Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
XTRO    1507

trzeba będzie coś kombinować na jesieni w tym roku w oziminach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

U mnie oziminy pryskane jesienia chlorotoluron + diflufenikan, na wiosne poprawka mustangiem, ale tylko w pszenicy, pszenzyta zostawiłem. Jesienny oprysk puscił ostrożeń,  przytulie, chaber ale nie duzo.  Odpukac naazie jest czysto i miotły nie widac.

 

Co do życicy to jesli to masz to masz problem na lata bo mam łąke  gdzie dominuje ta trawa i można ja smiało potraktowac glifosatem a i tak na wiosne bedzie zielono. Ona szybko sie kłosi i rozsiewa na lata. szczególnie w drugim pokosie bo nigdy nie chce mi sie jednego kawałka kosic wczesniej  to jak kosze z reszta to juz nasiona praktycznie suche i sie wysypuja.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Co do życicy to widzę że pinoksaden, metrybuzyna, jodosulfuron, chlorosulfuron wykazują dobrą skuteczność w zwalczaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

co to jest za chwast ? życica ?

Pełno tego na polu po oborniku od gęsi (myślę że to zostało po trawie jak dawaliśmy i teraz skiełkowało)

 

https://zapodaj.net/fb52a32ae4c62.jpg.html

 

 

Tez mam to scierwo jak roslo w pszenicy nie mialem pojecia co to teraz obstawiam https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Życica_wielokwiatowa

do szkoły Panowie (tylko się nie obrażać) :) to nie żadna życica tylko kłosy perzu.

pośliznąłem się kiedyś na tym g..nie - kolokwium z łąkarstwa - rozpoznawanie traw w fazie wegetatywnej - do dzisiaj pamiętam jak rozpoznać perz bez kłosa.

życica ma inny układ kłosa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

perz ma inny układ korzeni wg mnie

poza tym jedno pole było pryskane dwa lata pod rząd glifosatem i w raz tam to rośnie ;/

Rośnie to prawie we wszystkich pszenicach, nawet po dobrych przedplonach i tam gdzie dobra kultura gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mi się wydaje że to jednak perz, tylko młodziutki i dlatego system korzeniowy mylisz. Zobacz czy ostrogi obejmują (opasają) łodygę, to jest jedna z cech rozpoznawalności perzu.

A u mnie stokłosa wylazła ponad łan i to dość sporo, nawet po axialu w pełnej dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

stokłosa w tym roku jest czesto spotykana w moich okolicach. nie ma jej duzo jedynie jakies wystrzały. Na jeddnym kawałku pod koniec pola miałej jej gesto przy miedzy to powycinałem wiechy zeby nie było nasienia.  Rok rokowi nie równy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Nie ma co sie obrazac cenne wskazowki mile widziane ;-) w takiej fazie nigdy nie widzialem perzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Wczoraj ładnie popadało i dzisiaj widzę że pszenica na górce ma żółte liście flagowe,na dołku jest zielona.Czy to efekt suszy czy grzyb.Czym to ratować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

mam dylemat, pszenica jara  po pszedponach zbozowych

 

na t1 poszedl duet star / albo ultra,  mysla mi sie te srodki,  w kazdym badz razie ten lepszy duet zalecany na jarki

 

na t2/t3 planowalem fandango ale padalo, mialem awarie i nie wykonalem iprysku.  terazzadnych oznak grzygbow  pszenica zaczyna kwitnac , jest cala zieolona. nie widac zadnych oznak grzybow, przynajmniej wyraznie nie widac

 

i teraz moje pytanie, prysnac to fanddango czy moze szkoda srodka i zostawic go na przyszly rok ,a dac samo tebu??  plon celuhje w 6-7 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chciałbym spytać jak lepiej zrobić, mam pszenicę po rzepaku na klasie 2-4. Tak mi wypada, żeby w przyszłym roku zasiać znowu zboże ozime. Pytanie czy pszenice po pszenicy siać czy może lepiej pszenżyto? czy przekłada się to znacznie na plon? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Ja bym tobie proponował po pszenicy zasiać pszenżyto . Sam tak od tego roku zmianuje czyli rzepak , pszenica i pszenżyto i wygląda narazie dobrze . A co do chwastów powyżej to jest życica bo u mnie miotły ani śladu tylko te wystrzały zycicy i myśle na przyszły rok na wiosne zastosować axial . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Bez przesady. Pszenica 2 razy po sobie być nie powinna, ale może być i zero problemów. Dasz trochę większą dawkę capalo czy coś w ten deseń i nie będzie różnicy. Ewentualnie na jesieni po ściętej słomie zazwyczaj, wielce prawdopodobny zabieg fungicydowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

a z jakich się nie uwstecznia?

przyjmuje się że na plon 1t ziarna + słoma potrzeba 11kg fosforu to podając 40kg P przy założeniu że w glebie go praktycznie nie ma jaki można plon osiągnąć? Nieobniżając jednoczesnie zasobności gleby w ten składnik?

Z fosforem jest ten problem że bardzo trudno osiągnąć większą zawartość składnika. Mam właśnie pola na których jest niska zawartość fosforu, średnia potasu i bardzo niska magnezu pH 6,65. Efekt wieloletniej monokultury zbożowej i jednostajnego nawozenia azotem gdzie słoma była przyorywana. Na tych polach pod każdą roślinę stosuje nawożenie fosforem i magnezem, pszenice zawsze sieje po strączkowych i na plony nie narzekam. W zeszłym roku 4t grochu, 6t jęczmienia jarego, 7t pszenicy ozimej, wszystko w technologi niezbyt intensywnej a pod pszenice idzie własnie 80kg P żeby zwiększyć zasobność gleby

 

czesc,

jakie strączkowe siejesz jako poplon w zbożach?

Co polecasz, W jakich terminach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ja bym tobie proponował po pszenicy zasiać pszenżyto . Sam tak od tego roku zmianuje czyli rzepak , pszenica i pszenżyto i wygląda narazie dobrze . A co do chwastów powyżej to jest życica bo u mnie miotły ani śladu tylko te wystrzały zycicy i myśle na przyszły rok na wiosne zastosować axial .

Z tego co zaobserwowałem to Axial nie zwalcza życicy.

 

2-4 klasa i pszenżyto?

 

Spokojnie można zasiać pszenicę bez najmniejszego spadku plonu.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Ja dalem axial 0,9 na ha zielsko przebarwilo sie jednak za mala dawka i odbilo wiec moze zycica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spajki01    1

Fajnie że człowiek czyta forum. Też sam myślałem na początku że to życica potem ze chwastnica ale chyba koledzy mają racje przyznam to jest perz. Przejąłem dwa pola jedno które było randapowane i tam jest czysto a na drugim jest sporo perzu plus na jednej działce też to mam poprawiałem Pumą i się dziwiłem że mi nie wzięło tego bo myślałem ze to jest chwastnica a to jest właśnie Perz jak koledzy piszą xD Dodam że Atlantisem pryskałem wiec jeśli byłaby to życica to by ją wzięło ale chwastów sporo się po uodparniało na sulfynomoczniki trzeba zmieniać substancje aktywne od jesienni legato i expert.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

W celu nie podjęcia błędnej diagnozy spytam co to za trawa ? :) ma Z 140 cm wyzsza od borowika nie skracanego ( proszę o pominiecie stanu pszenżyta zima zrobiła swoje cud ze nie wyorane)

post-69633-0-15430400-1466523385_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

W celu nie podjęcia błędnej diagnozy spytam co to za trawa ? :) ma Z 140 cm wyzsza od borowika nie skracanego ( proszę o pominiecie stanu pszenżyta zima zrobiła swoje cud ze nie wyorane)

 

tak jak pisz kolega - stokłosa.

Darek co do perzu tak jak pisze Damian trzeba sprawdzić ostrogi przy pochwach liściowych - są długie i zachodzą na siebie.

tu masz lin jak to wygląda:

http://www.zootechnik.com/czyt_gatunki_traw.php?gatunki_id=22

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj