Polecane posty

galan99    7556

A no tak wychodzi, co ja na to poradzę. Ale to tylko wyliczenia orientacyjne.

Plon na poziomie 9t lub wyzej uzyskać pszenicy to jest wiele czyników . 

Pogoda ile opadów jest i odmiana pszenicy .

Teraz zauwazyłem wszyscy sieją hondja czy ta odmiana sprawdzi się w całej Polsce , raczej nie.

Nawożenie ile kto nasypie jak ktoś nie liczy kosztów tylko przeznaczy koło 3 tyś na 1 ha na uprawę pszenicy to ma i plon .

Wapnowanie nawozenie ochrona i terminy stosowania , bedą plony .

Ale te dzisiejsze odmiany pszenicy są bardzo wymagające tak że na IV i V  klasie jak uzyska się 6 lub 7 t jest bardzo dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

hey czy można się wstrzymać jeszcze z pierwszą dawką azotu w pszenicy i życie hybrydowym mam na polu jeszcze mokro a nie chce robić kolein.

Mam możliwość podczepić rozsiewacz pod duży ciągnik i jakoś przebrnę ale poryje pole. co uważacie. Pszenica siana dość późno bo ok30 października. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

jak patrzycie na temperature stosowania srodka?   np sredniodobowa dla lancetu ma byc 5 stopni.  pogoda dziwna.  raz w dzien 14 , w nocy 2.  a na drugi dzien 6 i -1  

 

patrzycie na najmniejsza i najwieksza temperature w ciagu doby i bierzecie srednia i wtedy stosujecie jak jest 5 stopni przez pare dni?   czy patrzycie zeby temp w dzien byla poporstu 5 stopni i wiecej?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wegetacja jest tak "zahamowana", że moja pszenica która po zimie miała 2 liście (trzeci nie był w pełni wykształcony), na dzień dzisiejszy ma po dwa rozkrzewienia, a temp. w dzień nie przekracza 8-9°C, nocami oscyluje wokół 0.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

U mnie bardzo podobniez temperatura 01.03 mialem dwa liście maksymalnie dziś 2-3 rozkrzewiania- wniosek taki że mimo chłodu wegetacja pszenicy ma dość duże tempo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

Dużo też zależy od rejonu ja jestem z warmińsko mazurskiego. Ja miejscami mam tak męko że wjeżdżam jak w kisiel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Po niedzieli ma się trochę ocieplić, może i u ciebie da radę wjechać z nawozem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Ja też zastosowałem saletre 6 marca i są bardzo dobre efekty pszenica dokrzewiona żywa mocno zielona a u somsiada bez nawozów zamiast się poprawiać marnieje. Według mnie mimo zimna wegetacja idzie swoim tempem i nie czeka, ktoś może się zdziwić jak w kwietniu będzie miał jeden dwa kłosy bo pszenica skończy krzewienie. Moim zdaniem każdy musi się nauczyć na własnych błędach bo trzeba poznać swoje pola i ich możliwość na forum można się jedynie doradzić lub upewnić ale nikt przepisu nie poda bo tego zrobić nie może u niego się to może sprawdzić i osiągnie 10t a inny zrobi tak samo ale na innym polu, regionie i wyjdzie mu 7, a jak wiadomo ceny są jakie są i trzeba przeanalizować wiele czynników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Również dzisiaj zauważyłem nowe przyrosty, pojawiły się nowe liście i rozkrzewienia. Chwasty też ostro ruszyły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja też zastosowałem saletre 6 marca i są bardzo dobre efekty pszenica dokrzewiona żywa mocno zielona a u somsiada bez nawozów zamiast się poprawiać marnieje. Według mnie mimo zimna wegetacja idzie swoim tempem i nie czeka, ktoś może się zdziwić jak w kwietniu będzie miał jeden dwa kłosy bo pszenica skończy krzewienie. Moim zdaniem każdy musi się nauczyć na własnych błędach bo trzeba poznać swoje pola i ich możliwość na forum można się jedynie doradzić lub upewnić ale nikt przepisu nie poda bo tego zrobić nie może u niego się to może sprawdzić i osiągnie 10t a inny zrobi tak samo ale na innym polu, regionie i wyjdzie mu 7, a jak wiadomo ceny są jakie są i trzeba przeanalizować wiele czynników.

 

ja siałem saletre 1.5 tyg temu i jeszcze efektów nie widać , chyba za zimno.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na dniach wszystko ruszy konkretnie, zważywszy na prognozowane na kolejny tydzień temperatury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość


Jeśli dobrze policzyłem to w warstwie gleby 20cm na 1ha masz ok 1300kg fosforu i ok 1500kg potasu gdzie u mnie przy bardzo niskim poziomie 3,2mg/100g jest go tylko 96 kg/ha fosforu plon pszenicy 4,5-6t z ha zależnie od roku.


. Jeden mg/100 g gleby przyswajalnego skład-
nika pokarmowego oznacza, że gleba o powierzchni
1 ha w 20. cm. warstwie ornej zawiera około 30 kg/ha
danego składnika, czyli pożądana zawartość przyswa-
jalnych form, w bardzo dużym uproszczeniu, powinna
wynosić dla: fosforu - 450 kg, potasu - 600 kg i ma-
gnezu - 210 kg Mg w warstwie ornej jednego hektar
Skąd te tony u ciebie ?
Coś za duże różnice
Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

ravoj jak ty masz takie zasobnosci  w glebie jak podales ze 44 czy tam ile mg a nie 4,4   to mozna npk naprawde mocno ograniczyc przez dobre 2-3 sezony bo zawartosc masz kapitalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

 

Jeśli dobrze policzyłem to w warstwie gleby 20cm na 1ha masz ok 1300kg fosforu i ok 1500kg potasu gdzie u mnie przy bardzo niskim poziomie 3,2mg/100g jest go tylko 96 kg/ha fosforu plon pszenicy 4,5-6t z ha zależnie od roku.

 

 

. Jeden mg/100 g gleby przyswajalnego skład-

nika pokarmowego oznacza, że gleba o powierzchni

1 ha w 20. cm. warstwie ornej zawiera około 30 kg/ha

danego składnika, czyli pożądana zawartość przyswa-

jalnych form, w bardzo dużym uproszczeniu, powinna

wynosić dla: fosforu - 450 kg, potasu - 600 kg i ma-

gnezu - 210 kg Mg w warstwie ornej jednego hektar

Skąd te tony u ciebie ?

Coś za duże różnice

 

1. Czy gleba do analizy została właściwie pobrana...

2. W dużym uproszczeniu się zgadza jednak jest to informacja o całym zawartym składniku w glebie, ważniejsza jest informacja ile z tego składnika jest dostępne, a ile przysfajalne dla roślin.

3.Trochę będze wiadomo po informacji o gęstości objętościowej gleby, trochę po info o odczynie, następnie po proporcjach poszczególnych składników - głównie tych pobieranych w formie kationów.

4.Jeśli nadal będą jakieś problemy to prawie wszystko wyjaśni się po wykonaniu analizy metodą uniwersalną.

5. @masa24 słuszna uwaga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1278

Dlatego w tym roku wykonam po zbiorze ponowne badanie pobierając próby rurką, bo tamto było pobierane szpadelkiem z 10 punktów, bo to mały kawałek. Zawartości muszą być duże, skoro pszenica była taka ładna, ale nie zaklinam się i nie wykluczam jakiejś pomyłki. Te wartości podałem w pamięci, bo nie mam przy sobie wyniku badania, zajrzę do dokumentów to wrzucę fotkę. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Koło Hrubeszowa to I i II klasa ziemi, jedne z najlepszych w kraju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1278

co nie znaczy, że nie trzeba o nie dbać. :)


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

<p>I na takich ziemiach to mozna sie zaczac bawic w rolnictwo, 7,5 tony pszenicy bez szczegolnych nakladow na poczatku kariery w tym zawodzie czlowieku czysty zysk, mi nawet doplaty nie bylyby potrzebne przy takich wynikach. Ja tak samo jak ty zaczynam od niedawna bujac sie w uprawie zbóż, nikt mi nic nie dal i wszystko sobie kupuje sam, nawet ziemi nie mam swojej tylko same dzierzawy. Problem tylko u mnie jest taki, ze ja mam IV-VI klase wszedzie, zbyt wiele zalezy od deszczu a i jak gadam z niektorymi zeby wziac cos w dzierzawe to oni doplaty chca brac, a niech sami sobie ten piach przewalaja bo ja jestem w stanie zrobic wynik ekonomiczny nawet na V klasie ale nikt nie bedzie bral 100% doplat za moja ciezka prace i wklad finansowy i ogromne ryzyko jakim jest uprawianie piasku. Naprawde ci Ravoj zazdroszcze sytuacji i ziemi przede wszystkim, ja walcze na tym co mam i jak na razie 5 ton zyta to moj rekord na ugorze. Tez chcialbym zyc z rolnictwa ale wszystko wskazuje na to ze moze to byc jedynie zajecie po godzinach i ciagle trzeba bedzie tyrac u przedsiebiorcow.</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1278

Cieszę z  moich gleb, ale ja nie mam możliwości nic dokupić, bo 1 hektar dawno przekroczył  u nas cenę 55 000zł a miejscami jak się kilku większych zejdzie to dają po 70 000zł za 1 hektar, więc nie mam do nich startu. Oni na VAT to idą w koszty jak się da. 

 

Wracając do tematu jest dziś ciepło i zapowiada się ciepły tydzień, pszenica ma 3 rozkrzewienia nie więcej, chcę dziś pojechać i dokarmić pszenicę takim roztworem wodnym:

mocznik 5%,

Siarczan magnezu 2%,

bor i magnez po 5g,

Cynk, Miedź, Żelazo i mangan po ok. 50g/ha,

600g fosforu

500ml chlorku chloromekwatu  

(dla ciekawych koszt: 60zł/ha)

 

na koniec fazy krzewienia na T1 przygotowałem identyczny zestaw, plus oczywiście Modus ,  Tilt  i Prochloraz. 

 

Czy poza małymi dawkami widzicie jakieś niedociągnięcie?

P.S.dawki małe, bo niedługo będzie powtórka. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1278

Kulawy to pisz i nie placz po to tu jesteś. Za mało mocznika, wiem, wcale nie miałem go dawać ale worek mi został

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No mocznika można dać nawet do 20% ale nigdy nie stosowałem aż tyle. Jeżeli sypnąłeś N to po co dawać dolistnie. Siarczanu Mg siedmiowodnego daje zawsze 5% i jest ok. 

W zeszłym roku moddus (zamiennik) w zupce przypalił mi lekko pszenicę i jęczmień. W tym roki mam zamiar rozdzielić regulatory z fungicydami i odżywianiem na 2 zabiegi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1278

Już myślałem że coś mocno spierdolilem tak Kulawy wyskoczył. Uff


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1278

Dałem małe dawki bo zaraz będzie powtórka, pierwsze dokarmianie podzielilem na pół po prostu skoro jadę z CCC. Czemu płakać? Co się miał mocznik zmarnować

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj