Polecane posty

Sunf    33

bo moddus nie skraca tylko pogrubia i usztywnia. CCC skraca

 

cala rzecz polega na tym ze wlasnie cc skraca zdzblo a sciany pozostaja cieniutkie i w wyniku tym przyjdzie pierwszy lepszy wiatr i gleba , dlatego chyba trzeba dwukrotnie pojechac Trineksapak etylu  albo na flage etefon. w obecnym roku dalem raz 1 l cc + 0,4 optimusu to troche sklonniejsze do wylegania polegly

jakie nawożenie N?

ja proponuje taki standardowy zabieg 1 l CCC + 0,2 Moddusa w fazie BBCH 30-31 a przy wyższym nawożeniu Cerone na flage.

 

162 N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeszcze kwestia trafienia w faze.. jednego roku dawałem tylko 1,5 l CCC i tam gdzie idealnie trafiłem z zabiegiem pszenica przy 8 t/ha stała praktycznie w 100 %

 

Witam, mam pytanko. Czy w pszenicy mogę pojechać takim zestawem: 1,2 litra CCC/ha + 0,2 litra Modusa/ha + 10 kg mocznika/ha + 7 kg siarczanu magnezu/ha + 1,5 litra odżywki? Chodzi głównie o to czy można mieszać tyle środków na raz? I czy te nawozy dodane do oprysku nie obniżą działania Modusa i CCC?  

obniżyć raczej na pewno nie, bardziej bym powiedział że podkręcą.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

jeszcze kwestia trafienia w faze.. jednego roku dawałem tylko 1,5 l CCC i tam gdzie idealnie trafiłem z zabiegiem pszenica przy 8 t/ha stała praktycznie w 100 %

 

obniżyć raczej na pewno nie, bardziej bym powiedział że podkręcą.

ale przy samym cc zapewne scianka cieniutka byla wiec musiala byc bardzo niziutka, przy wysokiej mtz to jest co trzymac, doklosie pozniej robiles?

Edytowano przez Sunf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jeszcze kwestia trafienia w faze.. jednego roku dawałem tylko 1,5 l CCC i tam gdzie idealnie trafiłem z zabiegiem pszenica przy 8 t/ha stała praktycznie w 100 %

 

obniżyć raczej na pewno nie, bardziej bym powiedział że podkręcą.

 

 

ale przy samym cc zapewne scianka cieniutka byla wiec musiala byc bardzo niziutka, przy wysokiej mtz to jest co trzymac, doklosie pozniej robiles?

ja tam wolę mieszać medax top z ccc dużo pewniejszy niż moddus jeśli są np chłody i brak słońca


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

no ja medaxu jeszcze nie próbowałem także nie wypowiem się na jego temat

 

ale przy samym cc zapewne scianka cieniutka byla wiec musiala byc bardzo niziutka, przy wysokiej mtz to jest co trzymac, doklosie pozniej robiles?

nie, tylko CCC. Zabieg był robiony praktycznie jeszcze w fazie BBCH 30. O dziwo, rośliny nie były niskie, dolna część źdźbła była dość gruba. Odmiana Rywalka


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

ja tam wolę mieszać medax top z ccc dużo pewniejszy niż moddus jeśli są np chłody i brak słońca

 

Dokładnie o tym samym pisałem wcześniej. Źdźbło po medax+ccc uważam, że było grubsze niż po moddusie z ccc i widocznie krótsze, około 4  centymetrów. Większa niezależność od pogody, zero problemów z rozpuszczaniem, dość dobra cena w stosunku do moddusa same zalety. Sporo osób chyba boi się zamienić moddus, trochę z przyzwyczajenia i obawy przed tym Medaxem bo to stosunkowo nowy środek, ale naprawdę bardzo dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk2411    30

Czytałem gdzieś że, cerone przyśpiesza proces starzenia roślin. W tym roku stosowałem cerone w pszenicy i ostroga która jest późną odmianą dojrzała równo z innymi wcześniejszymi odmianami. Białko miała na poziomie 12.3-12.5 gdzie bamberka miała 14 białka przy takim samym nawożeniu w 3 dawkach. Wydaje mi się, że do tego faktu przyczynił się właśnie etafon.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Czytałem gdzieś że, cerone przyśpiesza proces starzenia roślin. W tym roku stosowałem cerone w pszenicy i ostroga która jest późną odmianą dojrzała równo z innymi wcześniejszymi odmianami. Białko miała na poziomie 12.3-12.5 gdzie bamberka miała 14 białka przy takim samym nawożeniu w 3 dawkach. Wydaje mi się, że do tego faktu przyczynił się właśnie etafon.

to prawda cerone powoduje jak to nazwałeś starzenie roślin czyli skraca wegetację dlatego bardzo umiejętnie z terminem

 

Dokładnie o tym samym pisałem wcześniej. Źdźbło po medax+ccc uważam, że było grubsze niż po moddusie z ccc i widocznie krótsze, około 4  centymetrów. Większa niezależność od pogody, zero problemów z rozpuszczaniem, dość dobra cena w stosunku do moddusa same zalety. Sporo osób chyba boi się zamienić moddus, trochę z przyzwyczajenia i obawy przed tym Medaxem bo to stosunkowo nowy środek, ale naprawdę bardzo dobry.

medax 2 subst aktywne  i w tym roku miałem porównanie  na dokłosiu i ogólnie całościowo medax plus ccc dużo lepiej poza tym  przez pogodę moddus dziwne rzeczy robił z roślinami w połączeniu z mikro w tym roku (przebarwienia , chlorozy itd)

 

no ja medaxu jeszcze nie próbowałem także nie wypowiem się na jego temat

 

nie, tylko CCC. Zabieg był robiony praktycznie jeszcze w fazie BBCH 30. O dziwo, rośliny nie były niskie, dolna część źdźbła była dość gruba. Odmiana Rywalka

polecam spróbuj ccc z medaxem  nie zawiedziesz  a tak ogólnie ccc jest bardzo dobrą subst  również w rzepaku a jeszcze na marginesie medax posiada jedną substancję z caryxu także to powinno nam dużo powiedzieć wiemy jak caryx działa w rzepaku (chlorek mepikwatu)


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w jakich dawkach proponujesz CCC + medax? Nawożenie ok. 180 kg N


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

medax 0.6 l +1 l ccc i moddus 0.3l + 1 l ccc zadziałały u mnie na takim samym poziomie 2 lata temu podczas mokrego sezonu.Na korzyść medaxu przemawia to że nie ma przypaleń jak to bywa w mieszaninach moddusa z innymi środkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

no ja dotychczas nie miałem jakiś przykrych doświadczeń z moddusem. Aczkolwiek przestrzegam pewnych zasad, zbytnio go nie mieszam (z fungicydami sie zdarzało ale nie widziałem niebezpiecznych skutków), a przy rozpuszczaniu zawsze najpierw rozcieńczam w wiaderku a potem wlewam do opryskiwacza. Podobno lubią się dziac z nim różne cyrki. Raz zdarzyło mi się zbytnio skrócić pszenice ale to raczej było spowodowane zbyt małym odstepem pomiedzy zabiegami herbicydem a regulatorem.

W przyszłym sezonie na pewno wypróbuje medax dla porównania


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25577

Warto już szukać Medaxu - bo "na 5 minut" przed zabiegiem może być problem - brać sadownicza używa go w zastępstwie Regalisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

Dzisiaj byłem na polu i zauważyłem że niektóre rośliny pszenicy przewódki ostki smolickiej (kupiony kwalifikat) są całe żółte wyciągam urywają się bez korzenia..

Stwierdziłem że to zgorzel....

Da to się jakoś uratować czy czekać co będzie dalej...

Byłem pytać się w centrali oprysków to powiedział mi że nie warto tego pryskać bo na zarażone rośliny już nic nie da i szkoda kasy na opryski...

i najwyżej czeka mnie orka jak się nie zahamuje choroba;/

 

i wogóle ta pszenica jakaś dziwna liście jasno zielone listki cienkie jak u trawy w porównaniu do pszenżyta to dno.....

 

Pytam was koledzy o rade co robić????? Albo co wy byście robili....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Kolego M-93  czekamy na wiosnę , teraz to nic już nie zdziałasz. Ciężko tu o diagnozę z samego krótkiego opisu. Wcześnie wiosno zapodaj mimo to:  kizeryd + saletra  amonowa. W najgorszym razie przesiejesz plantacje. Raczej innej rady nie ma. 

Ale moim zdaniem to mało prawdopodobne aby była to zgorzel. Późno siane zboże ma delikatne korzenie, a chloroza na liściach może to być obiaw fitotoksyczności po herbicydach wcześniej stosowanych lub porostu niedobory składników pokarmowych często występujące o tej porze na późno sianych zbożach. 


medax 0.6 l +1 l ccc i moddus 0.3l + 1 l ccc zadziałały u mnie na takim samym poziomie 2 lata temu podczas mokrego sezonu.Na korzyść medaxu przemawia to że nie ma przypaleń jak to bywa w mieszaninach moddusa z innymi środkami

 

Medax w dawce 0,5 l  super sprawa w rzepak z tebukonazolem jesienią jak i wiosną czyni cuda.

Jeśli chodzi o stosowanie w zbożach 0,6  + CCC nie daje zadowalających efektów w wilgotnych warunkach. Należy w takiej sytuacji później poprawić 0,5 l na flagę. Reasumując koszty są wysokie. A trineksapak etylu wiadomo też swoje kosztuje ale niższym kosztem damy radę ułożyć efektywną ochronę przed wyleganiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

kolego wlaśnie poruszyłeś bardzo ciekawy temat stosowania medaxu w rzepaku opowiedz coś o tym mocno jestem ciekawy bo to jest naprawde dobre rozwiązanie w połączeniu z tebu zamiast caryxu  wprowadzamy trzy subst napewno regulacja bardzo dobrze ale jak z ochroną fungi spisywała sie ta mieszanka u Ciebie

tebu zapewne około 0,7-0,8 jak to wygląda w praktyce


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

kolego wlaśnie poruszyłeś bardzo ciekawy temat stosowania medaxu w rzepaku opowiedz coś o tym mocno jestem ciekawy bo to jest naprawde dobre rozwiązanie w połączeniu z tebu zamiast caryxu  wprowadzamy trzy subst napewno regulacja bardzo dobrze ale jak z ochroną fungi spisywała sie ta mieszanka u Ciebie

tebu zapewne około 0,7-0,8 jak to wygląda w praktyce

 

Kombinujesz pod górkę chyba  :wacko: 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Kolego M-93  czekamy na wiosnę , teraz to nic już nie zdziałasz. Ciężko tu o diagnozę z samego krótkiego opisu. Wcześnie wiosno zapodaj mimo to:  kizeryd + saletra  amonowa. W najgorszym razie przesiejesz plantacje. Raczej innej rady nie ma. 

Ale moim zdaniem to mało prawdopodobne aby była to zgorzel. Późno siane zboże ma delikatne korzenie, a chloroza na liściach może to być obiaw fitotoksyczności po herbicydach wcześniej stosowanych lub porostu niedobory składników pokarmowych często występujące o tej porze na późno sianych zbożach. 

 

Medax w dawce 0,5 l  super sprawa w rzepak z tebukonazolem jesienią jak i wiosną czyni cuda.

Jeśli chodzi o stosowanie w zbożach 0,6  + CCC nie daje zadowalających efektów w wilgotnych warunkach. Należy w takiej sytuacji później poprawić 0,5 l na flagę. Reasumując koszty są wysokie. A trineksapak etylu wiadomo też swoje kosztuje ale niższym kosztem damy radę ułożyć efektywną ochronę przed wyleganiem. 

masz racje że przy mokrym sezonie będzie brak efektu,ale na poprawkę dawałem na liść podflagowy 0,5 l medaxu i dla porównania 0,2l moddusa.Moim zdaniem oba środki są porównywalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

 

Kombinujesz pod górkę chyba  :wacko: 

 

 

tzn


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Tzn że caryx z tebu jest mocne, więc ocb z tym medaxem? 

 

Tak wogóle to można zwiekszac dawki regulatorów 2 czy 3 razy, ale co z tego jak już przy zaprawianiu czy siewie zawali się wszystko  :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

wiesz Tomku o ile to twoje imię biorę z nicka  cenowo jednak  troche nizej i  ciekawi mnie jak proheksadion wapnia zachowuje się w rzepaku no może żle  napisałem że zamiast caryxa  ja na sezon 2016  będę leciał tilmorem  wiec protio i tebu i myślałem o dodaniu zamiast ccc właśnie medaxu myśle ze może być ciekawie i chodzi tu bardziej  o regulację bo mam dwie  odmiany dość wysokie  kolumb i anderson w szczególności kolumb.


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Kolego@ thug. Może to nie w tym temacie. Ale jeśli chodzi o Medax Top w rzepaku 0,5l Medax + 0,6 tebu 250 EW. Efekt bardzo zadowalający i nie chodzi tu o proheksadion wapnia bo co do jego oddziaływania na roślinę rzepaku nie ma żadnych publikacji naukowych, ale co by nie było z moich obserwacji  nie wykazuje w tej dawce żadnych objawów fitotoksyczności. Bardziej zwracam uwagę na chlorek mepikwatu który wprowadzamy w dobrej dawce. 150 g tebukonazolu jest wystarczające jeśli chodzi o  działanie fungicydowe. Wiosno robimy to w fazie wydłużania pędu. Jeśli miałbym porównać Caryx w dawce 1 litr do tego rozwiązania  to nie widzę różnicy.

Jeśli chodzi o aspekt wizualny plantacji to rośliny nabierają  ładnego zielono-stalowego koloru. Cało rozetę ładnie rozkłada po ziemi nawet te rośliny które wykształciły 8 i więcej liści . Mechanizm działania CCC w rzepaku każdy zna dlatego uważam że to bardzo dobra alternatywa.  Jedyna moja uwaga nie spieszymy się z zabiegiem tak jak to ma miejsce z Toprexem czy Caryxem w dawce 1 l. 3-4 listki to jednak przymało na taką mieszankę. Rewelacyjnie sprawdza się na uciekających zrośniętych plantacjach. 

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj