Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotr_79    1

Przepraszam ze w tym temacie ale nie wiem gdzie się wesprzeć, dostałem w dzierżawę 5ha 5,6 klasa co teraz mogę zasiac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morganix    3
Napisano (edytowany)

To wygląda jak przypalenie po RSM albo po nawożeniu azotem na mokre rośliny.

 

to swoją drogą, jak pryskałem na T1 dodałem mocznik siarczan i ccc i po zabiegu na kilka dni przyszło duże ochłodzienie.\

 

Może zdjęcie troche nie wyraźne ale mączniak ewidentnie atakuje, rdzę też zauważyłem.

 

czym to teraz zwalczyć? celuje tak w 6 ton i nie chce sie pchać w koszta jak pszenica ma byc po 600 PLN :unsure:  

Edytowano przez morganix

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Cześć :) Wyskoczył mi maczniak w pszenicy, fakt mój błąd bo na T1 dałem tylko 1l Mondataku. Teraz pytanie czy opryskac to teraz np. 0.5l Tilt Turbo czy poczekać na flagówke I dać pożądne T2? Dodam że dosyć sporo jest tego maczniak Mam fazę 2 kolanka.

 

attachicon.gif20160506_144307.jpg

poza grzybami, masz niedobory i jakieś szkodniki chyba są. 

Arkadia  to samo jest na natuli  ja wiem że bedzię ok  tylko ciekawe co jest powodem pogoda czy coś innego  w latach ubiegłych tak samo robiłem tylko azotu dużo mniej dawałem jakieś 500 kg saletry  i pszenice nigdy nie poległy 

 

To źle, że co roku robisz to samo. Ucz się doświadczaj nowych rzeczy, nie stój w miejscu. :)

Przepraszam ze w tym temacie ale nie wiem gdzie się wesprzeć, dostałem w dzierżawę 5ha 5,6 klasa co teraz mogę zasiac?

no wiesz, ja dzis kukurydze dopiero siałem i według mnie bardzo dobry termin.

Edytowano przez morethanagriculture

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Na jarą pszenicę 1l ccc to trochę za dużo, zależy jeszcze, jaka odmiana. Możesz mieć pszenicę o wysokości 30cm przy takiej dawce. Ja w tym roku planuję 0,5l ccc plus 0,2 trineksapaku (Optimus). W ubiegłym roku stała po 0,6l ccc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

to swoją drogą, jak pryskałem na T1 dodałem mocznik siarczan i ccc i po zabiegu na kilka dni przyszło duże ochłodzienie.\

 

Może zdjęcie troche nie wyraźne ale mączniak ewidentnie atakuje, rdzę też zauważyłem.

 

czym to teraz zwalczyć? celuje tak w 6 ton i nie chce sie pchać w koszta jak pszenica ma byc po 600 PLN :unsure:  

pociesze kolegę u nas skup zaczyna kontraktacje od 400zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoczmen    5
Napisano (edytowany)

pociesze kolegę u nas skup zaczyna kontraktacje od 400zł

 

Rolnik, który podpisał by kontrakt po 400 w tej chwili, musiał by być niespełna rozumu. A taką cenę może zaproponować tylko jakiś szmaciarz, który szuka głupszych od siebie.

Edytowano przez skoczmen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Koledzy podpowiedzcie mi czym pryskacie ze pszenice macie takie ciemne ze az prawie czarne?  Moja bamberka dostała 2x 70N azotu + odzywki miedz i mangan, kolor ma sredni(nie za ciemny i nie za jasny) Niedaleko mnie duze gospodarstwo miało pszenice koloru takiego jak Moja i widziałem jak pryskali czymś( tylko nie wiem czym) i za jakieś 3-4 dni pszenica zrobiła sie bardzo ciemna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szarlej    72

Znając niektórych, to może farbą pryskają i później na forum osiągają plony rzędu 10-12 ton :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Może wcześniej mocznik lub RSM dawali i dopiero teraz jak się cieplej zrobiło to ta forma azotu "działa". U mnie też pszenice się pięknie ciemne zrobiły ale dostały 160kg N w RSM, a ostatnia dawka RSMu poszła początkiem kwietnia. Pszenica aktualnie wypuszcza liść flagowy. Już 2 razy na grzyba pryśnięta (T1 prochloraz 0,7L, T2 przy 2-3 kolanku Capalo 1L) a z odżywek jedyne co daję przy okazji fungicydu to fosforan monopotasowy 0-52-34 (25kg kosztuje 150zł). Z innych odżywek zrezygnowałem, gdyż nie zauważyłem jakiegoś oszałamiającego efektu w plonowaniu a trochę one kosztują... wolę fungicydami częściej przelecieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

dwa razy na grzyba i flagowy już? to chyba mamy dziwny klimat w tej polsce :D ja w tym roku zabiegi fungicydowe opoznilem ze względu na brak widocznych oznak chorób, wczoraj dopiero zaaplikowałem po burakach fungi, w pon poszła druga dawka n (bo w pierwszych posżło ponad 100kg n) i tak jak koledzy wspomnieli - pszenice pięknie ciemnozielone :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

Może wcześniej mocznik lub RSM dawali i dopiero teraz jak się cieplej zrobiło to ta forma azotu "działa". U mnie też pszenice się pięknie ciemne zrobiły ale dostały 160kg N w RSM, a ostatnia dawka RSMu poszła początkiem kwietnia. Pszenica aktualnie wypuszcza liść flagowy. Już 2 razy na grzyba pryśnięta (T1 prochloraz 0,7L, T2 przy 2-3 kolanku Capalo 1L) a z odżywek jedyne co daję przy okazji fungicydu to fosforan monopotasowy 0-52-34 (25kg kosztuje 150zł). Z innych odżywek zrezygnowałem, gdyż nie zauważyłem jakiegoś oszałamiającego efektu w plonowaniu a trochę one kosztują... wolę fungicydami częściej przelecieć.

 

jakie kolega daje stężenie tego fosforanu monopotasowego 1kg na 500l wody? i cze moge do tego dodać jeszcze mocznik i 7-wodny siarczan magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Zauważyłem, że pszenica wybarwia się na ciemny, prawie niebieski kolor po N w postaci saletrzaku. Sąsiad ma kilka kawałków i w tym roku sypał saletrzak - koloru nabrała w ciągu 2 tygodni. Moja po takiej samej dawce azotu w postaci  saletry jest o jeden odcień jaśniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thor    0

Panowie jaki oprysk polecicie na pszenice jara aby spryskac na owies gluchy i dwuliscienne za jednym razem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Czy dawka 2l Antywylegacza 725 miedzy 1 a 2 kolankiem + tydzień później 0.3 modusa może wpłynąć jakoś na skrócenie kłosa? Zabieg CCC przeprowadzony w kiepskich warunkach bo godzinę po oprysku zaczęło padać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

odcien pszenicy zalezy w duzej mierze od odmiany. Wuja arkadia po 80n jest lekko ciemniejsza od mojeg sailora po 150 N.
Co do chwastow w jarej to łącznie puma z sekatorem lub chwastoxem lub attribut z mustangiem. Axial najlepszy ale stosowanie łączne u mnie sie nie sprawdzilo, radzę nim osobno jechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17
Napisano (edytowany)

jakie kolega daje stężenie tego fosforanu monopotasowego 1kg na 500l wody? i cze moge do tego dodać jeszcze mocznik i 7-wodny siarczan magnezu?

 

2-3kg/ha przy 200L wody/ha

siarczanu nie stosuje, czasem jeszcze do tego chlapnę 2-5L RSMu i żadnych przypaleń nie obserwuję.

 

A no różne te klimaty w Polsce mamy. Północ a południe polski to kolosalna różnica.

 

Odmiana odmianą... ale ważny wpływ ma też stanowisko oraz gęstość siewu. U mnie pszenice mocno przerzedzone były po zimie. Na pszenżyto po pszenicy dałem 180kg N i jest dużo jaśniejsze od tych rzadkich pszenic po bobiku... A pszenice dostały 160kg N i jest 4 odmiany łącznie, wszystkie podobnie wyglądają.

Zastanawiałem się nawet nad likwidacją niektórych pszenic, ale pięknie się rozkrzewiły bo przebronowaniu wiosną. Z niektórych ziarniaków nawet ponad 10 rozkrzewień :)

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23
Napisano (edytowany)

Czy żółte końcówki moga byc spowodowane od antywylegacza?, dawalem 1l stabilanu i 0,3 modusa,zabieg byl wykonany okolo 2 tygodni przed przymrozkami. Ochrona grzybobojcza byla zrobiona po przymrozkach,poszedl Input

Edytowano przez androproteam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

czy między 1 , a 2 kolankiem 5-6 cm to normalna odległość ? nie polegnie się ? pózno bo wczoraj  dałem 0,27 moddusa samego.. a do tego jesze nie dałem 2 dawki N bo gęsta była i chciałem zagłodzić pędy boczne...  a pszenica w fazie 2 kolanka... zawsze jest 3 kolanko przed flagą czy w moim przypadku może już wywijać flagowy ? jak poznać flagowy liść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario504    0

Mam taki problem ze w pszenicy ozimej zaczynają mi żółknieć końcówki liścia dodam ze  jakieś 2 tygodnie temu pryskałem mocznikiem z siarczanem i odrzywką i nie wiem co się dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

 U mnie podobnie jest z odległością pomiędzy pierwszym a drugim kolankiem.Trzecie kolanko dopiero się odrywa od drugiego.Flagowy będzie w okolicach 20 maja przynajmniej u mnie.Zazwyczaj jest to 4 tygodnie od fazy 1 kolanka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

odcien pszenicy zalezy w duzej mierze od odmiany. Wuja arkadia po 80n jest lekko ciemniejsza od mojeg sailora po 150 N.

Co do chwastow w jarej to łącznie puma z sekatorem lub chwastoxem lub attribut z mustangiem. Axial najlepszy ale stosowanie łączne u mnie sie nie sprawdzilo, radzę nim osobno jechać.

 

To ile Pumy dajesz solo bo podobno lubi przypalić w górnej dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80
Napisano (edytowany)

Dałem puma 1 litr na hektar z chwastoxem turbo zgodnie z etykietą Pumy, bo w jarych za dużo nie szalałem do tej pory i jest wszystko git po 4 dniach od zabiegu. Kiedyś pryskałem Mustang z Attributem i wszystko też było git w dawkach z etykiet, owsa głuchego zero.

Stosowanie łączne miałem na celu wyłącznie axial. Zaryzykowałem, po głosach na forum że mieszają i zmieszałem axial z galaperem 1 litr w pszenżycie i szału nie ma. Miotła nie ginie tak jak po samym axial-u, chociaż przytulia ważne że zginęła.

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie mam pszenice jantarke i arkadie na t1 poszedł duett star plus mondatak i tu moje pytanie czy na t2 mogę kupić reveller  + epoksykonazol  lub reveller +chlorotalonil co będzie lepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj