Polecane posty

lukaszm    11

Stosowałem Granstar Ultra w poprzednich sezonach i żadnych przebarwień nie zauważyłem. Być może dlatego, że po zabiegu utrzymywały się dodatnie temperatury. Też dzisiaj może opryskam po południu pszenicę tym herbicydem. W zasadzie powinienem to zrobić wcześniej, ale tak wyszło. Minimalna temperatura działania tribenuronu metylu to 2-4 stopnie, a tifensulfuronu to 12 stopni. Granstar Ultra podobno działa od 5 stopni, a nawet mniej ze względu na mieszaninę tych substancji. Poczytaj na stronie producenta o tym herbicydzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tyui    2

A jak jest z Huzarem aktiv? Można byłoby dziś opryskać czy lepiej się wstrzymać że względu na nadchodzące chłodne dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal124    8

Witam mam pytanie dotyczące intensywnej uprawy pszenicy ozimej. Dotyczy to egzaminu R16 z stycznia 2017. Widziałem dzisiaj klucz odpowiedzi do tego egzaminu. Dziwi mnie jeden zabieg otóż po oprysku który wykonujemy po siewie lub w fazie 2 liści wykonujemy późną jesienią bronowanie przeciwko chwastą. Czy to bronowanie jest zgodne z intesywną uprawą pszenicy ozimej i opryskiem który był po siewie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Druga dawka N i T1, a tu niektórzy jeszcze nie odchwaszczali ??? Matko Boska... a później lament, że herbicydy "słabe"

Nie mierz wszystkich swoją miarą... U mnie (wschodnia ściana) nigdzie w okolicy nie znajdziesz nawet kolanka w zbożach, trwa pełnia krzewienia.

 

A jak jest z Huzarem aktiv? Można byłoby dziś opryskać czy lepiej się wstrzymać że względu na nadchodzące chłodne dni?

Tutaj znalazłem ciekawy link na temat tego środka:

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/79381-huzar-activ-387-od-to-dobra-skuteczno%C5%9B%C4%87-w-zwalczaniu-chwast%C3%B3w-w-zbo%C5%BCach/

 

Witam mam pytanie dotyczące intensywnej uprawy pszenicy ozimej. Dotyczy to egzaminu R16 z stycznia 2017. Widziałem dzisiaj klucz odpowiedzi do tego egzaminu. Dziwi mnie jeden zabieg otóż po oprysku który wykonujemy po siewie lub w fazie 2 liści wykonujemy późną jesienią bronowanie przeciwko chwastą. Czy to bronowanie jest zgodne z intesywną uprawą pszenicy ozimej i opryskiem który był po siewie ?

Bronowanie pogłówne jest raczej sprzeczne ze współczesną sztuką uprawy, zwłaszcza nowoczesnych odmian pszenicy. A jak brzmiało to pytanie i jakie były  odpowiedzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal124    8

Trzeba było ułożyć całą agrotechnikę od zejścia przedplonu do zbioru. Intensywna uprawa pszenicy ozimej miała być a w materiałach podanych było że bronowanie się stosuje przy zwykłej uprawie. A niżej był podane opryski i jeden był po siewie. I napisałem tylko ten oprysk a dzisiaj w odpowiedziach było że oprysk po siewie i bronowanie jesienią od chwastów i mi też się zdawało że to jest sprzeczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

witam czy zabieg lancetem dziś ma jakiś sens jeżeli następnych parę dni ma być w granicach 6-9 stopni?

jeżeli utrzyma się powyżej tych granicznych 5 stopni to pewnie ma sens, ale jak w nocy ma spadać poniżej 3 albo nawet 0 to lepiej poczekaj. Pisałem wcześniej, że w ubiegłym roku stosowałem ten środek dość późno i świetnie podziałał, ale było ciepło. 

Ja na szczęście mam już za sobą odchwaszczanie, bo tydzień temu było ciepło, ale myślę że przez ten chłód chwasty też intensywnie nie rosną więc jak popryskałbym po świętach, to też nic złego by się nie działo. 


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Trzeba było ułożyć całą agrotechnikę od zejścia przedplonu do zbioru. Intensywna uprawa pszenicy ozimej miała być a w materiałach podanych było że bronowanie się stosuje przy zwykłej uprawie. A niżej był podane opryski i jeden był po siewie. I napisałem tylko ten oprysk a dzisiaj w odpowiedziach było że oprysk po siewie i bronowanie jesienią od chwastów i mi też się zdawało że to jest sprzeczne.

Ehhh. Wygląda na to, że całe te egzaminy są tylko po to aby je zaliczyć żeby mieć papierek do agencji. Trzeba wiedzieć, jaką odpowiedź chcą od ciebie usłyszeć, zaliczyć, zapomnieć i dalej pracować po swojemu. :)

 

jeżeli utrzyma się powyżej tych granicznych 5 stopni to pewnie ma sens, ale jak w nocy ma spadać poniżej 3 albo nawet 0 to lepiej poczekaj. Pisałem wcześniej, że w ubiegłym roku stosowałem ten środek dość późno i świetnie podziałał, ale było ciepło. 

Ja na szczęście mam już za sobą odchwaszczanie, bo tydzień temu było ciepło, ale myślę że przez ten chłód chwasty też intensywnie nie rosną więc jak popryskałbym po świętach, to też nic złego by się nie działo. 

Też o tym pomyślałem. Ale zaryzykowałem i już opryskałem dzisiaj. Ma się utrzymać temperatura minimalnie 5 stopni, tylko w nocy ze środy na czwartek ma zejść do +2 według prognozy. Zobaczymy. Co ciekawe, ten Granstar wychodzi cenowo zaledwie 64zł/ha w maksymalnej dawce razem z adiuwantem, więc albo ja coś źle liczę albo źle czytam, tak czy siak cenowo tragedii nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9113

Sam granstar wychodzi tanio, ale jeszcze coś na miotłę i skutecznego na przytulię by się przydało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9113

U mnie trochę chabra przepuszczał, kwestia pewnie terminu, wilgotności gleby . Ja stosuję go głównie w jarej pszenicy w komplecie ze starane lub generykami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

No może i ja też powinienem coś domieszać. No cóż, już po ptakach, co będzie to będzie. Znalazłem dużo wzmianek, że chaber jest wrażliwy na tribenuron i tifensulfuron, więc zobaczymy. Jak nie wyjdzie to pewnie będzie rok przerwy w uprawie zboża na tym stanowisku i będę orał i truł glifosatem do skutku bo tam jest taka jakby intensywna plantacja chabra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

Zbliża się tydzień opadów i chłodów, do II dawki azotu jeszcze przynajmniej 9 dni, ostatni azot poszedł 17 marca, chciałem jechać prysnąć przed tymi trudnymi warunkami mocznikiem plus PK i mikro. Czy oprysk mocznikiem ma jakieś wady (poza korozją, ale to już wiem) czy bardziej uodparnia rośliny na choroby grzybowe czy bardziej sprzyja atakom? 

Edytowano przez ravoj

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Jeżeli dodaje się często mocznik do zabiegów skracania i grzybówek to nie wyobrażam sobie aby miał jakikolwiek zły wpływ na zdrowotność roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Dzisiaj są pryskane pszenice i pszenzyto lancetem. Ładna pogoda jutro ma być powyżej 5 stopni wiec myślę że będzie dobrze. Zboża ładne wysokie ale bardzo dużo chwastów wiec nie ma co czekać

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldeko    15

A jak jest z Huzarem aktiv? Można byłoby dziś opryskać czy lepiej się wstrzymać że względu na nadchodzące chłodne dni?

Ja w zeszłym roku pryskałem jak były noce zimne. Miotła odbiła i trzeba było poprawkę robić. także ja bym poczekał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25259

U mnie chyba to samo?

Proszę o podpowiedź czy to już mączniak? Też niema nalotu przebarwienie w środku liścia i chyba te białe plamy będą wysychały.

I czy np Mirage (Prochloraz) w dawce1l na ha sobie z nim poradzi i czy jest sens jutro pryskać ma być18 stopni ale od wtorku deszcz i ochłodzenie  5-7stopni. do końca tygodnia ma sie u nas taka temperatura utrzymać.

O dokładnie takie objawy tylko znacznie mniej zaawansowane. Jednak na mączniaka mi to nie wygląda. U mnie to są podłużne cętki jak przecinki

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    784

Agrest może wrzuć jakieś foto, bo z opisu wynika, że to raczej nie jest choroba a niedobór jakiegoś mikroelementu - stawiam na cynk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Jednak dzisiaj opryskałem Granstarem Ultra. Temperatura podczas zabiegu wynosiła 19 stopni. W najbliższych dniach nie widać przymrozków, więc powinno być dobrze. W ubiegły wtorek poszedł Axial. Do Granstaru nie dodawałem nic dodatkowego na przytulię, ale jeśli ona będzie rosła, to załatwię ją Starane. Narazie w planach mam rozsiać saletrę w środę, a za tydzień we wtorek pryskać regulatorem Medax Top lub jego mieszaniną z Antywylegaczem Płynnym 675SL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Panowie ile cm wysokości  może mieć pszenica aby można było jeszcze rozlać RSM końcówkami 7 otworowymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

Dziś chciałem skracać ale jak na złość od 10 wieje i wieje a teraz pada. Ponieważ nie wyrobie się czasowo czy ktoś może podpowiedzieć z szanownych kolegów czy do duet star i atak można dodać moddusa z CCC. Żałuję że jednak.nie.kupiłem medaxa nowego. Ale muszę przyznać.ze pszenicę wyglądają pięknie mam Hondę i Narazie jestem zadowolony.choć.tam gdzie bardzo mokro wygląda gorzej. Oby tylko pogoda sprzyjała zabiegom i przede wszystkim planom.

Edytowano przez Piechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zostało mi ok 5 beczek gnojówki można ją bez obaw rozlać na pszenice ozimą? nigdy nie stosowałem gnojówki na rosnące już zboża i nie wiem czy to jej nie zaszkodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj