Polecane posty

macio9554    19

Ok wykonałem zabieg, rośliny były tylko częściowo mokre bo pryskałem dopiero około godziny 13 także myślę że powinno być ok :) a co do wilgoci w ziemi to jest jej w opór :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Mi przyszło do głowy pytanie typowo techniczne jak to jest z tymi dyszami jeśli rośliny są wilgotne to pryskac mniejszymi czy wiekszymi dyszami jak w normalnych warunkach? Staram się zawsze pryskac w optymalnych warunkach ale taka wiedza napewno nie zaszkodzi a kiedyś może pomóc, tak że czekam na sugestie kolegów jaką w takim przypadku dysze wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Teoretycznie podczas oprysku na wilgotne roślin powinno stosować się jak najmniejsza dysze żeby wypryskana ciecz tworzyła "mgiełke" która nie spowoduje spłynięcia środka po kontakcie z mokrym liściem co w przypadku większych kropel jest bardziej prawdopodobne. W takich przypadkach należało by też zmiejszyc ilością cieczy na ha oraz ewentualnie dodać adiuwant zmiejszajacy napięcie powierzchniowe. Innym aspektem jest pogoda w chwili wykonywania takiego oprysku.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Najpierw piszesz ze nie wiesz jak zadxiala oprysk na mokre rosliny a potem sam sobie odpowiadasz na to pytania. Tak jak napisales zasada jest zawsze taka sama mozna pryskac na mokre rosliny ale tylko i wylacznie wtedy gdy ciecz nie splywa po lisciach. Jak nie splywa jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Chodziło o zabieg na chwasty, a tego nie praktykowałem. A jak byś śledził temat to byś wiedziała, że napisałem, że w przypadku grzybówki działa a wiem to z doświadczenia, czego w przypadku chwastów nie praktykowałem.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba42    7

Panowie a jak to jest z opryskiem herbicydem doglebowym typu tolurex ,expert met zbóż powschodowo mających na przykład 3 liście , czy w takiej sytuacji rośliny mogą być mokre ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Jeśli chwasty masz w fazie liscieni to środek musi zostać na roślinie żeby zadziałało i to jedyne kryterium w tej sprawie jeśli rośliny będą mokre ale zabieg zatrzymie środek na roslinie nniszczonej można pryskac..powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba42    7

@up
Jesteś pewien tego co napisałeś bo przecież doglebówki są pobierane głównie przez korzeńe chwastów a przez liście tylko w małym stopniu

Edytowano przez Seba42

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Pryskacie na mokre rośliny?Jak to się ma do przeciwwskazań na etykiecie śor,czy są zauważalne jakieś niepożądane objawy po oprysku?Ja z racji tego że wschody są bardzo nie równe chyba zaczekam do wiosny z opryskiem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Właśnie dlatego kolego to takie ważne żeby jak najwięcej środka zostało na roslinie która juz skielkowala, bo doglebowo działa dobrze ale na rośliny które jeszcze nie wzeszly a to co rośnie już że się tak wyrażę należy wykorzystać cały potencjał srodka który był zastosowany ,dlatego jest ważne żeby jak najwięcej środka roślina zwalczana także pochłonęła przez liście; jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od zwiększenia dawki lub poprawek wiosennych i z punktu ekonomicznego ale także zdecydowanie mniej stresu dla rośliny chronionej, pytanie raczej należy postawić czy plantator chce i czuje potrzebę zwracania uwagi na takie szczegóły czy woli machnac ręką i zapiepszac ewentualnie z poprawkami wiosną?

Edytowano przez 20CBR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Chodziło o zabieg na chwasty, a tego nie praktykowałem. A jak byś śledził temat to byś wiedziała, że napisałem, że w przypadku grzybówki działa a wiem to z doświadczenia, czego w przypadku chwastów nie praktykowałem.

Chłopie ogarnij sie. Dałem Ci właśnie odpowiedź że to sie niczym nie różni nie spinaj sie tak bo to szkodzi zdrowiu. A jak nie jesteś pewny dodaj adiuwant do zabiegu w wielu badaniach wynika że dodanie adiuwanta szczególnie do zabiegów herbicydowych pozwala na znaczne zmnieszenie ilości środków nawet do 30 %.

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Czyli jednak nie czytasz ze zrozumieniem i nie śledzisz tematu. Na poprzedniej stronie pisałem o adiuwantach... Napisałem tylko, że nie wiem jak ma się sprawa ze środkami chwastobujczymi bo tych nie stosowałem gdy rośliny były wilgotne więc nie mogę wiedzy poprzeć doświadczeniem. A Ty próbujesz prostować moje wypowiedzi nie sprawdzając nawet tego co pisałem wczesniej.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Czyli jednak nie czytasz ze zrozumieniem i nie śledzisz tematu. Na poprzedniej stronie pisałem o adiuwantach... Napisałem tylko, że nie wiem jak ma się sprawa ze środkami chwastobujczymi bo tych nie stosowałem gdy rośliny były wilgotne więc nie mogę wiedzy poprzeć doświadczeniem. A Ty próbujesz prostować moje wypowiedzi nie sprawdzając nawet tego co pisałem wczesniej.

Nie wierze w Cb. Oto co Ci napisałem w moim pierwszym poście:

" zasada jest zawsze taka sama mozna pryskac na mokre rosliny ale tylko i wylacznie wtedy gdy ciecz nie splywa po lisciach. Jak nie splywa jest ok"

A Ty dalej drążysz że strone wczesniej pisałeś o grzybówce. Ci kutwa już dawno odpowiedziałem że zasada jest taka sama nie wiem w czym masz problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie twierdzę, że nie działa tylko, że sam nie próbowałem. Widzisz różnicę? Na poprzedniej stronie pisałem o Adiuwantach.

Miejsza o to.

Pszenice ładnie mi się krzewia. Niedługo wrzucę w temacie zdjęcie Juliusa zasianego z zamkniętą co trzecia redlicą.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

Właśnie dlatego kolego to takie ważne żeby jak najwięcej środka zostało na roslinie która juz skielkowala, bo doglebowo działa dobrze ale na rośliny które jeszcze nie wzeszly a to co rośnie już że się tak wyrażę należy wykorzystać cały potencjał srodka który był zastosowany ,dlatego jest ważne żeby jak najwięcej środka roślina zwalczana także pochłonęła przez liście; jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od zwiększenia dawki lub poprawek wiosennych i z punktu ekonomicznego ale także zdecydowanie mniej stresu dla rośliny chronionej, pytanie raczej należy postawić czy plantator chce i czuje potrzebę zwracania uwagi na takie szczegóły czy woli machnac ręką i zapiepszac ewentualnie z poprawkami wiosną?

Wiesz plantator zwracał uwagę na taką drobnostkę czyli mokre rośliny jest jednak jedno ale.....mój obecny opryskiwacz jest niewystarczająco duży na mój areał :wacko:

na wilgne rośliny poszły dwie beczki a reszta na już prawie suchutkie więc poczekamy i zobaczymy, dodam tylko od siebie,że dałem na mokrzejsze mniej wody a używałem dysz iżektorowych lechlera 0,3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Będzie ok. W mojej okolicy jest w .uj wielkoobszarowców, i tam nikt nie pier**li sie z tym, czy jest chłodno, mokro, ciemno, itp. A plantacje zawsze są wzorowe, nie to co u niektórych chłopków - bereciarzy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Niestety kolego zapewne jesteś w dużym błędzie sam współpracuje z dwoma dużymi gospodarstwami i dodatkowo mam jeszcze w innym dobrego kolegę i często jest tak że wiele mi podpowiadają czego nie wiem lub do konca nie rozumiem mechanizmu działania niestety jest tak że nie wszystko i w kazdych warunkach jest dla mnie dostępne z racji różnicy w sprzecie niestety już tak jest że duży może zawsze więcej więc nie zawsze jest tak że wielkoobszarowcy robią coś niedbale lub nie zwracają na niektóre rzeczy uwagi po prostu lepszy sprzęt robi robotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sprzęt sprzętem, ale warunki pogodowe jednakowe dla wszystkich.. Gdyby "wielcy" siedzieli na AF i zadawali pytania odnośnie każego zabiegu, to nigdy nie zdążyli by z robotą :D Absolutnie nie miałem na myśli tego, że postępują niedbale.. chodziło mi o to, że na dużym areale nie zawsze można wykonywać wszystkie zabiegi w warunkach "książkowych"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Na małym też się nie da, ale lepszy sprzęt pozwala na większą elastyczność.

Lepszym siewnikiem wysiejesz mniej ziarna  a masz taki sam efekt, opryskiwacz z rękawem powietrznym  - możesz pryskać przy większym wietrze, dysze "multi" - lepsze pokrycie etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Kolego w takich gospodarstwach po 1000ha + często pracują ludzie którzy poświęcili ¼ życia na naukę w kierunku agro lub hodowli i oni też zadawali pytania i zadają tylko że w innym miejscu a tu często spotyka się osoby które zaczynaja dopiero przygodę z rolnictwem i próbują czegoś się dowiedzieć lub zgłębić co niektórzy swoją wiedzę w wielu tematach a także wymienić się doświadczeniami w różnych dziedzinach rolnictwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podam przykład wielkoobszarowego gosp. z mojej miejscowości; oprysk kwitnącego rzepaku na opadanie płatka plus insektycyd przeciwko łuszczynowym, zabiegi tylko w dzień, bo nocami temp. spadała do ok.5° Okoliczni pszczelarze podnieśli larum, to właściciel roześmiał się im w twarz i stwierdził, że on woli zapłacić "mandat", ale przynajmniej oprysk będzie efektywny..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Chciałem głęboko skomentować takie zachowanie ale i po co jest wielu przedsiębiorców którzy tak a nie inaczej się zachowują wcześniej czy później i na nich przyjdzie pora. Po za tym nie lepiej kupić kolejny opryskiwacz wziąść dwa lub trzy w usługę i pryskac wieczorem i rano i być w zgodzie z ludzmi zamiast tak kombinować jeśli były takie a nie inne warunki do oprysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie wiem gdzie w nocy w terminie oprusku na płatka temperatura była poniżej 5C. Wręcz przeciwnie, w ciągu dnia temperatury były na poziomie 25C+ i w takich warunkach (pomijając pszczoły) oprysk to dopiero głupota.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Ja też myśle że gorszą głupotą jest pryskanie przy 25C . No właśnie a temperatura 5C przy terminie  oprysku na płatka  :huh: . Hmm ciekawe ciekawe . Teraz ten gospodarz się śmiał a jak nie będzie pszczół to już inaczej pogada . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kula, Ty k**wa tam na północy wiesz najlepiej jakie warunki panują na drugim krańcu Polski.. U nas w maju temp. nad ranem spadała do 2 powyżej zera w czasie kwitnienia rzepaku, w dzień nie przekraczała 12 - 13. Mam na mysli opadanie pierwszych płatków, bo ok. 20 maja grzało już niemiłosiernie. Podałem przykład z życia wzięty, ale tradycyjnie gdzie dwóch Polaków, tam 6 teorii. Wątek uważam za zakończony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj