Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tomek90    2248

No u mnie Atlantis w podobnej dawce puścił miotłę za bardzo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

a u mnie Atlantis w dawce 0,5l/ha wyczyścił znakomicie miotłe i w tym roku również będę go stosował w mieszaninie z Sekatorem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Spoko, spoko tylko odchwaszczanie, liczyłem, że ktoś pierwszy zapyta, ale nie to nie, pytam:

dwa lata z rzędu fasola była, a na jesień nawozu nie sypnąłem, bo drugi raz sieje Natulę i za pierwszym bez nawozu wyszło całkiem całkiem. Więc kiedy i jaki nawóz dolistny podać, chodzi mi o fosfor i potas, bo tego może bidulce zabraknąć, czy jakiś rozsypać na polu razem z azotem?


tylko nie jebać mnie, że nie dałem na jesień a wszyscy dają :)


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podałbym na twoim miejscu jakiś tydzień-dwa po ruszeniu wegetacji a odżywki w zależności od tego jakie możesz dostać, ja stosuję intermaga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Podanie P,K  dolistnie w potrzebnej ilości na wyprodukowanie przyzwoitego plonu jest niemożliwe. W warunkach kiedy pobieranie tych składników jest utrudnione-ok.

 Mimo że fasola pozostawia zasobne stanowisko (szczególnie w azot i potas) nie pokryje zapotrzebowania na wysoki plon pszenicy. Dlatego warto uzupełnić je choćby wiosną. Wyjściem mogą okazać się nitrofoski z Yary ( z racji fosforu w postaci polifosforanów), najlepiej przed ruszeniem wegetacji tak aby juz na starcie składniki były dostępne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277
Napisano (edytowany)

czyli  Polifoskę 6  podam wiosną i powinno być ok, prawda?  

Później na T2  dam coś dolistnego razem z siarczanem magnezowym. 

Albo dam Polidap, gdyż więcej tam fosforu i azotu. A czy mogę do RSM dodać wody, bo muszę rozlać 260kg na 1,8 ha i boję się, ze mi zabraknie przy minimalnym ciśnieniu a nie chcę szybko jeździć żeby opryskiwacza nie połamać. Gdybym rozrzedził, mógłbym wykonać zabieg spokojniej i dokładniej. Na start Natula potrzebuje 30kg azotu i nie chcę przesadzić, dlatego muszę wylać 130kg na ha 

 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517
Napisano (edytowany)

Rozrzedzony rsm zachowa się jak oprysk parzący chlorofil typu np Reglone. Najniższe zalecane stężenie przez producenta to 28% i do tylu możesz bezpiecznie rozcieńczać. Poniżej tej granicy to już ryzyko i stosującego. Tabele rozcieńczeń z 32 na 28 znajdziesz w necie.

 

Edit: teraz załapałem, że chcesz to robić przedsiewnie? Jeśli tak to możesz rozrzedzać bez przeszkód.

Będziesz lał końcówkami do herbicydów czy do rsm? Jeśli do herbicydów to weź poprawkę, że przy tym samym ciśnieniu rsm-u wypryskasz dużo mniej niż roztworu pestycydu.(przeliczniki też znajdziesz w necie)

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

 Polifoska ma wolno przemieszczający sie fosfor i zadziała on na rośline następczą i to jak wymieszasz ją z ziemią. Pogłównie tylko coś z typu nitrofosek które oferuje chyba tylko Yara. Plus do tego azot zależnie od stanu plantacji, ale z racji niesprzyjających jesiennych warunków wegetacyjnych wątpie że jest w tak super stanie ze 30kg N jej starczy. 

 Dolistnie napewno warto, ale wcześniej niz dopiero przy T2.  Jeśli rokuje na wysoki plon i warunki glebowe na to pozwalają to dolistnie oprócz standardowego P,K, mocznika i  siarczanu warto dodać też mikro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277
Napisano (edytowany)

Natula to ozima, sorry Agrest, że wyraziłem się niejasno. 

 

Czyli jak nie kupię nawozu z Yary to lepiej nic nie dawać? na Polidapie napisane jest, że można stosować pogłównie wczesną wiosną, to liczyłem, że podziała. Ale jak pisałem wyżej mam za małe doświadczenie, przez co wymagam Waszej rady.   

 

A może jak będę skracał  Modusem z CCC to już wtedy podam pierwszą dawkę dolistnie P+K+mikro, nie zaszkodzi? bo to będzie  bardzo dokładny oprysk drobnokroplisty, więc nie musiałbym sypać nawozu, który średnio zadziała i wyjazd zaoszczędzony a później na T2 poprawka obligatoryjnie 

 

Denzil - Natulę siałem 20 września, pięknie się rozkrzewiła, jest mocna, w glebie jest sporo azotu, dodatkowo I klasa ziemi,  więc nie chcę przesadzić z azotem. W zeszłym roku miałem podobne stanowisko, niskie nawożenie azotem i spóźniłem się z Antywylegaczem, miałem słomę 150cm :) na szczęście nie wyległa to i plon był fajny, więc azotu daję dolne dawki, bo znowu kombajnu nie będzie widać. 

 

Czytam o Nitrofosce - fajny nawóz, ale największa dawka fosforu to 14 kg na 100 kg nawozu i tyle samo azotu plus potas. Zalecana dawka 450kg/ha  da mi  63 kg azotu, 63 kg fosofru i aż  94 kg potasu - stanowczo za dużo, zwłaszcza, że mam RSM na wiosnę na ruszenie wegetacji,  co dałoby dodatkowe 30kg azotu - łącznie 93 kg azotu - żaden regulator wzrostu nie zahamuje tego łanu :)  Znowu obniżenie dawki Nitrofoski nie pozwoli na podanie znaczącej ilości fosforu, nawet jak dam połowę dawki, to i tak 30 kg azotu za dużo. 

Dlatego podając Polidap 18N 46P  nawet w dawce 100kg/ha  wyjdzie lepiej, bo dodam 18kg azotu i aż 46 kg fosforanu amonowego, ale właśnie czy on się rozpuści i zadziała? Może warto go podać w marcu? Dolistny nawóz nie dostarczy chyba takiej dawki prawda? 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Tak, jeśli nie dasz nitrofoski to moim zdaniem innego P,K nie warto sypać pogłównie. Polidap ma też formę ortofosforanu czyli bardzo słabo przemieszczający się fosfor. Tak jak pisałem dolistnie nie możliwe jest dostarczenie tylu kilogramów P i K, ma to sens kiedy pobieranie tych składników jest niskie bądż utrudnione przez warunki atmosferyczne, wtedy można dopomóc roślinom.

Ja bym to rozdzielił najpierw podałbym odżywki, a potem Modus razem z CCC i T1.

 Masz racje w glebie jest sporo azotu z resztek po fasoli ale czy bedzie on dostępny już na starcie-nie, potrzeba wyższych temperatur do mineralizacji. 

 Super że masz w takim stanie pszenice bo np. u nas póżno siana, zimuje w fazie początku krzewienia wiec najgorszy moment na spoczynek zimowy.

 Mimo wszystko proponuje wiecej azotu na start około 45-55 kg, a drugą dawkę zmniejszyć z racji dostępnego juz  azotu pochodzącego z resztek po fasoli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277
Napisano (edytowany)

licząc na 8 ton pszenicy Polidapu muszę dać około 200kg/ha czyli 92kg fosforu i zaledwie 36 azotu, najkorzystniej na tym stanowisku., ale znowu ta przyswajalność - bardzo słaba i nawóz drogi. Więc chyba opada, poszukam w okolicy Nitrofoski a faktycznie lepiej nie mieszać Antywylegacza z odżywką - bo jedno hamuje a drugie pobudza. 


:lol: Podzwoniłem - mam dostawcę Nitrofoska 16-16-16 w cenie 1750 brutto - także dzięki za pomoc w tej materii, temat dostarczenia fosforu zakończony.  Azotu dostanie więcej niż zakładałem, ale i tak w glebie pewnie dużo go nie ma, bo się wymył, nie ma co liczyć że jest tam go od cholery. Pozostałe zabiegi wiosenne bez zmian. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Dać można wszystko polidapy/nitrofoski czy P i K dolistnie, pytanie jest jedno i najważniejsze w tym wszystkim. Cz to będzie się zgadzać ekonomicznie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Chodzi o przemieszczanie sie fosforu w głąb profilu glebowego, tak aby korzenie mogły go pobrać, a nie przyswajalność.

 A co do uzasadnienia ekonomicznego: licząc na wysoki plon trzeba jakoś dostarczyć odpowiednią ilość P i K, jeżeli nie zrobiono tego jesienią pod pług czy agregat, należy składniki uzupełnić wiosną odpowiednimi do tego nawozami. Tak aby nie doprowadzić do znacznego zubożenia gleby w te pierwiastki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

O jakim Ty wysokim plonie mówisz, skoro nie dostarczono NPK pod pług?. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Oczywiście rekordów zbierać nie będzie. Użytkownik wspomniał o 8 tonach- dla mnie to wysoki plon. Pisząc tak licze, że zna swoje gleby, ma dobre zasobności składników, ph itp na wytworzenie tych 8 ton. Przedplonem była dwukrotnie fasola która pozostawiła dość zasobne stanowisko (szczególnie w N,K) -co na jesień powinno wystarczyć, a największe pobieranie NPK przed nami. Więc myśle, że warto je dostarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Panowie co może być nie tak że pszenicy zbieram po 7-8 ton na glebach od II do V klasy. Ph w normie, zawartość P i K w glebie bardzo wysoka. Przedsiewnie polifoska 6 w ilości 350kg. Ochrona 2-3 zabiegowa T1 tilt +prochloraz, T2 acanto+duet lub tebu . Nawożenie N w ilości około 180-200kg czystego składnika w 2-3 dawkach. Do każdego zabiegu mikroelementy ale bez siarczanu magnezu. Możliwe że brak siarczanu wpływa aż tak na plon? W tym roku próbujemy siarczan magnezu Dalmag z Agrii. W czym może być problem. W tym roku posiana Bohemia 30ha. Gleby III i V klasy. Pół po rzepaku III klasa i pół po pszenicy V klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

koniu a ile bys chcial zbierac skoro 7-8 cie nie zadowala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Nawadnianie masz? :D

Rzeczywiście bardzo słabo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

U mnie jeszcze 3 lata temu pod pszenice wgl nie stosowaliśmy jesienią NPK a plon dało sie uzyskać na poziomie 6-8 t -według mnie dosc wysoki, tylko pszenica po ziemniakach albo qq na ziarno gdzie NPK bez oszczedzania.

 

Koniu wydaje mi sie ze plon jaki osiagasz jest bardzo dobry chociaz przy takiej ilosci polifoski i N mozna juz liczyc na wiecej niz 8 t tylko ze nie na V klasie i przede wszystkim nie na pszenicy po pszenicy....W 2014 miałem działke obsiana pszenica i rok później tez ją obsiałem bo tak wyszło ze po obu stronach miałem działki z pszenicą, W 2014 na tej działce 8t rok później 6t działki obok po 8t - 2tony z hektara "znikneło" przy tych samych nakładach i pracach wykonywanych jednoczesnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

kolego koniu. może azot źle dawkujesz , albo odmiana zła , albo mg i siarka niska , może te mikro jakieś kiepskie i w złych fazach . no i ta ochrona grzybowa też trochę do poprawy jak chcesz 8+ kosić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Panowie co może być nie tak że pszenicy zbieram po 7-8 ton na glebach od II do V klasy. Ph w normie, zawartość P i K w glebie bardzo wysoka. Przedsiewnie polifoska 6 w ilości 350kg. Ochrona 2-3 zabiegowa T1 tilt +prochloraz, T2 acanto+duet lub tebu . Nawożenie N w ilości około 180-200kg czystego składnika w 2-3 dawkach. Do każdego zabiegu mikroelementy ale bez siarczanu magnezu. Możliwe że brak siarczanu wpływa aż tak na plon? W tym roku próbujemy siarczan magnezu Dalmag z Agrii. W czym może być problem. W tym roku posiana Bohemia 30ha. Gleby III i V klasy. Pół po rzepaku III klasa i pół po pszenicy V klasa.

 

Ale o co Tobie chodzi bo nie rozumie? Z tego co piszesz wynika że na II-III klasie wyciągasz blisko 10t. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
Napisano (edytowany)

Gdzie napisałem że blisko 10 ton? 7-8 ton pisałem. A 2-3 tony z każdego hektara to spora różnica. Odmiany były kiedyś Toras, Kuban, Ostroga. No raz miałem że ostroga dała 9,200 ale to z 5 lat temu. W tym roku mamy Bohemie. To co polecacie zmienić w ochronie? Nawożenie to przed ruszeniem wegetacji przeważnie 200-250kg Saletry 34, gdzieś za 2-3 tygodnie druga dawka też podobnie 200-250kg i ewentualnie na kłos 100-150kg. Mikro idą do każdego zabiegu głównie plonvit Zboża. W tym roku jak juz pisałem będzie szedł siarczan magnezu Dalmag granulowany no i do każdego oprysku dodatkowo trzeba będzie spróbowac dodać, zobaczymy jak to wyjdzie.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Panowie co może być nie tak że pszenicy zbieram po 7-8 ton na glebach od II do V klasy. Ph w normie, zawartość P i K w glebie bardzo wysoka. Przedsiewnie polifoska 6 w ilości 350kg. Ochrona 2-3 zabiegowa T1 tilt +prochloraz, T2 acanto+duet lub tebu . Nawożenie N w ilości około 180-200kg czystego składnika w 2-3 dawkach. Do każdego zabiegu mikroelementy ale bez siarczanu magnezu. Możliwe że brak siarczanu wpływa aż tak na plon? W tym roku próbujemy siarczan magnezu Dalmag z Agrii. W czym może być problem. W tym roku posiana Bohemia 30ha. Gleby III i V klasy. Pół po rzepaku III klasa i pół po pszenicy V klasa.

koniu a jaki plon by Ciebie satysfakcjonował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

od 8 ton w górę. W koło każdemu pszenice sypią pod 10ton a u mnie coś nie bardzo. Chyba że liczą na oko po przyczepach? Dlatego pytam co można zmienić żeby było lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj