to nasion, czy  środków ochrony roślin, czasem producentów maszyn. Tak jest na przykład z uprawą bezorkową, gdzie firmy produkujące sprzęt za ciężkie pieniądze sponsorują "badania" a jednocześnie podkupuje się krytyków albo utrudnia im wydanie wyników niezależnych, nie sponsorowanych badań.

Mam kilku znajomych przedstawicieli w firmach rozprowadzających SOR i nasiona, którzy sami prowadzą gospodarstwa i nie raz słyszałem opinię, że "tak, to dobry i skuteczny środek, ale cena zawyżona"

 

ahas ok dzieki za odpowiedz a mam do cb takie pytanie na pszenice i pszenzyto jaki fungicyd na t1 bys polecil czy u sb stosowales i jakbym polaczyl to z moddusem np 0,3 l na ha i na pszenice i pszenzyto i czy moglbym do tego dodac jeszcze srodek Pike wg 20 na fiolka polnego bo camaro i apyros nie wziely mi fiołka polnego wiec jak myslisz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

warchest. 3 dawka prawidłowo powinna być na kłos to wtedy poprawiasz parametry a 15 maja się nie kłosi, chce dać ją wcześniej tylko nie wiem czy saletra czy saletrzak


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Witam .Proszę o pomoc jak zasilić czym i kiedy w jakim etapie pszenicę ozimą  pod koniec marca dałem 250kg saletry i co dalej  .Z góry dziękuję

 

ba no co mozesz teraz dac 2 dawke saletry czy innego nawozu

mich18 czyli 3 dawke jak dasz 15 maja to wplynie na zwiekszenie plonu tak ?

Edytowano przez warchest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Myślę że tak, mogę trochę przyspieszyć ta 3 dawkę , druga dawka była 15 kwietnia


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

NIe wypowiadam się w temacie łaczenia z moddusem, bo nie stosuję. Do tej pory stosowałem raczej niską i średnią półkę na T1 - Witruoz, Tilt Turbo, Tarcza łan lub mieszanki różnych substancji - tebukonazol, propikonazol, prochloraz . A do skracania stosuję głównie CCC i Safir (etefon). Jeśli pogoda nie pozwoli, to może w tym roku będę zmuszony kupić moddus, ale nie mam z nim żadnych doświadczeń. Generalnie, jak chcę wypróbowac coś nowego, to wówczas drążę temat, z czym to można łączyć, a wszystkiego nie wiem, bo by mi głowa pękła :D

Jeśli Pike zwalczy ci fiołka i nie ma nic innego, to próbuj. Tylko słyszałem zastrzeżenia, że po tej substancji czynnej (metsulfuron) średnio wskazane jest następstwo w postaci rzepaku. Tę samą substancję zawiera również Galmet gdybyś szukał informacji.

Tu z instrukcji :

Rośliny uprawne inne niż zboża mogą być wrażliwe nawet na znikomą
pozostałość środka w glebie.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

mich18 Dobrze kombinujesz zwiększysz plon zwiększając liczbę ziaren w kłosie i mtz (Masa tysiąca ziaren) i parametry też wcale nie będą  złe.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ahas czyli pike na jednym polu by nie mogł isc to lipa a sprzedaja axial pack czyli z pike  i wtedy po tym jak rzepak siac

 

teraz czytalem etykiete srodka Pike 20wg i pisze tam tak : "NASTĘPSTWO ROŚLIN
Po upływie 3 miesięcy od wcześniejszej likwidacji plantacji, w tym samym sezonie
wegetacyjnym można uprawiać tylko pszenicę ozimą.
Po zbiorze rośliny uprawnej, w tym samym sezonie wegetacyjnym można uprawiać zboża
ozime, rzepak ozimy, trawy.
W kolejnym sezonie wegetacyjnym można uprawiać wszystkie rośliny uprawne"

czyli ze rzepak mozna uprawiac wiec gdzie tam to wyczytales jahoo ?

Edytowano przez warchest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Dlatego trzeba mieć w tym fachu łeb jak sklep. Ja po prostu tam, gdzie będę siał rzepak polecę sprawdzonym zestawem, tzn Axial bez Pike, chwastox turbo i Starane.  lub zamiast chwastoxu Granstar

A ten cytat pochodzi z instrukcji herbicydu Galmet - ten sam skład co Pike. W tej samej instrukcji pisze też, że do neutralizacji środka w glebie potrzebna jest wysoka wilgotność i odpowiednie PH. Daje to do myslenia, a co będzie w przypadku chłodnego i suchego lata ? Mogą być problemy ze wschodami jak po lancecie.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

piotrdd. Tylko co będzie lepsze saletra czy saletrzak ?


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Jeśli będzie odpowiednia wilgotność, to bez różnicy. Saletrzak wymaga więcej wilgoci niż saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Działa, tylko trochę inaczej niż saletra. Generalnie na 2 i 3 dawkę to albo RSM, albo saletra - to moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

jeżeli dasz mocznik odpowiednio wcześnie to również się sprawdza na II i III dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Do mich18    Tylko saletra i to najlepiej przed deszczem wiem że jest trochę karkołomne przy większym areale ale ma same zalety  można też wieczorem nie oszukujmy się wysoka temperatura + brak wody do wmycia w strefę korzeni azotu = straty gazowe  kolo 15 maja może słonce niemiłosiernie grzać    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj