Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
20CBR12    209

U mnie dokładnie tak samo potas przedsiewnie a teraz zimą jako uzupełnienie bo u mnie tak jak i u Michała ziemia srednia w rzepaku praktykuje od dawna dawki potasu dzielone teraz przyszedł czas na pszenicę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

Witam..

pod koniec października siałem ostkę smolicką (przewódka)

ze względu na to że nie ma zimy ma już 3 liście i krzewi się klasa ziemi 5 tereny łąkowe podmokłe..

pod korzeń dostała:

-300kg lubofoski 3,5-10-20 na 1ha

- 250kg WAP-MAG na 1ha

przedplonem była gryka.

 

Mam takie pytanie odnośnie nawozów azotowych nie wiem co lepsze:

 

-I dawka 250kg saletry amonowej mocznika czy może saletrosan z siarką

-II dawka strzelanie w źdzbło 200kg saletry amonowej

 

Między czasie każdy oprysk na grzyba i mszyce to dodam z 15kg siarczanu i mocznika na 200l

Również korzystam z odżywek firmy intermag około 3 zabiegów.

 

czy takie nawożenie wystarczy na plon w granicach 6t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Zaczyna krzewienie?? Słyszalem że przewódka najlepiej powinna w stan spoczynku wejsc w fazie szpilki, jednego liscia. Zeby tylko nie zmarzła ale co zrobic. Zamiast zimy to jesien mamy. Na pierwsza dawke nie dawałbym mocznika. Nigdy nie siałem przewódek ale podejrzewam ze 6 ton powinienes wyciagnac. Bo z ozimej to napewno bys 6 ton osiagnał przy tym nawozeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

Pierwsza dawka saletra,  mocznik dać na drugą. Siarka też wyszłaby pszenicy na dobre ale nie miałem tego nawozu u nas nigdy jaki on ma skład i działanie, jeśli szybkie to zamiast saletry na 1 dawke bedzie ok. Mocznik najlepiej przed spokojnymi opadami żeby nie było takich strat chociaż saletra też podobno ma ogromne straty.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

U mnie też już są szpilki przewódki tyle że pszenżyta co dalej?Czarna magia czas pokaże.A tak poza tym to powiedźcie mi co ta sól potasowa daje?Napewno daje ale jak to na plon się przekłada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

znajomy sieje sól na wiosnę tak doradził mu jakiś tam wieli uczony co kieruje jego uprawami.

Nie wiem co to a sens dać na wiosnę zamiast przedsiewnie.......

przecież zimowe potas potrzebują jesienią...

Zresztą jak dasz na wiosnę a będzie sucha wiosna do nawóz zadziała na poplon po podorywce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Potas "trzyma" wodę w glebie więc jest sens po wierzchu prószy, tylko odpowiednio wcześnie bo jak wiosna sucha to da to tyle co nic a tak wierzch będzie lepiej wilgoć trzymał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

może mrozów nie będzie to przewódki przetrwają...... i chyba koszone z jęczmieniami zimowymi będą......

Ta moja już 3 liść i krzewic się zaczyna....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Kizeyt slyszalem ze min 2 tyg przed azotem bedetak staracsie dac a jak wyjdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

jaki jest sens dawania kizerytu? nie generuje to czasem tylko dodatkowego kosztu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Magnez i siarka niezbedna jakis inny pomysl ? Oprysk nie dostarczy zapotrzebowania tylko jakies drobne niedobory chyba ze sie myle a cena 900 zl ja sypie polski 20/30 niemiecki za drogi wedlug mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

u mnei akurat jest wysoka zawartosc magnezu w glebie, wiec nie interesowalem sie tematem.

 

juz kiedys o to pytalem, jakie macie doswiadczenia z niska/bardzo niska zawartoscia fosforu /potasu w glebie  wg badania gleby , a plonem ktory osiagneliscie.  czy niska/bardzo niska zawartosc faktycznie przekresla szanse na przyzwoity plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja badan gleby nie robie ale pasuje kiedys zrobic. na jesien od dwoch trzech lat pod pszenice nie daje fosforow i potasow jedynie wapno w granulacie i plony z ostatnich dwoch lat 7 do 8 ton z ha przy około 140 kg N z tym że pod wiosenne uprawy ( gryka, łubin) daje fosforowe, potasowe i robie cały czas zmianowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

ja w tym roku dalem wczesna wiosna przed azotowymi 100kg polifoski 6 na kawalek przenicy ktory po zimie najgorzej wygladal, mial fioletowe przebarwienia i zas duzo lepiej ta przenica wygladala. Przedsiewnie dostala wtedy ok200 kg lubofoski, a w tym roku pod orke poszlo 200kg Polifoski 6. Zobaczymy wiosna jak to bd wygladac to moze tez dam polifoske i od razu saletrosan tak ze 100-200kg w zaleznosci jak bd to wszystko wygladac. Jeden kawalek bd musial napewno rozkrzewic iwec napewno pojdzie duzo saletry, bo jest masakra, chyba ze zaoram(okrutne wschody, zbita ziemia i sucho bylo przez 1,5msc po wschodach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

koledzy a spotkaliście się kiedyś z takim czymś na polu jak ruda żelaza a dokładnie ruda darniowa....

U mnie to co orka to nowe bryły..... a jak szybko sie bronami jeździ to normalnie kruszy się z maczek... rosnie na tm normalnie. Wystepuje to na byłych terenach podmokłych.

Skąd to się wzieoło?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

widziałem jak za czasów podstawówki się zbierało kamienie na polach PGRów.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Tak mam jedną dzialke wlasnie taką paza tym że gleba jest brązowo-czerwona to jak każda inna ja dieje tam kukurydzę owies i żyto plon zadowalający jak na V klase...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja badan gleby nie robie ale pasuje kiedys zrobic. na jesien od dwoch trzech lat pod pszenice nie daje fosforow i potasow jedynie wapno w granulacie i plony z ostatnich dwoch lat 7 do 8 ton z ha przy około 140 kg N z tym że pod wiosenne uprawy ( gryka, łubin) daje fosforowe, potasowe i robie cały czas zmianowanie

robiłeś bilans składników? Za parę lat może się okazać że zubożyłeś glebę i takie plony jakie zbierasz teraz będą już tak łatwe do uzyskania.

Radze zrobić próby glebowe, koszt niewielki. Sam przerabiam podobną sytuacje


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

kilka lat temu sypałem tylko fosfory i potasy, azotu mało co bo siałem gryke wiec najwidoczniej jesli mam takie plony to te składniki musza tam byc. nawet teraz pod łubin daje fosforowe potasowe z wiosny a na jesien juz nie daje pod pszenice jedynie wapno i tak na przemian. Po zniwach w 2016 roku trzeba bedzie zrobic to podstawowe badanie gleby na fofor, potas i PH gleby i zobaczyc co tam sie kryje, bo z tego co widze to jeszcze nie jest zle ale mam to na mysli zeby jednak uzupełnic ziemie w fosfor i potas nawet przed siewem pszenicy nie tylko tam gdzie bedzie łubin czy soja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

chciałbym zapytać o stosowaną przez was agrotechnikę przy odmianie toras i jantarka - na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jak u nich z tolerancją na choroby, jakie środki stosujecie i w jakich dawkach.

 

co do torasa znalazłem informację, że jest bardzo podatna na choroby podstawy i septoriozę plew - więc co lepiej wybrać na T1 - 1,5 litra capalo czy 1l duet star i 1 litr prochlorazu? i czym najlepiej w rozsądnej kwocie zabezpieczyć kłos?

 

natomiast co do jantarki andrzej1988 podał mi swoją agrotechnikę, ale chętnie dowiem się więcej ;)

 

na T2 w jantarce i torasie chciałbym zastosować adexar plus w dawkach od 1 litra przy jantarce do 1,5 na lepszych działkach i na tym zakończyć ochronę.

 

stanowiska mam po fasoli, gdzie na wiosnę było dane ok 300 kg polifoski 6 i sól potasowa, a przy plonie ok tony znaczna część składników nie została wykorzystana, przed orką siewną było dane wapno magnezowe i tyle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

Panowie 200kg saletry amonowej czy kedzierzynskiej na pierwsza dawke jesli zboże jest słabo rozkrzewione? I czy na 2 dawke dać 150kg saletrzaku czy mocznika?. Ziemie lekkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ta z Kędzierzyna ma 32N (a z Włocławka czy Puław 34 N) oraz  jest po prostu z tego co widziałem grubsza, więc wolniej się rozpuści-jednak wczesną wiosną nie będzie to kolosalna różnica, pewnie kilka godzin mimo że lata coraz suchsze.  Na drugą dawkę to ja daję mocznik, pomysł z saletrzakiem nie jest najlepszy, bo on już bardzo wolno się rozpuszcza, ostatecznie saletrzak na pierwszą dawkę mógłby być. 150 kg saletrzaku to ok 40 kg azotu, a 150 kg mocznika to ok.70 kg azotu więc różnica kolosalna. Ja proponuję 200 saletry  i później 140 kg mocznika lub 200 kg saletry .

P.S Jeśli masz siewkę co ledwo dorzuca na żądaną szerokość, to przewagę bedzię miał ZAKSan z Kędzierzyna bo na pewno siewka rzuci go dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

Nie zapominajcie, że kgN z mocznika to nie to samo co kgN z saletry czy saletrzaku... Mocznik to raczej tylko doglebowo się nadaje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj