Polecane posty

d4rek    67

ktoś siał jara arabelle? plonowanie, choroby jakieś spostrzeżenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Mam tą odmianę 2 lata.Plonowanie ma nie najgorsze 6 t w ubiegłym sezonie i 7 t dwa lata temu.Nie ma problemu z wyleganiem.Choroby nie stanowią problemu przy dwóch zabiegach fungicydem.Minus to to że ma drobne ziarno 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

siałeś na początku marca? interesują mnie przymrozki w nocy, jaki mają wpływ na kiełkowanie, wiem że to przewódka i chciałbym wcześniej zasiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolfarm    1

Arabelle siej jak da się w pole wjechać. Zdrowa sztywna i jakoś ma bardzodobrą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

 

bardzo dobry wpis, dodam tylko że krzewienie jesienne jest o wiele bardziej korzystne i plonotwórcze niż wiosenne gdyż właśnie wspomniane temperatury a głównie stopniowy spadek temperatury i długości dnia w okresie jesiennym powoduje że proces krzewienia zachodzi powoli i determinuje w dużo większym stopniu ilość pięterek w kłosie z kolei krzewienie wiosenne przebiega z reguły gwałtownie ze względu na wzrost temperatur i wydłużanie się dnia (zmiana stosunku długości dnia do nocy) co prowadzi do zainicjowania mniejszej ilości pięterek w kłosie, pisząc z reguły mam na myśli typowe sezony wegetacyjne, obecny jest jak kilka poprzednich nietypowy i krzewienie np. na śląsku już zachodzi samoistnie (wczesnowiosenne) i jest korzystniejsze niż krzewienie wiosenne, należy również dodać że wszelkie zabiegi wspomagające krzewienie wiosną i naturalne krzewienie wiosenne przekłada się na mniejszy potencjał plonowania gatunku niż krzewienie jesienne ale jest alternatywą która przyczynia się do wzrostu plonowania pszenic późno sianych.

 

Pozdrawiam


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Koledzy nawiązując do wcześniejszych wpisów mam pszenice tybalt jest to przewódka i mam pytanie jeżeli w lutym pogoda pozwoli to siać czy czekać do marca. Fajnie plonuje ta pszenica w ubiegłym roku klasa 4a 4b plon 6t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

tak jest jeśli jest możliwość wykonania siewu (nie będzie się mazać) to zdecydowanie siać wpłynie to korzystnie na dalszą wegetację.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Jesli będzie ze 3 dni bez deszczu bede sial, myślę wysiać 230 kg co o tym myslicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Z pewnością usłyszysz -siej. Ale nusisz wiedzieć , że kazde działanie może się udać , lub wprost przeciwnie , zakończyć klęską.

W`wypadku sukcesu , to Ty będziesz miał satsfakcję ze swojej decyzji ,oraz premię finansową , gdy zaś popełnisz błąd , odczujesz go na własnej    skórze . Jako że sukces ma wielu ojców , a porażka tylko jednego , dzialaj wedlug wlasnego rozumu , własnych możliwości finansowch do naprawy ewentualnego niepowodzenia.

Producenci materiału siewnego tej pszenicy , zalecają jak najwczesniejszy wysiew "Zalecany jest możliwie jak najwcześniejszy wysiew wiosną" 

Tyle ze z magicznym słowem -WIOSNĄ .

Jesli zaś chodzi o radę z mojej strony , to siej  mając w uwadze, że istnieje jeszcze szansa na znaczne oziębienie i to nie mniejsza jak 50 % .

Dzisiaj na dolnym sląsku piękn przymrozek , mam podpięty rozsiewacz , bagi ustawione pod tura .

Pasowało b zasilać rzepak , jednak coś mi mówi że poczatek marca moze bć zimny .

Nic się więc takiego nie wdarzy gdy zrezgnuję z rozsiewu i wykonam go 5-10 marca , nawet gdy oziębienia nie bedzie.

 

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Jak Wam sie widzi pszenica jara po pszenicy ozimej? Czy na dłuższą mete taki płodozmian będzie bardziej niekorzystny niż pszenica ozima-jęczmień jary?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Siał ktos z Was pszenice jara Harenda i Łagwa?? Prosiłbym o podzielenie sie informacjami jak plonuja te dwie odmiany,jak i parametry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Herenda od tego roku dostępna, także tylko w nasiennej możesz popytać w UL. Ja w tym roku właśnie tą odmianę sieje po burakach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Jak Wam sie widzi pszenica jara po pszenicy ozimej? Czy na dłuższą mete taki płodozmian będzie bardziej niekorzystny niż pszenica ozima-jęczmień jary?

Kiepsko to widze , a na dłuższą metę grozi klęską. Ceny zboża są jakie są , wobec czego argument zwiększonej ochrony przeciwgrzbowej w wypadku takiego płodozmianu nie ma podstaw ekonomicznch.

Jeśli bym już musiał , to wolał bm zasiać po pszenicy oz , jęczmien jary , niestety po jeczmieniu njarym nie ryzykował bym następnej uprawy pszenicy ozimej.

Istnieje , opisywana w literaturze opcja uprawy w monokulturze jęczmienia jarego , lecz tylko w wypadku uprawy międzyplonów na przyoranie , typu np łubin.

Tylko jaki jest tego sens , skoro można uprawiać szereg rożnch gatunków roślin po sobie , a wewnetrzne zapotrzebowanie na zboże , zastąpić zakupionym ze srodkow pochodzących ze sprzedazy rzepaku.

Znam dokladnie coroczny przypadek uprawy pszenicy , po pszenicy gdzie własciciel corocznie stosował do nawozenia pomiot kurzy.

Nigdy nie ukosiłem mu więcej jak 2t , choc przyznaję, że ochrony na grzyba tam nie bylo.

Wijskie "dziady" siejące różne gatunki zboża , czasem przerywane ziemniakiem , bez problemu uzyskiwali 3-3,5 t , mimo nawozenia tylko azotem(cienko) i oczywiscie bez ochrony przed grzybem.

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Scoffer bardzo prostolinijnie ale i trafnie opisałeś taka monokulture...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Objechałem dziś dalsze pola i KWS Dakota wygląda nędznie, prawie cała żółta, ale gdzie nie gdzie od dołu trochę coś odbija. Na tym samym polu mam kawałek Juliusa, bo zabrakło Dakoty i wygląda super - cały zielony. Zły jestem na tą odmianę.

Dziś rano -5 C

Pola robią się białe, siać już Arabelle czy czekać?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3472

Kiepsko to widze , a na dłuższą metę grozi klęską. Ceny zboża są jakie są , wobec czego argument zwiększonej ochrony przeciwgrzbowej w wypadku takiego płodozmianu nie ma podstaw ekonomicznch.

Jeśli bym już musiał , to wolał bm zasiać po pszenicy oz , jęczmien jary , niestety po jeczmieniu njarym nie ryzykował bym następnej uprawy pszenicy ozimej.

Istnieje , opisywana w literaturze opcja uprawy w monokulturze jęczmienia jarego , lecz tylko w wypadku uprawy międzyplonów na przyoranie , typu np łubin.

Tylko jaki jest tego sens , skoro można uprawiać szereg rożnch gatunków roślin po sobie , a wewnetrzne zapotrzebowanie na zboże , zastąpić zakupionym ze srodkow pochodzących ze sprzedazy rzepaku.

Znam dokladnie coroczny przypadek uprawy pszenicy , po pszenicy gdzie własciciel corocznie stosował do nawozenia pomiot kurzy.

Nigdy nie ukosiłem mu więcej jak 2t , choc przyznaję, że ochrony na grzyba tam nie bylo.

Wijskie "dziady" siejące różne gatunki zboża , czasem przerywane ziemniakiem , bez problemu uzyskiwali 3-3,5 t , mimo nawozenia tylko azotem(cienko) i oczywiscie bez ochrony przed grzybem.

Pod warunkiem że skarmisz ten jęczmień ,u mnie niema kto go kupić ,chyba że na browar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Jęczmień jest podstawowym zbożem w karmieniu świń. Mimo że od dłuższego czasu stado świń jest w Polsce "trzebione" , nie wydaje mi się by spzredanie jęczmienia stanowiło większy problem niż pszenicy .

To raczej jej jest za dużo .

Cena pszenicy z pozoru wyższa , niewiele mówi o opłacalności , gdyż ta zależy od różnicy pomiędzy dochodem brutto ,a kosztami .

Te drugi są wyraznie niższe w jęczmieniu .

Plon pszenicy jarej bywa bardziej zawodny ,  schodzi pózno z pola , co w przypadku obecności dziczyzny pozostawia ją sam na sam z tą plagą .

A zresztą , rób jak uważasz , mając na uwadze przysłowie, by nigdy nie słuchać czyichś rad .

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

No i zima powoli wraca.

Dla tych co niezdecydowani ,czy lubiący eksperymenty podaję link do artykułu nt zbóż jarychprzewódkowych sianych jesienią.

http://www.rsi2004.lubelskie.pl/doc/sty7/art/Wyzinska_Marta_art.pdf

A to mój monsun siany początkiem listopada.

post-58271-0-32557100-1455725375_thumb.jpg

 

Od 2012 roku sieję i siał będę ,zaraz po kopaniu buraków.Do tego bezorkowo,Kultywator lekkie brony i siew.

Plon średni to ok 7,5 tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

Z pewnością usłyszysz -siej. Ale nusisz wiedzieć , że kazde działanie może się udać , lub wprost przeciwnie , zakończyć klęską.

W`wypadku sukcesu , to Ty będziesz miał satsfakcję ze swojej decyzji ,oraz premię finansową , gdy zaś popełnisz błąd , odczujesz go na własnej    skórze . Jako że sukces ma wielu ojców , a porażka tylko jednego , dzialaj wedlug wlasnego rozumu , własnych możliwości finansowch do naprawy ewentualnego niepowodzenia.

Producenci materiału siewnego tej pszenicy , zalecają jak najwczesniejszy wysiew "Zalecany jest możliwie jak najwcześniejszy wysiew wiosną" 

Tyle ze z magicznym słowem -WIOSNĄ .

Jesli zaś chodzi o radę z mojej strony , to siej  mając w uwadze, że istnieje jeszcze szansa na znaczne oziębienie i to nie mniejsza jak 50 % .

Dzisiaj na dolnym sląsku piękn przymrozek , mam podpięty rozsiewacz , bagi ustawione pod tura .

Pasowało b zasilać rzepak , jednak coś mi mówi że poczatek marca moze bć zimny .

Nic się więc takiego nie wdarzy gdy zrezgnuję z rozsiewu i wykonam go 5-10 marca , nawet gdy oziębienia nie bedzie.

 

 

Kolego jak te oziębienie tzw ma zaszkodzić tej pszenicy jarej. 

 

Sprawa rzepaku hmm może i zrobiłeś dobrze o ile masz rzepak w bardzo dobrej kondycji po zimie, bo czy rzucisz azot czy nie na rozhartowanie nie ma to wpływu gdyż u Was pewnie rzepaki są rozhartowane przez pogadę.

 

Magiczne słowo WIOSNA - pierwszy dzien 20 któryś marca, a 2-3 lata temu na podlasiu w kwietniu leżał śnieg i słowo prysło niczym czar. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj