Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ansu    392

W jarej dwie dawki N po połowie przed siewnie i kończę nawożenie BBCH31 później sucho i......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Z moich obserwacji wynika ze pszenica jara jesli jest sucha wiosna nie wyda przyzwoitego plonu mimo dobrego nawozenia.
Pszenica ozima duzo lepiej sobie radzi w takich warunkach wiec jarej sieje najmniej jak moge.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Mieszkam niedaleko hardkor113 po burakach jak wcześnie zasiać i mokre maj/czerwiec ponad 7t/ha jak zasiane koniec kwietnia i suche lato to 4t pośladu może..... Więc ozima bardziej stabilna nawet siana w listopadzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Nikt tu nie pisze , że jara jest lepsza, tylko że na odpowiednich glebach i przy dobrej agrotechnice jara tez potrafi dac dobry plon i wyjdzie większy zysk, niż z jarego jęczmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W życiu jęczmieńa nie siałem i w najbliższym czasie nie będę Owies na zdegradowanej dzierżawie kiedyś
Jak ktoś ma chodowlę na paszę?
Ozimy mieszaniec jeszcze bym zasiał , ale u mnie wymarznie
Na dobrych glebach pszenica jara moim zdaniem to lepszy wybór jest jak jęczmień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@losktos ile przedsiewnie dałeś?

200 kg saletrosanu, na jednej działce 250.

 

Dawałbym więcej przedsiewnie ale miałem zakupiony nawóz pod rzepak i musiałem go wykorzystać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Nikt tu nie pisze , że jara jest lepsza, tylko że na odpowiednich glebach i przy dobrej agrotechnice jara tez potrafi dac dobry plon i wyjdzie większy zysk, niż z jarego jęczmienia.

 

siałem pszenżyto jare i pszenicę jarą i nigdy więcej, plon minimum 3 tony mniejszy a ziarno drobniejsze......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Nikt jak nie musi, nie sieje jarej pszenicy. Dla mnie to jednak lepsze rozwiązanie niż jęczmień czy owies. Poza tym na jesieni dawałem wapno i czekam do wiosny, aby chociaż trochę podziałało. W tym roku 3/4 areału to u mnie jara pszenica, a po niej może w końcu rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

siałem pszenżyto jare i pszenicę jarą i nigdy więcej, plon minimum 3 tony mniejszy a ziarno drobniejsze......

Wybacz kolego, ale jednak opinia kogoś kto sieje pszenicę ozimą po 250kg/ha nie zważając na obsadę i termin siewu jest mało miarodajna.

 

U mnie w poprzednim sezonie były takie stanowiska gdzie jara dała więcej niż pozostawiona po zimie ozima a średni plon pszenic to ok 6,5t/ha czyli nie tak tragicznie ale jednak 1,5t mniej niż w sezonie 14/15.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Przynajmniej nie picuje,z jarymi ryzko plonowania ,z ozimymi wymarzania,w 2016 jara sypała lepiej o 1,5 t od ozimej pszenicy ,ale wiadomo że jeśli zabraknie wody ,to jare nie sypią rewelacyjnie,jare się siej z musu,a nie z wyboru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

Witam  jak najlepiej podzielić azot na 2 dawki czy 3 dawki ? Mam do dyspozycji 450kg/saletry i czy podzielenie dawki na 200:150:100 ma sens czy raczej szkoda zachodu i siać po staremu 2 dawki . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Z twą wiedzą to małe plony masz

Dzięki za cenną uwage.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Witam  jak najlepiej podzielić azot na 2 dawki czy 3 dawki ? Mam do dyspozycji 450kg/saletry i czy podzielenie dawki na 200:150:100 ma sens czy raczej szkoda zachodu i siać po staremu 2 dawki . 

Dobrze kombinujesz z podzieleniem dawki azotu.Warunek jest jeden aby azot dobrze podziałał.Nie może zabraknąć wody.Zacznij nawożenie od tych 200 kg i zobaczymy co pogoda pokaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

Hmmmm.. jara czy ozima? u nas "obcokrajowcy" wciąż sieją -czas teraźniejszy czynności-pszenicę ozimą.Uznają że lepiej sypnie zła ozima niż dobra jara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Nikt jak nie musi, nie sieje jarej pszenicy. Dla mnie to jednak lepsze rozwiązanie niż jęczmień czy owies. Poza tym na jesieni dawałem wapno i czekam do wiosny, aby chociaż trochę podziałało. W tym roku 3/4 areału to u mnie jara pszenica, a po niej może w końcu rzepak.

 

Co Ty gadasz, nie ma reguły. W tym roku owies 1k nakład plon 4.8t poszło po 480, żebym potrzymał teraz 550. 

Pszenica jara było i ponad 6t, a i nawet 3t, a azot ponad 160 i 2 grzyby. 

Jęczmień ponad 6, nakład mniejszy niż w pszenicy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

A co za różnica czy w porównując zboża liczy cenę zbioru i paliwa czy nie... Przecież zapewne tym samym kombajnem kosi i tym samym ciagnikiem uprawia...
Nie wiem jak wy ale ja paliwo na gospodarstwo liczę ryczałtem na rok i mam gdzieś czy jakaś uprawa pochłonęła jeden litr więcej ropy czy mniej... Po prostu nie prowadzę tak dokładnych statystyk, uważam iż jest to przerost formy nad treścią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

A ja prowadzę. Dzięki temu wiem, co przynosi mi zysk, a co nie. Jeśli coś nie przynosi zysku ale nadal to sieję/sadze, to zazwyczaj mam z tego inne korzyści niż finansowe. Może to się wyda niektórym śmieszne, ale rachunkowość to podstawa gospodarstwa. Dla mnie na przykład wożenie zboża do skupu wynajętym autem niż własnym ciągnikiem jest bardziej opłacalne, bo obrócę w  ciągu dnia 3 razy po 16-18 ton, a nie raz ciągnikiem 8 ton , a każdy dzień dodatkowego wolnego w pracy na takie  akcje to dla mnie dodatkowa strata. Tylko to trzeba sobie na papierze policzyć, bo wiadomo że sam koszt paliwa do ciągnika wyjdzie taniej, ale reszta kosztów też ma znaczenie.

Mogę też dzięki temu wywieźć ciut dalej, jeśli lepsza cena.

Tak samo z zakupem nawozów - biorę tam, gdzie koszt zakupu plus transport najniższy. Przywiozą na podwórek, rozładują HDS-em. Po co mam się bujać ciągnikiem ? Daleko nim nie pojadę, a mali sprzedawcy zwykle mają wyższe marże. To, co zyskam na paliwie, stracę na cenie.

Na każdy kawałek liczę koszty oddzielnie, bo okazuje się, że miałem dzierżawy, gdzie ile byś nie włożył, to i tak zysk był znikomy, a są takie, gdzie przy podobnych kosztach zysk o wiele lepszy. Po co dzierżawić taką ziemię ?

 

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Nakład na owies liczysz razem ze zbiorem i paliwem? Podasz agrotechnikę?

 

100l paliwo ~300zł

150 mocznik ~150zł

100 saletra ~120zł

200kg materiał siewny ~100zł 

Plonvit Z 1l  z moddusem (0.3?) ~60zł?

200kg polifoska 6 ~280zł

 

Można doliczyć wapno 200-300zł, ale działka jeszcze nie wapnowana chyba. 

 

 

 

@jahooo Skoro masz jak załadować auto, to nie da się tak dogadać aby kupujący odbierał od ciebie swoim?? Wtedy nawet cena może być wyższa, bo nie musi przeładowywać na bazie. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Mało kto ma małe auto ~10t plus przyczepa, a ma TIR-a nie mam podjazdu, niestety. Może kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

100l paliwo ~300zł

150 mocznik ~150zł

100 saletra ~120zł

200kg materiał siewny ~100zł 

Plonvit Z 1l  z moddusem (0.3?) ~60zł?

200kg polifoska 6 ~280zł

 

Można doliczyć wapno 200-300zł, ale działka jeszcze nie wapnowana chyba. 

 

 

 

@jahooo Skoro masz jak załadować auto, to nie da się tak dogadać aby kupujący odbierał od ciebie swoim?? Wtedy nawet cena może być wyższa, bo nie musi przeładowywać na bazie. 

a podatek , herbicyd , zaprawa nasienna ? mocznik masz tańszy od saletry? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

100 l ON na ha to o wiele za dużo winno być 35 l

Ty a jak tam te Twoje kozy? Pasą się już czy nie?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj