Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jahooo    9113

Rędzina rędzinie nie równa. Jak masz na wapieniu, to ona się sama odkwasza . Inne trzeba wapnować. Do tego robi się badania gleby. Oprócz PH czyli kwasowości, także na zasobność P, K i niektórych mikroelementów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Myślisz że jak nasypiesz 400kg saletry na raz to coś zmieni? To tak jak piciem masz na stole 5 litrów wódki ale co z tego skoro po pół litra leżysz do góry kołami. Pszenica do drugiej dawki pobierze tylko część azotu która została rozsiana. Im roślina większa tym więcej pobiera więc bez sensu sypać duże dawki na raz. Same z tego straty.

 

Paweł nie mówie o 400kg

Ja dawałem 200kg saletry na ha i szału nie było .Jak pszenica słaba po zimie to 300kg trzeba dać by ją ruszyło.

A jak pszenica ładnie rozkrzewiona to nie dawał bym saletre ale saletrosan w dawce też 300kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

Samsung układa plan podobnie jak ja, też jestem zielony jak moja pszenica, w fasoli mam większe doświadczenie, ale dużo chłopaki pomagają, czytam też wiele artykułów - ostatni o fosforze i to podstawa, dużo ważnych informacji.

Też nie dałem nawozów na jesień i staram się to nadrobić. Też nie mogę słuchać sąsiadów i znajomych bo oni sami nie wiedzą po co stosują jakie środki. Forum pomoże.

Sam się zastanawiam co teraz dawać. Nawóz rozsiany już dawno (P+K i trochę N) w tym tygodniu bez wątpienia RSM i od razu tego samego dnia Dr Green start plus Dr green zboża i siarczan 7wodny.

Też nie wiem kiedy pryskać od grzyba a kiedy skracać, ale chłopaki zaczną pisać plus z etykiety środków jakieś informacje i będzie git.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ravoj

 

Noo mam nadzieje że ktoś poinformuje co teraz ;D Czy oprysk na chwasty czy na grzyba czy skracać kiedy to zastosować. 

Plan trzeba układać bo lubie mieć wszystko poukładane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

Ja mniej więcej ułożyłem taki plan na jakościową Natulę:

 

1. W tym tygodniu RSM i może dolistne Dr Green Zboża i Dr Green Start + siarczan magnezu

 

2. Na koniec fazy krzewienia BBCH 29 Lancet Plus, 

 

3. Pomiędzy końcem fazy krzewienia a pierwszym kolankiem BBCH 29-30 pójdzie T1, tj. Tilt i Prochloraz po 0.7L/ha z Modusem w dawkach dzielonych tj. 0,3L/ha + Antywylegacz Płynny 0,5L/ha i ewentualnie dolistne Dr Grenn jak nie uda mi się podać ich wcześniej.

 

4. Strzelanie w źdźbło BBCH 31-32 - rozsypię 60kg azotu

 

5. Na liść flagowy BBCH 39 pójdzie T2: Artea 330 EC i Tebukonazol  plus Modus 0,3L/ha (druga dawka) oraz Dr Green Zboża plus Dr Green Energy plus Siarczan Magnezu 7 wodny.

 

6. Przed kłoszeniem BBCH 47-49 ostatnia dawka 60kg Azotu

 

7. Kłoszenie BBCH 49-51 a przed kwitnieniem Dr Green zboża + DR GREEN – Quality + siarczan

 

8 w razie mokrego lata T3 - ochrona kłosa, ale jeszcze nie wiem co.

 

dat nie pisałem, bo nie wiem kiedy co wypadnie. Ktoś poprawi?

Edytowano przez ravoj

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

No wykaz jak wykaz, widziałem ich sporo i przydają się jak wieszcz z jaką chorobą walczysz. Takie same wykazy są dla Herbicydów i pestycydów. Ja mam Technologię uprawy Natuli i tam producent zaznaczył na jakie choroby trzeba uważać. Biorę Twój wykaz i wiem co i kiedy. No przydatna rzecz.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Ravoj

 

Noo mam nadzieje że ktoś poinformuje co teraz ;D Czy oprysk na chwasty czy na grzyba czy skracać kiedy to zastosować.

Plan trzeba układać bo lubie mieć wszystko poukładane.

Ja też planuje już od stycznia, skracanie będę wykonywał w fazie 1 kolanka poczytaj kiedy i jak go rozpoznać ja tak robię a potem w pole i sprawdzam, myślę że samo CCC wystarczy jeśli zejdziesz z nawożeniem, T1 można połączyć ze skracaniem tylko zwracaj uwagę na temperatury potrzebne do danych środków. Z chwastami nie ma co czekać jeśli tylko warunki będą dogodne ja w zeszłym roku 12.04 je załatwiłem nie dało rady wcześniej.Ja drugą dawkę planuje na strzelanie w źdźbło czyli okolice 1 kolanka i będzie to ok 200kg/ha saletry. Pierwsza dawkę rozsiałem już 6 dni temu nie martw się zadziała bez problemu jak się ociepli potrzeba też trochę czasu aby zboże zregenerować po zimie a ty dałeś spora ilość wiedz jedzenia jej nie braknie.

A ochrona fungicydowa taka

T1 Duett star 1l + mondatak 1l

T2 safir 1l + Acanto 0,5l

T3 nie zdecydowałem

Jeśli ktoś może niech wypowie się o T2 czy w miarę może być, jak pisałem sam się uczę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba42    7

Mam pytanie do osób doświadczonych w stosowaniu rsm . W końcu jest szansa wjechać w pole i rozlać rsm tylko ze zboża praktycznie przez cały dzień są mokre z rosy , na końcówkach liści są małe krople wody i nie wiem czy na tak delikatnie mokre rośliny mogę teraz rozlać rsm ?. Będę stosował rsm pierwszy raz i boję się żeby nie przypalić zbóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby tak nie opowiadać czysto teoretycznie to zrobiłem fotki mojej pszenicy. Prosze oceńcie co najpierw mam zrobić. Przypominam że została poadana dawka 270kg/ha w dniu 10 marca. Z tym że 5 i 7 to chwasty których jest dużo... 

post-213786-0-52480000-1489394234.jpg

post-213786-0-85669300-1489394241.jpg

post-213786-0-19255500-1489394248.jpg

post-213786-0-84379400-1489394256_thumb.jpg

post-213786-0-01824200-1489394266.jpg

post-213786-0-59885900-1489394275.jpg

post-213786-0-99063100-1489394281.jpg

post-213786-0-30610400-1489394289.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Mi to wygląda idealnie pod lancet o ile pogoda >5 w nocy

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Lancet to zbyt duże ryzyko, w nocy mamy spadki temperatury. A dla niego średnia dobowa musi mieć co najmniej 8 stopni. Zboże do najgęściejszych nie należy.  Azot podany to bardzo dobrze. Gdy się zazieleni pomyśl o dokrzewianiu. Odżywka fosforowa + micro+ CCC. Jeśli chodzi o odchwaszczanie można zrobić to tanio i z pominięciem temperatur IPU/ CTU + Chwastox Turbo. Wilgoć jest, chwasty słabo rozwinięte nie przysłonięte zbożem więc wszystko się dobrze składa

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Ja mniej więcej ułożyłem taki plan na jakościową Natulę:

 

1. W tym tygodniu RSM i może dolistne Dr Green Zboża i Dr Green Start + siarczan magnezu

 

2. Na koniec fazy krzewienia BBCH 29 Lancet Plus,

 

3. Pomiędzy końcem fazy krzewienia a pierwszym kolankiem BBCH 29-30 pójdzie T1, tj. Tilt i Prochloraz po 0.7L/ha z Modusem w dawkach dzielonych tj. 0,3L/ha + Antywylegacz Płynny 0,5L/ha i ewentualnie dolistne Dr Grenn jak nie uda mi się podać ich wcześniej.

 

4. Strzelanie w źdźbło BBCH 31-32 - rozsypię 60kg azotu

 

5. Na liść flagowy BBCH 39 pójdzie T2: Artea 330 EC i Tebukonazol plus Modus 0,3L/ha (druga dawka) oraz Dr Green Zboża plus Dr Green Energy plus Siarczan Magnezu 7 wodny.

 

6. Przed kłoszeniem BBCH 47-49 ostatnia dawka 60kg Azotu

 

7. Kłoszenie BBCH 49-51 a przed kwitnieniem Dr Green zboża + DR GREEN – Quality + siarczan

 

8 w razie mokrego lata T3 - ochrona kłosa, ale jeszcze nie wiem co.

 

dat nie pisałem, bo nie wiem kiedy co wypadnie. Ktoś poprawi?

 

Módl się o deszcz żeby Ci go nie brakło w trakcie zalewania ziarna w klosie. . ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Chwastox też  jest niebezpieczny przy spadku w nocy temp. poniżej 0 C. Może się skrystalizować,wtedy uszkodzi roślinę uprawianą a chwasty pozostawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a saletre na pszenice juz dajecie bo jeszcze zimno jest i zeby zadzialala w tamtym roku za wczesnie dalismy i nie bylo efektu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus    4

Witam , Stosuje ktoś w pszenicy regulatory wzrostu?  Jeżeli tak to kiedy mozna pryskać  czym najlepiej ? Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9113

Przy tych temperaturach co są teraz, to chyba tylko DFF/IPU/CTU można pryskać. W sumie warunki są jeszcze "jesienne" a rośliny w niskim stadium rozwoju, no i wilgoci sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Dałoby radę opryskać jeszcze pszenicę Expert met czy odpuścić sobie? Pszenica w fazie 1 liścia. Oprysk był kupiony na jesień, nie żebym teraz go kupował.

 

Jeśli tak to co do niego dodać żeby już był spokój.

Edytowano przez przemo89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mam takie oto pytanie. Czy, gdybym rozsiał 350 kg saletry amonowej na hektar, to nie zaszkodzi to pszenicy? W ogóle, czy ktoś z Was orientuje się jaka jest największa bezpieczna dawka saletry 34 N do jednorazowego zastosowania. I proszę o pominięcie aspektu ekonomicznego.

Znam takich co sieją 500kg saletry jednorazowo, i co więcej widzą w tym sens, choć ja nie wiem jaki. Podobno w latach PGR potrafiono jednorazowo wysiać tonę saletry na hektar, ale złośliwi dodają że 50% tego poszło na pola sąsiednie za kartki na wódkę.

 

Czy ktos stosowal Lexusa 50 wiosna lub zamierza stosowac

W wielu regionach w Polsce warunki do stosowania herbicydów jesiennych w zbożach wiosną są niemal idealne. Herbicydy jesienne w zdecydowanej większości muszą pójść przez glebę na małą miotłę żeby były skuteczne. Zboża są we wczesnych fazach rozwojowych, dostęp do gleby jest swobodny dlatego na wielu polach nawet expert met mógłby pójść który praktycznie 100% jest doglebowy. Jeżeli masz na polu łan zwarty jak łąką to nie ma sensu stosować herbicydu jesiennego.

Warunek czasem inny przeszkadza, czyli brak możliwości wjazdu w pole.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1787

Apropo dużych dawek saletry jednorazowo.

Muszę dać cały azot na pszenice w jednej dawce( nie pytajcie dlaczego). Słoma kukurydziana przyorana więc myślę, ze z niej też się trochę uwolni i tak myślę dać ok 280 kg saletry ok 20 marca co by pszenica pociągnęła go na krzewieniu i żeby coś zostało na strzelanie w źdźbło ? Możecie dcoś poradzić, dać wcześniej czy później? więcej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1253

Módl się o deszcz żeby Ci go nie brakło w trakcie zalewania ziarna w klosie. . ;p

 

nie kumam z tym deszczem, modlę się o wszystko to i o deszcz mogę, ale co niby go tu jakoś więcej trzeba niż gdzie indziej?

Dodam, że mój plan to zbiór Waszych porad i praktyk, plus zaleceń  hodowcy Natuli, więc nic dziwnego poza konkretnym planem nie widzę.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj