Polecane posty

MasseyXXXX    10

Niee, akurat pryskalem tak przed poludniem jak dobrze pamiętam. Rosliny byly juz suche. Musze przejechac sie i zobaczyc druga dzialke, bo ta byla o wiele mniejsza, bo tutaj na całe szczęście tylko 0.5ha po ziemniakach. Jutro przejade sie na druga dzialke ponad 5ha i zobacze jak to tam wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dolistnie potas, fosfor, to tak jakby natrzeć się dobrą kiełbasą i godzinami wąchać dobrą wódkę. Ani czlowiek nazarty nie będzie, ani napity :D

Ale naiwniaków nie produkuje sie w fabryce, oni się rodzą.

 

Stosowałeś że tak piszesz.

W tamtym roku stosowałem potas 3 razy w pszenicy, w tym roku obowiązkowo do każdego oprysku dodaję, pryskam 6-7 razy pszenicę.

Ale podstawa to PH i zasobność bleby w makro i mikro.

Tych stymulatorów  super  nie używam, szkoda kasy, nie przakłada się to na plon, owszem jest zywżka, ale kasa nie wraca się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

moje zdanie jest takie, że makroelementów nie ma sensu stosować bo tyle co ich wniesiemy do gleby to jest nic dla rośliny i porównując efekt a cene to jest porażka od tego są nawozy typu Polifoska, Yara itp. Co Innego Mikroelementy. N, S czy Mg  też warto.
co do nawozów dolistnych to jak już stosować top z wyższej półk chelatowe - Intermag, Adob, Foliq, Yara itp, a nie Ekolisty, Insole i inne czyli wode+ barwnik. 
niestety sa tacy Janusze którzy myślą że po zastosowaniu nawozów dolistnych uzyskają efekt + 3t/ha pszenicy a potem rozczarowanie, bo z 1ha uzyskali 2,5 t/ha pszenicy, a nawożenie jakie było to 0kg wieloskładnika jesienią, wapno 20 lat wstecz (pewnie jakieś po budowie jak zostało) wiosną 100 kg saletry a dolistnych za 400zł/ha ;)


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Z dolistnego dokarmiania stosuję tylko bor w rzepaku.. Reszty składnikow, zwłaszcza makro, nie mam potrzeby stosowac poprzez lisc..
Osobiscie, to nawet jestem sceptycznie nastawiony do N dolistnie, ale byc moze w niektórych skrajnych przypadkach coś tam pomoze roslinom. Gleba jest skarbnicą, oczywiście najpierw trzeba do niej włożyć, by następnie z niej wyciągnąć.. Podstawa to odpowiednie ph, zawartosc materii organicznej, zachowana struktura gleby, brak monokultur..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Dlaczego po oprysku t2 falkon + maximus + siarczan magnezu znowu mam przypaloną pszenice  nie strasznie ale końcówki liści przypalone . Sądze że winowajcą jest falkon i brak deszczu . Pytanie czy to jej minie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja dolistnych nawozow tez jakoś nie uważam jedynie z dolistnych to tylko mocznik i siarczan magnezu bo wiem wtedy napewno co stosuje. A inne jakies odzywki potasowe, fosforowe jakoś nie mam zaufania do nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Dlaczego po oprysku t2 falkon + maximus + siarczan magnezu znowu mam przypaloną pszenice  nie strasznie ale końcówki liści przypalone . Sądze że winowajcą jest falkon i brak deszczu . Pytanie czy to jej minie .

 

pewnie oprysk w czasie deszczu i/lub zimna woda w czasie upału i taki efekt


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259
Napisano (edytowany)

tomek 73  do mnie to pytanie?  tak sie sklada ze na suplementach to zjadlem zeby

poporstu mateo ,  czlowiek jest organizmem o wiele bardziej zlozonym niz roslinka. wiec jezeli przy zaniedbaniu podstaw czlowiek nie nadgoni tego odzywkami  jest  tak samo z roslinami.  przy zaniedbaniu podstaw jakim jest ph,  zasobnosc gleby  nawozenie npk przedsiewne,  nie oczekujmy cudow od dolistnych drogich odzywek roznego typu

Wiesz co mówisz, ale nie wiesz? 

Skoro wiesz że odzywki w rolnictwie są uzupełniającym nawożeniem ( czy jak to mówią dokarmianiem) tak suplementy są uzupełnieniem diety (znam ten temat troche też). 

Tak samo nie zbudujesz plonu czy sylwetki bez tego wszystkiego.

 

@wilhelm stosujesz tylko  bor? Gdzie mangan i molibden? Jakie plony osiągasz?? 

Miedz w zbożach 

Cynk w kukurydzy 

Fosfor dolistnie tak samo przy tak zimnych wiosnach? 

Może osiągasz 8t pszenicy i jestes zadowolony, ale drugiemu może byc to porązka? 

Makro dolistnie można odstawić, micro według mnie podstawa wysokiego plonu.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

W falconie mieszanina tebukonazolu z tiadimenolem wywołuje taką reakcję. Dwa szybko przemieszczające się ku wierzchołkom liści triazole, szczegolnie w wyzszych temperaturach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spajki01    1

Chłopaki czym można zwalczyć chwastnice jednostronna jak jest już prawie liść flagowy jedynie Puma i Axial plus do tego można dodać starane na przytulię? Nigdy więcej sekatora tyle mi chwastów przepuścił atlantis wychodzi na to że nie jest idealny. Zarówno w jęczmieniu jak i teraz w pszenicy jest chwastnica masakra dam rade to zwalczyć? Bo to chyba perz nie będzie nie mogę zdjęcia dodać to bo nie wiem jak się dodaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Pryskasz dolistnie 6-7 razy? Oplaca Ci sie? Bo raczej do chwastow nie dodajesz odzywek??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

W falconie mieszanina tebukonazolu z tiadimenolem wywołuje taką reakcję. Dwa szybko przemieszczające się ku wierzchołkom liści triazole, szczegolnie w wyzszych temperaturach.

Acha to już wszystko wiem . Dzięki za informacje . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

W falconie mieszanina tebukonazolu z tiadimenolem wywołuje taką reakcję. Dwa szybko przemieszczające się ku wierzchołkom liści triazole, szczegolnie w wyzszych temperaturach.

 

100% racji


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@Tomek 90 Skoro 8t pszenicy z ha w Polsce to porażka, to dlaczego w dalszym ciągu mamy tak niską średnią krajową..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25592

Zrobiłem T2 w pszenicy tydzień temu Duett Ultra. Dziś zachodzę, a przy ziemi niemalże kurzy się od mączniaka. Deszczu zero, upalnie, lekka rosa - ideał dla mączniaków. Aż do agrestu boję się zajrzeć. Szczerze mówiąc planowałem już zakończyć inwestycję w pszenicę, ale czy bez interwencji się obejdzie??? Dziś przy ziemi pojawiły się pierwsze larwy skrzypionki. Niby był dodany cyperkil, ale ten działa tylko kontaktowo i raczej nie miał szans dotrzeć tak głęboko w łan. Błąd, że do T1 nie dodałem insektycydu - a chrząszcze już kopulowały ^^

Jeśli konieczna interwencja to co tanio i skutecznie? Jaki może być spadek plonu bez dalszej ochrony? W pszenicy grubieją kłosy i myślę, że za tydzień dojdzie do pełnego wykłoszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jaką dawkę siarczanu potasu można zastosować dolistnie po wykłoszeniu pszenicy?  Niech wypowie się ktoś kto stosował albo nie stosował, a ma wiedzę na ten temat. Z góry wielkie dzięki. 

W tamtym roku stosowałem przy wyjściu kłosa z pochwy, na samym początku, 2 kg siarczanu potasu i 6 kg mocznika. Efekt 38 gluten i 17 białka.

Ale  w tym roku jeden bardzo doświadczony rolnik powiedział mi że w tej fazie może dojść do utraty ziarniaków, gdyż jak pszenica się kłosi to od razu kwitnie, i może dojść do sklejenia i wypadnięcia  ziarniaków.

Więc myśle  jechać po kwitnieniu.

Stosowałem Multi N w dawce 40 litrów, jest to środek Angielski, miało poprawić minimum 1-2 % białka w  pszenicy, ale nie zbyt mi się to podobało, a efektu jakiegoś nie widziałem. On posiada N  w 2 formach i siarkę jakąłś dziwną.

Odżywkami pszenicę pryskam  6-7 razy i opłaca mi się, wydaje na nie jakieś 250 zł/ha, przecież to nie całe 400 kg pszenicy.

Już żadnych cudownych stymulatorów nie używam, bo kasa po nich nie wraca się.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259
Napisano (edytowany)

@Tomek 90 Skoro 8t pszenicy z ha w Polsce to porażka, to dlaczego w dalszym ciągu mamy tak niską średnią krajową..?

 

Po co łapiesz za słówka? Naprawdę nie zrozumiałeś tego co napisałem?? 

Nie napisałem że tyczy to się wszystkich, że każdy ciągnie 8t nawet. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

To Ty nie rozumiesz tego co ja pisze.. Czy w moim poście było coś o wydajnosciach z ha ? Byc moze gospodarujesz na kiepskich glebach, nie utrzymywanych w kulturze, to musisz psikać czymś tam po lisciach, zeby roslina nie glodowala. W moich warunkach glebowych jest to calkowicie zbedne. Czynnikiem limitujacym plon jest dla mnie woda, a nie wszelkiej masci "mazidla".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168
Napisano (edytowany)

jeśli mamy mikro w glebie to ich lanie nic nie da. 

u mnie np Boru praktycznie nie ma  , są pola że mam 0,22 zawartość boru , miedz niska , cynk niski, magnez niski ale to już makro , tak więc myślę że podawanie mikro jak najbardziej u mnie wskazane , mam też taką fajną tabelkę kiedy poszczególne składniki są najbardziej efektywne 

w każdym razie mikro podaje się w 5 terminach tak mniej wieęcej

post-154612-0-70942600-1464293534_thumb.jpg

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Ja mam to szczescie, ze regularnie co 3 lata (na niektorych dzialkach czasami nawet co drugi rok) nawoze obornikiem bydlęcym z obór wolnostanowiskowych w dawce ok. 50-60 t./ha. A wiadomo ze w oborniku zawarte są wszystkie istotne mikroelementy w latwo przyswajalnych formach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Czy mogę dodać cerone do zabiegu T2??  pochwa liściowa zgrubiała, ale kłos jeszcze nie wyszedł :unsure:  


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

jeśli mamy mikro w glebie to ich lanie nic nie da. 

u mnie np Boru praktycznie nie ma  , są pola że mam 0,22 zawartość boru , miedz niska , cynk niski, magnez niski ale to już makro , tak więc myślę że podawanie mikro jak najbardziej u mnie wskazane , mam też taką fajną tabelkę kiedy poszczególne składniki są najbardziej efektywne 

w każdym razie mikro podaje się w 5 terminach tak mniej wieęcej

 

zasobnosc gleby w cynk wykazuje niskie, w twojej tabeli pokazuje ze nie ma istotnego wplywu na plon , ale dopiero od BBCH 61 troche to sie mija z celem gdyz jak maja sie rozwijac korzenie i pobierac składniki makro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

To Ty nie rozumiesz tego co ja pisze.. Czy w moim poście było coś o wydajnosciach z ha ? Byc moze gospodarujesz na kiepskich glebach, nie utrzymywanych w kulturze, to musisz psikać czymś tam po lisciach, zeby roslina nie glodowala. W moich warunkach glebowych jest to calkowicie zbedne. Czynnikiem limitujacym plon jest dla mnie woda, a nie wszelkiej masci "mazidla".

 

W Twoich nie, ale w moich tak (chcem wiedzieć jaki plon jest bez mazidła). To że ty masz obornik to super, podrzucisz troche i dla mnie? Także nie lej bajki że mazidła nie potrzebne dla prawidłowego rozwoju rośliny, bo sa setki gospodarstw które od x lat nie widziały obornika. 

Woda jest czynnikiem limitującym plon, zgadza się i co z tego?  Nie każdego stac na deszczownie, na graty do bezorki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Nie mialem na mysli deszczowania, zresztą w zbozach to raczej nie spotykane w naszym kraju. Chodzilo mi o to, ze w przypadku deficytu opadó,w raczej nie pomaga stosowanie mikroelemtów, skoro roslinka nie potrafi wykorzystac makro skladnikow, ktore sa wazniejsze w budowaniu plonu.. A to ze mam dostep do obornika, wynika z tego iz wymieniam na niego slome z wlasnych pol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

panowie bylem dzis na polu i jest piana na lisciach a w tej pianie larwa czy to skrzypionka i czym to zwalczyc dodam ze pszenica zaczyna sie klosic gdzie nie gdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj