Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawelol111    1342

Stosował ktoś CCC na pszenicę w fazie BBCH 33 - trzeci węzeł około 1,5 cm nad drugim?? Można skrócić kłos takim zabiegiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
Napisano (edytowany)

Chciałem pomóc ale sam do końca nie wiem,

http://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/skracania-nadszedl-czas/
piszą, żeby nie stosować regulatorów w fazie 32-37. Może napisz na priv do losktos, może coś podpowie.  Albo czekać do pełni liścia flagowego. 

 

Edit:
Źródło Top Agrar 

Tam gdzie padało warunki do wzrostu są idealne. Pszenica osiąga kolejne fazy rozwoju. Przyszedł czas na drugie kolanko.

Skracanie w tej fazie etefonem nie jest zalecane. Substancja ta przyspiesza dojrzewanie roślin, w praktyce określa się to ich przyspieszonym starzeniem. Po fazie drugiego kolanka intensywnie rozwija się kłos (do fazy liścia flagowego), więc stosowanie w tym okresie etefonu przyspieszy przejście rośliny z jednej fazy do następnej, a to skróci czas rowoju najważniejszego organu. Etefon zalecany jest w fazie początku i pełni liścia flagowego (BBCH 37–39).

W zabiegu skracającym w pszenicy ozimej znajdującej się w fazie drugiego kolanka można zastosować CCC, trineksapak etylu, proheksadionu wapnia z chlorkiem mepikwatu lub mieszaninę tych substancji. Zabieg warto wykonać, kiedy tylko rośliny osiągną tą fazę. Nie powinno się z nim czekać, ponieważ w miarę rozwoju rośliny wchodzą w tzw. wielki okres. Oznacza to, że w tym czasie rozwijają się pięterka na kłosie. Im mniejszy stres w tym okresie, jak brak wody i składników pokarmowych, łączne stosowanie herbicydów i regulatorów bądź samych regulatorów tym więcej pięterek roślina zawiąże. Ma to bezpośrednie przełożenie na plon pod warunkiem oczywiście sprzyjających warunków i prawidłowej dalszej agrotechniki. 
Fazę 2. kolanka rośliny osiągają, gdy na głównym pędzie drugie kolanko liczone od dołu znajduje się 2 cm na pierwszym. W tym przypadku nie jest istotna długość pierwszego międzywęźla (pomiędzy pierwszym kolankiem, a węzłem krzewienia). Fazę najlepiej określić na przekroju rośliny. Drugie międzywęźle w tym czasie rozwija się bardzo szybko, więc jest to dobry moment na jego skrócenie.

Do drugiego zabiegu skracającego można zastosować:

  • trineksapak etylu, np. Moddus 250 EC 0,4 l/ha,
  • CCC, np. Stabilan 750 SL 1,5 l/ha,
  • proheksadion wapnia i chlorek mepikwatu, np. Medax Top 350 SC 0,8–1 l/ha,
  • CCC + trineksapak etylu, np. 1 l/ha (środek o formulacji 675 SL) + 0,3 l/ha.

 

Czyli tak jak pisałeś można skrócić kłos. Chyba nie warto teraz jechać z antywylegaczem. Na chłopski rozum lepsze ryzyko ewentualnego wyłożenia pszenicy ale nie skrócenia kłosa niż odwrotnie. Lepiej poczekać do późniejszej fazy i wtedy podjąc decyzje czy jechać ze skracaniem. Pewnie drożej wyjdzie no ale nie ma ryzyka ;) 

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Ja też u siebie skreśliłem Huzara niezadowolony z działania jednak przyczyna mogła być że trafiłem w złą temperaturę, przymrozek nawet na plusie ale blisko zera ,w tym roku sąsiad na całym gosp ponad 40 ha robił Huzarem ,oprysk kwiecień czekał za temperaturą ,chwasty bardzo wyrośnięte po trzech dniach efekt super, objawy schnięcia ,po 2 tygodniach nie było śladu po chwastach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam. Panowie pytanie do was, a mianowicie przesiewałem pszenżyto zimowe pszenicą jara bo tylko takie nasiona jare miałem i nie wykonałem orki tylko poszedł kultywator pszenica ładnie sie ma tylko ze powschodziło sporo pszenżyta i pytanie czy to da rade pózniej spszedac?????wezmą to??? z góry dziekuje za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Chciałem pomóc ale sam do końca nie wiem,

http://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/skracania-nadszedl-czas/

piszą, żeby nie stosować regulatorów w fazie 32-37. Może napisz na priv do losktos, może coś podpowie.  Albo czekać do pełni liścia flagowego. 

 

Edit:

Źródło Top Agrar 

Tam gdzie padało warunki do wzrostu są idealne. Pszenica osiąga kolejne fazy rozwoju. Przyszedł czas na drugie kolanko.

Skracanie w tej fazie etefonem nie jest zalecane. Substancja ta przyspiesza dojrzewanie roślin, w praktyce określa się to ich przyspieszonym starzeniem. Po fazie drugiego kolanka intensywnie rozwija się kłos (do fazy liścia flagowego), więc stosowanie w tym okresie etefonu przyspieszy przejście rośliny z jednej fazy do następnej, a to skróci czas rowoju najważniejszego organu. Etefon zalecany jest w fazie początku i pełni liścia flagowego (BBCH 37–39).

W zabiegu skracającym w pszenicy ozimej znajdującej się w fazie drugiego kolanka można zastosować CCC, trineksapak etylu, proheksadionu wapnia z chlorkiem mepikwatu lub mieszaninę tych substancji. Zabieg warto wykonać, kiedy tylko rośliny osiągną tą fazę. Nie powinno się z nim czekać, ponieważ w miarę rozwoju rośliny wchodzą w tzw. wielki okres. Oznacza to, że w tym czasie rozwijają się pięterka na kłosie. Im mniejszy stres w tym okresie, jak brak wody i składników pokarmowych, łączne stosowanie herbicydów i regulatorów bądź samych regulatorów tym więcej pięterek roślina zawiąże. Ma to bezpośrednie przełożenie na plon pod warunkiem oczywiście sprzyjających warunków i prawidłowej dalszej agrotechniki. 

Fazę 2. kolanka rośliny osiągają, gdy na głównym pędzie drugie kolanko liczone od dołu znajduje się 2 cm na pierwszym. W tym przypadku nie jest istotna długość pierwszego międzywęźla (pomiędzy pierwszym kolankiem, a węzłem krzewienia). Fazę najlepiej określić na przekroju rośliny. Drugie międzywęźle w tym czasie rozwija się bardzo szybko, więc jest to dobry moment na jego skrócenie.

Do drugiego zabiegu skracającego można zastosować:

  • trineksapak etylu, np. Moddus 250 EC 0,4 l/ha,
  • CCC, np. Stabilan 750 SL 1,5 l/ha,
  • proheksadion wapnia i chlorek mepikwatu, np. Medax Top 350 SC 0,8–1 l/ha,
  • CCC + trineksapak etylu, np. 1 l/ha (środek o formulacji 675 SL) + 0,3 l/ha.

 

Czyli tak jak pisałeś można skrócić kłos. Chyba nie warto teraz jechać z antywylegaczem. Na chłopski rozum lepsze ryzyko ewentualnego wyłożenia pszenicy ale nie skrócenia kłosa niż odwrotnie. Lepiej poczekać do późniejszej fazy i wtedy podjąc decyzje czy jechać ze skracaniem. Pewnie drożej wyjdzie no ale nie ma ryzyka ;)

W tamtym roku skracałem też coś w okolicach 10 maja i efektów ubocznych nie było. Pszenica nie była niska - średnia adekwatnie do nawożenia. Mam jedną działkę gdzie w kilku miejscach bardziej wybujała. Zaryzykuję i zobaczymy :) 

 

Co do oprysków na chwasty: Izoherb w górnej dawce + Lintur. Na polu miejscami miałem łąkę. Teraz czysto, miotła usycha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk2411    30

Mam problem z pszenicą, na niektórych liściach zaobserwowałem dziwne zmiany, jakby wybrzuszenia. Od czego mogło takie coś wystąpić?

Pszenica ozima

 


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

czy lintur działa bardzo skutecznie na ostroznia i przytulie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk2411    30

5 maja dostała siarczan magnezu + t1 + moddus + ccc. Jak ją pryskałem to te liście już tak wyglądały, jakieś 10-20 %.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80
Napisano (edytowany)

Kiedy skracacie na flagę? Termin 37 czy 39 jest efektywniejszy? Zabieg połączony z fungicydem. Ile można urwać w tym terminie cm? Bo w zeszłym roku pierwszy raz króciłem w fazie 37, ale zapomniałem trochę zostawić na kontrolę :) Jadę medaxem.

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikijohn    24

Miotła.

Macie zdjęcia niewykształconych kłosów przez późne stosowanie CCC?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Renault ja wczoraj taka pojechalem axialem 50 - pozyjemy zobaczymy ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Ja poleciłem tydzień temu Atlantisem na poprawkę po Lancecie i jak widac na załączonym zdjęciu chyba rośnie dalej w najlepsze. No nie daje rady się tego dziadostwa pozbyć w tym roku. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Ja na jesien jechalem legato 500 + tolurex, ale co za zima i mokra wiosna (kawalek bez melio). Zanim zaczna krzyczec tyle czasu a dopiero teraz pryskaja ;-) to zastanawialem sie czy pszenica warta kolejnego oprysku i zdecydoalem sie na oprysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pryskał ktoś już Foxtrot + adiuwant Atoplan + Chwastox trio w jednej mieszaninie? Może ktoś coś doradzi? Mam zamiar prysnąc tym pszenicę jarą w dawkach 0,5l + 1l + 1,5 l i pytanie czy mi się ta mieszanka nie "zważy" w zbiorniku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

@Renault85-15TX u mnie jak miotła jeszcze była mniejszych rozmiarów to skutecznie pomógł ją zwalczyć Axial 50 w dawce 0 9l/ha do tej pory czysto. W tej fazie rozwojowej to już chyba tylko modlitwa. Lancet stracił formę najwyraźniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Miałem własnie zwalczać axialem ale jakoś skusiłem się na poprawkę Atlantisem i to był błąd. Co do Lancetu to ja sam nie wiem po co go kupiłem, każdy na niego narzekał a ja się skusiłem i teraz trzeba się modlić żeby chociaż w części zahamowało tą miotłę. Od teraz tylko zabiegi jesienne będę robił na chwasty. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

U mnie lancet działa - miotła pożółkła i powoli zamiera, od oprysku minęło 3 tygodnie. Na fragmentach gdzie jest piach działa ciut słabiej, ale tez miotła zamiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Panowie co proponujecie na grzyba w pszenicy ozimej? A później jakąś odżywkę? Jakieś porpozycje? W jakim odstępie czasu?

Czym jechać na przenice jarą od chwastów? Już ładnie się rozkrzewiła, aż sam się zdziwiłem, że aż tyle roślin z jednego nasiona. Co polecacie od chwasta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

w pasie oko 10m pojawiła się taka ,,trawka" w pszenicy- miejscami prawie zupełnie zdominowała zboże, co to może być i czym to teraz zwalczyć?

post-71932-0-83225900-1462952500_thumb.jpg

post-71932-0-70019400-1462952502_thumb.jpg

post-71932-0-19517500-1462952504_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228
Napisano (edytowany)

Panowie, przypaliłem dość mocno pszenice. Widać to zwłaszcza na słabszych miejscach pól. Mieszanina jaka poszła to Tilt turbo 1l, Monadatak 0,7 l, CCC 1l, Midas 0,25, miedź 1 l, 13 kg mocznika i 6 kg mikrokompleksu. Podejrzewam miedź, albo któryś z antywylegaczy. Doradzi ktoś, coś?

 

Dodam, że wilgoci nie brakuje.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

jeśli było zimno to po moddusie (midasie) są takie przypalenia. Poczekaj parę dni i będzie zielono. U nas każdy co pryskał modusem czy mieszanką z ccc i innymi fungicydami czy też samym modusem to właśnie są takie przypalenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj