Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukasz222    2883

Problem w tym, że obecnie literatura fachowa, na którą się powołujesz, nie uwzględnia siania w oparciu o masę wysianego materiału, tylko ilość kiełkujących nasion na metrze kwadratowym. Podawanie kg/ha jest kompletnie bezcelowe i wręcz archaiczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

a sobie wysiewaj liczbę kiełkujących nasion a ja wysieję i tak 230 kg na ha koniec tematu  mamy trzeci rok suszy ile tych kiełkujących nasion z tego powodu zdechnie

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

A ile roślin zdechnie przez zbyt duże zagęszczenie i brak dostępu do wody, zostawiając żywych sąsiadów w postaci mniej lub bardziej skarłowaciałej po wyczerpującej walce o składniki? :lol:  siej sobie jak chcesz, pytanie po co w ogóle wjeżdżać w pole, skoro nie ma minimum wilgoci do pobudzenia kiełkowania. Ew. po co siać tak głęboko, że wilgoć z rosy nie jest dostępna dla ziarniaka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

pszenica prawie całą na wierzchu siana 235 i 360 nasion/m2 tej po 235 nasion mam 1,5 ha zobaczymy oby się dobrze rozkrzewiła siew 23/24.09


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Desamo z centrali juz powschodziła jedynie jeszcze zostały ziarniaki które nie zostały dobrze przykryte ale nadają deszcze wiec wszystko fajnie sie wyrówna. Ozon  zaczyna szpilkowac ale siany kilka z dwa dni pózniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

pytanie po co w ogóle wjeżdżać w pole, skoro nie ma minimum wilgoci do pobudzenia kiełkowania. Ew. po co siać tak głęboko, że wilgoć z rosy nie jest dostępna dla ziarniaka 

Jeśli nie spadnie deszcz np.do grudnia to w grudniu będziesz siał.Wilgoć z rosy może niedostępna ale wilgoć z głębszej warstwy ziemi tak.Ja zasiałem głębiej niż zazwyczaj i pszenżyta już wychodzą a siałem w pył.Pszenica zasiana tak samo.

Ile osób tyle opinii ale nie można uszczęśliwiać kogoś na siłę.Każdy musi zdecydować sam co najlepsze.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Nie wiem co dla Ciebie jest sytuacją skrajną.Dla mnie ziemia(a raczej pył) która ucieka spod kół jak woda to już sytuacja skrajna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Skrajna to taka, że pod tym pyłem nie znajdziesz nic wilgoci. Też zasiałem już w tym roku 100ha pszenicy w taki pył, ale pod spodem w ziemi wciąż siedzi wilgoć, więc jest nadzieja na normalne wschody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

Panowie pomożecie ułożyć jakieś kombinacje herbicydów? Więc tak jest kilka przypadków do rozpatrzenia:

1. mała presja fiołka, przytulii, brak chabru.

2. bardzo dużo chabru, znachodzi się fiołek, przytulia raczej rzadko/ wcale.

3. Bardzo dużo chabru, sporo fiołka, trochę przytulii.

4. fiołek i przytulia, sporadycznie chaber.

5. przytulia, fiołka nie zauważyłem, wiem że będzie duża presja ostrożnia- TORF.

Czy mieszanina 0,25 expertu+ 1l CTU+ 0,1-0,15 DFF byłaby ok np w 2 i 3 przypadku? Gleba przeważnie lekka/ rzadko średnia.

Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Panowie pomożecie ułożyć jakieś kombinacje herbicydów? Więc tak jest kilka przypadków do rozpatrzenia:

1. mała presja fiołka, przytulii, brak chabru.

2. bardzo dużo chabru, znachodzi się fiołek, przytulia raczej rzadko/ wcale.

3. Bardzo dużo chabru, sporo fiołka, trochę przytulii.

4. fiołek i przytulia, sporadycznie chaber.

5. przytulia, fiołka nie zauważyłem, wiem że będzie duża presja ostrożnia- TORF.

Czy mieszanina 0,25 expertu+ 1l CTU+ 0,1-0,15 DFF byłaby ok np w 2 i 3 przypadku? Gleba przeważnie lekka/ rzadko średnia.

Z góry dzięki.

Jako że nie wyczynem jest namieszać milion środków aby zostało po ćwiartce środka z którym nie wiadomo co zrobić w przyszłości. To standardowa mieszanka 2l Lenitpur+0,15l DFF dałbym na wszystkie pola. Pole z ostrożniem- poprawka na wiosnę- MCPA-900g lub tribenuron. Twoja mieszanka będzie tez dobra i  dobrych wiatrach będzie bez poprawki. Jako że przytulia to nie Twój wróg nr 1 to można się obyć bez Boxera i Pendiganu, chyba że masz pola z masą przytulii to wtedy można pokombinować. Jeżeli jednak przytulii na kawałku multum to jak dostaniesz tani DFF możesz zwiększyć dawkę do 0,2-0,25l wtedy będzie git. Ewentualnie na pole nr 1 mieszanka 1,5l Boxer+0,06l DFF była by odpowiednia. Ale tak jak wspomniałem- tutaj kupujesz dwa środki, i ewentualnie bierzesz poprawkę na wiosnę. Twój wybór

Co panowie wybrać na chwasty . Zastanawiam się nad mieszanką Boxer+Glean lub Expert Met + Glean . 

Kolego napisz co tam rośnie oprócz pszenicy bo w ciemno cięzko cokolwiek doradzić. U mnie pszenica już szpilkuje i chabra i samosiewy rzepaku już widać więc strategię musiałem całkowicie zmienić bo chwasty wyszły nie te co zawsze  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

A np. gdybym miał problem z dużym natężeniem chabru, przytulii jak i fiolka to boxer 1,5l + 1l CTU+ 0,1l DFF byłaby ok. Taka ilość boxera da radę z miotłą? Obeszloby się bez poprawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Mam pytanie... Glean powinien zniszczyć rzodkiew świrzepe?? Na jednym kawałku nie moge sobie z nią poradzić. Pasuje mi na jesieni ją zlikwidowac bo juz zaczyna sie pojawiac w pszenicy. W planach w fazie 2 liści 2l Lentipur + 8g Gleanu. Glean jedynie tam gdzie mam problem z tym chwastem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

A np. gdybym miał problem z dużym natężeniem chabru, przytulii jak i fiolka to boxer 1,5l + 1l CTU+ 0,1l DFF byłaby ok. Taka ilość boxera da radę z miotłą? Obeszloby się bez poprawki?

Jak dużo chabra to za mało CTU, minimum 700g. Dawkę DFF podnieść można do 0,15l- chaber poczuje mocno. Taka ilośc Boxera da sobie radę z miotłą, nawet solo. Tak więc proporcje musiały by iść- 1,5l Boxer+1,5l Lentipur+0,15l DFF lub 1,7L Lentipur+0,25l DFF. Jeżeli koszty trzymają to zrezygnuj z Lentipura i na wiosnę poprawka tribenuron/2,4d/dikamba/MCPA. Ale nie ma się co okłamywać, jeżeli presja jest zarówno przytulii jak i chabra to trzeba kombinować, jeżeli posiadasz trochę więcej pola to można by pomyśleć nad Lexusem. 

Mam pytanie... Glean powinien zniszczyć rzodkiew świrzepe?? Na jednym kawałku nie moge sobie z nią poradzić. Pasuje mi na jesieni ją zlikwidowac bo juz zaczyna sie pojawiac w pszenicy. W planach w fazie 2 liści 2l Lentipur + 8g Gleanu. Glean jedynie tam gdzie mam problem z tym chwastem

Zniszczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Kolego wyżej a jak planujesz ,załatwić całe chwasty jesienią czy planowana poprawka wiosenna ,to jesienią tylko miotła i coś tam przymulenie dwuliściennych bo ta mieszanka ni tak ni tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Nie wiem czy o mnie chodzi czy nie o mnie ale jesli chodzi o mnie to jesienia Lentipur i dodatek glenu tam gdzie panoszy mi sie rzodkiew świrzepa a na wiosnę pójdzie mustang. Zawsze wiosna stosowałem Lintur albo mocarz ale czasami trzeba opoznic oprysk ze wzgedu na wiosenne chłody a lintur na wyrosniete chwasty jest troszke słaby ale ogolnie nie narzekam tym razem zastosuje cos mocniejszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

Kolego wyżej a jak planujesz ,załatwić całe chwasty jesienią czy planowana poprawka wiosenna ,to jesienią tylko miotła i coś tam przymulenie dwuliściennych bo ta mieszanka ni tak ni tak

A miły kolego chcialbym tak jak piszesz jesień miotła i przymulić dwuliścienne a wiosna poprawka na dwuliścienne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zawsze powyżej 7t/ha

220-240 jest idealnie.Teraz siałem 230kg/ha  wszystkie odmiany Julius , Delawer i Hondie.

Mtz porównywalne  od 47-50.jak mniejsze mtz to skracałem troszke na siewniku tak by wyszło 230kg/ha

A jak siła kiełkowania mniejsza to zaś dodawałem troszkę.Tyle lat juz sieje siewnikiem ze mam to opanowane.A jak wychodzi u mnie sianie to w galerii sa fotki.

Myślę że nie jeden chciałby miać tak posiane B)

 

Nigdy 150 nie przekroczyłem i niżej 7 ton nigdy nie miałem B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj