Polecane posty

ravoj    1277

proszę Cię, masz etykietę od takich prostych pytań. 2 godziny jak sie nie mylę.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Ja lancetem jechalem 27 marca. Sluchajcie pierwszy rok pisze ewidencje sor i co wpisac w tych przyczynqch zabiegu na chwasty w pszenicy i pszenzycie zeby to gralo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Spokojnie Skywalker ogólnie jest 4 5 rozkrzewień, po 7 rzadko się trafia, dla mnie co rok to nowy rekord. Poza tym jak zabraknie jej składników to zrzuci pędy, dlatego staram się ją dobrze odżywiać i pamiętać o każdym klosie, żeby utrzymała ich jak najwięcej. Stąd lepsze dolistne, mocznik, siarczan itp. Itd. Pamiętam, że moja pierwsza roślina to fasola i była straszna a później w miarę nauki co rok rekord, jak się poprawia całą agrotechnike i szuka możliwości to zawsze rekord, chyba że pogoda to wtedy dziękuję. Kiedyś rekordy się skończą. A jeśli chodzi o to drugie pole, to pisałem o nim wczesniej, to tzw. "za stodoło" mały kawałek, który jest moją szkółką roślin uprawnych, teraz rozmnażam tam Eureke.

 

pszenica siana w połowie pażdziernika słabo rozkrzewiona dostała 100kg saletry i 100 saletrosanu 26 12 marca pryskana wczoraj mocznik siarczan insol i 'shorti 725dl od adama ' podobno ten shorti według sprzedawcy ma pomóc słyszał ktoś o tym oprysku?

 

 

Insol d*pa,zwykła Nałęczowianka. A Shorti nic innego jak CCC czyli np. Antywylegacz płynny. Czyli pomoże może, ale czasu mało i Azotu. Pryskalem tydzień temu takie jedno poletko CCC i guzik, bez azotu d*pa, nie dało się wjechać wcześniej z azotem za cholere i już tego nawet 5 litrów CCC nie nadrobi. Dopiero z CCC poszedł azot i widać po dwa rozkrzewienia, ale to bardziej zasługa azotu.

Takie moje zdanie prywatne.

A ile pszenica powinna mieć optymalnie kłosów? 

Myślisz że jak utrzymasz ich jak najwięcej to będzie dobrze? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Tyle żeby je wyżywić i maksymalnie obsadzić ziarnem, a zredukować bezproduktywne.

Każda odmiana ma swoje parametry optymalnego krzewienia, każda też redukuje źdźbła, bądź niepotrzebnie się krzewi.

Mi wystarczy 4-5 źdźbeł zakończonych pięknym dorodnym kłosem, obsadzonym 60 sztuk ziarna.

Możliwe, że będzie 900, jeszcze za wcześnie żeby prognozować.

(daleko idąca abstrakcja)

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Co na dwuliścienne kompleksowo polecacie głównie problem przytulia i chaber, częściowo rzepak. 

 

Jednoliścienne pójdzie Axial bądz Atlantis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Ja lancetem jechalem 27 marca. Sluchajcie pierwszy rok pisze ewidencje sor i co wpisac w tych przyczynqch zabiegu na chwasty w pszenicy i pszenzycie zeby to gralo?

po prostu piszesz agrofaga:

przytulia czepna,

tobołki polne,

fiołek polny

 

i wsio

A ile pszenica powinna mieć optymalnie kłosów? 

Myślisz że jak utrzymasz ich jak najwięcej to będzie dobrze? 

zmotywowałeś mnie, żeby dziś pojechać i orientacyjnie przeliczyć liczbę źdźbeł. Dzięki.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Wysoko plonujące pszenice mają po 45-55 ziaren w kłosie i nie wiem skąd ta liczba 60.

Optymalna ilość kłosów to +/- 500 (na twoich glebach może 600 by się udało wykarmić i by było super)

Jeżeli masz powiedzmy 300 roślin na metrze i chcesz utrzymać 4 źdźbła z tego to wychodzi 1200 na metr co jest nie realne i redukcja nastąpi w późniejszej fazie co spowoduje oczywisty spadek plonu.

 

proste obliczenie przy twoim założeniu 

900 kłosów razy 60 ziaren = 54000 ziaren z metra

54000 / 1000 = 54

54 * MTZ 0,04 kg = 2,16 kg/m

2,16 * 10000 m2 = 21,6 t

 

Widziałeś kiedyś tyle z ha? 

 

Co na dwuliścienne kompleksowo polecacie głównie problem przytulia i chaber, częściowo rzepak. 

 

Jednoliścienne pójdzie Axial bądz Atlantis.

Mustang radzi sobie z tymi chwastami. 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Wysoko plonujące pszenice mają po 45-55 ziaren w kłosie i nie wiem skąd ta liczba 60.

Optymalna ilość kłosów to +/- 500 (na twoich glebach może 600 by się udało wykarmić i by było super)

Jeżeli masz powiedzmy 300 roślin na metrze i chcesz utrzymać 4 źdźbła z tego to wychodzi 1200 na metr co jest nie realne i redukcja nastąpi w późniejszej fazie co spowoduje oczywisty spadek plonu.

 

proste obliczenie przy twoim założeniu 

900 kłosów razy 60 ziaren = 54000 ziaren z metra

54000 / 1000 = 54

54 * MTZ 0,04 kg = 2,16 kg/m

2,16 * 10000 m2 = 21,6 t

 

Widziałeś kiedyś tyle z ha? 

 

Mustang radzi sobie z tymi chwastami. 

U Ciebie Ogar też pada?

Jebnąłem się w obliczeniach

To patrz Qwa jak się jebnął ten doktorek z tego  artykułu :

http://e-pole.pl/technologia-10-siew-pszenicy-ozimej-po

 

 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

E tam :rolleyes:.

W zeszłym roku miałem MTZ Natuli 45g

Była bardzo rzadka ( nie wiem może 150-200roślin na mkw) ale zdarzały się kłosy po 52-55 ziaren.  I bez żadnej spiny wyszło 7,5 tony, ale pisałem o tym wcześniej i nie będę powtarzał. Tamto pole to luksus, szkoda że małe.

 

Zakładanie plonu to czysta teoria. Jeżeli uda mi się złapać MTZ 45, to trzeba mi jakieś 800 kłosów na metr  i średnio 45 ziaren w kłosie.  Tym sposobem osiągnę 9 ton, co nie jest żadnym absurdem w moich stronach, gdzie więksi gracze mają po 10 ton na dobrych kawałkach.

Mówię, że dziś pojadę i przeliczę źdźbła na jednym metrze i będę mniej więcej wiedział co robić czy czekać z azotem aż zredukuje, czy jechać i sypać. 

Są dwa wyjścia: albo małe kłosy i dużo źdźbeł na metrze,  albo duże dorodne kłosy i po trzy cztery kłosy na roślinę przy rzadkiej obsadzie.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Mustang radzi sobie z tymi chwastami. 

 

Mustang wiem, kiedyś leciałem tym na poprawkę. Szukam czegoś taniej o ile jest. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

No i pogoda sie zepsułła i nie wiadomo kiedy się poprawi i ociepli,  a tu by  trzeba było drugą dawke na pszenice i szczególnie na pszenżyto rozsiać i t1 w pszenżycie powoli też by trzeba byłło zrobić acha no i jeszcze jedno pole na poprawke herbicydową czeka . Kurcze kiedy to sie zrobi ,  znowu wszystkie roboty się spiętrzą w jeden lub 2 dni . Przepraszam no musiałem troche pomarudzić  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Mustang + Atlantis przy obecnych wariacjach pogodowych chyba jeszcze nie bardzo, co nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Witam

Siarczan miedzi (5H2O) i siarczan manganu (H2O) w jakich dawkach na ha i lub stężeniach można stosować oraz z czym to można mieszać ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Mustang wiem, kiedyś leciałem tym na poprawkę. Szukam czegoś taniej o ile jest. 

Herbistar 0,4l + Primstar 20gr/ha. To tak jak galaper strong. Koszt około 40zł/ha. Rocznie tego sprzedaje na 400-500ha i na dwuliścienne nie ma nic lepszego w tych pieniądzach. Litrówka herbistaru i paczka 50gr primstaru i tym zrobisz 2,5ha.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

E tam :rolleyes:.

W zeszłym roku miałem MTZ Natuli 45g

Była bardzo rzadka ( nie wiem może 150-200roślin na mkw) ale zdarzały się kłosy po 52-55 ziaren.  I bez żadnej spiny wyszło 7,5 tony, ale pisałem o tym wcześniej i nie będę powtarzał. Tamto pole to luksus, szkoda że małe.

 

Zakładanie plonu to czysta teoria. Jeżeli uda mi się złapać MTZ 45, to trzeba mi jakieś 800 kłosów na metr  i średnio 45 ziaren w kłosie.  Tym sposobem osiągnę 9 ton, co nie jest żadnym absurdem w moich stronach, gdzie więksi gracze mają po 10 ton na dobrych kawałkach.

Mówię, że dziś pojadę i przeliczę źdźbła na jednym metrze i będę mniej więcej wiedział co robić czy czekać z azotem aż zredukuje, czy jechać i sypać. 

Są dwa wyjścia: albo małe kłosy i dużo źdźbeł na metrze,  albo duże dorodne kłosy i po trzy cztery kłosy na roślinę przy rzadkiej obsadzie.

Bez sensu te wszystkie wyliczenia pszenica jest kodowana na około 20 t/ha ale do tego trzeba idealnych warunków rozwoju co w praktyce jest nie osiągalne, wiem można mieć około +- 2,5 gram ziarna  na jednym badylu ale co z tego jak tych badyli musi być około 800 jednakowych na 1 metrze co jest nierealne, wiem że kawałek na którym średnia wychodzi 10+   miejscami będzie dawał 15 a w innych zaniżał do 6 nowy kombajn to wyłapie dlatego żadne pole (kawałek)  nie jest jednorodne w plonowaniu  :)              

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Herbistar 0,4l + Primstar 20gr/ha. To tak jak galaper strong. Koszt około 40zł/ha. Rocznie tego sprzedaje na 400-500ha i na dwuliścienne nie ma nic lepszego w tych pieniądzach. Litrówka herbistaru i paczka 50gr primstaru i tym zrobisz 2,5ha.

A zalecana temperatura minimalna dla takiego zabiegu jaka być powinna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Wracam z przeglądu pól, muszę jak tylko bedzie pogoda jechać z T1 bo mi pszenice uciekną z kolankiem, przy okazji policzyłem obsadę, pisze co następuje:
Tacitus 240-250 roślin (o ile dobrze policzyłem bo rozkrzewione jak czort), średnio po 8-10 źdźbeł z czego 4-5 silnych ( widać ewidentnie, że rośliny już je redukują);
Julius ok 230 roślin, wszystkich źdźbeł 10-11 z czego 4-5 dużych i silnych;
Julius siany jako ostatni 250 roślin 6-8 źdźbeł z czego 3-4 silne;
Julius siany 2/3 180-190 roślin, wszystkich źdźbeł 15-18 z czego 7-9 dużych i silnych. Rośliny praktycznie juz zakryły "nie zasiane" rzędy. Co do obsady to nasuwa się pytanie, ile roślin wzeszło jesienia (nie liczyłem obsady) skoro z próby przezimowania wyszło, że zboża praktycznie w 100% przezimowały a jednak obsada jest mniejsza od zakładanej (dzięki Bogu).

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Herbistar 0,4l + Primstar 20gr/ha. To tak jak galaper strong. Koszt około 40zł/ha. Rocznie tego sprzedaje na 400-500ha i na dwuliścienne nie ma nic lepszego w tych pieniądzach. Litrówka herbistaru i paczka 50gr primstaru i tym zrobisz 2,5ha.

Do ilu gram można zejść z fluroksypyrem żeby poradził sobie z przytulią która dostał po jesiennym zabiegu? 

 

U Ciebie Ogar też pada?

Jebnąłem się w obliczeniach

To patrz Qwa jak się jebnął ten doktorek z tego  artykułu :

http://e-pole.pl/technologia-10-siew-pszenicy-ozimej-po

Wiadomo że to tylko takie założenia i wyliczenia ale dają pogląd jak łan może wyglądać i że wcale nie musi być łąka na polu żeby uzyskać fajny plon.

Moim zdaniem ten dr bzdury pisze.

http://karnet.up.wroc.pl/~zimny/szacow.html

Na chłopski rozum:

Przyjmijmy mtz 40g i 60 ziaren w kłosie 

czyli jeden ziarniak waży 0,04 g czyli w takim kłosie masz 2,4g

jeżeli na metrze mamy 900 takich kłosów to z tego metra możemy zebrać 2160g czyli 2,16 kg

2,16 kg *10000 m2 =  21600 kg = 21,6 t

 

To jak miałeś rzadki łan i uzyskałeś 45-50 g to jak z gęstego chcesz uzyskać więcej? Nie ma szans. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

Herbistar 0,4l + Primstar 20gr/ha. To tak jak galaper strong. Koszt około 40zł/ha. Rocznie tego sprzedaje na 400-500ha i na dwuliścienne nie ma nic lepszego w tych pieniądzach. Litrówka herbistaru i paczka 50gr primstaru i tym zrobisz 2,5ha.

Ale to jest tylko na poprawkę? Za słabe by nie było na jeden wiosenny zabieg + Atlantis? Bo chyba wyazloby taniej od granstaru z grodylem, tylko czy później można siać rzepak/Burak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

To wszystko to czysta teoria jak Piotr napisał  i mam mieszane uczucia, zwłaszcza po dzisiejszej lustracji. Jeszcze mi sąsiad zaciął jakimś specyfikiem od miedzy prawie metr, szlak mnie trafił.

Nie wiem jak Kula policzył obsadę, pewnie ma idealnie posianą punktowo, bo u mnie żeby policzyć obsadę, to trzeba wyrwać z ziemi krzaki i rozdzielić. Z wierzchu wygląda jak jedna roślina dobrze pokrzewiona a jak się wyrwie to okazuje się, że to trzy rośliny, także trzeba być nie wiem jakim specjalistą żeby teraz obsadę policzyć. Nie dla mnie to i nie znam się.  Na jednym metrze szerokości mam 9 rzędów, zatem policzyłem ile mam źdźbeł na długości 50cm, wyszło mi 46-50, czy to słabe czy mocne pędy nie wiem, nie znam się, z resztą jeszcze się krzewi i jest niska, trudno tu coś powiedzieć. Czyli wychodzi około 900 źdźbeł na 1 m 2

Także nic wywnioskować się jeszcze nie da.

Patrzyłem u sąsiada na sianą poznaniakiem, jest sporo wyższa od mojej  i  bardziej gęsta, ma po 4 rozkrzewienia, dość mocne rozkrzewienia, ale w kupie rośnie  u niego po 4, 5 roślin, więc na 3 cm długości ma jakieś 20 pędów i też z tego co pamiętam 7 ton zbiera. Idąc tropem tych wszystkich przeliczników, mnożników i kalkulacji u niego na 1m2 jest dobre 1500 pędów.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Najlepiej wyjdzie policzenie kłosów, ale to jeszcze trochę trzeba poczekać.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Ja mam na swoim polu obsadę średnio 150szt/m2 po 3 rozkrzewienia. Podłożyłem to sobie pod wasze obliczenia i zakładając MTZ nawet zaniżoną do 35g i nawet dając te skromne 35 ziaren na kłos to wychodzi mi przewidywany plon około 5,5 tony co byłoby niesamowitym szaleństwem w moich stronach a wizualnie pole wygląda licho. Brzmi to niewiarygodnie ale też podbudowuje :P Zobaczymy w żniwa ile ma się matematyka do rzeczywistości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Jak liczyłem u siebie to mam ok 160 roślin na metrze. Zaryzykuje i jutro z rana jadę z ccc i cuda wianki stymulatorami. Nie dobita przed siewem redzina i za głęboki siew w grudy. Byleby nie było przymrozku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Ale to jest tylko na poprawkę? Za słabe by nie było na jeden wiosenny zabieg + Atlantis? Bo chyba wyazloby taniej od granstaru z grodylem, tylko czy później można siać rzepak/Burak

To jest głównie na dwuliścienne w jarych. Od 3 lat sprzedaje to głównie na jęczmienie jare. Rocznie na setki hektarów. Przytulie fluroksypyr zwalcza w każdej fazie. Wpiszcie sobie galaper strong etykiete i poczytajcie. Cenowo fajnie wychodzi bo jakieś 40zł przy dawkach 0,4l + 20gr. Na poprawki w ozimych wystarczy sam galaper 0,6l. Koszt jakieś 30 pare zł.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj