Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wojtek1609    5

Witam,

Stosuję zarówno RSM jak i saletrę. Zdecydowanie RSM jeśli chcesz, aby roślina jak najszybciej skorzystała z dostępnego azotu, ten tzw. "kop" o którym mówiłeś.

Trzeba pamiętać, że występują tu również formy, które są pobierane w późniejszym czasie, po przejściu w inne, dostępne formy azotu dla rośliny. 

Każdy ma swoje zdanie i wie jaką dawke zastosować. Być może się mylę, ale dla mnie nie ma sensu na pszenicę podawać 100 kg N w pierwszej dawce, nawet gdy bardzo chcemy ją dokrzewiać. Zwyczajnie nie pobierze takiej ilości, co za tym idzie wystąpią straty drogiego N.

U mnie idzie 65 kg  w postaci RSM S. Później ocena, czy dokrzewiam za pomocą CCC. Chciałem podać już azot pszenicy, jednak prognoza pogody zbiła mnie z tropu lekko, przymrozki są nie straszne, bardziej chciałbym wiedzieć jak sytuacja będzie miała się u mnie z opadami. Macie jakieś w miarę konkretne informacje na ten temat ? :)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jaki nawóz dolistny polecicie i w jakiej dawce stosujecie aby dostarczyć mikroelementy pszenicy ozimej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja każdemu polecam i sam stosuję nawozy dolistne z firmy yara

yara vita rzepak,zboże,ziemniak .kuku

naprawdę polecam warto

dawkowanie 80% z zalecanych w etykiecie dawek 2 x  w polu


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

ja każdemu polecam i sam stosuję nawozy dolistne z firmy yara

yara vita rzepak,zboże,ziemniak .kuku

naprawdę polecam warto

dawkowanie 80% z zalecanych w etykiecie dawek 2 x  w polu

A przy których zabiegach dodajesz mikroelementy, bo myślę że dobrym pomysłem jest dodanie ich w dawce ok 1,5l/ha Yara Zboże  do zabiegu T1/regulacja wzrostu 1-sze kolanko, a potem z T2 na liść flagowy w dawce 0,5l/ha Yara Zboże. A jak Ty stosujesz i czy Yara Zboże jest dostępna w 5l opakowaniach ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nie spotkałem w 5 l op a robię  do t1-1,2 l yara vita  do t2 0.8 l


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Witam,

Stosuję zarówno RSM jak i saletrę. Zdecydowanie RSM jeśli chcesz, aby roślina jak najszybciej skorzystała z dostępnego azotu, ten tzw. "kop" o którym mówiłeś.

Trzeba pamiętać, że występują tu również formy, które są pobierane w późniejszym czasie, po przejściu w inne, dostępne formy azotu dla rośliny. 

Każdy ma swoje zdanie i wie jaką dawke zastosować. Być może się mylę, ale dla mnie nie ma sensu na pszenicę podawać 100 kg N w pierwszej dawce, nawet gdy bardzo chcemy ją dokrzewiać. Zwyczajnie nie pobierze takiej ilości, co za tym idzie wystąpią straty drogiego N.

U mnie idzie 65 kg  w postaci RSM S. Później ocena, czy dokrzewiam za pomocą CCC. Chciałem podać już azot pszenicy, jednak prognoza pogody zbiła mnie z tropu lekko, przymrozki są nie straszne, bardziej chciałbym wiedzieć jak sytuacja będzie miała się u mnie z opadami. Macie jakieś w miarę konkretne informacje na ten temat ? :)

Pozdrawiam.

 

Zamiar był saletra na pierwszy strzał, RSM 32 na drugi ale zima była jaka była także tego. 

W podlaskim już wala już azot miejscami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

Panowie jakie macie doświadczenia Z pszenica trape i torridon z kws? No nie wiem którą kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Potwierdzam YARA zboże stosuje od lat nic innego do tej pory nie znalazłem na rynku o takim stężeniu YARA to spirytus a reszta to cienkie zupki.Oczywiście można mieszać samemu ale wychodzi to drożej ,Do praktycznie każdego zabieg siarczan magnezu jedno lub siedmio wodny choć YARA go zawiera to i tak dodaje. Dziesięciolitrowe opakowanie waży 17 kg o czymś to świadczy i nie jest to gips ale miedż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

Jakoś do tej pory nie wpadłem na to, zeby porownac yaravita zboze do multiple. Musze sprawdzić, ilez to wiecej skladnikow procentowo zawiera yv. zb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek1609    5

Witam,

Możecie powiedzieć coś więcej o nawozach dolistnych Yary ?. Jak wygląda to cenowo i czy rzeczywiście jest tak super jak wnioskuję po waszych postach ?.

Do tej pory stosuję Poly Feed.

Edytowano przez Wojtek1609

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A nie lepiej by bylo lepiej  dac teraz 100 kg saletrosanu a pozniej dokrzewic 150 kg saletry? Oraz w razie potrzeby dac CCC?

nadmierne dokrzewianie nie jest korzystne, nie ma co przesadzać. Decyzja należy do Ciebie

 

Pszenica w słabej kondycji, potrzebny szybko mocny kop na regeneracje. Saletra czy RSM dawać na pierwszą dawkę? Pytanie raczej do praktyków obydwu nawozów. 

jeżeli wejdziesz w najbliższych dniach  z nawozem to "wybitny kop" nie będzie aż tak bardzo potrzebny. CO innego jeśli powróci zima, lub wysianie nawozu się opóźni.

Co do samego wyboru nawozu -  jeśli bardzo Ci zależy na pobudzeniu decydowałbym się na saletre ze wzgledu na wyższy udział formy saletrzanej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Yara wita zboże 10 l 240zł netto cena 2015 r jeśli chodzi o rzepak nie stosuje taniej wychodzi kupić bor osobno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Witam :D
Dziś po obejściu pól, dokładniej pszenicy zaobserwowałem coś takiego: pszenica generalnie wymarzła, pole czarne itd... Ale da się znaleźć rośliny które wypuściły korzeniu włośnikowe i ze środka zupełnie od korzenia, pomimo, że łodyga/ źdźbło już zgniło zupełnie od korzenia pojawia się biała część źdźbła jakby odbijało prosto od korzenia. Powiedzcie mi czy coś takich roślinek będzie w ogóle ? Zaobserwował ktoś coś takiego ? Stary korzeń z jesieni wygląda na obumarły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Znaczy się liście ci ścięło. A węzeł krzewienia i system korzeniowy nadal żyją. Gdyby wszystkie roślinki tak się tak miały to ok. Jednak bywa najczęściej w takich przypadkach, że obsada żywych roślin jest na tyle niska, że nie ma sensu tego trzymać. Przywal azotem i czekaj na rozwinięcie sprawy. Najwyżej wsiejesz jarki z końcem marca.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Znaczy się liście ci ścięło. A węzeł krzewienia i system korzeniowy nadal żyją. Gdyby wszystkie roślinki tak się tak miały to ok. Jednak bywa najczęściej w takich przypadkach, że obsada żywych roślin jest na tyle niska, że nie ma sensu tego trzymać. Przywal azotem i czekaj na rozwinięcie sprawy. Najwyżej wsiejesz jarki z końcem marca.  

ścięło wszystko to co jest ponad korzeniem, lecz po wykopaniu łopatką widać że od dołu idzie biały przyrost

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Szczerze to już nawet nakładów ci nie zwróci taka pszenica. jare dadzą dwa razy lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

A ktoś podpowie mam zaprawę co pisze że można  ze zbóż zaprawiać pszenice kukurydzę  o owsie nic nie pisze ,czy można zaprawić owies nią czy kupić inną co ma w ulotce owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

ścięło wszystko to co jest ponad korzeniem, lecz po wykopaniu łopatką widać że od dołu idzie biały przyrost

Miałem tak w 2012 roku... Też się ludzilem że coś odbije, czekałem prawie miesiąc i wkoncu przesialem jeczmieniem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Ja jak pogoda pozwoli to w przyszłym tygodniu jedę z RSM na pszenice :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

na Podkarpaciu w moich rejonach cisza,żywej duszy w polach nie spotkasz nie ma szans żeby wjechać i siać jest po prostu za mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Potwierdzam YARA zboże stosuje od lat nic innego do tej pory nie znalazłem na rynku o takim stężeniu YARA to spirytus a reszta to cienkie zupki.Oczywiście można mieszać samemu ale wychodzi to drożej ,Do praktycznie każdego zabieg siarczan magnezu jedno lub siedmio wodny choć YARA go zawiera to i tak dodaje. Dziesięciolitrowe opakowanie waży 17 kg o czymś to świadczy i nie jest to gips ale miedż

http://dr-green.pl/zboze-1/ w zeszłym roku stosowałem to. Też ma sporo składników ale zostaję z tego taki "piasek"  i przy rozpylaczach dwu strumieniowych (DF lechler 0,4) był problem po potrafiły się przytkać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Ja siarczan wczoraj rozrzucilem, za tydzien- dwa patrzac na pogode, mam namysli przymrozki pojade zasilac saletra. Teraz po -5 wzglednie sie jezdzilo, ale w dolach naped i gaz byl potrzebny wiec boje sie co bedzie jak przymrozki odejda a wilgoc jest i ma padac.

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj