Polecane posty

tomekZ058    135

które odmiany dobre na późny siew?

 

zwróć uwagę na takie odm.jak Tonacja,Smuga,Arkadia,Jantarka,Sailor,Arktis,Toras

Edytowano przez tomekZ058

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@losktos jaką odm.będziesz siał?

kalman i może trochę bamberki (jeżeli nie wystarczy kalmana)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Dobre :) powiem ci ze Ci się udało. :) :)

 

Tak na poważnie zgadza się z wami . Nie radzę RSM teraz bo jak przyjdą mrozy to ja wytnie....

 

ty ale co mówisz tak bo tak zrobiłeś, sąsiad czy ktoś inny? czy powtarzasz po innych? kiedyś też się śmiali z tych co sypali saletrę wcześniej niż reszta. teraz każdy sypie wczesną wiosną mimo przymrozków i opadów śniegu. zresztą co wiosnę w tym temacie jest o to awantura. że woda, śnieg i wilgoć wypłucze azot posypany zbyt wcześnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

u mnie opryskiwacz stoi z rozrobionymi środkami już 8 dni (komplet 0,5l+ glean 5g/ha) ponieważ chciałem pryskać ale było za mokro i zjechałem, potem były przymrozki dwie noce po około -4 stopnie. Jak myślicie, te środki będą działać tak jak powinny po takim okresie przestoju w opryskiwaczu?


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

miał być boxer, miałbyć expert-met+dff ale jest tak mokro że dziś sprzęt się topił. W sumie leje od dnia kiedy posiało się pszenicę. Rzeki pełne.

Odpuszczam do wiosny chyba że z końcem listopada się osuszy.
Dziś kopaliśmy w paru miejscach i woda się wyciska, wjeżdżając opryskiwaczem narobiłbym tylko kolein.

Po orce i bronowaniu 3-4tygodnie temu próbowaliśmy dziś przejechać JCB 3CX - żeby nie łyżka to by została na polu tak jest mokro. Orka zimowa to chyba jak zamarznie.

Jak nie patrzył, muszę zacząć się rozglądać czym tu załatwić chwasty na wiosnę ;(


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

u mnie opryskiwacz stoi z rozrobionymi środkami już 8 dni (komplet 0,5l+ glean 5g/ha) ponieważ chciałem pryskać ale było za mokro i zjechałem, potem były przymrozki dwie noce po około -4 stopnie. Jak myślicie, te środki będą działać tak jak powinny po takim okresie przestoju w opryskiwaczu?

raczej po takim czasie srodki nie zadziałaja zbyt dobrze


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

to nie ciekawie. Najbardziej obawiam się tych przymrozków które mogły jeszcze bardziej osłabić ich działanie. Niby to tylko 400l cieczy roboczej, ale jednak szkoda. Chemikiem nie jestem i dlatego pytam.

Edytowano przez TheBociek1996

Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

nie ma problema na 100% podzialaja jak byś zalał przed godziną tylko włącz  mieszadłó na jakieś 10 minut

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ty ale co mówisz tak bo tak zrobiłeś, sąsiad czy ktoś inny? czy powtarzasz po innych? kiedyś też się śmiali z tych co sypali saletrę wcześniej niż reszta. teraz każdy sypie wczesną wiosną mimo przymrozków i opadów śniegu. zresztą co wiosnę w tym temacie jest o to awantura. że woda, śnieg i wilgoć wypłucze azot posypany zbyt wcześnie...

Ale o czym tu mówić w ogóle?

Argumenty przeciwko stosowaniu tego azotu to:

-szansa że przynajmniej część popłynie, kasa wywalona w błoto

-rozhartowanie roślin przed zimą (większe prawdopodobieństwo mamy że jednak jakieś mrozy będą niż że ich nie będzie) a w konsekwencji sianie wiosną jarej

 

Przytocz jakieś za bo ja żadnych nie widzę. I jest jednak delikatna różnica we wczesnowiosennym stosowaniu azotu a stosowaniem go w połowie listopada.   

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec22    37

śnieg za oknem a ostatnio -8* a temu się pryskać umyślało ehh

Edytowano przez kapec22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

@icek1 tak myślisz? W sumie to i tak bym tego nie wywalił, a ewentualnie będę kontrolował czy zadziała. Jutro jeszcze zadzwonię do Bayeru i zapytam co i jak.

 

@kacper22, to do mnie skierowany post? Jeśli tak to u mnie śniegu nie ma od stycznia tego roku, dziś było 9 na plusia, w nocy ma być 5. Jutro w dzień 12 na plusie, w nocy 8 więc co w tym złego?

Edytowano przez TheBociek1996

Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

Ale mówisz że mokro i nie pryskałes a suszej juz nie będzie w tym roku ,chyba że na przymrozku,ale to wtedy napewno dobrze nie zadziała,musisz wypryskać innej rady nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

myślę, ze teraz będzie dużo lepiej, bo jak ponad tydzień temu próbowałem pryskać to ociepliło się zaraz po deszczach i chcąc nie chcąc było mokro, za mokro. Koleiny się robiły i ciągnik czasami wpadał w poślizg. Od tamtego czasu nie padało, może trochę ale słabo. Od dzisiaj znaczne ocieplenie, jutro 12 stopni więc wykorzystam to .


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

@icek1 tak myślisz? W sumie to i tak bym tego nie wywalił, a ewentualnie będę kontrolował czy zadziała. Jutro jeszcze zadzwonię do Bayeru i zapytam co i jak.

 

@kacper22, to do mnie skierowany post? Jeśli tak to u mnie śniegu nie ma od stycznia tego roku, dziś było 9 na plusia, w nocy ma być 5. Jutro w dzień 12 na plusie, w nocy 8 więc co w tym złego?

Moim zdaniem powie ci że zależy od jakości wody.  napisz co ci doradził. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@icek1 tak myślisz? W sumie to i tak bym tego nie wywalił, a ewentualnie będę kontrolował czy zadziała. Jutro jeszcze zadzwonię do Bayeru i zapytam co i jak.

 

@kacper22, to do mnie skierowany post? Jeśli tak to u mnie śniegu nie ma od stycznia tego roku, dziś było 9 na plusia, w nocy ma być 5. Jutro w dzień 12 na plusie, w nocy 8 więc co w tym złego?

jest cos takiego jak hydroliza alkaliczna powodująca osłabienie środka lub nawet kompletny rozkład substancji. W duzej mierze zależy od jakosci wody (głównie pH) Krótko mówiąc chodzi o to ze po pewnym czasie od rozpuszczenia środek poprostu traci działanie. W pewnym zakresie pH wody substancje są stabilne , ale jeśli woda ma pH poza optymalnym zakresem to juz tak dobrze nie jest.

I tak przykładowo dla substancji Granstaru - w pH wody 5, tribenuron wartość DT 50 (utrata 50 % substancji czynnej) osiąga w 24 godziny. Ale z kolei mezosulfuron wartość DT 50 przy takim samym pH osiaga przy ok. 8 dniach. Z sulfonylomoczników właśnie tribenuron jest takim najbardziej wrażliwym na pH wody pod tym względem. Sulfonylomoczniki są stabilne w wyższym pH 7,5-9  (oczywiście nie wiecznie ale przecież nikt nie rozpuszcza środka na pół roku czy wiecej)

 

Tak więc mówienie że srodek parę dni po rozpuszczeniu będzie działał tak samo jakby go zaraz rozpuścić jest nie do końca prawdą. Owszem może tak być ale musi być spełnione wiele określonych warunków.

Na przyszłość spróbuj zbadać pH wody, wtedy mniej wiecej bedziesz wiedział na czym stoisz. Można znaleźć na necie czy w czasopismach wpływ pH wody na różne substancje


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Panowie mam takie pytanko zapowiadają ocieplenie, od 3 dni temperatury w nocy są na plusie i rosną , mam takie pytanko czy opłaci Ci odżywić na zimę jeszcze rośliny ( pszenica rzepak pszenżyto) ? chce impodać dolistnie , siarczan magnezu + mikroelemnty chelat + opcja Bor , wiem ze musi być minimum 8 stopni tylko czy to pomoze coś roslinom i wzmocni ich jak za tydzien przyjdą znowu temperatury +5 w dzień i w nocy przymrozki ?, aktualnie rzepak ma 7-10 lisci a pszenica w fazie początek krzewienia 6-7 lisci 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

początek krzewienia to 6-7 liści? w tej fazie to już pewnie pęd jeden wykształcony jak nic.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Co jeden to lepszy. Zaraz grudzień, a tu odżywki lecą. Szybciej juz bym ten rsm podał, tak jak to robili na zachodzie z rzepakami. Tak wiem rzepak to nie zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Co jeden to lepszy. Zaraz grudzień, a tu odżywki lecą. Szybciej juz bym ten rsm podał, tak jak to robili na zachodzie z rzepakami. Tak wiem rzepak to nie zboże.

 

jeżeli akurat żaden kabaret nie leci w tv to czytam tu na forum jak nastolatkowie gospodarzą i brecha dobra i tylko saletrzak...   gdzie to jeszcze robią? tani jest worek 50kg ale nie wiedzą ile przepłacają ale jest najtańszy!!!!!! haha. apropo zaraz któryś wyskoczy z I dawką  hehee

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Ale o czym tu mówić w ogóle?

Argumenty przeciwko stosowaniu tego azotu to:

-szansa że przynajmniej część popłynie, kasa wywalona w błoto

-rozhartowanie roślin przed zimą (większe prawdopodobieństwo mamy że jednak jakieś mrozy będą niż że ich nie będzie) a w konsekwencji sianie wiosną jarej

 

Przytocz jakieś za bo ja żadnych nie widzę. I jest jednak delikatna różnica we wczesnowiosennym stosowaniu azotu a stosowaniem go w połowie listopada.   

 

i to jest odpowiedz z argumentami a nie pyskówka. napisałem że kolega chce tak zrobić i prośbę o waszą opinie co do tego. niektórzy zachowują się tutaj jakby zjedli wszystkie rozumy i posiadali monopol na racje/wiedzę.  po co jesteście na forum? poradniki naukowe zacznijcie pisać zamiast klepać śmieci w klawiaturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Mi się wydaje że to już za pózno na odżywki i nawozy azotowe . Opryski na chwasty jak najbardziej . 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Co jeden to lepszy. Zaraz grudzień, a tu odżywki lecą. Szybciej juz bym ten rsm podał, tak jak to robili na zachodzie z rzepakami. Tak wiem rzepak to nie zboże.

To cię zaskoczę ja po niedzieli jadę w pszenżycie i jęczmieniu z fenopropidyną i 0,5 l/ha jara vita zboże. 

W celu wykoszenia mączniaka i zagęszczenia soków komórkowych przed zimą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj