Polecane posty

ciapek80    2

miotłe na jesien najlepeij zniszczyc... taniej wychodzi

Oczywiście można pojechać na jesieni np. zastosować boxer, wtedy nie trzeba jechać axialem, ale jeśli ktoś nie dał rady, to axial będzie odpowietni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Oczywiście można pojechać na jesieni np. zastosować boxer, wtedy nie trzeba jechać axialem, ale jeśli ktoś nie dał rady, to axial będzie odpowietni

 

Mozna i lentipurem chyba nawet do -3. Na etykiecie pisze ze nawet bezposrednio po siewie a 1,5 litra niszczy miotłe a 2 litry miotłe i niektóre dwuliscienne. Koszt wychodzi około 60 zł na ha a na wiosne to wiadomo ze koszt jest wiekszy na zniszczenie miotły. Wiec moim zdaniem lepiej tanszym kosztem wytepic ją jesienią niz drożej wiosną. Ja narazie z lentipura jestem zadowolony. Jedynie moze jakies gdzie niegdzie wystrzały wyskoczą które w ogole nie sa groźne dla pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Golden35    3

Witam Panowie i Panie. Mam takie pytanko? jaka jest najlepsza odżywka na pszenice i jaką najlepiej zastosować? Wczoraj pryskałem na chwasty i miotłę Huzarem, a teraz chciałem prysnąć odżywką tylko nie wiem jaką. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

to nie niska temperatura, przebarwienia robią się z powodu żółtej karłowatości. powodem jest wczesno siana pszenica i ciepła jesien, wirus przenoszony jest przez mszyce jesienią. nic nie pomoze na to az do zbiorów, sypie około 2 ton słabiej i nastepnym stadium po przebarwieniach jest zasychanie liści i zboże to dojrzewa przez to z tydzien wczesniej. choroba nie przenoszona w nasionach wiec to co zbierzesz mozesz zasiac.

żOłta karłowatość objawia się dopiero w stadium liścia podflagowego kolego i ma zupełnie inny kolor żółto-pomarańczowy w skrajną czerwień a nie fiolet bordo jak przy niedoborach fosforu. u nas na podłasiu w zeszłym sezonie ta epidemia była po raz pierwszy na jesieni pszenica jak dywanik zielona i tak aż do liscia podflagowego i nagle zonk!! wszyscy podejrzewali przypalenia przy t2.

 

co do dokrzewiania to nie było możliwości. bo po 1 rosliny były uszkodzone przymrozkami jeśli przetrwały mrozy po 2 co miałem pryskac wezły krzewienia? po 3 była taka tragedia że zastanawiałem się nad kasacją bo nie wiedziałem czy w ogóle ruszy. 0,7 l ccc nie zaszkodzi później najwyżej poprawie 0.5 0,7 ccc gdy reszta pedów będzie w odpowiedniej fazie licze na choćby jeszcze 1-2 dodatkowe zdzbła to te 5t/ha może uciułam.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Nie zgodzę się z tobą że żółta karłowatość objawia się dopiero w fazie liścia podflagowego, miałem tą sytuację w zeszłym roku i zaraz po ruszeniu wegetacji były problemy z tą pszenicą była cała żółta i bardzo rzadka. Ukosiłem 5 ton z hektara ale to i tak było dobrze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

lentipur przepyscil mi chabra a nie powinien

 

no dobra ale na wiosne poprawia sie sie po lentipurze od dwulisciennych typu lintur, mocarz, czy mustang. Dla mnie w jesieni najwazniejsza jest miotła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

@Renault85-15TX - jak znika w jaki sposób?

Zaczęła się bujać do życia, a teraz z dnia na dzień robi się żółta i usycha. Miejscami są place że już jej prawie wcale nie ma. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Co do żółtej karłowatości, to tak jako ciekawostka. U mnie mszyc nie było w ogóle na jesieni, ale pojawiły się skoczki. Ja je zwalczyłem i narazie jest git nic złego nie widać, niestety u innych co nie pryskali, się nie przekonam jak będzie bo praktycznie wszystko zmrożone było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Witam,

 

Co brakuje pszenicy ozimej, że końcówki liści robią się fioletowo-czerwone. U sąsiada za miedzą tego zjawiska nie zauważyłem w pszenicy więc to nie jest wina niskich temperatur( tak mi się wydaje). Jakieś sugestie?

 

Pozdrawiam,

Qba

 

Ewidentnie brak fosforu. U siebie mam to samo jak dobrze przezimowała i na jesień było optymalne zaopatrzenie w PK, a na wiosnę odpowiednio azotu to jeszcze nie jest to tak bardzo widoczne, ale w miejscach gdzie ucierpiała po zimie mocno widać braki fosforu.

Niskie temperatury w nocy są tego przyczyną rośliny potrzebują w tej chwili więcej fosforu którego dopiero od 15 stopni jest dobrze pobierany z profilu glebowego

Być może i przedobrzylem ale czym ją ratować. Zima mi mocno tą odmianę zniszczyła i dlatego tak w nią ładowałem. Pomóżcie coś Panowie bo całkiem mi zginie z pola.

 

a jak z ph gleby jest po zimie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba42    7

Jak myślicie mogę do duet start 1l + siarczan magnezu 5% + mocznik 3% + plonwit Z 1,5 l dodać jeszcze antywylegacz 750 sl i w jakiej dawce ?
Na pszenżyto ozime faza 2 kolanko

Edytowano przez Seba42

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

nie wiem jak dla mnie za zimno na herbicydy... nawet z nawożeniem mikro się wstrzymuje bo jutro w nocy ma być +5 i raczej odpuszcze...

Edytowano przez e2visionamd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

to nie niska temperatura, przebarwienia robią się z powodu żółtej karłowatości. powodem jest wczesno siana pszenica i ciepła jesien, wirus przenoszony jest przez mszyce jesienią. nic nie pomoze na to az do zbiorów, sypie około 2 ton słabiej i nastepnym stadium po przebarwieniach jest zasychanie liści i zboże to dojrzewa przez to z tydzien wczesniej. choroba nie przenoszona w nasionach wiec to co zbierzesz mozesz zasiac.

 

Czym zwalczyć tą karłowatość ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

koledzy mam pytanie pryskałem pszenzyto i pszenice 1l mustangu i cos tam 2l herb... na miotłę.

W piątek pryskałem w sobotę widziałem że chwasty się zwijają potem były u nas z 3 dni przymrozki i przepuściło mi miotłę powtórzyć zabieg?

co polecacie? te dwuliścienne jak by tez odżyły ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    210

Zaczęła się bujać do życ ia, a teraz z dnia na dzień robi się żółta i usycha. Miejscami są place że już jej prawie wcale nie ma.  U mnie w okolicy teź zauwarzyłem te objawy, normalnie z dnia na dzień zboźa wygłąaają coraz gorzej normalnie nikną w oczach, może to wina przymrozków bo widać że i jęczmienie jare wcześnie siane już troche dostały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

U mnie przyczyna na 100% tkwi w tym że pszenica została przemarznięta, z wiosny puki miała soki w sobie to się ruszała teraz poszedłem na pole i wyrywałem te rośliny które giną z dnia na dzień i nie mają przyrostów młodych korzeni a stare widać że już nie żyją przez to pszenica znika z pola. Teraz tam gdzie mocniej dostała od mrozów czyli jakieś górki i doły gdzie stała woda pszenica zniknie całkiem. Na szczęście to tylko 2ha będzie rzadsze reszta mojej pszenicy ma się w miarę dobrze. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Też tak myslę że przemarzła jednak u mnie pszenica rzadka jednak zbiera się i jest ciemno zielona ,jednak obok pszenżyto placowate i gorsze słabo rośnie i blade ,też ok 2 ha ,reszta inne gatunki na dzisiaj ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

u nas w tamtym roku wystąpiła karłowatość, dwie rady - albo pryskać często od mszyc na jesieni, albo opóźnić zasiewy. Ja siałem 9-10 październik, wschodziła jak było zimno i póki co nie widziałem efektów tego wirusa. 

Natomiast na słabszej ziemi widać efekt przemarznięcia, słaba przecina, dawane ukorzeniacze i wszelkie wynalazki których zostalo troszeczke z poprzednich lat, poszła taka bomba i wygląda jako tako, ale idzie tam mało budżetowa ochrona i jakoś na zero wyjde

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

dzisiaj skończyłem herbicydy na pszenicę, mogę jutro wystartować z drugą dawka azotu czy odczekać 2-3dni aż zahamuje wzrost chwastów?

z ciekawostek dodam że przypalilem pszenicę dawka 0,4l Optimus i 0.8l ccc. oprysk popołudniu w pochmurny dzień, dziwne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Panowie co poradzicie zrobić - pszenica już po pierwszym kolanku a ja jeszcze nie skróciłem ! ? Miałem dać modus 0,33 i CCC 1 l do tego wirtuoz i siarczan. Teraz nie zaszkodze tym zabiegiem? Na pszenżyto też planuje to dać, ale ma już pożądne dwa kolanka. Co poradzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

jeśli nie ma jeszcze wyczuwalnego drugiego kolanka to możesz dac ccc z moddusem .Jeśli jest już to daj sam moddus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

dzisiaj skończyłem herbicydy na pszenicę, mogę jutro wystartować z drugą dawka azotu czy odczekać 2-3dni aż zahamuje wzrost chwastów?

 

z ciekawostek dodam że przypalilem pszenicę dawka 0,4l Optimus i 0.8l ccc. oprysk popołudniu w pochmurny dzień, dziwne.

 

Możesz jechać z drugą dawką. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj