Polecane posty

losktos    356

skąd taka teoria?

 

chciałbym zapytać o stosowaną przez was agrotechnikę przy odmianie toras i jantarka - na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jak u nich z tolerancją na choroby, jakie środki stosujecie i w jakich dawkach.

 

co do torasa znalazłem informację, że jest bardzo podatna na choroby podstawy i septoriozę plew - więc co lepiej wybrać na T1 - 1,5 litra capalo czy 1l duet star i 1 litr prochlorazu? i czym najlepiej w rozsądnej kwocie zabezpieczyć kłos?

 

natomiast co do jantarki andrzej1988 podał mi swoją agrotechnikę, ale chętnie dowiem się więcej ;)

 

na T2 w jantarce i torasie chciałbym zastosować adexar plus w dawkach od 1 litra przy jantarce do 1,5 na lepszych działkach i na tym zakończyć ochronę.

 

stanowiska mam po fasoli, gdzie na wiosnę było dane ok 300 kg polifoski 6 i sól potasowa, a przy plonie ok tony znaczna część składników nie została wykorzystana, przed orką siewną było dane wapno magnezowe i tyle. 

 

1,5 l  Capalo i Mieszanka Duetu z prochlorazem zadziałaja podobnie. Capalo jest silniejsze na mączniaka no i może nieco na podstawe


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5571

chciałbym zapytać o stosowaną przez was agrotechnikę przy odmianie toras i jantarka - na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jak u nich z tolerancją na choroby, jakie środki stosujecie i w jakich dawkach.

 

co do torasa znalazłem informację, że jest bardzo podatna na choroby podstawy i septoriozę plew - więc co lepiej wybrać na T1 - 1,5 litra capalo czy 1l duet star i 1 litr prochlorazu? i czym najlepiej w rozsądnej kwocie zabezpieczyć kłos?

 

natomiast co do jantarki andrzej1988 podał mi swoją agrotechnikę, ale chętnie dowiem się więcej ;)

 

na T2 w jantarce i torasie chciałbym zastosować adexar plus w dawkach od 1 litra przy jantarce do 1,5 na lepszych działkach i na tym zakończyć ochronę.

 

stanowiska mam po fasoli, gdzie na wiosnę było dane ok 300 kg polifoski 6 i sól potasowa, a przy plonie ok tony znaczna część składników nie została wykorzystana, przed orką siewną było dane wapno magnezowe i tyle. 

Toras nie jest jakoś nadmiernie wrażliwy na łamliwość przynajmniej nie zauważyłem. Siany po pszenicy dostał ok 160kgN. T1 Ventur1l+ Property 0,3 T2 Credo 1l + epoksy 0,7l T3 - 0,8 tebu.Plon wyrównanie  i gęstość ok ino zawartość białka marna. Ta odmiana średni prezentuje się na polu - nie ma jakiegoś potężnego liścia i raczej krótki kłos ale swoje oddaje. Z Jantarką nie mam doświadczeń


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

W szkole uczą że mocznik to raczej tylko doglebowy jest, bo pogłównie to dużo do atmosfery ucieka, a poza tym jeszcze chodzi o proces hydrolizy gdzie tez następują pewne straty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

W szkole uczą że mocznik to raczej tylko doglebowy jest, bo pogłównie to dużo do atmosfery ucieka, a poza tym jeszcze chodzi o proces hydrolizy gdzie tez następują pewne straty ;)

dla mnie bardziej doglebowym nawozem jest saletrzak.

Hydroliza mocznika zachodzi szybko (nawet do 2 dni) pod warunkiem zastosowania w odpowiednich temperaturach.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Co polecicie na T2 na pszenicę ozima Ozon i Muszelke coś dobrego?  Raczej nie planuje t3. W tamtym roku stosowałem Soligor   po dobrym przedplonie ok, ale po jęczmieniu już słabo. Może jakaś ciekawa propozycja.  T1 tilt + Mandotak lub Atak  było ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

stosuje przeważnie (krótko przed deszczem) na 2 dawke doglebowo właśnie mocznik ten wschodni gruby jak polifoska (min zawartość N 46 a ma podobno ok 56N) ma pi.........cie ze ho ho,bo miałem porównanie z krajowym różnica kolosalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Co polecicie na T2 na pszenicę ozima Ozon i Muszelke coś dobrego?  Raczej nie planuje t3. W tamtym roku stosowałem Soligor   po dobrym przedplonie ok, ale po jęczmieniu już słabo. Może jakaś ciekawa propozycja.  T1 tilt + Mandotak lub Atak  było ok

podstawą udanej ochrony w t2 jest dobry zabieg na t1.Muszelka i ozon są lubiane przez septoriozę o ile dobrze pamiętam .W tej sytuacji na oba zabiegi dobrym rozwiązaniem były by środki zawierające sdhi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

dla mnie bardziej doglebowym nawozem jest saletrzak.

Hydroliza mocznika zachodzi szybko (nawet do 2 dni) pod warunkiem zastosowania w odpowiednich temperaturach.

Do nawet trzech tygodni ;) Tak jak mówisz temperatura ma tu największe znaczenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Masz rację największy problem jest z septoriozą. konkretnie jakie środki i dawki masz na myśli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Do nawet trzech tygodni ;) Tak jak mówisz temperatura ma tu największe znaczenie. 

Siejąc mocznik w pszenicy na drugą dawkę pogłównie panują już wyższe temperatury i hydroliza powinna zajść już tutaj w przeciągu okoła tygodnia więc nie widze problemu stosowania mocznika pogłównie. To samo w kukurydzy pogłównie też dobra sprawa na przepuszczalnych gruntach warto rozbić dawke mocznika na dwie część przedsiewnie a część pogłównie warunkiem jest stosowanie pod deszcz lub krótko po aby uniknąć strat azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5571

 Na zabieg t1 dobre jest Boogie xpro.Dawka 1.3-1.5 l.t2 Adexar plus 1.4l

Może to i dobre ale drożej to juz się chyba nie da. Zależy jakie są oczekiwania co do plonu, stanowisko, nawożenie? Może wystarczą tańsze rozwiązania


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Dokladnie tez kiedys sypalem mącznik i jeżeli zalezy ci na słomie to mącznik syp a jak chcesz z klasa cos uzyskać to saletrzak badz saletra, zanim sie macznik rozpuści i zanim zacznie sie jego przemiana to uu troche minie. Macznik zbyt wolno uwalnia azot zeby 100% zaopatrzyć roślinę.

Edytowano przez bartekd91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Może to i dobre ale drożej to juz się chyba nie da. Zależy jakie są oczekiwania co do plonu, stanowisko, nawożenie? Może wystarczą tańsze rozwiązania

więc podaj tańsze i skuteczne rozwiązanie w technologi dwu zabiegowej.Podałem środki których działanie sprawdziło się u mnie i było lepsze od preparatów opartych na triazolach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5571

T1 - Ventur/Track (boskalid+ epoksy) + Talius/Kendo/Property i na T2 Treoris 1,5l + 0,8 l tebu   T1 ok 160-165 Pln T2 też za podobne peiniadze. Ew tebu na T3 a do Treorisa 0,3 strobiluryny


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Może to i dobre ale drożej to juz się chyba nie da. Zależy jakie są oczekiwania co do plonu, stanowisko, nawożenie? Może wystarczą tańsze rozwiązania

A czy nie taniej, i niekoniecznie źle wyszło by takie coś na septoriozę.

T1 Duett Star 1+Atak 0,8 ok 140 zł

T2 Safir 0,8 +Credo 1litr ok 160 zł

Ewentualne T3 tebukonazolem to ok. 45 zł

Według testów każda substancja jakoś tam działa na septoriozy, najlepiej epoksynazol a prochloraz oraz chlorotalonil nienajgorzej (choć chlorotalonil podobno kiepski na mokre pogody bo się zmywa).

Rozwiązanie Boogie+Adexar to koszt ok. 210 zł+180 zł czyli 390 zł. Jedziemy cenami z neta, zapewne u handlowca wyrwie się trochę taniej zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie.

Mile widziane komentarze Panów, którzy znają się na tym lepiej. Kiedyś tak przeglądałem sobie te testy i zapisałem taką kombinację-sam jestem ciekaw opinii.

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

Dokladnie tez kiedys sypalem mącznik i jeżeli zalezy ci na słomie to mącznik syp a jak chcesz z klasa cos uzyskać to saletrzak badz saletra, zanim sie macznik rozpuści i zanim zacznie sie jego przemiana to uu troche minie. Macznik zbyt wolno uwalnia azot zeby 100% zaopatrzyć roślinę.

 

U nas doradca twierdzi że z przeprowadzanych prób wynika iż po stosowaniu mocznika pszenica zazwyczaj uzyskuje lepsze parametry niz na saletrze. W tym roku pierwszy raz stosowaliśmy mocznik zamiast saletry a wiosna była zimna jednak mocznik zadziałał dobrze i czasowo.

Chociaż bałem sie troche bo po 2 dawce na saletrze pszenica robiła się aż granatowa a na moczniku była bledziutka, nie nabrała tak intensywnego koloru ale plon ok nawet jak na te susze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

mocznik najlepiej nadaje się na 2 dawkę. Bo na 1 i 3 według mnie nie. No i trzeba pamiętać że w porównaniu do saletry trzeba go rozsiać tydzień do dwóch wcześniej

 

A czy nie taniej, i niekoniecznie źle wyszło by takie coś na septoriozę.

T1 Duett Star 1+Atak 0,8 ok 140 zł

T2 Safir 0,8 +Credo 1litr ok 160 zł

Ewentualne T3 tebukonazolem to ok. 45 zł

Według testów każda substancja jakoś tam działa na septoriozy, najlepiej epoksynazol a prochloraz oraz chlorotalonil nienajgorzej (choć chlorotalonil podobno kiepski na mokre pogody bo się zmywa).

Rozwiązanie z Bayera to koszt ok. 210 zł+180 zł czyli 390 zł. Jedziemy cenami z neta, zapewne u handlowca wyrwie się trochę taniej zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie.

Mile widziane komentarze Panów, którzy znają się na tym lepiej. Kiedyś tak przeglądałem sobie te testy i zapisałem taką kombinację-sam jestem ciekaw opinii.

Stosowałem podobną mieszanke z pewnymi zmianami.

T1 takie samo, T2 Rubic (to samo co safir) 1l + Acanto 0,5 l , T3 Topsin 0,7 + Tebu 0,7

Jak dla mnie super działanie za rozsądną cenę. Porównując przykładowo z pakietem  Capalo + Adexar + Osiris oceniłbym tak: T1 działanie podobne (Capalo będzie silniejsze pod względem maczniaka) , T2 - Adexar będzie raczej ogólnie silniejszy, T3 - również porównywalne (pod kątem septoriozy plew osiris będzie nieco lepszy)

 

W lata suche gdzie nie ma zbyt silnej presji chorób myślę ze śmiało można kusić się o tańsze rozwiazania które przyniesie na pewno nie wiele gorszy skutek. W sezonach wilgotnych warto rozważyć rozwiązania z górnej półki, aczkolwiek i '"kombinowana mieszanka" nie jest z góry skazana na niepowodzenie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ja na t2 dawałem z kolei Safir+podróba Amistaru, ale tak patrzyłem na ten chlorotalonil z credo, że na septoriozy może pomóc trochę. Ewentualnie zamiast tego credo, amistar/acanto+gwarant na te odmiany bardziej wrażliwe na septoriozy dla pewności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5571

Chlorotalonil jest u nas mało doceniany bo działa powierzchniowo ale jak popatrzysz na zachodnie programy to bardzo często jest  i w T1 i w T2.. Poza tym jest to bardzo dobra substancja zapobiegawcza ale leczniczo jest już słabiutko więc trzeba wiedzieć kiedy stosowanie ma sens.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

myślę że rsm 32 jak najbardziej tylko czy chcesz dać 200 l. czy 200kg. bo to różnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

T1 tilt+ atak a T2 pokusze sie chyba na Adexer lub Fandango. JA w tym roku na drugą dawkę dam 200kg mocznika zobaczymy jak zadziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj