Polecane posty

miwigos    3522

Posiej 100 szt na metr na początku pażdziernika,życze powodzenia,tacy mądrzy to u nas byli i zrezygnowali,taka ilość to na początku września nawet za mało żeby dała 9 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Uff.. Pszenica siana 6 listopada szpilkuje rządki już widać codziennie pada od pierwszego dnia po siewie, albo wieje. Jak da się wjechać na pole to opryskam. 220kg mtz52g (na początku 2 października 170kg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

JUż tak się Tomki nie spierajcie,bo to z celem się mija.Jeden z podlasia drugi z dolnego śl.Inne klimaty.Mieszkam parę kilometrów od @tomek73 i wie,że w tym roku u nas wogóle nie padało!Więc jaki sens był siać w terminie? U nas nawet bambry siali w pył ale w połowie października.Pola dopiero się zielenieją.Taki rok-co zrobić?

Ktoś tam wcześniej pisał,że przegapili terminy na pryskanie i mają probleem.Ale co mieli pryskać ?suchą nieuprawioną glebe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

A  u mnie sąsiad sieje po 250 kg na ha i zawsze ma Ladniejszą od majej ja sieje 350 zieren na m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Ja sialem swoje kiedys i na 300kg na ha. Od kiedy sieje mniej jest lepiej, ale wszystko to zależne jest od terminu siewu i stanowiska i tez rejonu kraju. Siejesz 20wrzesnia pewnie 150kg wystarczy siejesz 30 wrzesnia to juz by trza dołożyć na 180kg, po 15pazdziernika napewno trzeba dać 250kg. Ja linusa kwalifikat mtn 50g sialem 3pazdziernika 200kg na ha jest ok. Wg mnie nie ma co siac we wrześniu rozwijac chorób i wirusów, lepiej dać gęściej i pozniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jak w sucha glebe sie posieje to bedzie siano. Wzejdzie a po długim braku deszczu zrobi sie siano, uschnie, wiec lepiej w tym wypadku posiac pozniej ale w miare wilgotna ziemię. W tym roku tak zrobiełm ze posiałem w pozniejszym termnie. ponad 2 ha orałem w popiół a nastepne ponad 2 ha orałem juz w miare wilgotne glebe. Siew przypadł akurat na kilka dni przed z miare mocnym deszczem, wiec odrazu ziarniak dostał wilgoci. Wschody były dośc równe i dobre. Wiadomo faza rozwojowa mowi sama za siebie w porownaniu z tamtym rokiem ale moim zdaniem w niektorych rejonach Polski lepeij było opoznic siew i siac w wilgotna glebe niz wysiac za wczesnie w popiół

gadasz durnoty jeśli jest sucho to trzeba przyspieszyć siew bo roślina słabo rośnie z braku wody. Na zejście jeśli roślina nie znajdzie wody to bd leżeć jak w magazynie jak znajdzie to wejdzie i bd czekać na deszcz. Nie widziałem jeszcze żeby roślina Uschla po zejściu. Miałem dobry przykład w tym roku i rzepakow i zbóż kto czekał tego rzepak i zboże wygląda dużo gorzej od moich sianych w popiół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja siałem w ostatnie dni wrzesnia i pszenica jest w fazie 3 lisci a gdzie niegdzie 4. Ładna zielona bez niedoborów jak narazie. Siew był po deszczu i to w miare solidnym. Zimy narazie nie zapowiadają ale ochłodzenie tak, w nocy przymrozki ale jesli zima bedzie łagodna i ciepła to te pszenice które sa srednio w fazie 3-4 lisci powinny wejsc w wegetacji pełzającej w faze poczatkowego krzewienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

Andrzej1988 ma troche racji u mnie Ci co posiali dosyc wczesnie to dlugo czekali az wszystko wzejdzie i na poczatku wschody wygladaly tragicznie ale naszczescie teraz juz duzo lepiej to wyglada ale problem byl z opryskaniem i niektorzy chyba zrezygnowali. A Ci ktorzy poczekali to mieli ladne i rownomierne wschody. Szczegolnie w rzepakach mozna bylo zauwazyc ze kto sial w popiol to pozniej kiepsko wygladalo a kto posial na poczatku wrzesnia gdy wczesniej popadalo to pozniej sie nie martwil o oprysli bo mniej wiecej wszystkie rosliny byly w tej samej fazie. Ten rok jest bardzo specyficzny i duzo ludzi dostalo niezla szkole jeden z wnioskow taki ze najlepiej ograniczyc liczbe przejazdow. Zastosowac orke z walem nawoz i siew rosliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

gadasz durnoty jeśli jest sucho to trzeba przyspieszyć siew bo roślina słabo rośnie z braku wody. Na zejście jeśli roślina nie znajdzie wody to bd leżeć jak w magazynie jak znajdzie to wejdzie i bd czekać na deszcz. Nie widziałem jeszcze żeby roślina Uschla po zejściu. Miałem dobry przykład w tym roku i rzepakow i zbóż kto czekał tego rzepak i zboże wygląda dużo gorzej od moich sianych w popiół.

to dziwne bo w mojej okolicy jest odwrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

gadasz durnoty jeśli jest sucho to trzeba przyspieszyć siew bo roślina słabo rośnie z braku wody. Na zejście jeśli roślina nie znajdzie wody to bd leżeć jak w magazynie jak znajdzie to wejdzie i bd czekać na deszcz. Nie widziałem jeszcze żeby roślina Uschla po zejściu. Miałem dobry przykład w tym roku i rzepakow i zbóż kto czekał tego rzepak i zboże wygląda dużo gorzej od moich sianych w popiół.

no nie do końca tak jest...

siejąc w sucha ziemię, jeśli będzie naprawdę ekstremalnie mało wody to roślina może skiełkować a gdy zabraknie wody do dalszego wzrostu to kiełek obumiera i nie ma mowy o dalszym wzroście.

Aczkolwiek terminowy siew nawet w suchą glebę wydaje mi się mniejszym złem. Bo jeśli ściernisko jest właściwie uprawione i zabiegi od orki do siewu zrobimy "na świeżo", bez zbędnych strat wilgoci to na pewno coś tej wody w glebie zostanie. A z czekaniem na deszcz bywa różnie. Czasem nie przyjdzie w terminie i termin siewu zbytnio się przesunie a czasem jak zacznie lać to leje że się w pole nie da wjechać...


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert81    1

W przyszłym tygodniu mają ustać opady i ma być przez tydzień w dzień 1-0 C a noc do -3 czy maż w tedy siać pszenice tybalt i nawre ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Ja sieje tybalt jak będzie nie za mokro tylko jeszcze nie zaprawiona i może ktoś podpowie czxym żeby nie zadrogo a w miarę skutecznie myślałem gizmo  zaprawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

no nie do końca tak jest...

siejąc w sucha ziemię, jeśli będzie naprawdę ekstremalnie mało wody to roślina może skiełkować a gdy zabraknie wody do dalszego wzrostu to kiełek obumiera i nie ma mowy o dalszym wzroście.

Aczkolwiek terminowy siew nawet w suchą glebę wydaje mi się mniejszym złem. Bo jeśli ściernisko jest właściwie uprawione i zabiegi od orki do siewu zrobimy "na świeżo", bez zbędnych strat wilgoci to na pewno coś tej wody w glebie zostanie. A z czekaniem na deszcz bywa różnie. Czasem nie przyjdzie w terminie i termin siewu zbytnio się przesunie a czasem jak zacznie lać to leje że się w pole nie da wjechać...

Dokładnie o to mi chodzi orka uprawa i siew na świeżo wtedy jest dość wilgoci w ziemi żeby roślina skiełkowała i potem czekamy na deszcz nie wiem jak musi być ektremalnie sucho żeby kiełek usechł. U mnie było sucho i Ci co orali i siali od razu w terminach maja lepiej rozwinięte rzepaki niż Ci co zaoorali i czekali na zbawienie z nieba a w rezultacie siali późno i w dość suchą glebe. 

Odnośnie nierównomiernego rzepaku to fakt że nic w tym dobrego ale lepiej żeby chociaż połowa roślin była rozwinięta optymalnie niż żeby cała uprawa była słabo rozwinięta. Na oprysk zawsze sie jakoś ten termin wybierze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

gizmo to sam tebukonazol 

pomyśl nad vitavaxem cenowo nie jest żle a dwie substancje czynne 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek-360    47

Myślę dać wiosną na pszenice 100 kg N. I podzielić to na dwie dawki? Np na pierwszą saletra 100kg/ha i na drugą mocznik 150 kg/ha, czy na pierwszą saletrosan i na drugą mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

jeśli planujesz na 1 tylko 100 saletry to musisz mieć bardzo mocną pszenicę silnie rozkrzewioną , 

2 dawka jest czasami nazywana dawką na plon przy pierwszej dość niskiej druga powinna być wyższa i w dobrze i szybko przyswajalnej formie , 

ciężko jest uzyskać dobry plon przy pierwszej niskiej a drugiej opóźnionej i np w formie wolno dziłającej a i czasami  o ogromnych stratach azotu jak mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A ja właśnie drugi rok prowadzę obserwacje drugiej dawki nawozu saletra a mocznik. Mocznik daję stosunkowo szybko w ilości 140-150 kg na hektar, z 2 tygodnie przed bbch 30 a saletrę daję właśnie w fazie bbch 30 w ilości 200 kg na hektar i zdecydowanie lepiej wychodzi mi zawsze pszenica po moczniku, zawsze większy plon o ok. 1 tonę na w sumie takich samych glebach 3ab, a i wygląd pszenicy dużo lepszy po moczniku. W tym roku wszystko jadę mocznikiem na drugą dawkę i zostawię tylko dwie ścieżki gdzie rozrzucę saletrę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

1 dawka saletrosan 200- 300 kg zależnie czy glina i jak rozkrzewiona na wiosnę na cieplejszych glebach 200 na zimnych do 300 najczęściej jest to 200 do 250 kg ha 

 

2 dawka saletra  250-300kg ha w fazie bbch 31-32

zero dokarmiania dolistnego ,  w tym roku będą próby podania manganu i cynku oraz basfoliaru 36 na wykłoszoną pszenice w dawce 10l/ha

i na tym koniec nawożenia

przeważnie w czystym składniku 150-160kg ha

średni plon z ostatnich pięciu lat w granicach 7,5t dla pszenicy z całego areału

gleby w gospodarstwie to 3 klasa 60% i reszta 4 klasa czego połowa czwartej to cieżkie pola

co do parametrów to z białkiem raczej szału nie ma 11,5 do 12,5 przeważnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

A ja właśnie drugi rok prowadzę obserwacje drugiej dawki nawozu saletra a mocznik. Mocznik daję stosunkowo szybko w ilości 140-150 kg na hektar, z 2 tygodnie przed bbch 30 a saletrę daję właśnie w fazie bbch 30 w ilości 200 kg na hektar i zdecydowanie lepiej wychodzi mi zawsze pszenica po moczniku, zawsze większy plon o ok. 1 tonę na w sumie takich samych glebach 3ab, a i wygląd pszenicy dużo lepszy po moczniku. W tym roku wszystko jadę mocznikiem na drugą dawkę i zostawię tylko dwie ścieżki gdzie rozrzucę saletrę.

pszenica łapie parametry przy takim nawożeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Idzie jeszcze trzecia dawka "na kłos" oczywiście w ilości 100 kilogramów saletry, niezależnie od sposobu wcześniejszego nawożenia.

W sumie to nawożę pszenicę sposobem 

dawka nr 1- 180-200 kg saletra

dawka nr 2- mocznik 140-150 kg, około 2 tyg. przed bbch 30 lub saletra bbch 30 w ilości 200 kg

dawka nr 3- po bbch 39 w zależności przed spodziewanym deszczem, nieraz blisko tej fazy 39 nieraz później jak nie pada 100 kg saletry.

Parametry mam ok, akurat nie zauważyłem różnicy na korzyść saletry czy mocznika, ale po moczniku ziarno jest raczej bardziej wyrównane.

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

małe odstępy miedzy 1 a 2 dawka saletry w takiej ilości azot azotanowy może przekrzewić pszenicę jest za gęsta i może dlatego słabiej plonuje niż ta nawożona mocznikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

1 dawka saletrosan 200- 300 kg zależnie czy glina i jak rozkrzewiona na wiosnę na cieplejszych glebach 200 na zimnych do 300 najczęściej jest to 200 do 250 kg ha 

 

2 dawka saletra  250-300kg ha w fazie bbch 31-32

zero dokarmiania dolistnego ,  w tym roku będą próby podania manganu i cynku oraz basfoliaru 36 na wykłoszoną pszenice w dawce 10l/ha

i na tym koniec nawożenia

przeważnie w czystym składniku 150-160kg ha

średni plon z ostatnich pięciu lat w granicach 7,5t dla pszenicy z całego areału

gleby w gospodarstwie to 3 klasa 60% i reszta 4 klasa czego połowa czwartej to cieżkie pola

co do parametrów to z białkiem raczej szału nie ma 11,5 do 12,5 przeważnie 

 

Ja na twoim miejscu ta drugą dawkę rozłożył bym na dwie bo wątpię w to że pszenica wykorzysta na raz 100kg azotu


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nie ma szans na wykorzystanie  maks 60-70 czystego n 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj