Polecane posty

Anetka1    255

dziś skoszona pszenica ozima plon 9,3 ton z ha odmiany zmieszane/arkadia banderola bamberka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

anetka, jaki region PL i jaka kl. gleby? 9,3t/ha w tym roku z tego co widzę to nie lada wyczyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

U mnie Asano koło 9 t/ha kręci, na razie żniwa dopiero zaczęte i z pierwszego pola wyszło 8,7 t/ha, ale najważniejsze jest to że parametry na konsumpcyjną łapie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Moja wyglądała całkiem ładnie, niestety tylko wyglądała, bo w zbiorniku przybywało powoli. Jarkę miałem zasianą po raz trzeci , w tym drugi raz po wymarzniętej ozimej. Poprzednio w 2012 r plonowała bez podlewania ok. 8t, rok wcześniej raz podlana dała ponad 9t.

 

W 2012 miałem prawie 9 t/ha pszenicy jarej - posiana po wymarzniętym rzepaku - nawożenie tylko to co pod rzepak + dobre odżywki.

Poza tym moim zdaniem należy się cieszyć jak przekracza 6 t/ha. Moim zdaniem najczęstszym błędem jest zbyt gęsty siew - ale w tym temacie całkiem niedawno już sie wypowiadałem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

U mnie Asano koło 9 t/ha kręci, na razie żniwa dopiero zaczęte i z pierwszego pola wyszło 8,7 t/ha, ale najważniejsze jest to że parametry na konsumpcyjną łapie :D

Widziałem zdjęcie w Twojej galerii i z całym szacunkiem ale w opowiadanie o 9t/ha to kolegom w gimnazjum. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

wojtas zbyt gesty siew to ile twoim zdaniem trzeba siac roslin na metr ?

 

moim zdaniem pszenica jara slabo sie krzewi i przynajmniej kolo 500 roslin trzeba wysiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

A czemu ? Jeśli zna MTN to jaki problem, z kg przeliczyć na obsadę 1m2 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

pszenica pszenicy nie równa. Jedna bedzie miała MTN 40g i kiełkowanie 97% to wtedy i wyjdzie ze 120-130 kg a jak bedzie miała MTN 55 np jak Arkadia to i norma wysiewu bedzie wieksza bo nawet i ponad 200 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

 Jesienią barryton zasiany 120kg/ha, mtz 52g, kiełkowania nie pamiętam. 200kg to się siało 20lat temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Kolego @B3Agro nie chcesz wierzyć to nie wierz ;) Dla mnie to też było zaskoczenie, ale liczby mówią same za siebie równe 19 ton z 2,2 ha daje 8,636 na drugim zaczętym polu (tym z galerii) o pow. 6 ha naleciało narazie +/- 44,3 t. a zostało około 1 ha do skoszenia. Znowu Linus sypał średnio 6 t/ha na najsłabszym stanowisku. Mi naprawde nie zależy żeby kogoś oszukać, tylko tak jak większość tutaj chciałem się pochwalić efektem całorocznej pracy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

kolego jahoo mozesz powiedziec co mi mowi siew pszenicy oziemj 160 kg?  nic . nie znam mtn sili kielkowania. nic mi to nie mowi

jezeli poda sie obsade to mozna sie do czegos odniesc bo podawanie w kg nic nie daje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Teoretycznie masz rację, ale uproszczenie jest takie, że sieje się w kg/ha i tak są skalowane siewniki. A ile posiał ziaren - pytaj tego, co podał swoją normę wysiewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

bez senu chlopie

 

uprawiajac zboze dazymy do uzyskania odpowiedniej obsady.  siejemy tez zalozona obsade np 300 ziaren kielkujacych

wtedy mamy jakis plan jak poprowdzimy uprawe.  jedynym prawidlowym terminem dotyczacycm normy wysiewu jest obsada a nie kg/h

jezeli ktos podaje w kg/h to niestety nie zna tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jahooo co ty za głupotki opowiadasz? Co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

każda odmiana ma swoją normę wysiewu liczby ziaren na metr kwadratowy. Np Hondie w optymalnym terminie według zalecen producenta sieje sie 320-350 ziaren na metr kw. Czyli jeśli MTN wynosi 50g a siał kiełkowania 95% to wysiew wychodzi od 168 do 184 kg na ha. Są do tego specjalne kalkulatory aby sobie wyliczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Nie wiem, jak wy, ale ja zwykle po prostu biorę zboże w garść, liczę te 100 czy 200 ziaren, robię MTN i przeliczam na kg/ha. Jak będę miał siewnik z ustawianą normą w ziarnach na 1m2 , to będę ustawiał taką normę. W tej chwili przy siewie posługuję się kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Tak z ciekawosci jakie siewniki maja opcje ustawiania wysiewu ziaren na m2 szukam siewnika ;-) ? Zawsze jade kg/ha patrze norme podana przez producenta i jakiej wagi mtn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Nie wiem, jak wy, ale ja zwykle po prostu biorę zboże w garść, liczę te 100 czy 200 ziaren, robię MTN i przeliczam na kg/ha. Jak będę miał siewnik z ustawianą normą w ziarnach na 1m2 , to będę ustawiał taką normę. W tej chwili przy siewie posługuję się kg/ha.

 

powinienes policzyć 1000 ziaren i je zwazyć i zrobic kiełkowanie. Ja średnio na zbadanie kiełkowania biorę 50 ziaren. Pozniej wyliczam procent ile ziaren skiełkowało chyba ze biorę z centrali to wtedy kiełkowanie i MTN jest na etykiecie. Podstawiam wszystko do wzoru czyli te MTN i kiełkowanie i obsade ziaren na metr kw i wychodzi wtedy ile trzeba wysiac na hektar. Czasami posiejesz 150 kg to bedzie za rzadko a innym razem za gęsto dletego zeby dobrze posiać trzeba znac MTN i kiełkowanie i obsade ziaren na 1m2 danej odmiany. Kazda odmiana ma różną obsade. Jedne krzaczą sie bardziej inne słabiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

wojtas zbyt gesty siew to ile twoim zdaniem trzeba siac roslin na metr ?

 

moim zdaniem pszenica jara slabo sie krzewi i przynajmniej kolo 500 roslin trzeba wysiac

 

Jak się tyle wysieje to nie ma co się dziwić że się słabo krzewi.

Jak wchodzi się z pszenicą na słabsze stanowiska to faktycznie bywa problem z krzewieniem i te 400-500 roślin często jest wtedy optymalnie, ale na tych stanowiskach to trzeba troche obniżyć oczekiwania co do plonu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

wg badan jakie widzialem to wspolczynnik krzewienia dla pszenicy jarej wynosi 0,3.  czyli z 400 ziaren w najlepszym wypadku bedzie 520 klosow.  wiec chyba nie do konca z tym dobrym krzewieniem w rzadkim siewie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj