Polecane posty

gen    50

Nie potwierdzam, u mnie w tym roku lekko kwaśne już (czas na wapnowanie) a pszenica OK. Na borowinie z wapniem, gdzie gleba się nie zakwasza, a występują raczej niedobory siarki, pszenice poległy.

święta prawda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Nie wiem czy pH gleby znacząco ma wpływ na zimotrwałość, pośrednio jakoś na pewno. Ja osobiście zwróciłem uwagę na inny ważny aspekt a mianowicie zawartość próchnicy i materii organicznej w glebie. Ziemia inaczej oddaje temperaturę i szybciej się nagrzewa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

http://www.agrofoto.pl/articles/aktualnosci/rolnicy-alarmuja-oziminy-wymarzly/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luc93    3

U mnie pszenica desamo ruda z centrali.arkadia zielona tez z centrali szkoda ze więcej obsialem desamo. Za miesiąc zrobię zdjęcie to zobaczycie i doradźcie czy orac czy zostawić może odbije jak wurywalem kozie głębokie dobrze się trzymają i biała szyjka tylko ze liście rude. No i rzadka dosyć ale bym ją rozkrzewil azotem i ccc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oki dzięki za odpowiedź. trzeba poszerzyć badania i zrobić więcej prób .  


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

A wpływem agrotechniki na wymarzanie też trudno określić. Akurat te pszenice, które wymarzły to głównie siane pod agregat aktywny, a dużą dawką nawozów na start i w optymalnym terminie, czyli dość dobrze rozkrzewione przed zimą. Nie znam odmian. W weekend wybieram się do teścia, więc sprawdzę jak się trzyma sailor. Ostka ładnie przezimowała, u mnie kilka osób sieje ze względu na zwierzynę leśną. Jak zasięgnę języka, co komu padło, dam znać. Z rzepakami też jakoś nie bardzo, sporo widze wypadnie, bo rzadkie były już z jesienie, a teraz już tylko gołe pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    68

A jeszcze nie tak dawno byli tacy co mówili nic nie wymarzło...

Jak jest mocno zakwaszona gleba to ma znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

ja też mam desamo na 2 kawałkach i co zauważyłem, że na kawałku pryskanym herbicydem na jesień jest jakby bardziej blada i więcej przymrożonych, żółtych koncówek a na kawałku nie pryskanym jest ładna zielona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

tu nic nie ma uprawa ziemi czy termin siewu tak samo orzą w sierpniu i opowiadają że to coś daje że ziemia odleży dziadek opowiadał że kiedyś się tak robiło bo człowiek uchodził się za tym koniem to musiał odpocząć bo nie miał człowiek siły  nikt nie orał 5 ha w ciągu dnia tylko przy dobrych układach 1 ha na dzień ja siałem koniec września i końcówkę 15 listopada optymalnie jest do 25 09 na Lubelszczyźnie i sąsiedzi posiali inną odmianę i całe rude ja siałem ostrogę i 100% zielona ale 50 ary posiałem innej i jest pół na pół siana w terminie największe znaczenie ma odmiana a nie terminy siewu kolega po burakach zasiał w listopadzie 20 i ma malutką ale zieloną a z rzepakiem różnie jak ktoś na glinie miał to do orki ale 50 % do orki susza nie dała się ukorzenić rzepak powinien być w listopadzie jak kapusta a był jak pszenica pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Nie siejcie propagandy.

Ja rzepak w większości mam na glinie zasiany, fakt rewelacyjny to on nie jest, ale na pewno nie jest do przesiania.

Po drugie lepiej jak rzepak jest rzadszy niż za gesty.

U mnie wychodzi, że LINUS 60% roślin żyje, Franz 50%. Jak nic się nie zmieni to nie będę kombinował i zostawiam tak jak jest.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

zależy gdzie masz to glinę jak na górkach to wstaw zdjęcie bo nie wieże że na glinie na górkach jest rzepak jechałem dziś to tam gdzie glina to nie ma rzepaku owszem na dołkach lub w dolinach to 100% jest i to ładny zależy gdzie kto mieszka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Zdjęcia w galerii.

I nie gdzie kto mieszkał, ale jak, kiedy i czym siał.

Edit.
W sumie prawda, rejon kraju też ma sporo znaczenie, aczkolwiek czynników jest dużo więcej.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

to ja ci powiem siałem poznaniakiem starym i jest ok a są co siali nowymi i jest lipa region ma dużo znaczenie my np nawozy to koniec lutego lub marzec w tamtym roku 1 siałem 9 marca a są woj że sieją w lutym ale wszystko się składa na to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A są, że wogole nie sieją.

Więc nie ma co uogolniać, że na glinie rzepak zdechł.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo1150    8

ja nie mówię że wszędzie zdechł bo nie jeździłem po całej Polsce tylko w moim regionie większość padła ale to po części przez susze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Z bliska te rzepaki patrzyłeś czy tylko z szosy?? ja w tamtym roku miałem brązowo na polu 90% liście poszły 2 dni było -12 z silnym wiatrem, obsada około 20 sztuk i 4,6t dał, także jak coś żyje to czasami lepiej wyjdzie jak przesiew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

U mnie w okolicy masa rzepaków była słaba już na początku jesieni. Słabe wschody, wypadanie roślin, nierówna obsada na polu. Na pewno po tych mrozach im się nie polepszy. Nie życzę nikomu źle, ale wiele zasiewów zostało na polu z nadzieją, że nie będzie "ciężkiej zimy" i "jakoś to będzie" no i może nie być co na wiosnę nawozić. 

A pszenice to trochę dziwne, bo widzę przez miedze - jedna zielona, druga brązowa, siane w podobnym terminie, bo widziałem. Nie znam szczegółów, ale popytam co niektórych sąsiadów, czy będą przesiewać, to napiszę, co przetrwało, a co poległo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Z bliska te rzepaki patrzyłeś czy tylko z szosy?? ja w tamtym roku miałem brązowo na polu 90% liście poszły 2 dni było -12 z silnym wiatrem, obsada około 20 sztuk i 4,6t dał, także jak coś żyje to czasami lepiej wyjdzie jak przesiew.

obsada 20 szt..a ile na na jesieni rzepak liści miał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

jednym słowem ilość liści optymalna pomimo niskiej obsady.Mam Alwaro średnio 6 liści i 35  szt na m2.Sam nie wiem co się po nim spodziewać.Wygląda że na razie przezimował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

Te małe i średnie rzepaki są lepsze te duże  gorsze jak u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

oj jacy wy wszyscy madrzy po fakcie

u mnie fidelius siany 25 wrzesnia, ma jakies 3 liscie i tez go mroz potracil, tez za wczesnie posialem?

 

Dodam coś od siebie.Nie posiałeś za wcześniej tylko zima przyszła za późno.

Już chyba wszyscy zapomnieli,że jak były zimy to już pod koniec listopada mroziło.Teraz to nie wiadomo co i jak z aurą.A sianie w terminie to ma sens jak zimy nie ma- jak rok czy 2 lata temu ,wtedy nic jej nie będzie,bo na dobrą sprawe nie przestaje wegetować.

Siejcie dalej tak jak pisali w książkach z lat 70-tych a przynajmniej forum nie umrze.

Od siebie dodam,że moje zasiewy ozimin to jak na dolny śląsk już po terminie -15- 25 październik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj