Polecane posty

gwozd    104

W mojej okolicy też dużo stoi wody na polach. Ale nie na każdym, dwa paski obok siebie oddzielone miedzą na jednym woda a na drugim nie. Widać kto jak uprawia bo na wąskich kawałkach aż takiej zmienności gleby chyba nie ma

Nie będę czekał aż będzie sucho tylko posieje gdzieś w marcu po przymrozku tak żeby traktora nie utopić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

dobra miało być nasiona, z przyzwyczajenia facet pisze nasienie, co zrobić. Nie wiem jak mogłem takiego babola napisać. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Też z chęcią posiałbym już pierwszą dawkę, ale niestety mokro także czekamy za jakimś przymrozkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak brazowe liscie ma pszenica to tez ja bedziecie posiewac czy czekac az sie zazieleni i dopiero ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

Zrób test to zobaczysz przezimowala. Kolega miał w zeszłym.roku cała brązowa później zrobiła się zielona ale kiepski plon oddala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Jeśli 100% rośliny jest rude to nie słuchaj głupot że coś z niej będzie, jeśli nawet jakimś cudem się zregeneryje to plon kiepski będzie no i wiadomo co trzeba zrobić jednak jeśli przy węźle krzewienia są oznaki zielonego zdecydowanie trzeba walczyć jeśli test przezimowania pokaże że wieksza część roślin żyje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Czyli forma azotanowa jest wymywana a forma amonowa i amidowa nie jest wymywana? Dobrze rozumiem? A według Cb jakie to są "odpowiednie" warunki do wymywania?

w warunkach kiedy występują nocne przymrozki a w dzień jest na +, woda w glebie tak jakby podsiąka ku górze, dzięki czemu wymywanie jest ograniczone.

Co innego gdy już nie ma przymrozków


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Jeśli 100% rośliny jest rude to nie słuchaj głupot że coś z niej będzie, jeśli nawet jakimś cudem się zregeneryje to plon kiepski będzie no i wiadomo co trzeba zrobić jednak jeśli przy węźle krzewienia są oznaki zielonego zdecydowanie trzeba walczyć jeśli test przezimowania pokaże że wieksza część roślin żyje

 

na tescie przezimowania pisze zeby rosline przyciac 1,5 cm nad wezlem krzewienia czyli od tego co korzenie wcyhodza 1,5 cm ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Mam na kanale nagrany film jak zrobić test, zobacz może Ci się przyda, link w stopce.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

na tescie przezimowania pisze zeby rosline przyciac 1,5 cm nad wezlem krzewienia czyli od tego co korzenie wcyhodza 1,5 cm ?

Nie zupełnie tak jak napisałeś ale jeśli tak zrobisz to będzie dobrze, generalnie przycina się po to żeby szybciej zauważyć oznaki życia rośliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luteks77    8

Witam,trochę z innej beczki co byśćie polecili na 1-dawkę YaraBela Sulfan 24%(15 %SO3) ok 350kg/ha (cena 1080zł/t) saletra amonowa(Pulan)34%ok 250kg/ha(cena 1155zł/t) różnica ok 90złna ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

przeciez to nie az tak duzo 2 -2,5 metra saletry na pierwsza dawke to norma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

jaka norma, Natula np. potrzebuje 30 - 50 kg Azotu na start, później nieco więcej. Na słabą plantację można dać 50kg na mocną 30, skąd 80 kg azotu? czym ty wyhamujesz pszenicę? Znam takich rolników co dają na wiosnę 250 kg saletry a później nic i cieszą się z marnego plonu. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

Na słabo rozkrzewioną platnacje należy podać dawkę uderzeniową także te 50kg N to stanowczo za mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Nie boicie się że azot już sypany pobudzi rośliny ,a jeśli powróci mróz co wtedy Są w kraju  rejony cieplejsze ale i chłodniejsze i   trudno  wszystkich wrzucić do jednego worka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zazwyczaj sprawdza się że jak na zachodzie kraju sieją nawozy to za 2tyg u nas ale nie należy się tego sztywno trzymać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

u nas na krańcu wschodnim lubelszczyzny to można tylko popatrzeć na pola, póki co w moim regionie to dopiero co stopił się śnieg, jest dużo jeziorek i jezior, patrząc na prognozy długoterminowe to niby do połowy marca mają być przeymrozki, mniejsze większe, a jak będzie to zobaczymy, ja myślę o jakichś pierwszych wjazdach albo pod koniec przyszłego tyg albo jeszcze w następnym, jak będą przymrozki oczywiście... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

dla mnie głupotą jest  podawanie  azotu w lutym, czy na początku marca, nie wiem jak na zachodzie. Znam j**niętych co na śnieg sypią. Każdy  robi jak uważa. Dawka 30 50 kg  N na ha to optimum 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Na zachodzie zdecydowanie początek marca to nie jest za wcześnie z pierwszą dawka azotu, jednak czy to się w tym roku uda to już inna bajka, bo póki co mamy przynajmniej u mnie zagrożenie powodziowe tak że o wjeździe na pole to i na gonsienicach w tej chwili można zapomnieć, a co do ilości nawożenia to chciałbym kolego szczerze od Ciebie usłyszeć ile dajesz w sumie azotu wiosną i po czym stanowisko jaki osiagasz średnio plon z ha, bo coś mi się zdaje że w glowach mamy zupełnie inną wydajność o jaką walczymy do żniw, żeby było jasne u mnie w życie idzie więcej na I dawkę N a co dopiero o pszenicy mówić..

Edytowano przez 20CBR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

Dla mnie też taka dawka jest za mała zwłaszcza w tym roku gdy rośliny jesienią wogule się nie rozkrzewiły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5574

Wiem jakie są ziemie w okolicach Hrubieszowa bo sam mam podobne ale kolega Ravoj ma niezwykle oryginalne opinie na temat nawożenia. Na pierwszej klasie ziemi przy dobrym przedplonie można przy ok 160kg N wyjść na 8 -8,5 ton co dla wielu tutaj będzie niewiarygodne. W takim układzie trzeba dać ok 65 kgN na start tyle samo na kolanko i resztę na kłos. 50 kgN to na zbyt rożkrzewioną pszenicę a 30 kg to dawka głodowa. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie każda gleba jest taka sama u mnie dawka 250 kg saletrzaku na raz bez dostatku wody spali zboże (w zeszłym roku przedawkowałem )i 2,5 tony z ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Witam. Potrzebuję porady na temat oprysków pszenicy ozimej na wiosnę. Na jesieni nie został zastosowany żaden oprysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

Witam u nas (dolny Śląsk )pierwsza dawka 200-250 kg saletry na ha to norma wieloletnia ,w tym roku na pierwszy strzał planuję 200 kg saletry +100 kg saletrosan ,w tym roku pszenice są słabo rozkrzewione i trzeba pszenicę dokrzewiać ,do tych wszystkich co proponują 30-50 kg czystego azotu ,to niech powiedzą jakie będzie wykorzystanie azotu w drugiej dawce jeżeli znowu nawiedzi nas susza ?

Edytowano przez PABLO555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj