Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Agrest    25514

Witam, szukam pomocy i to prawdopodobnie w tym temacie. Otóż mam pszenice jarą po pszenżycie, nawożona została gnojem od gęsi. Pszenica jest ładna, jednak od granicy mozna powiedzieć że coś ją zżera bo ładnie powschodziła a teraz co raz to mniej jest jej i ziarno jest nie jest zjedzone tylko jak puscila np 3-4 liscie to rowno z ziemią się one obgryzione do tego stopnia że praktycznie nic nie wystaje z ziemi. Już kilka dni jezdzimy na to pole zobaczyc czy coś nie wychodzi i nie ma żadnych robaków ani na wierzchu ani w ziemi. Dodam że na polu sąsiada obok rośnie pszenica zimowa i owies i tam gdzie pszenica zimowa też od granicy ma wyżarte i znać jak to coś "przeszło" po granicy na nasze pole. Co to może być za szkodnik? Pomocy!

 

Teraz dla odmiany zacznij sprawdzać po zmroku. Przejdź się z latarką i szukaj tłuściutkich najczęściej brudnoszarych gąsienic. Są to rolnice.

Oprysk po zmierzchu jakimkolwiek pyretroidem - działa kontaktowo lub Dursbanem (Pyrinex) - działa kontaktowo, żołądkowo i gazowo, tylko że tu jest problem bo dobre działanie tego środka następuje w temp. powyżej 15 st. C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

krótko trzyma ma słabą substancje działająco na rośline , i cena sam widzisz , abyś miał dobrze sztywny łan to CCC stosuje sie jak wspomagacza do Moddusa lub Medaxa , chyba że stosujesz niskie nawozenie do 140 -150 N to sądze ze samo CCC w dawce 2 L powinno utrzymać go w pionie , ale przy wyższym nawozeniu i przy odmianie podatnej na wyleganie to sie daje coś z wyższej półki :)

Kolego moja pszenica jest właśnie w fazie I kolanka, stanowisko po rzepaku, dostała 110 N w 2 dawkach, jak pogoda się zmieni to wjeżdżam z T1. Mam już przygotowany antywylegacz 1l/ha. Moje pytanie brzmi czy dokładać Moddus lub Medax? Jaka jest różnica w działaniu/stymulacji rośliny między tymi 2 środkami? oraz w jakich temp można wjeżdżać z jednym i drugim. Nigdy nie praktykowałem takich rozwiązań więc będę wdzięczny za jakieś wskazówki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Moddus lubi ciepło i słońce i ma jedna substancje. Medax ma wieksza toleracje na temperatury i mozna pryskac nim w pochmurny dzien i ma dwie substancje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Od ilu lisci mozna pryskac pszenice mocznikiem, ozima miejscami odbija a reszta po 1 kolanku wiec mysle dac 8%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Panowie Lancet przepuścił mi miotłę w pszenicy. Czym to teraz skutecznie i w miarę tanio poprawić, myślałem o Axialu ale to drogo wyjdzie czy Protugan w pełnej dawce poradził by sobie? 
Załącznik jak wygląda miotła: 
 

post-68150-0-36895800-1461694281_thumb.jpg


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

lancet przepuscil miotle to az mi ciezko w to uwierzyc u nas kilka pare ladnyc hlat lancetem sie pryska zawsze  i zawsze pola czysciutkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie Lancet przepuścił mi miotłę w pszenicy. Czym to teraz skutecznie i w miarę tanio poprawić, myślałem o Axialu ale to drogo wyjdzie czy Protugan w pełnej dawce poradził by sobie? 

Załącznik jak wygląda miotła: 

 

 

Ile czasu minęło od zabiegu? Jak mniej niż 3-4tyg to jeszcze bym poczekał (chyba że miotła rośnie w najlepsze).

IPU czy CTU w tej fazie to duże ryzyko, już nie jedno pole widziałem gdy te substancje poszły w zbyt późnej fazie i skutki bywają opłakane. Poza tym takiej miotły prawdopodobnie nie ruszą.

Axial lub puma drogo wyjdzie, ale skutecznie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Masz dwa wyjścia - tanio i bez większych efektów, albo Axial czy Puma - drogo, ale warto. Axial około 120zł/ha, Puma koło 130

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Panowie Lancet przepuścił mi miotłę w pszenicy. Czym to teraz skutecznie i w miarę tanio poprawić, myślałem o Axialu ale to drogo wyjdzie czy Protugan w pełnej dawce poradził by sobie? 

Załącznik jak wygląda miotła: 

 

Jak dla mnie to jest wyczyniec polny (czerwona podstawa źdźbła).  Tak czy inaczej 0,9 axialu daję radę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SW1    13

W ubiegłym roku  Lancet również przepuścił mi miotłę, powodem najprawdopodobniej była zbyt niska temperatura przez kilka dni po zabiegu. Poprawkę robiłem Pumą i było już czysto, choć nie wyszło najtaniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Ile czasu minęło od zabiegu? Jak mniej niż 3-4tyg to jeszcze bym poczekał (chyba że miotła rośnie w najlepsze).

IPU czy CTU w tej fazie to duże ryzyko, już nie jedno pole widziałem gdy te substancje poszły w zbyt późnej fazie i skutki bywają opłakane. Poza tym takiej miotły prawdopodobnie nie ruszą.

Axial lub puma drogo wyjdzie, ale skutecznie.

Dzisiaj jest równo 3 tyg od zabiegu. Miotła sobie rośnie w najlepsze 3ha jest czysto po zastosowaniu Lancetu ale drugie 3ha rośnie miotła w najlepsze bynajmniej ma takie wrażenie że nic jej nie niszczy. To ile dać tego Axialu lub Pumy na ha tak żeby zadziałało ale nie wyszło za drogo. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

podalem na przelomie bbch 30/31 Moddus 0,3l + ccc 1 l , nawożenie blisko 180 kg N + to co pobierze z gleby, kiedy poprawic i w jakich dawkach ?

Edytowano przez Sunf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomlub    0

Witam jeśli pszenica ma już 1 kolanko a temp nie pozwala na skracanie... Czy jest możliwość w pozniejszym terminie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Witam, szukam pomocy i to prawdopodobnie w tym temacie. Otóż mam pszenice jarą po pszenżycie, nawożona została gnojem od gęsi. Pszenica jest ładna, jednak od granicy mozna powiedzieć że coś ją zżera bo ładnie powschodziła a teraz co raz to mniej jest jej i ziarno jest nie jest zjedzone tylko jak puscila np 3-4 liscie to rowno z ziemią się one obgryzione do tego stopnia że praktycznie nic nie wystaje z ziemi. Już kilka dni jezdzimy na to pole zobaczyc czy coś nie wychodzi i nie ma żadnych robaków ani na wierzchu ani w ziemi. Dodam że na polu sąsiada obok rośnie pszenica zimowa i owies i tam gdzie pszenica zimowa też od granicy ma wyżarte i znać jak to coś "przeszło" po granicy na nasze pole. Co to może być za szkodnik? Pomocy!

Ja stawiam na łokasia garbatka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Witam jeśli pszenica ma już 1 kolanko a temp nie pozwala na skracanie... Czy jest możliwość w pozniejszym terminie? 

jeśli ucieknie pierwsze kolanko to możesz usztywniać pszenice,moddusem,medaxem lub cerone aż do liścia flagowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

Hallo hallo.mozna pryskac w dzien od grzyba zboża ?tzn chodzi o pszczoły nie zaszkodzi im to?czy wieczorem ogolnie wykonywać zabiegi.jak to prawie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25514

Czy na brunatną plamistość liści i septoriozę paskowaną  Duett Star podany solo będzie wystarczający? Mam jeszcze zakupiony Topsin i Porter - odpowiednik Score (difenokonazol). Może coś domieszać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Właśnie co z tym lancetem zawsze czyścił a teraz widzę że będzie porażka.

Dwa dni po opryskaniu przymrozki i sam już nie wiem co robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

1. Czy to było to samo opakowanie Lancetu (pojawiły się podróbki)

2. Czy tam, gdzie masz miotłę nie ma lżejszej, piaszczystej ziemi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Lancet to szajs każdy na niego już narzeka, nie wiem czemu ja byłem taki głupi i go kupiłem teraz będę musiał robić poprawkę od miotły.


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Ja kupiłem kiedyś opakowanie, które nie brało praktycznie nic. W ubiegłym roku zmieniłem sprzedawcę i żadnych problemów nie miałem (poza skrzypem, ale tego to nie wzrusza), na polu czysto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Panowie Lancet przepuścił mi miotłę w pszenicy. Czym to teraz skutecznie i w miarę tanio poprawić, myślałem o Axialu ale to drogo wyjdzie czy Protugan w pełnej dawce poradził by sobie? 

Załącznik jak wygląda miotła: 

 

 

W takiej fazie 3l Tolurex/ha sobie poradzi,U mnie była taka i Tolurex sobie poradził .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj