Polecane posty

waldeko    15

Panowie co myślicie o tym zestawie? Coś zmienić? Toto 75 SG 90 gr/ha, Galaper 200 EC 0,5 l/ha, Tolurex 500 SC 1,5 L/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

wiecie, ze ja głupi myślałem, że w Polidapie albo Fosforanie Amonu  jest 46kg fosforu a w soli potasowej 60 kg potasu?

Nowe wiadomości jakie przyswoiłem skomlikowały moje  wyliczenia i obciążyły dodatkowo  portfel. Dobrze, że azot to poprostu azot.

Oj ja głupi, ile to jeszcze przede mną nauki. Wychodzi nieuważanie na lekcjach  chemii.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

rovojowi chyba chodzi o to, że w polidapie jest 46kg fosforu w postaci pięciotlenku fosforu, czyli w przeliczeniu na czysty fosfor jest go mniej.

ale we wszelkich zaleceniach podając np zapotrzebowanie pszenicy na fosfor chodzi właśnie o ten pięciotlenek, a nie czysty składnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

Widzę Masa, że też nie uważałeś na Chemii. (żart) Mi już po raz kolejny jest wstyd, i że nikt z Was tego nie wychwycił wcześniej.

Wszystko przez te pięciotlenki i trójtlenki.

W soli potasowej  60% jest 60kg K2O czyli tak naprawdę 49,8kg  potasu  w 100kg nawozu- to i tak dobrze, bo w Polidapie, czy Fosforanie Amonu jest 46% P2O5 czyli 46kg Pięciotlenku fosforu czy jakoś tak, co daje zaledwie 20 kg czystego fosforu w 100kg nawozu. Więc pod fasolę dałem wszystkiego za mało poza azotem.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

nie wiem, nigdzie sie z tym nie spotkalem ze sa takie roznice i mysle ze cos pokreciles

 

z siarka owszem , trzeba zwracac uwage w jakiej formie jest podana na opakowaniu ale o potasie i fosforze w zadnym zrodle sie nie spotkalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

rovojowi chyba chodzi o to, że w polidapie jest 46kg fosforu w postaci pięciotlenku fosforu, czyli w przeliczeniu na czysty fosfor jest go mniej.

ale we wszelkich zaleceniach podając np zapotrzebowanie pszenicy na fosfor chodzi właśnie o ten pięciotlenek, a nie czysty składnik

Daro jesteś pewien, że o to chodzi w zaleceniach, bo to spora różnica, dać 40kg fosforu a dać 40kg pięciotlenku fosforu, w zaleceniach nigdzie nie doczytałem, że chodzi im o pięciotlenek. Ktoś podrzuci jakiś artykuł albo opracowanie? Ogar, Kula napiszcie coś.

nie wiem, nigdzie sie z tym nie spotkalem ze sa takie roznice i mysle ze cos pokreciles

 

z siarka owszem , trzeba zwracac uwage w jakiej formie jest podana na opakowaniu ale o potasie i fosforze w zadnym zrodle sie nie spotkalem

to niech mnie ktoś porpawi jak się mylę, ale boję  się, że to prawda, potwierdził kolega i dziś jak pytałem o nawozy to sprzedawca też mnie wyprostował, jak mu powiedziałem, że wystarczy 100kg polidapu na hektar, a on mówi "nie nie nie kolego, myliś się trzeba ci 200kg Polidapu" Chyba, że to kolejny chwyt.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

no kur...

 

to jak ty bedziesz tu przytaczal informacje od kolegow albo madrych sprzedawcow to ani sam kariery nie zrobisz ani nikomu nie pomozesz

 

ja ze sprzedawcami nawet nie rozmawiam bo po pierwsze brak przewaznie im podstawowej wiedzy a po drugie im zalezy na tym aby jak najwiecej sprzedac.  to samo przedstawiciele handlowi. nie lubie i omijam szerokim lukiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

no kur...

 

to jak ty bedziesz tu przytaczal informacje od kolegow albo madrych sprzedawcow to ani sam kariery nie zrobisz ani nikomu nie pomozesz

 

ja ze sprzedawcami nawet nie rozmawiam bo po pierwsze brak przewaznie im podstawowej wiedzy a po drugie im zalezy na tym aby jak najwiecej sprzedac.  to samo przedstawiciele handlowi. nie lubie i omijam szerokim lukiem

przeczytaj,

 

http://e.sggw.pl/mod/page/view.php?id=21301

 

mi nie chodzi o sprzedawców a tym bardziej nie mam zamiaru siać zamieszania, po prostu pojawiła się wątpliwość,  ale chyba faktycznie producenci podają zapotrzebowanie używając skrótów "fosfor i Potas" a chodzi im od trójtlenki i pięciotlenki.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

Jakby to była prawda to w buraku nie osiagalbym przyzwoitych plonów a zawartości miałbym na niskich poziomach a mam przeważnie na wysokich bez jakiegoś wygorowanego nawożenia... Fakt że w zmianowaniu pszenica rzepak burak fasola pewnie też robi swoje..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Fosfor masz na wykształcenie ziarna jak coś.

Pod tym linkiem masz opisane względnie porządnie co i jak dawać. http://nozynski.pl/files/Vademecumbezopakrph.pdf
Przeczytaj od deski do deski, jak się wyśpisz.

Nie znajde Ci źródła gdzie to wyczytałem. Ale przeczytaj w tym vademecum jak podają zapotrzebowanie na dane składniki.

A jeśli masz problem z tym zakładem, nie śpisz po nocach bo boisz się o plon, to wejdź w galerie, sortowanie wg wyświetleń, i pod zdjęciami masz podane wytyczne co i jak dawać, choćby u słomka tak jest. Co do chemii oprzyj się na blogu losktosa. Pamiętaj że nie sztuką jest dawać mega drogie odżywki, skoro nie będzie przyrostu plonu. Jeśli wcześniej dawałeś na te pola fosfor i potas, a raz tego nie zrobiłeś, to i tak wielkiego spadku plonu nie będzie. Poczytaj o skomansowanych ( tak to się chyba pisało) dawkach nawozów, tak dla pewności. Bo i tak wszystko zależy od wody. 

 

Edytowano przez daro189

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

Dzięki Daro, potrzebowałem takiej odpowiedzi.

Nie chodzi o zakład, bo mam inne uprawy a zajmuję się produkcją rolną od dwóch lat, zawsze o tym marzyłem i niestety nie jest to moje źródło utrzymania, bo robię co innego, nudnego i mozolnego. 

Ojciec robotnik za komuny dał mi starego Zetora K25 i od tego zaczynałem, czyli niemal od zera. Jest kupę informacji do przyswojenia i dużo nauki, dlatego pojawiają się wątpliwości. Większość udaje się  rozwiać. Zależy mi na profesjonalizmie,

Mam badanie gleby, gdzie fosforu (P2O5) jest 40g na 100g gleby. Jak obliczyć ile tego składnika jest na 1 ha, jak dana roślina zużywa go w ilości 100 kg przez okres wegetacji to ile powinienem podać w nawozie. ??

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Gdybym miał się interesować wszystkim co trzeba - to niemiałbym czasu na odpoczynek.

Nie powiem Ci co masz zrobić aby mieć plon - jedynie mogę powiedzieć co ja robie.

 

Siew - wole prowadzić rzadki łan niż gęsty, ile ludzi tyle podejść - od gościa który sieje 50kg pszenicy na ha po kulawą koze który siałby i 400kg.

Nawóz - pod pług, orka dużo wcześniej a nie na ostatnią chwile. Daje 200kg polifoski 6, chyba że korzystna cena to 250-300. I kizeryt po siewie jak mam mało zajęcia, ok 100kg, albo na wiosnę choć wole termin jesienny.

Po siewie pryskaj boxerem / tolurexem 2l na ha i masz spokój z miotła, a reszte przyhamuje - jest sucho --> dodaj adiuwantu doglebowego typu adsol, grounded.

Z wiosny startuj z azotem na ostatni przymrozek, lub jak masz okienko z pogodą - azot nie zniknie w jakiś magiczny sposób.

I pamiętaj że rozpuszczenie azotu to formalność, ale żeby zaczął działać musi być w sferze korzeniowej <-- czyli musi dobrze popadać, bardzo dobrze.

Na dwuliścienne daje mustang / mustang forte, szerokie okno aplikacji więc spokojniejsza głowa. Ewentualnie na poprawke od przytulii zawsze zostaje starane.

Skracanie medax 0.6 i 1 l stabilanu

T1 - albo 1l duet star + prochloraz, albo w paku univo 1,25 boogie ( po fasoli). W takim paku fandango wychodzi za 140zł za litr, wię jest bardzo korzystnie - i skutecznie. link do sklepu ---> http://nasionaimport.pl/ProduktDetails.aspx?produkt=2925

T2 - jak wychodzi liść flagowy - i do tego cynk na "zieloność".

T3 - tylko przy niekorzystnej pogodzie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

400 to bez przesady ale 300 na glebach ciężkich i kamienistych to tak. :D

Noi zrobił bym mase poprawek w tym co wyżej napisałeś B) bo dużo tam niezgodności ale czas mi nie pozwala bo musze iść dziecko bawić....... :wub:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Poleci ktoś jakiś sprawdzony zestaw herbicydów na pszenice/pszenżyto ? Oferują mi axial komplett pak ale cena 150zł/ha  :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poleci ktoś jakiś sprawdzony zestaw herbicydów na pszenice/pszenżyto ? Oferują mi axial komplett pak ale cena 150zł/ha  :unsure:

to dużo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

Lancet wychodzi coś koło 140 w zależności od opakowania i sklepu, więc ja tu wielkiego ajwaj nie widzę. Da się taniej, ale czy kompleksowo na wszystko ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

Ponowię pytanie odnośnie wyliczeń z potrzeb nawożenia, bo mam rozbieżne informacje, nawet na forum piszą różnie.

Potwierdziłem, że większość zaleceń podawana jest w formie tlenkowej, czyli P2O5 i K2O, więc to mam z głowy. Ale trzeba tego pilnować, bo często piszą fosfor i potas a chodzi o formę tlenkową, taka jak jest w nawozach.

 

ale dalej nie wiem jakie mam zasoby P2O5 w 1 hektarze gleby I i II klasy (nie wiem czy ciężka, czy średnia) jeżeli po analizie wyszło 15mg/100g gleby? a na drugim 44mg/100g gleby.  Trzeba to pomnożyć razy 3? czyli mniej więcej  na jednym mam 45kg P2O5 ? a na drugim 132kg/ha? w Vademecum nic o tym nie ma, tam używają pojęć średnia,niska,wysoka i nie dają możliwości obliczenia.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

Ravoy, uważam że brniesz w paranoję. W badaniu nie napisano oprócz ilości, że jest to wartość średnia,wysoka lub niska ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torridon    1

A stosował ktoś Apyros? Interesuje mnie zwalczenie chwastnicy jednostronnej razem z dwulisciennymi w pszenicy jarej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

fosfor nie ma znaczenia czy to gleba lekka czy ciężka , klasy zawartości są te same dla wszystkich , podział jest na gleby mineralne i organiczne  . przy fosforze 45 mg nie trzeba nawozić tym składnikiem .

fosfor na poziomie 15-25 mg bardzo pożądany i nawozimy pod przewidziany plon czyli pod to co wywieziemy z plonem z pola ziarno plus ewentualnie słoma  , aby utrzymać fosfor na niezmienionym poziomie .

Mając fosfor na poziomie 15 mg i nie dając go jesienią przy odpowiednim ph także nie powinno być żadnego spadku plonu, ale nie polecam po ciężko i drogo uzupełnia się fosfor

Bardziej bym się skupił na innych składnikach.

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Ja osobiście chyba nigdy nie spotkałem sie żeby podawali zużycie fosforu czy potasu w czystym składniku przez pszenicę.
Gdyby zaczęli podawać zużycie używając pełnych nazwy czyli np pieciotlenek fosforu to by było dopiero. I takie wyliczenia co do gramów to mogą spowodować ze trzeba będzie zmieniać buty chodząc po polach żeby ziemi nie mieszać ;)
I to było tak ogólnie a nie w nawiązaniu do piotr30piotr który to napisał konkrety

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

ravoj, masz ---> https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/nawozenie-roslin-uprawnych/wyniki-analizy-gleby-podstawa-precyzyjnego-nawozenia.html

i wyluzuj troche, czy weźmiesz 7 ton, czy 7,1 tony to już i tak w małym stopniu zależy od ciebie

jeśli to nie jest twoje główne źródło utrzymania, to traktuj to troche jak zabawe, w jednym roku coś ci nie wyjdzie, poprawisz to w drugim, wszystko na luzie. nie da sie do wszystkiego dojść w przeciągu roku. Większość rzeczy była już opisana w poszczególnych wątkach na przestrzeni ok 2 lat, więc wystarczy się cofnąć i na niemal wszystko znajdziesz odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

W Polsce jest trochę inaczej niż w innych krajach UE gdzie podaje się fosfor w P a nie jak w Polsce w P2O5. Czemu tak mamy, nie mam pojęcia.

Przyjmuje się że 1mg/100g gleby wynosi 30 kg składnika.  Policz sobie sam co i jak. Ale tak jak piotr pisze istotne jest czy poziom jest niski czy wysoki.

Jeżeli nawozy trzeba by przeliczać tak jak podajesz w poprzednich postach to na nawozy byśmy nie zarobili... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj