Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tomek90    2248

To jest średnia z gospodarstwa? Na V klasie masz 4-5t to na III wychodzi 10t. 

Ogolnie brak siarki, słaba ochrona trochę, mikro też może być lepsze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
Napisano (edytowany)

W tym roku ostroga na IV-V dała 6,5 tony przy tym nawożeniu i ochronie co pisałem. Było 26 ha. i W tym roku Średnia z gospodarstwa wychodzi 6,5 tony. Chodzi mi o to co moge zrobić żeby podniesc jeszcze plon nie patrząc na średnia a na klasę gleby.

Tomek90 to co polecisz z ochrony i mikro dla Bohemii. I jak podzielić nawożenie Saletra 34. Przed zimą ta po pszenicy miała 3-4 liście. A ta po rzepaku 1-2 listki.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205
Napisano (edytowany)

Kolego, u mnie pszenica, która po zimie miała 1-2 listki dała lepszy plon niż ta, co miała 3-4.

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie każda gleba przyjmie na raz na przykład dawkę 300kg saletry, bo PH moze spaść tak bardzo, że wstrzyma wzrost roślin. Stąd mimo dobrego PH warto dawać wapnowanie tzw podtrzymujące.

Nie wiem, czy robisz badania gleby, ale możesz mieć niską zawartość pewnych pierwiastków potrzebnych do rozwoju roślin, a nie wiesz, których

Na IV klasie gleby plon 6,5-7t pszenicy to nie jest powód do wstydu. 8t to bardzo dobry wynik. Raczej bym się zastanawiał przy tych 8t czy wychodzi ci z całości jakościowa o dobrych parametrach. Poza tym nie jest sztuką "nasypać", tylko osiągnąć uczciwy zysk, czyli osiągnąć ten punkt, gdzie różnica między nakładami a przychodem jest największa. Bo można silić się na 10t przy wysokich nakładach, ale wraz nimi rośnie ryzyko porażki i straty. Może lepsze stabilne 7-8t "na pewno" niż 10t "może" przy 2x większych nakładach

 

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
Napisano (edytowany)

jahoo masz rację. Badania robiłem tylko na Ph i jest około 6,5. Zawartość P i K bardzo wysoka. Co do ochrony to co można zmienić? Myślę że to co dawałem to nie jest złe? Z nawożenia azotem może trochę zejść lub jakoś inaczej podzielić. Bohemia z tego co czytam to wysoka odmiana więc trzeba uważać. Choć przy tym nawożeniu ostroga stała jak drut, poszedł Moddus 0,4 + CCC 1l.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Nie jest złe, ale przy plonie 8t można się szarpnąć na lepsze. Zresztą powinieneś sam widzieć po roślinach czy potrzebujesz mocniejszej ochrony. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mieto35    2

Witam,  a ile tak realnie idzie wyciągnąć pszenicy powiedzmy jeśli się wszystko dobrze zrobi , z ziemi klasy  4a ,4b  średnia i ciężka , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Pierwszy zabieg może bym zmienił, tylko nie wiem na co konkretnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Witam, a ile tak realnie idzie wyciągnąć pszenicy powiedzmy jeśli się wszystko dobrze zrobi , z ziemi klasy 4a ,4b średnia i ciężka ,

7-8.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Może plebanowi na tacę rzucić więcej trza, to i "tony" wzrosną... W moich stronach 7-8 t pszenicy z ha. uzyskują dobre gospodarstwa prowadzące w miarę nowoczesną i racjonalną agrotechnikę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Z edytowałem na 7-8 bo za raz mnie zlinczują.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205
Napisano (edytowany)

A ja bym doradził podjechać do ODR, zrobić badania gleby, pogadać z jakimś kumatym agronomem, co się orientuje u ciebie w sytuacji, jakie inni osiągają plony i w jaki sposób. Wiem, że kilka złotych trzeba wydać, ale wiedza jest bezcenna.

Uwierz, że te twoje plony są naprawdę dobre, a chęć osiągnięcia 10t  z 1ha może mieć krótkie nogi.

Ja bym poszedł w inną, bardziej racjonalną stronę - jak osiągać te 8t z 1ha w lepszej jakości i mniejszym kosztem, a te 10t zostawił sobie jako miłe marzenie :D

 

Powyżej 7-8t ważne się stają takie elementy jak siarka, magnez, cynk, bor, molibden. Naturalnie występują w glebie, ale może ich być za mało, a ne wiesz ile, bo nie robiłeś badań gleby. Z tego co piszesz nie stosujesz zbyt wiele siarki i magnezu. Może siarczan magnezu pogłównie na wiosnę ? Możesz przecież jeden hektar "poświęcić" na testy - siarka, magnez, mikroelementy. Może zamiast saletry polifoska 21S albo saletrosan na pierwszy rzut, a na drugą dawkę RSM ? Możliwosci jest wiele. Ważne są tez terminy - kiedy jedzesz z pierwszą dawką nawozu ? Ile przedsiewnie , czego i jak dajesz ?

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Będę dawał jak pisałem siarczan magnezu granulowany dalmag na próbę w pszenicy. Przedsiewnie polifoska 6 około 350kg. Pierwszą dawke będę dawał pod koniec lutego, jak pogoda pozwoli, na siłę tez nie bede wjeżdzał po to by robić koleiny po pas. A z dalmagiem kiedy wjechać? Przed saletrą? Razem? Czy jakiś czas po pierwszej dawce N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Przed saletrą. Jahooo dobrze napisał, dobrym wyjściem jest wziąść agronoma na początku, ale takiego co jeździ w terenie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Jahooo nie doczytał chyba moich postów. Badania robiłem więc ph 6,5, zawartość PiK wysoka. Robiłem te podstawowe tylko. Być może problem jest tylko w mojej głowie bo naczytałem się i nasłuchałem że pszenica nawet pod lasami przy zwierzynie sypie pod 10 ton ;) Może rzeczywiście wielkość moich plonów jest Dobra, a inni mają gumowe hektary ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Kiedy siałes i ile, nasiona swoje czy kwalifikat czym zaprawiane, czy pryskales na chwasty. Na pewno więcej siarki wczesną wiosna, dodaj jeszcze Cu do opryskow i oczywiscie siarczan magnezu. Zmien trochę zabiegi na choroby na T1 polecam Capallo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

na 15ha kwlifikat, na drugie 15ha swoje + primus B. Chwasty Maraton 4l + Glean 7g. Jeden kawałek siany końcem września, drugi końcem października. O to własnie mi chodziło rozpoczynając dyskusje żebyście coś doradzili co mogę zmienić w nawożeniu azotem i ochronie, jakie środki itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Doczytałem, doczytałem, ale poza PK coś tam jeszcze było w badaniach ?

Na 10T musisz mieć ochronę z wyższej półki. Nie każdy środek można mieszać w oprysku - koledzy już  pisali czego z czym nie mieszać, np fungi plus skracacz - nie każdy z każdym itp. Weź w teren dobrego agronoma, na pewno doradzi lepiej, niż my tu na forum, bo będzie widział rośliny na polu.

Ważna jest obsada na 1m2, faza wzrostu, czy trzeba dokrzewiać wiosną ? Jak przezimuje, czy jest presja grzybów. Chcesz gotową radę - tak się chyba nie da :/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1278

U nas w hrubieszowskim 10 ton co niektórzy mają i to gdzieniegdzie,  a 8 ton jest ambitnym celem wielu rolników. Dla mnie osiągalnym przy Waszej pomocy i doradztwie. Pole badane w 2015 roku przed siewem fasoli, w międzyczasie dostało porcję Wapniaka Koszelowskiego i pod fasolę górne dawki fosforu i potasu. W 2015 zasobność gleby w P i K - była średnia,  ale Magnez   - bardzo wysoka, Ph 6.9. Więc nie jest tragicznie ale Fosfor i Potas chcę dać licząc na te 8 ton. Wydaje mi się to osiągalne zakładając dobre utrzymanie plantacji, gdyż mieliśmy mróz bez śniegu. Po roztopach będzie widać, jednak liczę że Natula poradzi sobie z tym mrozem. Była dobrze rozkrzewiona, siana 20 września. Dlatego dam Nitrofoskę i Polidap po 200 tego i tego. Jedno zadziała szybciej, drugie wolniej i gorzej, ale mam dojście do Polidapu więc muszę go dać. Ogólnie czystego azotu  wyjdzie w sumie około 180kg, więc też sporo. Zabiegi postaram się wykonać terminowo i dobrymi środkami. Zobaczymy czy plan będzie wykonany, dam znać.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

tak wez agronoma z odr,  napewno konkret ci doradzi;)  nie sluchaj ile inni kosza bo to jak z podawaniem dlugosci penisa.  kazdy dodaje pare cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Mam znajomego, co w większości spraw radzi się konkretnego gościa z ODR i wyniki ma dobre, w tym roku kosił po 8-9t na lepszych kawałkach. A sam jest noga z rolnictwa, więc ktoś mu musi doradzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Nie wszystko zależy od nawożenia wystarczy że troche nie przypasi z deszczem i będzie lipa ,a sąsiedzi to inna bajka mój też się chwali co do plonów a ostatniego lata a go przylukałem jak kosił żyto hybrydowe 2.5 ha i co? classem 98 i wszystko weszło do zbiornika ale teraz  z 2 tyg temu go pytałem jak tam plony to odpowiedz żyto rewelacja ponad 8t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

z tymi doradcami z odr to też trzeba uważać. Bo przynajmniej u mnie to zatrzymali się chyba na komunie i w zasadzie tylko wypełniają wnioski o dopłaty i organizują szkolenia chemizacyjne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ja bym sie sasiadami nie przejmowal bo sa tacy co prawde powiedza a i tacy co dodaja minimum tone.
Rozklad opadow ma duze znaczenie bo zeby uszami klaskac to jak nie ma wody kiedy jest potrzebna to niestety rekordow nie osiagniemy.
A moze przyczyny trzeba szukac w zmianowaniu i poplonach? U mnie dzieki zmianowaniu przez 5 lat pszenica wzrosla srednio z 4 na 6t przy nie duzym zwiekszeniu azotu.nie licze ostatniego roku bo sypalo od 5 do 7 miejacami moze lepiej ale nie sprzedane jeszcze wszystko to nie wiadomo ile sie ukosilo. Kolejny etap to ciecie slomy dopiero raz poszla w ziemie to ciezko mowic o efektach. A kolejny etap poplony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Jak koszę komuś kombajnem, to orientuję się, jaki ma +/- plon. Zbiornika w kombajnie nie oszukasz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj