Polecane posty

andrew3011    4

Witam , koledzy powiedzcie czy ktoś z was stosował RSM zamiast mocznika w oprysku dolistnym i  czy w ogóle można tak robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Ja cały czas stosuje RSM. Jedynie pod korzeń daje w granulacie NPK, a tak wiosną to tylko RSM. W tym roku pod pszenice jarą i owies dam też RSM, bo rzepak wymarzł i zostało RSM'u.

Co do RSM'u to efekt piorunujący :) Zdecydowanie szybciej działa niż w granulacie, a jeszcze lepiej jak jest sucho.

Co do tych tzw. węży rozlewowych, to ja ich nie stosuję. Mam w swoim opryskiwaczu końcówki na 7 otworków z których lecą "kropelki", nie wiem jak to nazwać :D i za***iście się rozlewa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ale koledze chodziło chyba o to, że pompuje 200 litrów wody do opryskiwacza i do niego zamiast np. 15 kg mocznika daje 12 litrów RSM. Nie jest to najlepszy pomysł, raczej przypalisz zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu nadają ładną pogodę więc bedzie trzeba pryskać ozime od chwastów, bo jesienią warunki nie pozwoliły. Jaki dobry herbicyd polecacie na dosyć silne zachwaszczone pole, myślałem o lancecie plus. Pszenica jest dosyć słabo rozkrzewiona i myślałem o zastosowaniu jakiegoś dokrzewiania , prysnięcia CCC plus coś dolistnie bo występuje też przebarwienia fioletowe końcówki liści. Najpierw odchwaszczać czy zastosować coś na dokrzewianie? Jaki musi być minimalny odstęp czasu między tymi zabiegami?

 

Lepiej wstrzymaj się z herbicydami bo noce w najbliższym czasie cały czas chłodne a przez to skuteczność może być mniejsza

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

kolego z herbicydami poczekaj spokojnie do połowy kwietnia ;) niech zejda wszystkie i bedzie w nocy co najmniej z +10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

Witam , koledzy powiedzcie czy ktoś z was stosował RSM zamiast mocznika w oprysku dolistnym i  czy w ogóle można tak robić?

 

Zdecydowanie nie można tak robić, a to z uwagi na to, że RSM ma trzy formy azotu, w tym saletrzaną, która w postaci oprysku będzie miała działanie podobne do Reglone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

kolego z herbicydami poczekaj spokojnie do połowy kwietnia ;) niech zejda wszystkie i bedzie w nocy co najmniej z +10

ja bym proponował w miarę szybko wykonać oprysk a nie czekać aż pszenica strzeli w źdźbło 

w nocy wystarczające będzie 5 stopni w zależności od wybranej substancji

może u was wegetacja później rusza i możecie czekać

u nas to by była czysta głupota czekać prawie 3 tygodnie z odchwaszczaniem przy aktualnej pogodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

do każdego zabiegu dodaję 20l RSM, po T1 przeprowadzam je nocą i jedynie mikstura z Falconem przypaliła końcówki. jednak spadku plonu nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Sądząc po nicku katolikiem nie jesteś Icek  :lol:

 

pszenica u mnie pięknie powschodziła a jak wygląda u naszego fanatyka katolika

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

do każdego zabiegu dodaję 20l RSM, po T1 przeprowadzam je nocą i jedynie mikstura z Falconem przypaliła końcówki. jednak spadku plonu nie zauważyłem.

 

20 L na ile wody? na ile ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Pewnie na 1 ha i z 250 l wody.  Tak powinno się podawać informacje, zawsze na 1 hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    306

Witam. W tym tygodniu sieje pszenice jarą na polu gdzie miał być rzepak ale nie zszedł (susza), pod rzepak było rozsiane 500kg/ha wapna i 400kg/ha polifoski. Mam pytanie czy teraz jeszcze pod korzeń coś dac czy dopiero poźniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

To mam poczekać z herbicydem i odżywiać dalej chwasty? Mialem zastosować lancet plus. To już nie wiem sam co mam zrobić czy najpierw prysnąć jakąś odżywką z ccc aby dokrzewić czy jechac i pryskać na chwasty? Strasznie dużo jest chabru i rumianu oraz przytuli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Witam. W tym tygodniu sieje pszenice jarą na polu gdzie miał być rzepak ale nie zszedł (susza), pod rzepak było rozsiane 500kg/ha wapna i 400kg/ha polifoski. Mam pytanie czy teraz jeszcze pod korzeń coś dac czy dopiero poźniej?

pod korzeń daj saletrzaku 200-250 kg.Reszta azotu pogłównie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

PANOWIE DLACZEGO ROBI MI SIĘ PRZENICA ZIMOWA PURPUROWA? CZY TO JEST BRAK MAGNEZU ALBO POTASU? JAK TEMU ZARADZIĆ? :blush:  :wacko:  :unsure: 

 

przyczyn może być  jako pierwsza niskie pH ,brak fosforu, może być to również objaw choroby wirusowej przenoszonej przez mszyce żółta karłowatość jęczmienia tak się objawia właśnie w pszenicy

a nie pisz na CapsLock-u


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

 Pośpiech to najgorszy doradca we wiosennym odchwaszczaniu. Ja zawsze 80% miałem odchwaszczone jesienią ale coś tam na wiosnę zostało. No i tylko trochę pogody to już w pole bo niby ciepło, a jednak noce zimne i nie działało to tak jak powinno. Sąsiad pryskał ostatni we wsi zawsze, wcale nie jakimiś super mieszankami tylko zazwyczaj toto+galaper i troszkę czegoś na miotłę jeszcze czasem ipu czasem chyba kilka gram nomadu z tego co pamiętam i chwastów zero. A u mnie po lancetach czy huzarach zawsze przytulia wychodziła i gdzieniegdzie miotła. Nie była to wina środków lecz mojego złego działania, bo nie mogłem patrzeć jak chwasty rosną a to błąd. W tym roku nie opryskam wcześniej 4 hektarów co mi zostały, wcześniej niż okolice 7-8 kwiecień bo narazie noce w centrum są za zimne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Zabieg dokrzewiania mozna stosować w fazie krzewienia , wiec jesli opryska teraz od chwastu moze mu poprzez te ciepłe dni co zapowiadają przejść w fazie strzelania w źbło i bedzie po zabiegu dokrzewiającym ! wiec najpierw odżyw i dokrzew a potem jak bedziesz widział że sie zebrała to mozesz odchwaszczac bo na to masz troche wiecej czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Panowie czym opryskać pszenicę żeby pozbyć się przytuli i kiedy najlepiej wykonać oprysk? czy mogę zabieg połączyć z zabiegiem na grzyba bo coś widzę że pszenica zaczyna żółknąć? 

 

Nie polecam dodawać czegokolwiek do zabiegu na chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2165

Ile pszenica potrzebuje azotu na starcie?? Przykładowo dla kukurydzy wystarczy sam azot z polidapu. 

Jeśli rozleje RSM zaraz po wschodach, będzie gorzej niż przed siewem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Na starcie to pszenica korzysta z zapasów pokarmowych z ziarna bodajże do 2 liścia potem zaczyna ciągnąć z gleby także po wschodach jak się wyrzęduje pszenica możesz lać RSM. Do zabiegow na chwasty do sylfunomocznikós można śmiało dodać ccc na dokrzewienie jednak trzeba pamietać o zmniejszeniu dawki bo same sylfunomczniki mają działanie skracające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Kolega wczesniej pytał ale nie dostał odpowiedzi. Ponowie pytanie: stosował ktoś DFF na wiosnę? Mam z jesieni Legato 500 (to zwykłe, nie Plus z IPU) i zastanawiam sie czy mogę coś do niego domieszac. Główny problem na polu to chaber i fiołki. DFF chabra w ogóle nie ma w etykiecie, zaś fiołka we wrażliwych, więc OK.
Lepiej kombinować jakieś mieszanki tego DFF (jak tak to z czym?) czy zostawić na jesień a teraz coś kupic innego głownie pod tego chabra (co?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj