Polecane posty

krzychu1833    12

Zobaczysz wiosną jak będzie wyglądać, agil rośnie niski nie żałuj mu azotu. Ja mu dałem w tym roku za małą 1 dawkę i był trochę za rzadki ale mimo to dał 8t/ha ładnego grubego ziarna, ma potencjał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to jaka strategię obrać na moje pzenice pzedplonem był łubin i bobik

stanowisko po strączkowych tak więc azotuw glebie powinno trochę być.

Pisałeś o max 2 rozkrzewieniach, 320 szt/m2.

Moim zdaniem nie ma co przesadzać z dokrzewieniem. Jeśli teraz większość roślin ma 2 rozkrzewienia i jedno dojdzie wiosną to będzie optymalna obsada pędów na wiosnę.

Jeżeli rosliny będą wyglądać dosyć "dziarsko" po zimie to można pokusić się o 200-250 kg saletrosanu.

Jeśli zaś roślin z dwoma rozkrzewieniami jest mniej to 200-250 kg saletry


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A tam gdzie mam już w tej chwili 6 rozkrzewien i obsadę 250 szt

200 kg saletrosanu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

tak czytam wasze wypowiedzi i troche nie rozumie kiedy saletra a kiedy saletrosan

czy to chodzi o to ze jak jest pszenica Gęsta czyli jest dobra obsada to dajemy saletrosan i czy to chodzi o siarke czy o mniejszą dawke azotu.

bo sam nie wiem co zamówic saletrosan czy saletre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

bylo o tym wczesniej, ktorys kolega pisal.  ze saletrosan warto dac na geste/ mocno rozkrzewione plantacje,  tam gdzie nie  chcemy juz zbytnio roslin pobudzac do wiosennego krzewienia

saletre natomiast dajemy na rzadsze stanowiska, z mala iloscia rozkrzewien

 

tylko jak to teraz jest, jaka jest optymalna ilosc takich rozkrzewien. dajmy na to mamy obsade 400 roslin ma metrze,  to ile rozkrzewien bedzie optymalnie?  do czego dazymy?  z kazdego rozkrzewienia bedzie klos?  Przepraszam za byc moze glupie pytanie ale ja dopiero raczkuje w rolnictwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

jak tam u was pszenice?? Chodzi mi szczegolnie o wschodnia czesc Polski. Mrozy w nocy do -15 a przy gruncie napewno wiecej bez okrywy śnieznej. Moja pszenica jest w ogole w innym miejscu. Musze kawałeczek do niej jechac, nie mam jej w tym roku że tak powiem za stodołą ale jak wyjde w pole to w oddali u innych widze że są zielone, wiec narazie chyba nic im nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

U nas w Zamojskim na razie też jest w porządku. Z biegiem czasu się oceni bo akurat dzisiaj o godzinie 5 rano było -18C. Ciutkę śniegu spadło ale to kropla w morzu potrzeb. Ojj jak pomrozi kilka dni to może nic się nie stanie, W dodatku bez wiartu gorzej jak by zaczęło wiać i -10C do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

Zawsze będzie zielona, dopóki nie ustąpią mrozy. Dopiero po odwilży może zacząć żółknąć i usychać. To tak jak zamrozisz szczypiorek czy natkę pietruszki - są one cały czas intensywnie zielone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Najwazniejsze ze nie ma smalących wiatrow podczas tych mrozów i jest bezwietrznie. Tez podejrzewam że krótkotrawałe mrozy bez sniegu powinna wytrzymać. Pszenica u mnie jest w fazie krzewienia jantarka i ozon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

ja patrzyłem na prognoze i własnie na niedziele mówią coś o wietrze do 40km i w nocy mroż -16 to juz moze narobic może nie tak w pszenicy jak w rzepaku

miejmy nadzieje że nic sie nie stanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

tak czytam wasze wypowiedzi i troche nie rozumie kiedy saletra a kiedy saletrosan

czy to chodzi o to ze jak jest pszenica Gęsta czyli jest dobra obsada to dajemy saletrosan i czy to chodzi o siarke czy o mniejszą dawke azotu.

bo sam nie wiem co zamówic saletrosan czy saletre.

 

saletrosan ma 2 powody zastosowania:

1. Siarka

2. Większy udział azotu amonowego przez co nawóz lepiej się nadaje na mocne plantacje których nie trzeba zbytnio dokrzewiać a jedynie zasilić istniejące pędy

bylo o tym wczesniej, ktorys kolega pisal.  ze saletrosan warto dac na geste/ mocno rozkrzewione plantacje,  tam gdzie nie  chcemy juz zbytnio roslin pobudzac do wiosennego krzewienia

saletre natomiast dajemy na rzadsze stanowiska, z mala iloscia rozkrzewien

 

tylko jak to teraz jest, jaka jest optymalna ilosc takich rozkrzewien. dajmy na to mamy obsade 400 roslin ma metrze,  to ile rozkrzewien bedzie optymalnie?  do czego dazymy?  z kazdego rozkrzewienia bedzie klos?  Przepraszam za byc moze glupie pytanie ale ja dopiero raczkuje w rolnictwie

to trochę zależy od odmian pszenicy ale ogólna zasada jest taka:

optymalnie rozwinięty łan to ok 700-1000 źdźbeł/m2. Więc teraz tak jeżeli mamy obsadę 350 szt/m2 i każda roslina będzie miała po 2-3 pędy produktywne to uzyskamy pożądaną liczbę źdźbeł (700-1050).

Oczywiscie nie zawsze mamy kłos z każdego pędu. Rozróznia się pędy produktywne i nieproduktywne (płone) Zwykle jest tak że pędy płone powstają (a właściwie zwieksza się ich liczba, bo zwykle zawsze wystepują - da sie zauważyć bo są zdecydowanie słabsze) przy nadmiernym dokrzewieniu. Pędy płone to niekorzystne zjawisko - okradają pozostałe pędy ze składnika.

Drugą sytuacją w której nie z każdego rozkrzewienia powstanie kłos jest moment naturalnej redukcji pędów (BBCH 30) Jeżeli w tym czasie zabraknie roślinie azotu (zbyt mała bądź spóźniona dawka), bądź wystapi jakiś stres, to roslina zacznie redukować pędy.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Nie zdazylem po QQ zasiac ozimej, co powiecie na Tybalta, o ile sie nie myle to przewodka, planuje ja zasiac jak pusci mroz czyli za okolo tydzien, uda sie? czy poczekac do marca i wtedy posiac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

ja miałem tybalta w tym roku mam nawet zdjęcia w galerii , na dobrej ziemi może coś pokazać ja siałem chyba 10 marca ,przy 120kN na 5 ,6 klasie dała około 5,5 tony/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

kolego losktos dziekuje za konkretna i fachowa wypowiedz. domyslam sie ze masz wyksztalcenie rolnicze , ale moze moglbys polecic jakas fachowa literature ktora troche moglaby mi pomoc w rozumieniu takich procesow?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

chcesz lietrature jaka sie posługuje w technikum rolniczym to kup sobie produkcje rosliną od 1 do 3 a unas juz jest -12 2,5 metra nad ziemią a rzepak  moze mieć kiepsko ale ponoć w niedziele w  nocy ma być gorzej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Większość literatury, którą znam niewiele mówi o takich zależnościach. Częściej coś się można dowiedzieć z artykułów w prasie fachowej, ale tu kłaniają się podstawy chemii, biologii i fizjologii roślin, bo zazwyczaj jest to skrót dla ludzi obeznanych w temacie.  Ja mam znajomego człowieka z ODR i oni sami mają problemy z pozyskiwaniem najnowszej wiedzy. Np. firmy chemiczne za takie szkolenia chcą wyłączności na doradzanie ich produktów, tak jak w przypadku lekarzy. Zafundujemy ci szkolenie, jak będziesz aplikował nasze leki.

 

Wejdź na www.meteo.pl - jedna z najlepszych prognoz jakie znam.

Model UM jest oparty na danych z czujników i bieżących raportach, ale nie uwzględnia danych historycznych. Model COAMPS z kolei uwzględnia dane historyczne, w tym ukształtowanie terenu itp.

Dziś jest fajny komentarz synoptyka, że na wschód od Wisły bardziej adekwatny dziś będzie ten drugi model prognozowania, bo przy wietrze ze wschodu lepiej opisuje kryteria wejściowe. Zazwyczaj najlepiej sprawdza się model UM, zwłaszcza na 24h do przodu.

U mnie spada śnieg konwekcyjny, czyli wytrąca się wilgoć w powietrzu i spada w postaci płatków.

Dziś w nocy było -13,5 stopnia.

 

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

 

kolego losktos dziekuje za konkretna i fachowa wypowiedz. domyslam sie ze masz wyksztalcenie rolnicze , ale moze moglbys polecic jakas fachowa literature ktora troche moglaby mi pomoc w rozumieniu takich procesow?

 

 

jestem po zwykłym technikum rolniczym i studiach inżynierskich na kierunku rolnictwo.. Co do literatury nie polece nic konkretnego bo ciężko się skupić na czymś konkretnym. Owszem wiedze opieram na książkach z technikum (produkcja roslinna 3 tomowa) oraz kilku innych publikacjach i czasopismach.

Ale żeby jasno zrozumieć wiekszość procesów najlepiej jest "oczytać" kilka książek. W jednej może coś być nie jasno wyjaśnione, z drugiej znowu możesz coś wyciagnąć i skleić w zrozumiałą całość. Bynajmniej dla mnie taki sposób pozyskiwania wiedzy jest skuteczny.

Tak więc książki rolnicze, czasopisma, internet i multum chęci..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

@masa24. Zakup roczną prenumeratę Nowoczesnej Uprawy lub TopAgraru. Jeśli czytasz z zrozumieniem po roku nabędziesz takiej wiedzy, że porady na tym forum nie będą cię interesowały.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

no z tym akurat się nie do końca zgodzę..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2099

Mam pszenicę ostroga, siana 26.09, obsada 380szt/m^2, obecnie ma od 3 do 6 liści. Co i w jakiej ilości polecacie na pierwszą dawkę N? Plon na jaki chciałbym poprowadzić uprawę to ok. 7t/ha :)

 

 

 

@masa24. Zakup roczną prenumeratę Nowoczesnej Uprawy lub TopAgraru. Jeśli czytasz z zrozumieniem po roku nabędziesz takiej wiedzy, że porady na tym forum nie będą cię interesowały.

Również się nie zgodzę, gdyż wiedzę trzeba czerpać z wielu źródeł  ;) 


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

Większość o czym piszę kolega losktos to podstawy prowadzenia łanu, kupcie sobie książki o tej tematyce i się uczcie :) Nie trzeba być po studiach żeby osiągać super wyniki, wystarczą chęci do zrozumienia fizjologi plonowania roślin i trzeba mieć do tego zamiłowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj