Polecane posty

koczas    80

Czytaj ze zrozumieniem. Masz podane temperaturę gleby, w tym co napisałeś. Powiem Ci tak z praktyki, że gleba te 10 stopni to czasem na początku maja może mieć(siew kukurydzy ok 8stopni). Strugasz kozaka, a podstawowe rzeczy mylisz, ja podałem Ci temperaturę powietrza co jest chyba obecnie bardziej adekwatne i ja przynajmniej coś tam jednak pamiętam a nie lecę kopiuj wklej. Idź spać i nie pisz tych bzdur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

I z tego wychodzi, że RSM okazuje się w porządku jakby nie było na wiosnę, bo ma trzy formy azotu, z tego saletrzana dostępna szybko, ale łatwo wymywalna, Amidowa, dłużej dostępna i trudniej wymywalna, i  amonowa jest dobrze zatrzymywana (sorbowana) w glebie. Wolniej i równomierniej pobierana przez rośliny, dobrze działa również w niskich temperaturach. Czyli deszcz nie straszny mocno,


Jakbym strugał kozaka to nie zadawałbym  tylu pytań i trudno jest zrozumieć tekst pisany niezrozumiałym językiem. Ja piszę o temp. gleby a ty powietrza i będziemy się spierać i wyzywać.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A co do tego :

"Mam wrażenie że co niektórzy myślą że jak już nawóz rozsiany granula rozpuszczona to nawóz działa... Pozostaję jedynie życzyć dobrych plonów"

to nie kumam, Mocznik w temperaturze 10 stopni i na wilgotnej glebie jest dostępny w 1 dzień. a w temp 2 stopni dopiero po 10 dniach.  To weź mi to Ogar rozjaśnij, bo to nie reguła. U jednego nawóz znikł i działa u drugiego nie

Gdzieś tu pisałeś o temperaturze gleby, czy może jednak nie? Bo ja z tego zdania czytanego 5 razy za każdym razem wnioskuję, że chodziło Ci o temperaturę powietrza.

Zresztą nieważne, ogólnie nie wdaję się tu w żadne spory ale jakoś wyjątkowo mnie wyprowadziłeś z równowagi-szczerze mówiąc nie mam pojęcia czemu, za dużo problemów na głowie chyba. Jak się zdenerwowałeś na mnie to sorry, jak będę coś wiedział to Ci odpowiem grzeczniej na pewno następnym razem. Narka

PS. a tak na marginesie te badania tej Pani mocno optymistyczne są, bo ogólnie w temp. gleby 10 stopni hydroliza trwa 7-8 dni i nitryfikacja następny tydzień.

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Już nudne robią się te posty w stylu ,, czy mój azot został wymyty bo jest zimno i pada dwa trzy dni itd.'' jak ktoś się boi że straci azot to niech nie sieje i będzie spał spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

no i dlatego ten zabieg trzeba dobrać do swoich warunkaów, odmiany, temperatury, gleby a nie pytać tych z zachoodu czy już sieją nawozy  ,  jak tam 15 stopni i pszenica jara już wschodzi, jak u umnie nie mogą nawozów rozsiać bo woda stoi.

 

A co do tego :

"Mam wrażenie że co niektórzy myślą że jak już nawóz rozsiany granula rozpuszczona to nawóz działa... Pozostaję jedynie życzyć dobrych plonów"

to nie kumam, Mocznik w temperaturze 10 stopni i na wilgotnej glebie jest dostępny w 1 dzień. a w temp 2 stopni dopiero po 10 dniach.  To weź mi to Ogar rozjaśnij, bo to nie reguła. U jednego nawóz znikł i działa u drugiego nie

tlko nie krzycz.

Tamten wpis odnosił się do warchest. Zrozum że nawóz musi się przemieścić głębiej a to że azot jest jednym z pierwiastków bardziej mobilnych to nie znaczy że jak ksiądz z kropidłem przejdzie to już będzie przy korzeniach. Na jednym ze szkoleń podana była taka zasada że mocznik na połowiczny rozpad potrzebuje 150 stopnio-dni czyli jeżeli teraz gleba ma powiedzmy 5 stopni to połowa azotu z mocznika będzie dostępna za 30 dni (wiadomo że temperatura będzie rosła i ten czas będzie krótszy ale nadal jest długi). Więcej w twoim temacie nie będę zabierał głosu bo coś wyczuwam że uważasz rady o wysiewie nawozów za błędne i na końcu jeszcze usłyszę że to moja wina że zakład nie wypalił bo takich doradców na AF miałeś. Poza tym widzę wpisy innych kolegów z lubelskiego i oni są spokojni o rozsiane nawozy. Pozdrawiam. 

 

I z tego co sobie przypominam nigdzie nie napisałem że mam po 15 stopni (aktualnie 1) tylko że tak ma wyglądać ten tydzień.

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Wydaje mi się, że wyjaśniliśmy temat azotu i mniej więcej jestem spokojny. Nie mam prawa spierać się z bardziej doświadczonymi w temacie. Po prostu chciałem doprecyzować niewielkie rozbieżności pomiędzy zaleceniami jakiś tam doktorów, profesorów i badaczy a praktyką przez Was przyjętą. Ogólnie można podsumować, że azot nie zmarnuje się w tych warunkach i powinien być dostępny w miarę długo.

A w naszych stronach dziś pada śnieg.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

   ja mam pytanie rozsialem azot na zboza w czwartek konkretniej saletrzak ilosc 250  kg,   wczoraj i  dzs spadlo 20 mm okolo deszczu , czy ten nawoz   moze wyplukac?

Ciesz się z tego deszczu ,szczególnie jak siałeś saletrzak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

ja tam uważam, że np u mnie po tych deszczach, na pewno nie będzie gorzej jak z pierwszym rzutem saletrosanu gdzie jak wystartowałem to na górkach robiły się koleiny a na innych kawałkach nie można było wjechać.. teraz to pewnie dzień dobrej pogody i następnego po południu można by próbować wjeżdżać z rsmem, u mnie 1 dawka na rzepak poszła w całości taka jaka miała być w postaci saletrosanu, na pszenice pewnie też bym już miał z głowy,bo nie planowałem sypać saletry, ale po głębszych przemyśleniach uważam to za optymalną opcję, bo ten azot co dostała to już tam z niego pewnie w jakimś stopniu korzysta, a teraz jak doleję rsm to praktycznie część tego nawozu będzie od razu dostępna dla roślin, a jak zrobi się cieplej ok 15'C to wszystko powinno ładnie ruszyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Ja w ubiegłym roku jechałem chwastox turbo i starane, dwa lata temu granstar plus starane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Można, jeśli na 100% nie będziesz miał miotły albo planujesz na jednoliścienne osobny środek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

ile kg/ha była siana? Bo widać że chyba gęsto bo roślinki w rzędzie są w kupie... 

 

pytam o mieszankę herbicydową kolegi, bo w zeszłym sezonie pojechałem właśnie pszenicę jarą granstar+starane i efekt był zadowalający.. zobaczę co mi tam zaproponują z procamu na ozimą, bo nie było jak opryskać na jesieni..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

200kg/ha.

sporo, pewnie nie sądziłeś, że wszystko wzejdzie


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr291179    2

Witam.Panie i Panowie dostałem taką propozycję z Agrologu na pszenice na T1. Propizole 0,5 l + Andros 0,3 + Mondatak 0,9 + 2l Elvita Start + 1l Amino co o tym sądzić?dodam że pszenica w całości po rzepaku,przewidziane nawożenie 200 N w 3 dawkach,ochrona w 3 zabiegach.

Edytowano przez Piotr291179

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wasyl11    0


sporo, pewnie nie sądziłeś, że wszystko wzejdzie
Tak z masy 1000 ziaren i obsady mi wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Ja arkadii 240kg/ha sialem w listopadzia na A6 Poznaniakiem.

Na razie jeszcze wszystko nie wyszlo, nawoz nie posiany. Ale mysle ze jak wzejdzie wszystko to obsada bedzie idealna.

A wczoraj tak dolalo ze wjazd w polu za minimum 1-1.5 tygodnia

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

no oma ma taką  normę od 160 - 190kg /ha

ja Natulę siałem we wrześniu 160kg/ha dlatego może mi tak się wydaje, że 200 to dużo.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Kolega siał poznaniakem tę pszenicę ? Bo jakoś tak znajomo powschodziła.

 

Nomad jest OK, jeśli nie planujesz potem rzepaku

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

U mnie pszenica z konca pazdziernika siana okolo 200kg/ha. Rowniutko ziarnko za ziarnkiem zadnych kepkow nie ma po staarym poznaniaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj