Polecane posty

koczas    80

w 100 kg jest 32% N ?pierwszy raz w tym roku na probe bede stosowal RSM 

W 100 kg RSM 32 są 32 kilogramy azotu. Ale 100 kg RSM to nie jest 100 litrów RSM. 1 litr RSM to coś około 1,32 kg więc przelicz sobie. 200 kg RSM to będzie chyba 152 litry

 

200 kg mocznika to za dużo według mnie. Ja daje 140-150 kg i jest super-azotu wychodzi tyle co 200 kg saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

ja na w tym roku 1raz w grzybowke sie bawilem i na T1 poszedl bumper super+ lotus (1+0.4)a na T2 Soligor. T3 nie robilem gdyz skrecalo przenice z suszy i sie obawialem pozatym koncowki juz zolky mi po T2... ogolnie zadowolony bylem, Arladia raczej zdrowo sie trzymala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

a ja robiłem tak pszenice Arkadie i Bamberke

 

T1 Tilt Turbo (1l/ha)+Mirage (0,7l/ha)

T2 Soligor (1l/ha) na.Arkadie a na Bamberke Duett Ultra (0,6l/ha)

T3 Tebu (1l/ha)+Topsin (0,7l/ha)

 

a Natule

 

T1 Duett Star (1l/ha)+Mirage (0,7l/ha)

T2 Falcon (0,7l/ha)

T3 Tebu (1l/ha)+Topsin (0,7l/ha)

 

 

Edytowano przez tomekZ058

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

Ile maksymalnie można dać mocznika na 300 l wody? Chodzi mi,żeby nie przypalić zborza.Coś sobie wykombinowałen,że na 1 strzał podam azot w płyne.Nie rsm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w fazie krzewienia bezpieczne stezenie mocznika to 15% a wiec na 300 l wody wyjdzie 45 kg mocznika ale azot zastosowany dolistnie to nie to samo co azot zastosowany doglebowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie twierdze ze dolistnie stosujac 45 kg mocznika dostarczamy 20 kg czystego N bonastepuja pewne straty nie zalezace od rolnika lecz dolistnie mozemy wspomoc rosliny bo ngdy dokarmianie dolistne nie zastapi doglebowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Ja tez wcześniej druga dawkę sypalem 150 macznika teraz sypalem saletrzak 200kg i bylo zdecydowanie lepiej. A macznik szedł dolistnie, tak dalo sie zaobserwować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

T1 tilt+ atak a T2 pokusze sie chyba na Adexer lub Fandango. JA w tym roku na drugą dawkę dam 200kg mocznika zobaczymy jak zadziała.

 

na T2 polecam Acanto + Safir. U mnie sprawdzil sie w tym roku przy 2 zabiegach ale fakt to nie byl rok trudny do ochrony fungicydowej dla zboz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Po co sypać saletrzak na druga dawkę skoro wychodzi drożej od saletry, a to praktycznie to samo i trzeba więcej się naciągać?? Rolnictwo to trochę też matematyka.

Ktoś coś pisał o ochronie grzybowej pod Muszelkę. Kolego to jest odmiana krótko słoma, które maja (większość) większy problem z chorobami liści i kłosa niż podstawy. Przy tej odmianie T3 jak dla mnie obowiązkowe, chyba że pogoda w czerwcu/lipcu będzie łaskawa.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

z saletrzakiem jest tyle CaO że nawet nie neutralizuje w pełni zakwaszającego działania nawozu tak więc patrzenie pod tym kątem mija sie z celem. Bardziej patrzyłbym na straty azotu które przy braku wody w wypadku saletrzaku będą wyższe niż w saletrze


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Jak czytam teksty że mocznik zakwasza glebę saletrzak nie to mnie śmiech ogarnia.

Chyba że ktoś sypie ilościowo tyle samo jednego i drugiego to zauważy różnicę. ;)

 

Tylko co z efektem w postaci plonu! :wacko:

 

 

z saletrzakiem jest tyle CaO że nawet nie neutralizuje w pełni zakwaszającego działania nawozu tak więc patrzenie pod tym kątem mija sie z celem. Bardziej patrzyłbym na straty azotu które przy braku wody w wypadku saletrzaku będą wyższe niż w saletrze

 

- 100% trafności wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

z saletrzakiem jest tyle CaO że nawet nie neutralizuje w pełni zakwaszającego działania nawozu tak więc patrzenie pod tym kątem mija sie z celem. Bardziej patrzyłbym na straty azotu które przy braku wody w wypadku saletrzaku będą wyższe niż w saletrze

 

Czyli lepiej dać mocznik zwłaszcza doglebowo

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

losktos mozesz wyjasnic dlaczego straty azotu z saletry bedaniejsze mniejsze niz z saletrzaku skoro podzial na zawartosc formy azotu w saletrze i w saletrzaku jest 50% no3- i 50% nh4+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@ staszek131415 to zależy kiedy. Dla ulubieńców saletrzaku:

Jeżeli chodzi o pierwszą dawkę to jeżeli już miałbym wybierać pomiędzy saletrzakiem a mocznikiem to saletrzak - wody zwykle w pierwszej dawce nie brakuje, problemu z rozpuszczeniem nie bedzie a działania nie ograniczą temperatury. W późniejszych dawkach już raczej wygrywa mocznik (chyba że mamy kontakt z niebem  i wiemy ze po rozsianiu nawozu spadnie deszcz to można decydować sie na saletrzak :P). A w 3 dawce to ani jeden ani drugi

doglebowo saletrzak jak najbardziej. Po wymieszaniu z glebą nie ma już takich strat azotu amonowego

 

@adrianooo1234 zgadza się podział form azotu jest taki sam. Ale saletrzak potrzebuje wiecej wody na rozpuszczenie granuli. Jak wiadomo straty formy amonowej powstają przed rozpuszczeniem nawozu i gdy nawóz znajduje się w płytkiej przypowierzchniowej warstwie gleby. Tak więc im szybsze rozpuszczenie nawozu tym straty formy amonowej niższe

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

losktos, a według Ciebie Yara Extran 27 to bardziej w stronę saletry czy w stronę saletrzaku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

moim zdaniem saletrzak.. Producent niby zachwala że ma mniejsze straty gazowe azotu dzięki otoczkowaniu ale to na pewno ma włpyw na rozpuszczalność nawozu..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

przy dawce powiedzmy około 150 czystego N  w pszenicy jako rownoważnik musimy zapodać 250 kg CaO /ha czyli jakieś pół tony Węglanu więc te całe otoczki  magnez i wapń to nawet nie kosmetyka 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Nie wiem w ogóle jak można polecać saletrzak i się nim zachwycać. Przecież to NAJDROŻSZY nawóz azotowy, mega wolno się rozpuszczający. Jeszcze na wiosnę przed siewem to ok, ale po jakiego grzyba siać go na pierwszą dawkę jak można taniej rozrzucić saletrę i w mniejszej ilości?? Sypiąc saletrzak chcąc dostarczyć te 68 kg azotu, w stosunku do saletry musimy

a) dźwigać o jeden worek 50 kg nawozu więcej na hektar

b)mając odpowiedni sprzęt i dużo ziemi wsypać o jeden bigbag więcej na 10 hektarów.

c) podsumowując u małych męczymy się osobiście, a u dużych zużywamy ciągnik z turem/ładowarkę spalając niepotrzebnie paliwo i tracąc więcej czasu na załadunek czy dojazd do pola.

Podsumowując chyba większość trzeźwo myślących przyzna rację tym moim wypocinom. Rozsiew saletrzaku na zboża ozime nie jest w żaden sposób uzasadniony ekonomicznie, oraz nie istnieją żadne przesłanki naukowe ku stosowaniu AKURAT tego nawozu.

 

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Dobromir 250 SC + Artea 330 0,6+ 0,4 Stosował ktoś taką mieszaninę na T2? bez T3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

Racja saletrzak to jeden z najdroższych nawozów azotowych a w nim magnezu i wapnia co kot napłakał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Dobromir 250 SC + Artea 330 0,6+ 0,4 Stosował ktoś taką mieszaninę na T2? bez T3

 

ja raz leciałem ale zamiast dobromira leciał swing top 1.2 l plus artea 0.35


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj