Polecane posty

tobago    351

Będę dopiero kupował nawozy. Zawsze z wieloskładników brałem Poli6. Tegoroczne badanie gleby wykazały że na wiekszości pól mam wysoką i średnią zawartość potasu kiedy fosforu są spore niedobory. Czy wybrać teraz lepiej np Polifoske8 (8-24-24). Wtedy przy dawce ok 300kg/ha, fosforu na planowane 6t pszenicy by wystarczyło z małą "górką" na uzupełnienie niedoborów glebowych, boje się jednak że może brakować potasu (na plon 6t potrzeba go ok 120kg).
Co sugerujecie?

Oto wyniki badań.
d9b043ddb3b6b.jpg

Wiem, PH słabe ale nie odbuduje tego w rok czy dwa. Przez ostatnie lata powoli odkwaszam po małych zaniedbaniach ojca w tej sprawie.

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Skoro masz większe niedobory fosforu i niskie ph to póki nie uregulujesz odczynu przydałoby się sypać tak jak mówisz polifoske 8 w dawce tych co najmniej 300 kg żeby i potasu nie zabrakło także wydaje mi się że idziesz dobrym tropem ale pamietaj podstawa to zadbaj o ph bo bez tego fosfor jest słabo pobierany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Pszenica sailor dziś przetestowana,już po 7 godzinach 60% roślin odbiło. Trochę ten test niewiarygodny, bo w sumie to wyrywałem praktycznie rośliny z tego błota i mogłem sporo uszkodzić. Ponowny test za kilka dni jak pola obeschną, ale wynik może być tylko lepszy. Wygląd na polu jednak bardzo słaby. Arkadii wcale nie testuję, żywa na 100%. Odmiana Potenzial sąsiada do przesiania bez dwóch zdań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

ja bym się chyba załamał jakbym zrobił pierwsze badania i takie wyniki bym zobaczył, ale to musiało być widać po plonach.... nie wiem jakie masz uprawy, ale możesz rozważyć zastosowanie na wszystkich tych kawałkach, pogłównie, czy przedsiewnie, wapna typu wapniak koszelowski w ilości 0,5t-1t/ha (przy tych ph raczej stawiałbym na wyższą dawkę), ja u siebie kilka razy sypałem na najsłabszym kawałku o ph do 5, raz na jesieni pogłownie po rzepaku 0,5t/ha (ostatecznie plon prawie 4,5t/ha), pózniej na pszenicę ozimą, wiosną pogłównie 250kg/ha (plon 8t), więc myślę, że jakiś wpływ na pewno to miało.. 

możesz pokalkulować co Ci wyjdzie lepiej, czy polifoska 8 w ilości 300kg, czy np sól potasowa w ilości max 150kg/ha+superfosfat wzbogacony 200-250-300kg/ha.. moim zdaniem jakbyś dał wapno+sól+superfosfat wzbogacony + większe nawożenie dolistne siarczanem magnezu masz szansę na przyzwoite plony przy optymalnej ilości wody.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nie odmianę Tybalt tylko jak siejemy jarkę w terminach wiosennych nie jako przewódkę to należy każdą jarkę siać jak tylko da radę wjechać w pole,zwiększamy ilość dni wegetacji  zwiększamy masę korzeniową  oczywiście mamy sporo więcej wody do dyspozycji i przez to sporo większy plon przymrozki d0 -10 niestraszne

@koczas Potenzial wymarzł ??? dziwne dobra zimotrwałość


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

ja bym się chyba załamał jakbym zrobił pierwsze badania i takie wyniki bym zobaczył, ale to musiało być widać po plonach....

 

Co do plonów to wydaje mi się z lekkiej gleby nie mam takich złych. Za ten rok Ci nie powiem bo jeszcze prawie wszystko na magazynach (głupi liczyłem na lepsze ceny a teraz to sobie moge...) ale rzepak który poszedł wysypał (z działki 3 od góry) 4,9t/ha. To przy roku jaki mielismy jeśli chodzi o wode nie wydaje mi się źle.

W zeszłym roku sypałem wapno z dowo, w tym roku poszedł FastCal 2t/ha.

 

Wolałbym rozsypać coś kompleksowo, nawet jeśli trochę przepłacę niż jeździć osobno. I tutaj własnie skład tej ósemki najbardziej wydaje sie odpowiedni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

zaraz zaraz te wyniki przed sypaniem nordkalka czy po a jak przed to jaki okres?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Wyniki są z próbek zebranych początkiem pazdziernika 2015. Na niektórych rok wcześniej było rozsypane wapno Dowo, jednak nie wszędzie. Nordkalk sypany przed siewem po zebraniu próbek. Mniejsza dawka pozwoliła na obsypanie prawie większości działek z tabeli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

No taki był cel wapnowania ;)
Nie chciałem więcej sypać jakimiś niesprawdzonymi więc licze na efekty po tym.

Jaki więc byś proponował plan nawożenia by takiej zasobności PK? Jak wspomniałem wolałbym nie sypać osobno fosforu i potasu bo jeszcze planuje kizeryt do tego azot minim 2x więc kilometrów narobie tylko. Nie mówię o chemii.

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

a no to jak tak, to trzeba było od razu o tym wspomnieć a nie na darmo nas produkować... :) 

 

mówią, że z yarej najlepsze nawozy, więc porównaj skład, czy np jakiś podobny w składzie nawóz z yarej do tej polifoski 8 ma jeszcze jakies dodatkowe skladniki i wal... kizeryt tez na pewno pomoże :)

 

4,9t/ha przy takim polu, przy takiej suszy.. gratuluję, ale ciężko mi w to uwierzyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magtom36    4

Pszenica sailor dziś przetestowana,już po 7 godzinach 60% roślin odbiło. Trochę ten test niewiarygodny, bo w sumie to wyrywałem praktycznie rośliny z tego błota i mogłem sporo uszkodzić. Ponowny test za kilka dni jak pola obeschną, ale wynik może być tylko lepszy. Wygląd na polu jednak bardzo słaby. Arkadii wcale nie testuję, żywa na 100%. Odmiana Potenzial sąsiada do przesiania bez dwóch zdań.

 

Witam mam pytanie jak się robi ten test że po paru godzinach już są jakieś efekty?????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert81    1

Panowie  jakie środki proponujecie na pszenice jarą herbicydy i fungicydy gdzie przedplon buraki były

?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ludzie ogarnijcie się trochę z tymi pytaniami. Napiszcie chociaż jakie chwasty stanowią największy problem, czy jednoliścienne też chcecie zwalczyć. U jednego starczy aminopielik a u drugiego trzeba dać np. axial oraz granstar ze starane. Jak zaczynałem przygodę na tym forum to bałem się o cokolwiek zapytać, z szacunku dla tych ludzi z ogromną wiedzą i większość wie o kogo chodzi. Kiedyś to tu były na dwie strony dywagacje na naprawdę poważne tematy a teraz tylko pytania:

Jaki nawóz najlepszy? Jaki fungicyd najlepszy? Jaki herbicyd najlepszy? I tyle.

Na takie pytania to jeśli ktokolwiek odpowie, to poda coś z górnej półki a po uszczegółowieniu opisu okaże się, że wystarczy wam spokojnie jakiś tańszy środek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Zwłaszcza że "najlepszy" to pojęcie względne. Na forum jest opcja "szukaj" jakby nie wszyscy wiedzieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Taka, prawda. Zamiast podejmować rzeczową dyskusję i porównując rozwiązania itp.. Wałkujemy w kółko te same tematy, co naprawdę flustruje.  Dla nowych kolegów czy koleżanek którzy poszukują odpowiedzi na podstawowe pytania proszę cofnąć się w temacie. Tam nie jednokrotnie udzielono już wam na takie pytania odpowiedzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

-18 w Sylwestra bez okrywy śnieżnej dało Agil-owi radę :(1iu8jmhc905k.jpg

 

0zuwo710phwd.jpg

 

Jadąc 2 dni temu do Bydgoszczy mase takich widoków na polach jest .

Co proponujecie na wiosnę prócz saletry by pobudzić takie pszenice do życia?

Jest wogóle szansa by odżyła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

A czym Ty chłopie się przejmujesz jak jeszcze się styczeń nie skończył? Sprawdzałeś w ogóle czy naprawdę wymarzła czy tylko to Twoje domysły po widoku? Widać ze w okolicy węzła krzewienia jeszcze coś tam sie zieleni, więc może nie wszystko stracone. W 2012 moje pszenżyto wyglądało jeszcze gorzej, i skasowałem 90 % plantacji a 10 % zostawiłem żeby było czym zasiać na jesień, to był błąd bo docelowo dało dużo lepszy plon niż zboża jare. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj