Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
thug    236

Tylko co niektórzy chcą dokrzewiać ? Norma jest  u większości 350 szt m^2 wzwyż czyli nawet nie 2 kłosy z jednego ziarna, a więcej niż 700 potencjalnych kłosów na m^2 wątpię czy mało który rolnik utrzyma do początku kłoszenia.

 

Ja posiałem w optymalnym terminie oziminy 150sz ^m2 i dokrzewiać nie mam zamiaru

 

napisz coś więcej jaka odmiana mtz termin to już wiem czy już testowałeś ten sposób czy pierwszy raz w tym roku bo ciekawe jak to wygląda bo przyjąłem że mtz 45 g to nawet 80 kg nie wychodzi na ha więc jesli sie sprawdza można nieźle na mat oszczędzić

o odmianach hybrydowych oczywiście nie mówimy?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

ja bym nie chciał 700-1000 kłosów na metrze kw mieć, 450 -650 to jest optimum,są różne typy pszenic,kilka lat miałem akteura co byl rzadki ale miał po 60 i więcej ziaren w kłosie, kłosy jak batogi.bronowało to się w latach 80 i to pod kątem do kierunku wysiewu i to jeszcze lepiej konno żeby szkód nie było.

zakładając średnio 500 kłosów na m2 tylko po 40 ziaren w kłosie i mtz 40 gram to masz 20 x 40 czyli 800 gram na m2 czego wam i sobie życzę średnio z wielolecia. aha i jeszcze miedź podawana zbyt późno może obniżyć plon. ale takie niuanse to już inna bajka

Edytowano przez maciek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

na 7-9 t z ha pszenice siejemy 350-400 nasion przeważnie jest to powyżej 200 kg ha tak koło 220

najlepiej jak na koniec wegetacji ma pęd główny i dwa rozkrzewienia

na wiosnę mamy 850-1000 pędów część się zredukuje i zostaje tak z 450-550 szt na metr

pierwsza dawka azotu około 50 N

druga jak zboże strzeli w źdźbło dajemy około 90N

najlepsze najgrubsze ziarno jest z pierwszych kłosów

w pszenicy trzeci i pozostałe kłosy nie mają własnych korzeni przybyszowych a więc dzielą się składnikami w pierwszymi kłosami , jak mamy gorsze warunki i mocno rozkrzewione zboża to często zbiera się drobne ziarno

 

ccc powoduje że korzenie nie rosną na długość , ja nie stosuję ccc od kilku lat , 

 

 

nie wszystkie pszenice strzelają w źdźbło w czasie długiego dnia niektóre mogą już jesienią

mamy odmiany dnia długiego 

krótkiego

i neutralne

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

@Thug

Zeszły sezon arkadia 240 szt m^2 i plon był mimo suszy, julius 360 i zanim się wykłosił to połowa źdźbeł ubyła taki gęsty był  co dało plon mizerny.

Jęczmień jary iron siany 200 szt m^2 wyszedł najlepiej w tym roku niewiele gorzej od najlepszej arkadii

 

Na jesień wszystko siane 150 szt m^2 co dało 70 kg pszenica, 60 kg pszenżyto , można siać i siać po jednym zasypaniu ziarnem :D jedynie arkadia siana 28 listopada 550 szt m^2

 

 

 

Wybiera się ktoś na szkolenie topagra w Poznaniu co ma być w styczniu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

220 kilo to na końcu października początku listopada, u mnie julius tak zasiany w listopadzie i dane tylko ok.90 kg N wydał 7t ,ziemia 2/3 ph  5,4 fosfor średni i potas.jeden zabieg fungicydowy na kłos input/fandango 1/2-1/2 litra i lancet na chwasty. Żadnych mikroelementów i biostymulatorów. gdyby wszystko było zrobione jak być powinno myślę że ponad 10 by złapało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

na 7-9 t z ha pszenice siejemy 350-400 nasion przeważnie jest to powyżej 200 kg ha tak koło 220

najlepiej jak na koniec wegetacji ma pęd główny i dwa rozkrzewienia

na wiosnę mamy 850-1000 pędów część się zredukuje i zostaje tak z 450-550 szt na metr

pierwsza dawka azotu około 50 N

druga jak zboże strzeli w źdźbło dajemy około 90N

najlepsze najgrubsze ziarno jest z pierwszych kłosów

w pszenicy trzeci i pozostałe kłosy nie mają własnych korzeni przybyszowych a więc dzielą się składnikami w pierwszymi kłosami , jak mamy gorsze warunki i mocno rozkrzewione zboża to często zbiera się drobne ziarno

 

ccc powoduje że korzenie nie rosną na długość , ja nie stosuję ccc od kilku lat , 

 

 

nie wszystkie pszenice strzelają w źdźbło w czasie długiego dnia niektóre mogą już jesienią

mamy odmiany dnia długiego 

krótkiego

i neutralne

Troche nie rozumiem Twojej taktyki. Po co siejesz tak gęsto skoro już na jesieni masz pęd główny i 2 rozkrzewienia. W takiej sytuacji wystarczyłoby posiać do 250 roślin na metr. Wiosną rośliny nie musiałyby głodować i redukować rozkrzewień dla mnie to takie troche bez sensu aczkolwiem oczekuje Twojej odpowiedzi :) Druga sprawa. Pierwszy raz słysze ze są pszenice które strzelaja w źdźbło jesienia. Możesz podać jakąś odmianę lub artykuł na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tak

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

to zależy od warunków na dolnym śląsku siejąc pszenice 15-25 września może się zdarzyć że pszenica strzeli na jesieni , ale to raczej anomalia ale sporadycznie możliwa.

co do gęstości siewu to mam sąsiadów co  sieją 150 i jakoś jeszcze im brakuje do moich plonów

moja pszenica nie głoduje pierwsza dawka idzie w postaci polifoski 21 albo saletrosan

głowna forma azotu to amonowy a on bardziej pobudza do wzrostu masę korzeniową niż zieloną nad ziemią czyli nie mam większych problemów z przekrzewieniem

większość firm nasiennych zaleca gęstość siewu na poziomie np arkadia 350do 390 na metr jak mam gline to u nas tak wschodzi 80% tak więc nie wiem czy gęsto czy normalnie 

po pierwszej dawce N gdzie większość azotu to forma amonowa i tak jak pisałem jest to około 50 kg pszenica nie krzewi się i nie buja 

 

siana wcześnie pszenica wiadomo że mocno się rozkrzewi i trzeba schodzić z normy wysiewu ale wczesny siew wiecej chorób , siejąc setki ha trzeba zaczynać wczesnie i kończyć późno ja daje radę zasiać w tydzień i przeważnie siew rozpoczyna sie koło 5 pażdziernika

 

co do artykułu to był w top agrar ale nie miesięczniku tylko dodatku o uprawie pszenicy zalety i ryzyko wczesnego ziewu

np mulan jest odmianą krótkiego dnia 

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Witam !Czy jak spadnie teraz śnieg to uratuje zboże?

Tak jak święcona woda umarłego !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

A co już zaczynasz orać że już nie ma co ratować? Gdyby dalej mrozy trzymały poniżej 20 to by pomógł (a nie uratował) Właśnie wróciłem do domu i już czuć że temp nawet poniżej 10 nie zeszła.. Teraz śnieg nie potrzebny do ochrony, tylko do nawadniania.

Edytowano przez Wojtek987

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pszenica wytrzyma do -25 ale rzepak -20 to juz jego pogranicze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

za tydzieni zobaczymy bo bylo w nocy- 20 i leki wiaterek jak rzepak nie zrobi sie zółty  to znaczy ze wytrzyma tyle bez siniegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jak ma się robić teraz żółty jak dalej jest zmrożony , tak jakbyś do zamrażarki zieleninę włożył dopóki nie złapie temp cały czas taka będzie

górę na pewno zrzuci ale muszą ruszyć asymilaty pytanie co dalej czy przemarzł stożek, korzeń to się okaże  jak będzie sporo na plusie

ps. no nie wiem czy za tydzień zobaczysz musiałby całkiem mróz odpuścić

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Za dwa tygodnie nawrót mrozów nadają wiec na oceny trzeba będzie jeszcze długo poczekać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Trochę z innej beczki. Jakich termometrów z historią odczytu lub stacji meteo używacie na waszych polach do monitorowania temperatury przy gruncie?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

polecam stare zapomniane bronowanie całkiem na poważnie

 

Nie wiem czy poważnie czy nie, ale przy takim wiosennym bronowaniu od razu wychodzi ostra poprawka na chwasty  :o

 

CCC nie ganie, ale tak jak przy regulacji wysokości tak i gęstości łanu jest dopiero na którymś tam miejscu, a biedy narobić potrafi bo jednak dostać młotkiem po głowie, a jeszcze przy mrozie to nie licho  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wystarczy ze temperatura dobowa bedzie +5 to ruszy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Nie wiem czy poważnie czy nie, ale przy takim wiosennym bronowaniu od razu wychodzi ostra poprawka na chwasty  :o

 

CCC nie ganie, ale tak jak przy regulacji wysokości tak i gęstości łanu jest dopiero na którymś tam miejscu, a biedy narobić potrafi bo jednak dostać młotkiem po głowie, a jeszcze przy mrozie to nie licho  :wacko:

 

zapewne wyjdzie ale dokrzewisz rewelacyjnie tym zabiegiem poza tym zdajesz sobie sprawę jak mało świadomych ludzi decyduje się na zabiegi jesienne

napisze ci tak mój znajomy a klient zarazem, bronował chwastownikiem jakieś 40 ha pszenicy starej odmiany mewa uwierz mi była to taka rzadzizna że naprawdę można myśleć o likwidacji po przebronowaniu tak się dokrzewiła że nie było widać różnicy poszedł później Lancet i pozamiatane .


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

to prawda co pisze @thug , moj tato  nie raz tak robił jak pszenica rzadka była, saletra i bronowanie ,pszenica dostała powietrza to gestniała w oczach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Na T1 będę dawał Duet Star + Mirage albo coś za niego- 1l + 0,6l

 

A co polecacie na T2 ? koszt 130-140 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj