Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

CCC

kiedy to stosować? w jakich dawkach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Ty tak na poważnie?

 

 

Żartuje oczywiście, ale nie zdziwiłbym się gdyby tak robił. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Żartuje oczywiście, ale nie zdziwiłbym się gdyby tak robił.

No to prawda. Po jego wypowiedziach można się wszystkiego spodziewać.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

w tym roku jednak ci co zwiększyli normy wysiewu to będą mieli większe plony bez kosztownego dokrzewiania na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

w tym roku jednak ci co zwiększyli normy wysiewu to będą mieli większe plony bez kosztownego dokrzewiania na wiosnę

To się dopiero okaże. Wszystko zweryfikuje zima .

 

W tym roku napewno wcześniejszy siew jak na razie jest na duży + co będzie dalej to się okaże wiosną.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

To jest racja, że wiosna zweryfikuje w takie wszystko. Ale czy dokrzewianie wiosną jest takie kosztowne? Zwiększenie I dawki N o 30-40 kg N to niej jest koszt sam w sobie bo pszenica to pobierze i wykorzysta (no może lekko straty azotu się zwiększą). A CCC to tańszego oprysku nie znajdziemy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Też nie rozumiem stwierdzenia kosztowne dokrzewianie. Pierwszą dawkę zwiększyć i w miarę możliwości wcześnie podać i tyle. Gdzie te koszty? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Jak ktoś się nie zna to napiszę byle co. Koszt wiosennego dojrzewania to niecałe 100 zł tyle co koszt zadszego siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samcio    4

czy dawka 300 kg polifoski 21 wystarczy na pierwsza dawke wystarczy . na pszenice Arkadie i Joker pszenice mają po trzy liście. czy zwiększyć tak żeby było 70-80 czystego składnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Wcześniej mi pisał, że kozy wyprowadza na to pszenice żeby przerzedzić. 

Ciekawe co na to KULAWA_KOZA ? :D;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9110

Też dokładnie o nim pomyślałem.

Dokrzewia się to, co wymaga dokrzewiania. Najlepiej wczesną wiosną oszacować obsadę roślin na m2. Normatywnie każda z nich daje 3-4 produktywne rozkrzewienia. Przy obsadzie 200 roślin na 1m2 jest to wystarczające do uzyskania optymalnej ilości kłosów, które roślina zdoła wykarmić. A tak "na oko" to chłop w szpitalu umarł, a nie dawki nawozu szacować.

Można wsypać z wiosny od razu  400kg saletry, tylko gdzie tu rachunek ekonomiczny ? Ile będzie strat?

Roślny trzeba pobudzić jak najszybciej wiosną do wegetacji i jak już ktoś tu mądrze napisał, ważniejszy jest tu termin pierwszej dawki, a nie jej ilość. trzeba pamiętać że do przekształcenia azotu potrzebna jest temperatura i czas, około 2-3 tygodnie na pełną dostępność w temperaturze, o ile pamiętam powyżej 10stopni (temp. gruntu) , im zimniej tym dłużej. Więc wysianie 1 marca nawozu daje pełny efekt około 10-14 albo nawet  po 20 marca.

Ja staram się wiosną nie przekraczać 60-65kg N w pierwszej dawce, ale z kolei jak tylko widać wzrost roślin i pobieranie azotu, jadę z drugą dawką (mniej więcej po 3 tygodniach, zależy jeszcze od pogody). Roślina nie może czekać na azot, bo wystąpi redukowanie pędów, czyli efekt odwrotny od pożądanego. 

Co z tego, że na pierwszą dawkę wsypię 75 kg N, jak spóźnię się nawet o te 7-10 dni z drugą.

Moim zdaniem od tego ILE ważniejsze jest KIEDY sypać. I trzeba to korelować z obsadą roślin i kondycją po zimie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

..... jeszcze forma N Rzadkie łatwiej prowadźć, za gęste czekać aż się zredukuje lub zwiększać plon słomy tylko na ziarno wody może zabraknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie mam mały kłopot z moją pszenicą po żniwach zrzuciłem jak zawsze na pryzmę w stodole była cała nie było połówek a teraz w miarę skarmiania zauważyłem że w środku pryzmy jest pełno połówek kaszki domyślam się że może to być jakiś robal ale jaki? macie jakieś pomysły 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

czy dawka 300 kg polifoski 21 wystarczy na pierwsza dawke wystarczy . na pszenice Arkadie i Joker pszenice mają po trzy liście. czy zwiększyć tak żeby było 70-80 czystego składnika?

Ja bym dał 200 kg polifoski ,siarki będzie dosyć,wcześnie na przymrozku ,po 20 lutym jak będą warunki odpowiednie i krótko przed ruszeniem wegatacji 100 kg saletry i będzie git 

 

panowie mam mały kłopot z moją pszenicą po żniwach zrzuciłem jak zawsze na pryzmę w stodole była cała nie było połówek a teraz w miarę skarmiania zauważyłem że w środku pryzmy jest pełno połówek kaszki domyślam się że może to być jakiś robal ale jaki? macie jakieś pomysły 

Przez sito przesiej troche pszenicy z głebi pryzmy na białą kartke papieru i jak bedzie szkodnik to zauważysz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Przez sito przesiej troche pszenicy z głebi pryzmy na białą kartke papieru i jak bedzie szkodnik to zauważysz

Na czarnej widać rozkruszka.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan34533    26

panowie mam mały kłopot z moją pszenicą po żniwach zrzuciłem jak zawsze na pryzmę w stodole była cała nie było połówek a teraz w miarę skarmiania zauważyłem że w środku pryzmy jest pełno połówek kaszki domyślam się że może to być jakiś robal ale jaki? macie jakieś pomysły 

 

zboże  suche było?   robak będzie i na wierzchu i po bokach

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

weź kilka próbek i jakieś sitko i przesiej nad czymś białym to będzie widział czy coś wyleci. Jak tak to do gazowania albo do czyszczenia. Często w pracy czyścimy zboże od rolników. Sita rzepakowe żeby dużo w odpady nie leciało i duży wiatr. Albo wyleci na sicie albo wiatr zrobi swoje. Ze 100 ton odchodzi ze 2-3 tony w zależności jakie zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raffi001    0

Pszenica i jęczmień wznawiają wiosenną wegetację w temperaturze 3-5 stopni, żyto jeszcze wcześniej - już od 2-3 stopni. Mowa tu oczywiście o średnich dobowych temperaturach powietrza. Azot należy dostarczyć roślinie w chwili ruszenia wegetacji lub tuż przed nią. Pobrany będzie oczywiście, tak jak kolega pisze, za 2-3 tygodnie

Edytowano przez Raffi001

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

Witam, mam działke 2 ha 3 rok ja uprawiam po dziadku, w zeszłym roku plon 5t/ha pszenicy, w tym roku znowy zasiałem pszenice 24.09, 250kg polifoska 6, rozkrzewienie ok 3 pędów. Zastanawiam sie co było by lepsze saletrosan ok 250kg/ha czy saletra amonowa 200kg na wiosne?? dodam ze nigdy nie stosowałem saletrosanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Saletrosan trzeba podać trochę wcześniej niż saletrę, wiadomo. Stosowałem u siebie dwa lata temu u siebie rozwiązanie z saletrosanem i wizualnie wciąż gorzej wyglądała, była jaśniejsza od sąsiada co siał saletrę, ale w żniwa to ja miałem więcej powodów do radości.

 

Koledzy, posiałem pszenicę 10.11 po kukurydzy. Pojawił się korzonek na 2-3 cm wgłąb gleby, a w górę nic nie wypuściło. Teraz Przyszły mrozy i zastanawiam się czy już nastawiać się na przesiewanie czy nie ma powodów do obaw? Boje się, że mróz mógł uszkodzić napęczniałe ziarna i całą resztę... 


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

wcześniej od saletry tzn kiedy?? A gdybym dał saletrosan na pierwszą dawkę 250kg a za ok 2tyg 200 saletry?? zawsze była sama saletra na pierwszą i druga dawkę albo mocznik na drugą.
Sialem w tym roku pszenżyto po kuku 26. 10 i też zdążyła tylko wypuścić szpilke i mam ja pod domem wiec mogę obserwować ze wykorzystuje każdy ciepły dzień żeby rosnąć a co z tego wyjdzie to wiosna pokaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj