Polecane posty

d4rek    67

max pobierze 70 kg czystego N, jeżeli to na paszówke to 2 dawki starcza, jeśli nie to mus 3 - pierwszą możesz rozbić na 2 dawki w odstępach tydzień-dwa. Azot lubi uciekać wiec ja preferuje rozrzucać z głowa i żeby go rośliny pobrały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

widzę ,że zdania na temat azotu są podzielone , jak myślicie dobrze zrobię podając azot już 5 marca na pszenicę ( hondia jest w mojej galerii) wydaje mi się że już ruszyła wegetacja , kujawsko pomorskie na polu mokro tylko w dołkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeszcze nie widziałem zeby ktoś miał jakieś negatywne skutki po podaniu azotu wcześnie. No chyba żeby "nawalić" 300 saletry na początku lutego.

 

Obliczając ile mamy podać teraz azotu zbożu trzeba uwzględnić że nawóz będzie wykorzystany w około 70% mam rację ??

Czyli jeśli przyjmiemy że chcemy dać pszenicy 150 kgN/ha w 2 dawkach ,1 dawka 60% 2 dawka 40% , Czyli teraz musimy dać 90kgN/ha razy 70% czyli około 130kgN/ha = 380 kg/ha saletry 34N .Mam rację ?Bo trochę dużo to wychodzi 

wykorzystanie N z nawozów nie jest jasno określone. W niektórych artykułach spotkałem sie ze stwierdzeniem że wykorzystane jest tylko 50 %, w innych ze 70-80 %.

Ja ogólnie stosuje taką zasadę ze przyjmuje górna granicę zapotrzebowania rosliny i zbytnio nie zmniejszam jej o Nmin czy Nmob (a jeżeli już pomniejszam to o minimalne wartości jakie mogą być na danym stanowisku). W ten sposób myślę ze to czego nie pobierze roślina z nawozu będzie glebie. No chyba że ktos robi badania na zawartość N w glebie to moze oprzeć się o konkretne dane i wtedy moze zrobić konkretne obliczenia


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

ludzie kto sieje nawozy azotowe w lutym (kizerit rozumiem)na zboża to są wymierne straty to nie rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeżeli pod koniec lutego rusza zboże to gdzie widzisz straty?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

Dwa lata temu pierwszą dawkę azotu na pszenice podałem 25 lutego, bo taka była potrzeba.. Wegetacja ruszała, temp. rosła, to nie mogła roślina głodować. Plony jakie wtedy uzyskałem z kilku odmian, wachały się w przedziale 8,8 - 10,2 t/ha. Jak dotąd, to były rekordowe w moich warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

teraz dałem 20N w formie amonowej, jeśli dobrze pamiętam 15-18 luty i jest to forma wolno pobierana, która ma zalety jak też i wady ( o tym rozpisał się wojtas1), na dwóch kawałkach dałem 100kg saletry ha, na drugiej 200kg saletry na ha - aby zobaczyć co z tego będzie. 

 

Wegetacja ruszyła, ładnie się zieleni to niech ma papu na początek, i tak w pełni ta forma zacznie działać po 2-3 tygodniach.

 

Na innym portalu "ekspert" stwierdził, że warto dać do 15kg N w formie azotanowej,a by rośliny nie głodowały i jednocześnie nie rozhartowały się.

 

Zeszłej wiosny wygrałem dużo dzięki temu że saletrosan rozrzucałem na przymrozku na początku marca, gdzie inni zaczęli go dawać dopiero w połowie marca i początku kwietnia.

 

Także za azotem w lutym ( przy dobrych warunkach) jestem za, ale w umiarkowanych dawkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ale azot w lutym uzależniony jest od regionu, więc nie podajmy dat tylko opisujmy warunki. W tamtym roku jeździłem trochę za maszynami, u mnie śnieg leżał pod miedzami i w zacienieniu, jeszcze soli po rzepaku nie rozsiałem a okolice Wrocławia, Legnicy, Leszna już siali jare. U mnie azot (saletra) zawsze jest rozsiany przed siewami jarych. Staram się rozsiewać w ostatnie przewidywane przymrozki, lecz w to ciężko trafić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Wschodnie mazowsze. Co bedzie lepiej teraz zastosowac na bardzo rzadka pszenice, tobak i dakota, 110 kg saletrosanu 26 czy 100 kg saletry 34? Chcialbym pobudzic rosliny do krzewienia, ale w tej czesci polski obawiam sie jeszcze przymrozkow. Co by bylo lepsze? Za jakies 2-3 tygodnie, jesli pogoda pozwoli, bym dal jeszcze 150 kg saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

A nie lepiej by bylo lepiej  dac teraz 100 kg saletrosanu a pozniej dokrzewic 150 kg saletry? Oraz w razie potrzeby dac CCC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ambrilo93    0

Witam Panowie,

 

jestem zmuszony przesiać moją pszenice bamberke która wymarzła, jesienią wykonałem oprysk Tolurexem i stąd moje pytanie, czy niezbędna będzie orka? Czy wystarczy uprawa kultywatorem/agregatem?? Gdzieś w internecie znalazłem wzmiankę że mogę przesiewać pszenicą jarą lub jęczmieniem ale na temat konieczności orkki nic nie pisało..

Bardzo proszę o pomoc bardziej doświadczonych forumowiczów

 

pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Koledzy mam zamiar siać jutro pszenice przewódkę Tybalt . Czy myślicie że to dobry pomysł? Obawiam się trochę nocnych przymrozków, czy temp. do -5 nocą może zaszkodzić ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25504

Jak chłodnica traktora zalana płynem to nie zaszkodzi. Gorzej jak wodą i zapomnisz spuścić na noc - wtedy będziesz pamiętał ten siew. ;)

Nie ma na co czekać.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Witam ja TYBALTA wysiałem na początku grudnia siedziała w ziemi a teraz ma już jeden listek a przymrozki jej niestraszne jak możesz wjechać w pole to im wcześniej tym lepiej ale może się mylę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Jeżeli pogoda pozwoli to jutro sieje. A chłodnica płynem zalana więc nie ma obawy :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Pszenica w słabej kondycji, potrzebny szybko mocny kop na regeneracje. Saletra czy RSM dawać na pierwszą dawkę? Pytanie raczej do praktyków obydwu nawozów. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Chcesz dac jej kopa do daj saletre puławksą. Szybko sie rozpuszcza. Saletra ma duzo azotu azotanowego czyli szybko działającego a RSM ma mało tego azotu. Na drugą dawke bym dał RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Witam saletra najlepsze rozwiązanie  przy wyższych temperaturach dać coś na dokrzewienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Chcesz dac jej kopa do daj saletre puławksą. Szybko sie rozpuszcza. Saletra ma duzo azotu azotanowego czyli szybko działającego a RSM ma mało tego azotu. Na drugą dawke bym dał RSM

 

tak naprawdę każda saletra bardzo dobrze się wchłania ,nawet kędzierzyńska  a to co niektórzy mylą ze słabą rozpuszczalnością , to pozostałości otoczki wapniowo -magnezowej


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Tylko ze jeszcze modelegem prognozuje przymroski nocne do -10 stopni na kolejen 10 dni... Azoty nie rozhartuja zbytni pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

RSM zadziała kiedy trzeba ze względu na forme N a przymrozki to tylko mniejsze straty.Stosuje również saletrę ale na II dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HenrykK56    0

u nas wczoraj śnieg padał, i w nocy były przymrozki, na razie czekam z dawaniem czegokolwiek na pszenice 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj