Polecane posty

masa24    2344

masz obsade kolo 450, to jeszcze nie jest tak gesto strasznie, wazny jest jeszcze termin

ale pomijajac to robisz po pierwsze blad  bo nei robisz proby  kreconej, a po drugie wysiewaj na obsade a nie na kg. 

i tak wogole probowales kiedys zasiac rzadziej??   zasiej kawalek w obsadzie 350 w przyszlym roku i zobaczysz czy jest roznica czy nie

 

z ciekawosci to w tym roku sialem jeczmien jary. chcialem gdzies 170 kg wysiac na hektar, nie pamietam juz jaka obsade zakladalem ale mialo byc 170 kg chyba

no i tka sobie obsialem pol pola  i myslalem  ze dobrze wszytko sieje. im blizej konca okazalo sie ze sialem za duzo i zaczalem zmniejszac norme wysiewu , gdzie koncowke juz sialem bardzo bardzo rzadko,  mysle kolo 120-130 kg w najllepszym wypadku.    wiec obsialem pol pola okolo 200 na hektar i potem coraz mniej i mniej az do 120 kg.  i ten najrzadziej siany byl najladniejszy, bardzo gesty i dorodny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7745    227

ale żeście się uczepili gościa co wy chcecie od tej pszenicy dla mnie wygląda bardzo ładnie nie każdy jest tak wybitnym i wszech wiedzącymi rolnikami jak wy a co do siewu w moich regionach siew 250 kg na ha jest normą jak bym posiał około 200 kg to nawet nie chciałbym patrzeć na to pole po wschodach dodam że wymieniam zboża co trzy cztery lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Wychodzi na to, że Julius posiany ok.440 ziaren kiełkujących na m2. Zalecenia dla tej odmiany oscylują w granicach 280-320 ziaren na glebach "mocnych" (kompleks pszenny b.dobry i dobry) w terminie optymalnym. Przy siewie opóźnionym ok. 40 ziaren więcej.. Na glebach "słabszych" 260-300 ziaren dla terminu optymalnego. Odmiana silnie krzewiąca się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Nie kazdy ma glebe taka ze wschody sa idealne. Sa gleby na ktorych zebys uszami klaskal to 200 bedzie za malo. Druga sprawa to siewnik.. I nie ma co krzyczec ze 230 to za duzo bo ktos nie wtajemniczny to przeczyta i postanowi wysiac starym poznaniakiem na borowine 150kg to na wiosne jara bedzie wsiewal:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Tak wyszło mi, że właśnie na borowinie, pod kultywator, wysiało mi się nawet 160kg/ha przy mtn 39g, ale na grudach jużposzło 230 kg. 

Po prostu dzień wcześniej zaprawiałem ziarno i nie wyschło tak jak powinno, i na 5 prób kręconych na polu za każdym razem inny wynik.

Najwyżej skoro wiosna saletra w opór i jakośto będzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Jeśli prawidłowo uprawisz borowinę, to siew 170-180 kg jest zupełnie odpowiedni. Jak popaćkasz, to i 250 kg będzie mało, tyle wypadnie do wiosny. Fakt, to trudna gleba (wiem, bo mam), ale odpowiednio potraktowana daje piękny plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

To co piszecie to racja. Kiedys po burakach zaoralismy to tragedia byla nie chciala wschodzic pszenica. Teraz juz 2 rok idzie po burakach bez orki a tam gdzie oramy to plug na azurach i potem agregat talerzowy i widac roznice w porownaniu do zagonowki i zwyklego agregaty. U nas bedzie siana od 200 do 230 z tym ze siewnik to famarol z 97 roku. Jak sie nazbiera do skarbonki to kupie talerzowy i wtedy juz raczej zejde ponizej 200.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Taka prawda złomem jakbyś chciał to nie zasiejesz tych ~300szt idealnie na glinie słabo doprawionej będzie na wierzchu, na piachu pół metra głęboko zasiane. Niby gline można doprawić, piach zagęścić ale też gałęzią tego się nie zrobi znowu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Taka prawda złomem jakbyś chciał to nie zasiejesz tych ~300szt idealnie na glinie słabo doprawionej będzie na wierzchu, na piachu pół metra głęboko zasiane. Niby gline można doprawić, piach zagęścić ale też gałęzią tego się nie zrobi znowu.

Niestety w dalszym ciągu wielu rolników dalej tego nie rozumie i nie wytlumaczysz im tego...dalej są tacy którzy uwarzaja że ważne jest mieć tylko nowy lakier na masce a maszyny stare mają i nie rozumieja dlaczego efektu brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Stare, nie znaczy złe. Dobry siewnik utrzymany w dobrym stanie może byc i wiekowy, ale dobrze sieje. Widziałem niejeden nowy sprzęt, który źle eksploatowany nie  nadawał się do użytku po 3-4 latach eksploatacji.

"Stara" isaria z lat 80-tych wysiewa z dokładnością +/-5% , redlice nie latają, ma ścieżki, regulowany docisk, wąskie redlice, niezłe grabki. Dlaczego mam ją wymieniać ?

Nowy Poznaniak nie jest od niej lepszy, chyba, że na redlicach talerzowych, ale jest tak na oko 10x droższy w zakupie.  Przy obecnym poziomie opłacalności każdy liczy koszty, żeby wyjść na swoje. Amortyzacja nowego siewnika przez 20 czy 30 lat jakoś m się nie uśmiecha, bo po 10 latach obecny sprzęt będzie się już bardziej nadawał na złom przy poziomie wykonania, jaki prezentuje.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

A ja tam bym z ciekawości zapytał na ile cm @Kulawa_Koza wsiewa pszenicę, bo to, że sie sieje Amazone nie znaczy, że z zasady jest dobrze. A druga sprawa liczyłeś kiedyś koszta uzyskania tych 7ton z ha, przy Twojej lekkiej ręce (z tego co zauważyłem) do rzucania w pole wszystkiego w nadmiarze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Znajomy też sieje pszenicę niezależnie od terminu, odmiany, MTZ., zdolności kiełkowania, warunków glebowych, w ilości 250 kg/ha. A gospodarz powiedzmy "niestarego pokolenia", ok.170 ha, ponad 200 szt. bydła, sprzęt cały zachodni, ale nie przetłumaczysz takiemu.. Musi mieć z pszenicy "łąkę" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol13    5

Witam mam pytanie bo doszedł mi kawałek pola IV klasy w dobrej kulturze w tamtym roku byla tam soja teraz była pszenica przewodkowa i pasuje mi tam zasiać pszenicę żeby nie jeździć specjalnie do 1 kawalka jaką odmianę byscie polecali ? Jantarka zda egzamin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Witam czy oprysk środkiem po terminie przydatności może być nieskuteczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Tak się chwalicie że wysiewacie na 2, 3 czy tam 5 cm głębokości. Mam tylko pytanie jak to dokładnie ustawiacie?? Ja mam amazonke d7 na zwykłej redlicy (nie wytartej wręcz w stanie idealnym) i ustawiam docisk na oko, jak miękko to zmniejszam, jak twardo to dociskam. Za kołem sieje płycej, gdzieś  w środku w miarę a po którejś stronie ryje głęboko, na końcu pola znowu twardo i mokro jak diabli. Jak wy mierzycie tą głębokość, to nie pług???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Kto ma redlice talerzowe oraz do tego koła kopiujące może powiedzieć Ci dokładnie na jaką głębokość sieje nasiona bądź ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

To może powinno być tak uprawione, aby siać na "twardym", a nie w "powietrzu". W jarych łatwiej.

Kiedyś opryskałem zabytkowym mocno rozwarstwionym IPU nawet zadziałał liczyłem się z poprawką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarciu11    21

nie moge sie powstrzymac by nie opisac mojej sytuacji . jak już gdzies pisałem żyje z innej branży ziemia to bardziej hobby. kilka lat w stecz jeb.....nąłem się ustawiając siewnik zasiałem pszenice zimową coś w okolicach 120kg /h żadkie t było jak psi wszyscy się smiali że nie powschodziło że zmarzło dostało na wiosne nawozu i wyszło tak zajeb...iaszczo miało tak grube ziarno głębiarze brali po kąbajnie płacąc lepiej niż rolnicy po odwianiu do siewu. wtedy zacząłem interesować się ilościa wysiewu na m2 zdolnoscia kiełkowania i MTZ . Mam cięzką ziemię gline w zasadzie ale zasiejcie sobie na jednym kawałku podzielonyn na pół  jak to wy mówicie 230kg/h a obok 170/h i nie srajcie w gacie jesienią i wiosną tylko dopiero wtedy jak zobaczycie co jest w zbiorniku kombajnu. pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj