Polecane posty

antek4    1

witam,

czy w obecnej fazie rozwoju pszenicy ozimej można coś zastosować na chaber? mam kawałek na którym lancet nie zadziałał w 100 % i widać ze chaber powoli sie rozwija. czy jest jeszcze możliwość użycia jakiegoś oprysku żeby nie zniszczyć pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Ja w zeszłym roku w czerwcu dałem fluroksypyr, chaber fiknął po paru dniach.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

U mnie do wyjścia kłosa Arkadia było niesamowicie zdrowa. Popryskane ładnie, pięknie Fandango i po serii deszczów ładnie septorioza ją bierze. W połowie kwitnienia tebu i fuzarioza się pojawiła. Może przyczyną był po części grad, który pouszkadzał liście? Sam już nie wiem czym za rok popryskam, bo nie widzi mi się pchać w koszty skoro tak dobre środki nie działają, tzn. fandango. W pszenicy jarej pryskane tylko raz na początku kwitnienia tebu i epoksynazol i co, pszenica niesamowicie zdrowa-zarówno na liściach, jak i na kłosie. Spotkał się ktoś z powykrzywianymi od dołu kłosami, pod kątem jakichś 45 stopni? W mojej jarce jest ich jakieś 5 procent na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Macie mszyce w pszenicy bądź w pszenżycie  bo u mnie są miejsca gdzie jest ich sporo w kłosach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

U mnie do wyjścia kłosa Arkadia było niesamowicie zdrowa. Popryskane ładnie, pięknie Fandango i po serii deszczów ładnie septorioza ją bierze. W połowie kwitnienia tebu i fuzarioza się pojawiła. Może przyczyną był po części grad, który pouszkadzał liście? Sam już nie wiem czym za rok popryskam, bo nie widzi mi się pchać w koszty skoro tak dobre środki nie działają, tzn. fandango. W pszenicy jarej pryskane tylko raz na początku kwitnienia tebu i epoksynazol i co, pszenica niesamowicie zdrowa-zarówno na liściach, jak i na kłosie. Spotkał się ktoś z powykrzywianymi od dołu kłosami, pod kątem jakichś 45 stopni? W mojej jarce jest ich jakieś 5 procent na polu

To że fandango słabo podziałało to zasługa t1.Albo słaby środek albo nie w terminie lub zasługa pogody.Jara pszenica nie jest tak wrażliwa na choroby i nie ma co porównywać jej do ozimej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

jakie nawozenie przy niskiej zasobnosci fosforu i srednie potasu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

zalezy w jaki plon celujesz , ale jesli niski fosfor to  minimum 80 P trzeba dać a średni Potas to tak z 90 K chyba że celujesz w plon około 10 ton to trzeba jeszcze zwiększyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

zalezy w jaki plon celujesz , ale jesli niski fosfor to  minimum 80 P trzeba dać a średni Potas to tak z 90 K chyba że celujesz w plon około 10 ton to trzeba jeszcze zwiększyć 

 

tylko jak to sie ma do nawozow fosforowych u ktorych wystepuje uwstecznianie , moze warto zastosowac nawozy w ktorych fosfor sie nie uwstecznia a bedzie podany w polowie tj, 40 P przy niskiej zasobnosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

a z jakich się nie uwstecznia?

przyjmuje się że na plon 1t ziarna + słoma potrzeba 11kg fosforu to podając 40kg P przy założeniu że w glebie go praktycznie nie ma jaki można plon osiągnąć? Nieobniżając jednoczesnie zasobności gleby w ten składnik?

Z fosforem jest ten problem że bardzo trudno osiągnąć większą zawartość składnika. Mam właśnie pola na których jest niska zawartość fosforu, średnia potasu i bardzo niska magnezu pH 6,65. Efekt wieloletniej monokultury zbożowej i jednostajnego nawozenia azotem gdzie słoma była przyorywana. Na tych polach pod każdą roślinę stosuje nawożenie fosforem i magnezem, pszenice zawsze sieje po strączkowych i na plony nie narzekam. W zeszłym roku 4t grochu, 6t jęczmienia jarego, 7t pszenicy ozimej, wszystko w technologi niezbyt intensywnej a pod pszenice idzie własnie 80kg P żeby zwiększyć zasobność gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po ostatnich deszczach pojawiło mi się dużo perzu w pszenicy. będę chciał go randapować tylko jak to skutecznie zrobić czytałem różne posty i jedni pryskaja pszenicę jak dojrzeje inni ściernisko jak perz odnośnie jak wy robicie? osobiście bym wolał pszenicę żeby lepiej było kosić ale czy to będzie równie skutecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

2 tygodnie przed planowanym zbiorem 3 litry jakiegoś zamiennika Randapu (360 SL) i będzie ok, przynajmniej ja tak robię oczywiście jeżeli zboże nie idzie na materiał siewny. 

Edytowano przez macio9554

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

panowie robiłem w piątek i sobotę T3 w pszenicy ozimej Tebu 1,0l/ha+Topsin 0,7l/ha,zabieg był wykonywany pod wieczór od godz.19-21 dzisiaj zauważyłem małe przebarwienia jakbym poparzył i tu moje pytanie istnieje taka możliwość że mogło do tego dojść jeśli zabieg był spóżniony ok tygodnia bo tyle minęło czasu jak pszenica  kwitła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

2 tygodnie przed planowanym zbiorem 3 litry jakiegoś zamiennika Randapu (360 SL) i będzie ok, przynajmniej ja tak robię oczywiście jeżeli zboże nie idzie na materiał siewny. 

 

2l +1l AS500 wystarczy i tydzień przed zbiorem.

Zboże będzie miało kiełkowanie i nie spadnie mtz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W tym roku stosowałem atlantis i na nic nie podziałał, dopiero axialem poprawkę zrobiłem to jednoliścienne uschły

Na wyczyńca trzeba stosować 3-4 herbicydy w sezonie w różnych mechanizmach działania. To niezwykle ciężki chwast do zwalczenia. Związane jest to ze wschodami z głębszych warstw gleby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

u nas pszenice i inne zboża też są poprzerastane perzem i miotłą i jest to spowodowane mrozami które osłabiły mocno zboża a chwasty dały radę, teraz trzeba obmyślić plan działania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

u nas pszenice i inne zboża też są poprzerastane perzem i miotłą i jest to spowodowane mrozami które osłabiły mocno zboża a chwasty dały radę, teraz trzeba obmyślić plan działania

A czym zwalczałeś miotłę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

U mnie w okolicy też w większości pszenic ozimych wyskoczyły zielska-mnóstwo miotły

A w mojej która została jest czyściutko tylko w kilku miejscach stoi ostrożeń-pryskałem bardzo późno jesienią legato 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj