Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bartekd91    3

Czy po dawce 2.5l boxera i 0.25 legato gdy pszenica zmarzla musze przeorac czy samo drapanie wystarczylo by?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9113

Ja stosowałem w ubiegłym roku Granstrar + Starane - zwalczył i przytulię, i ostrożeń. Granstar na 1 ha właśnie tę małą saszetkę (20g ??) plus Starane w/g zaleceń na ulotce. Ostrożeń miał wysokość około 30cm jak go potraktowałem, zginął zupełnie.  Stosuję tę mieszankę w pszenicy jarej i ozimej (testowo w ubiegłym roku), o dziwo - nie było miotły po tym zabiegu, a nic o niej nie pisze w ulotce ani jednego, ani drugiego środka. Przypadek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

Kolejność mieszania to zapewne: Starane 250 EC + Granstar Ultra SX 50 SG, bez adjuwanta Trend, a dawki, zgodnie z tymi proporcjami, które losktos podałeś, to: 0,32l Starane + 60g Granstar Ultra.

Na etykiecie Starane w związku z mieszaniną tego herbicydu ze "starym" Granstarem jest zapis, że można ją stosować do końca fazy krzewienia zbóż. Zatem w przypadku Granstaru Ultra pewnie też tak jest, choć nigdzie nie mogę takich informacji znaleźć.

A Granstar Ultra jest nadal sprzedawany w małych opakowaniach, tzn. 20g?

Kolejność jest odwrotna, najpierw Granstar Ultra potem Starane, adiuwanta napisane żeby nie dodawać, ale jak się doda to nic się nie stanie. Dawki trochę nieodpowiednie za mało Starane min 0,4l (jak będzie za zimno przytulii nie zniszczy), Granstaru min 30g jak duże nasilenie chwastów spokojnie można dać więcej (do 40-45g). Mieszanka Granstar Ultra + Starane jest bezpieczna i można ją stosować do znacznie późniejszych faz, nawet do liścia flagowego (oczywiście w rozsądnych dawkach Granstaru).

Ja stosowałem w ubiegłym roku Granstrar + Starane - zwalczył i przytulię, i ostrożeń. Granstar na 1 ha właśnie tę małą saszetkę (20g ??) plus Starane w/g zaleceń na ulotce. Ostrożeń miał wysokość około 30cm jak go potraktowałem, zginął zupełnie.  Stosuję tę mieszankę w pszenicy jarej i ozimej (testowo w ubiegłym roku), o dziwo - nie było miotły po tym zabiegu, a nic o niej nie pisze w ulotce ani jednego, ani drugiego środka. Przypadek ?

Granstar Ultra zawiera tifensulfuron i to on może zwalczać miotłę, jednak przy tak niskiej dawce jest to wykluczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Granstar nie zwalczy miotły sprawdzone. W tamtym roku nie dopryskałem jesienia 40 arów zabrakło środka więc odchwaszczanie wykonałem wiosną. Fakt że może za wcześnie dokonałem odchwaszczania ale w każdym razie miotły nic nie ruszyło dawka to coś koło 60 g. Potem robiłem poprawke bo miotła rosła w najlepsze myślałem że pierwszy zabieg nie podziałał bo było za zimno zwiększyłem dawke do ok 100 g granstaru i miotły było dużo także nie radze próbowania zwalczania miotły granstarem dodać lepiej axiala i masz miotłem z głowy chociaż axial tani nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

metrax12 - Czytając Twego posta musiałem przejrzeć jeszcze raz etykiety oraz wziąć pod uwagę podane już dzisiaj informację na temat tej mieszaniny i dopiero zrozumiałem, dlaczego nie 60g, a maksymalnie 45g Granstaru Ultra. Otóż w etykiecie Starane jest podana mieszanina z Granstarem 75 WG, która powinna być w proporcji odpowiednio: 0,3l + 15g. Zatem tribenuronu metylowego w tej mieszaninie jest 11,25g. Stąd stosując mieszaninę Starane z Granstarem Ultra należy tego ostatniego zastosować 45g, aby była taka sama ilość tribenuronu metylowego na hektar. Wiadomo, że oprócz tej substancji aktywnej jest jeszcze tifensulfuron, który ma dodatkowe działanie na tą mieszaninę (ale na tym się nie znam).

Odnośnie tego, czy dodawać adiuwant, czy nie - należy go dodać, gdy Granstar Ultra stosuje się solo.

Wyjaśnij jeszcze, dlaczego kolejność sporządzania mieszaniny Starane i Granstaru Ultra jest odwrotna? Myślałem po prostu, że kolejność dodawania składników mieszaniny jest następująca: WP, WG, SC, EC, EG, EW, SE, SL, SP, SG.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

Zboża sieje się  w szt. m2 w przeliczeniu na kilogramy w zależności od masy tysiąca ziaren i od siły kiełkowania wtedy wiadomo czy jest to gęsty siew czy nie a same kg. niewiele mówią. Jeśli chodzi o RSM to wiadomo są plusy i minusy jak i nawozów sypkich ,nie stosujemy wyłącznie RSMu i co z tego że jest wolniej od rozsiewacza ale taniej ,jeśli w ciągu godziny rozleje 3,5 t to mam w kieszeni średnio 350 zł a gdzie tyle zarobi się na godzinę . Zresztą zaczyna się przez to tydzień dwa wcześniej ,również ze względu na formę N.Każdy liczy po swojemu , cena zboża spada trzeba szukać oszczędności .

To za ile kupiłeś ten RSM ile procent N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

Ja generalnie podchodzę trochę inaczej do mieszania, nie trzymam się ściśle tej powyższej kolejności, i czasami jest tak że najpierw idzie granulat (formulacja SG) pomimo tego że jest całkowicie rozpuszczalna w wodzie, nie tworzy zawiesiny, dopiero później rozpuszczam formulację EC. Nie ma to jednak w tym przypadku aż tak istotnego znaczenia, bo najpierw środek trafia do wiadra (do momentu rozpuszczenia), potem do opryskiwacza. Jeśli dozujesz bezpośrednio do zbiornika, wtedy trzeba bardziej rygorystycznie trzymać się kolejności ale i tak w tym przypadku zrobiłbym podobnie. Co do tej kolejności, nie jestem też do końca przekonany do np dozowania formulacji SG po formulacji EW. Mieszanie kilku bardzo zróżnicowanych formulacji trzeba robić z głową. Środki ochrony roślin rozpuszczają się w wodzie na 3 główne sposoby: tworząc roztwór rzeczywisty (SL, SG, SP), zawiesinę (WP, WG, SC) lub też emulsję (EC, EW). Formulacje EC w zależności od nośnika rożnie zachowują się w wodzie, jedne łatwiej tworzą emulsje, inne trudniej (np Supero, Modus 250). Bezpośrednie rozpuszczanie granulatu SG który ma utworzyć roztwór rzeczywisty, gdy w wodzie jest utworzona emulsja (po dodaniu formulacji np EC lub EW) byłoby ewidentnym błędem (co nie wyklucza tego, że jest to możliwe).

Co do ilości Granstaru Ultra, to nikt nie zabroni i dać te 60g szczególnie we wcześniejszych fazach rozwojowych. Celem mieszanek jest jednak powiększanie spektrum zwalczanych chwastów przy zachowaniu podobnej skuteczności jak dla pojedynczych herbicydów, stosując niższe dawki komponentów, dzięki czemu taka mieszanka cenowo nie będzie znacząco przewyższać pojedynczego środka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konio1011    100

Panowie jaka dawke Pumy zastosowac w mieszaninie z Chwastoxem Turbo i Pszenicy i jeczmieniu jarym zeby nie przypalic??(owies gluchy dokucza) 2l Chwastox + 0.8l Pumy wystarczy w fazie krzewienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

@losktos takie pytanko do Ciebie. Nadają u mnie dość ładne temperatury od świąt, nawet około 18 stopni. Planowałem rozsiać mocznik na pszenicę właśnie około tego piątku jeśli będzie szansa na lekki deszcz, ale czy w związku z tak wysoką tempetarurą nie wstrzymać się trochę, żeby za szybko mocznik nie zaczął działać i nadmiernie jeszcze nie dokrzewił pszenicy? Czy wjeżdżać twardo w piątek nawet jeśli prognozy z temp. się sprawdzą? Niby ma trochę przepadywać a i wilgoci narazie dość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makiavel8    0

<p>Co koledzy myślicie o zastosowaniu mieszaniny Boxer 2L + DFF 0,15L + Glean 4g na wiosnę w pszenicy Arktis? Niestety aura nie pozwoliła wykonać zabiegu jesienią. Pszenica ucierpiała od mrozu, ale odbiła od węzła krzewienia, obecnie 1-2 listki. Dostała 8 marca 75 kgN/ha. Ruszyła. Presja chwastów przeciętna, pole w kulturze. Czy ktoś stosował taka mieszaninę wiosną? Wiem że nie ma rejestracji na wiosnę ale środki kupione i chciałbym wykorzystać. Uprawą następczą ma być rzepak ( z tego tytułu pewnie zastąpię Glean Granstarem) Można stosować Boxera na wiosnę?</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

Panowie jaka dawke Pumy zastosowac w mieszaninie z Chwastoxem Turbo i Pszenicy i jeczmieniu jarym zeby nie przypalic??(owies gluchy dokucza) 2l Chwastox + 0.8l Pumy wystarczy w fazie krzewienia?

 

ja stosuje te środki w pełnych dawkach Puma 1,0l/ha+Chwastox Turbo 2l/ha i przypaleń nie ma tylko że zabiegi wykonuje wieczorem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Ja kilka razy przypalałem Pumą mieszając i chwastoxem  albo innymi środkami dopóki ktoś mądrzejszy nie podpowiedział że Pumą zawsze osobno i tak stosuję chociaż zamiast Pumy inne skuteczne środki są co mieszam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

Ja kilka razy przypalałem Pumą mieszając i chwastoxem  albo innymi środkami dopóki ktoś mądrzejszy nie podpowiedział że Pumą zawsze osobno i tak stosuję chociaż zamiast Pumy inne skuteczne środki są co mieszam

Czyli co stosujesz, zeby lepiej i taniej zwalczyc miotle i owies głuchy oraz dwuliscienne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

panowie dzis chce siac pszenice jara i zastanawiam sie czy to dobry pomysl nastosowac pod korzen wap mag i polifoske tytan razem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konio1011    100

Siej smiało. Wap mag i tak jest niereaktywny wiec to tak samo jakbys polifoske z piaskiem wysial ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Będę chyba przesiewał rzepak pszenicą jarą. Pod rzepak poszło na jesieni 180K, 85P, 33N i na wiosnę miesiąc temu 250kg Saletrosanu.

Jakie nawożenie zastosować i kiedy? Myślałem polecieć dopiero na drugą dawkę z N.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

Siej smiało. Wap mag i tak jest niereaktywny wiec to tak samo jakbys polifoske z piaskiem wysial ;)

 

co to znaczy ze jest niereaktywny? to znaczy ze i tak nie dziala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

wap-mag działa na kieszeń i na sumienie jak ktoś posiał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Jutro ruszam z pierwsza dawką N na pszenicę. Wkoncu przeschło i trzeba wykorzystac moment. Pojdzie około 180-190 kg saletry 34 % na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Czyli co stosujesz, zeby lepiej i taniej zwalczyc miotle i owies głuchy oraz dwuliscienne?

 

Zamiast Pumy może być Foxtrot

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

panowie czy siejac 2 lub 3 rok z kolei pszenice jara na tym samym stanowisku mozna spodziewac sie znizki plonu? tak jak jest to w przypadku owsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Tak jak w każdym przypadku monokultury. A nie możesz zasiać owsa on jest najmniejszym złem wśród zbóż jeśli chodzi o sianie w monokulturze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj