Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
SawekBraczyk    457

To daj 2 litry np Tolurexu i nie kombinuj ,szkoda kasy a wiosną poprawka 50-60 zł spokojnie starczy ,

Na jesień tolurex piszesz i na wiosne na dwuliścienne poprawić i by wystarczyło  . No nie wiem zastanowie się . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Nigdy 150 nie przekroczyłem i niżej 7 ton nigdy nie miałem B)

 

Gratulacje może za rok zasiejesz 120 i podskoczy wynik na ponad 8t

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

W zależnosci od MTZ , terminu siewu, odmiany i prowadzenia łanu jest mozliwe i 120kg. Wczoraj siałem pszenice o MTZ 38g i 93% i na 300 szt/m potrzeba niecałe 125kg. Gdyby MTZ wynosiło 50g to do tej samej obsady musiałbym wysiać ponad 160kg i dlatego podaje sie nasiona na metr. W kg/ha można ustawić siewnik na podstawie MTZ , ZK i założonej obsady


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Czy stosował ktoś EXPERT Met przed wschodami pszenicy. Mam taki problem że przez suszę wschody są strasznie nierówne - część jeszcze nie wzeszłą część już 2 liście. Na etykiecie jest napisane że okres stosowania tego środka to od fazy szpilki do 3 liści - boje się, że zanim wzejdzie pozostałą część to ta któr już wzeszłą wcześniej przekroczy fazę 3 -go liścia...

Ważna jest faza chwastów, ja na pszenicę oraz pszenżyto dawałem już Experta Met w fazie krzewienia ze względu na suszę oraz nie równe wschody (mało chwastów, brak wilgoci). Na wiosnę bez poprawek obyło się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Gratulacje może za rok zasiejesz 120 i podskoczy wynik na ponad 8t

 

 

Rozmawiałem kiedyś z przedstawicielem Stacji Hodowli Roślin i oni uprawializ braku nasion 70 kg na ha uzyskując 7 tonalenikomu niepolecał stosowa ćtou siebie każda odmiana ma inne możliwości krzewienia a obsada zależy od MTN jak kolega wyżej pisał

@staszek131415 a na jakiej klasie gleby? Ja sieje w granicach 250kg. Raz zasiałem 200kg i było rzadko

 

3 i 4 kl a kiedy stwierdziłeś że było rzadko jesienią czy wiosną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

Rzadko jest pojęciem wzglednym. Obsada i liczba rozkrzewień to jest konkret. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

To była Bamberka mtz ok 46g a zk 95% już na jesieni była rzadka ziemia klasy 3b do 4b ph było ok 5 po żniwach i dane wapno tlenkowe 1t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

a te 200kg to jaką miało MTZ i siłę kiełkowania?Jakie ph pola??

 

U mnie wszystkie pszenice zasiane na 230kg /ha + -

Fotki gdzieś za ponad miesiąc dam to ocenicie.

Zresztą w galerii mam pszenice co siałem 220kg/ha i była ciut za rzadka.[galleryimg=610950]

 

Tu już prawie 230kg/ha [galleryimg=611314]

 

[galleryimg=632779]

niby 20kg na ha a różnica jest.

Tak więc u mnie 230 jest IDEAŁ.

jak bym posiał 150-180kg/ha to wyobrażcie sobie jak by to pole wygladało :lol: :lol: :lol: nie daj Boże by mróz uszkodził troche........

Panowie pomożecie ułożyć jakieś kombinacje herbicydów? Więc tak jest kilka przypadków do rozpatrzenia:

1. mała presja fiołka, przytulii, brak chabru.

2. bardzo dużo chabru, znachodzi się fiołek, przytulia raczej rzadko/ wcale.

3. Bardzo dużo chabru, sporo fiołka, trochę przytulii.

4. fiołek i przytulia, sporadycznie chaber.

5. przytulia, fiołka nie zauważyłem, wiem że będzie duża presja ostrożnia- TORF.

Czy mieszanina 0,25 expertu+ 1l CTU+ 0,1-0,15 DFF byłaby ok np w 2 i 3 przypadku? Gleba przeważnie lekka/ rzadko średnia.

Z góry dzięki.

 

kropie od lat tylko na wiosnę i pole mam czyste jak łza.

3l Tolurex+2l chwastox TRIO i pole czyste.

Co panowie wybrać na chwasty . Zastanawiam się nad mieszanką Boxer+Glean lub Expert Met + Glean . 

 

odpuść Glean to najgorsze dziadostwo na świecie!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Stosuje Glean i żadnych nieporzadanych efektów brak.

Co to za sposób oceniania pszenicy pod względem rzadkości/gęstości za raz po siewie czy wczesną wiosną.

Gęstość/ilość rozkrzewień określa się zdecydowanie później, najlepiej jest gdy liczy się ilość kłosów/m2. Możesz zasiać nawet po 250kg/ha i mieć miejsza obsada kłosów niż ktoś kto siał 180kg/ha. A to wlasnie ilość kłosów na metr, ilość ziaren w kłosie oraz MTZ decydują o plonie a nie ilości roślin.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

130 kg/ha MTN 53g 99%
[galleryimg=530786]



[galleryimg=548695]

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Z całym szacunkiem kulawa koza ale jeśli twoje pszenice tak wygladaja z taką normą jak piszesz to coś u Ciebie jest nie tak albo błędy w uprawie może w samym siewie sprawdzilbym tez dokładnie ph bo przy nieodpowiednim też się takie cuda dzieją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ph w granicach 6.0 , było kiedyś 4.2 i nic nie mogło rosnąć , poszło kilka ton wapna tlenkowego i wszystko wróciło do normy.

Sieje Amazone D7 Typ30, ustawiony na "60" stanowiska przeważnie po zbożach , czyli słabe.Na jesień 250kg/ha polifoski daje a na wiosne już nie oszczędzam :)

Dlatego u mnie siew pszenicy poniżej 200kg było by porażką !!!

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Czyli trzeba szukać przyczyny w zmianowaniu a także podejrzewam że badania gleby na makro będą kiepsko wypadac

Edytowano przez 20CBR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

 

Pytanie jeszcze skąd jest materiał siewny.

 

My też kiedyś sialiśmy w granicy 200kg, bez względu na parametry ziarna i odmiany, teraz dla każdej odmiany indywidualnie ustawiam ilość wysiewu ale w szt/m2 a nie w kilogramach/ha. Pszenica to nie kukurydza, krzewi się i zazwyczaj większość nie ma pojęcia jak bardzo. Trzeba jej tylko zapewnić odpowiednie warunki.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ph w granicach 6.0 , było kiedyś 4.2 i nic nie mogło rosnąć , poszło kilka ton wapna tlenkowego i wszystko wróciło do normy.

Sieje Amazone D7 Typ30, ustawiony na "60" stanowiska przeważnie po zbożach , czyli słabe.Na jesień 250kg/ha polifoski daje a na wiosne już nie oszczędzam :)

Dlatego u mnie siew pszenicy poniżej 200kg było by porażką !!!

 

A robisz próbe kręconą w siewniku czy co roku masz ustawione na 60 i tak siejesz?? Bo jesli sugerujesz się tylko tabelką to jest błąd. Zauważyłem ze przy próbie kreconej wylatuje mniej niz jest napisane na tabliczce. Tabliczka słuzy tylko do celów orientacyjnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Jak kupiłem siewnik to gość mi powiedział bym siał na 60 i tak zostało.Jeśli zboże drobniejsze to zmniejszam ilość wysiewu , jeśli grubsze to zwiększam.

Na tabliczke akurat nie zwracam, zaś sąsiad bierze odemnie siewnik i sieje na 65 :)

Zboże co roku mam nowe z centrali, nie sieje zboża po 2x.

Wiadomo ze jak sieje to patrze na MTZ , siłe kiełkowania , stanowisko , jakie nawożenie itp, itd.

Ale zawsze sieje tak by siać w granicach 230kg/ha

U nas sa cięzkie ziemie, lekka glinka i juz nie krzewi sie zboże tak jak u teścia co ma 2klase i sieje po 180kg i jest tak jak u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja bym na twoim miejscu robił próbe kreconą. Podam Ci przykład. W tamtym roku na próbie kreconej wyleciało mi ze wysieje 210 kg pszenica na ha a w tym roku na tych samych ustawieniach wyleciało już 180 kg. W tym roku pszenica jest lekka i moim zdaniem nigdy co roku ziarno nie bedzie takie same

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Skoro kol. Koza wie ile kg. ziarna wysiewa na ha., to obsadę zapewne zna, bo MTZ widnieje na etykietach, a kol. wysiewa kwalifikat. Może kol. Kulawa Koza ujawnić ile kg. Juliusa posiał na ha. i jaka MTZ? Juz nawet pomijam zdolność kiełkowania, bo nie zawsze na etykiecie jest podawana.. Nie wspomne, ze powinno to być "za***nym obowiązkiem" producenta mat. siewnego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Ja myślę że kolega wie dużo a napewno bardzo kocha ziemie a także ją uprawiać jednak w przypadku pszenicy robi gdzieś błąd i nie potrafi sam go znaleźć i dlatego radzi sobie w taki a nie inny sposób, pytanie czy jest na tyle ambitny i ma w sobie samozaparcia że za 2 może 3 sezony sam nam napisze co było powodem że ma skomplikowaną sytuację z tym zbożem, szczerze życzę pełnego sukcesu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

 

Wiadomo ze jak sieje to patrze na MTZ , siłe kiełkowania , stanowisko , jakie nawożenie itp, itd.

Ale zawsze sieje tak by siać w granicach 230kg/ha

W sumie możesz siać ile chcesz bo to wolny kraj :P ale nie pisz rzeczy które wzajemnie sie wykluczają.  Albo bierzesz pod uwagę parametry albo siejesz zawsze 230 kg. 500 nasion/m przy MTZ 40g to taka sama ilość kg na ha jak 400 nasion przy MTZ 50g a różnica w obsadzie 20 -25% w zależności od sposobu liczenia. 

Jak głęboko siejesz?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Skoro kol. Koza wie ile kg. ziarna wysiewa na ha., to obsadę zapewne zna, bo MTZ widnieje na etykietach, a kol. wysiewa kwalifikat. Może kol. Kulawa Koza ujawnić ile kg. Juliusa posiał na ha. i jaka MTZ? Juz nawet pomijam zdolność kiełkowania, bo nie zawsze na etykiecie jest podawana.. Nie wspomne, ze powinno to być "za***nym obowiązkiem" producenta mat. siewnego..

 

a dlaczego miałbym nie ujawnić B)

MTZ 50

siła kiełkowania 91%

240kg/ha +-

 

Hondia

 

MTZ 48

siła kiełkowania 96%

230kg/ha

 

Delawer

 

Mtz 44,6

siła kiełkowania 93%

220kg/ha +-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj