Polecane posty

tomek73    579

Tomek na pewno siarczan potasu? w jakim celu go stosowałeś?

 

 

Tak dokładnie SIARCZAN POTASU, stosowałem  go wtedy 3  raz  pszenicy, w tym roku pokazał dosłownie rewelacyjny obraz pszenicy. Nie miałem objawów suszy  w pszenicy. Sąsiada pszenica w stosunku do mojej to dosłownie tragedia była.

Przy zastosowaniu  na liścia flagowego zagęszcza on soki komórkowe, reguluję gospodarke wodną w  roślinie, Jest tani 1 kg 6 zł, podawałem około 2 kg/ha i 6 kg mocznika, ale 150l wody/ha. 

W tamtym roku stosowałem Multi N 25 litrów/ha za 5 zł/i plus 130 l wody i nic specjalnego nie widziałem a miało na 100% podnieść białko o przynajmniej 1 %. Tam jest azot  w  dwóch formach i siarka  jakiejś  fajnej formie.

Wystraszyłem się z  powodu siarki, a  nie potasu, i po drugie w  tamtym roku przypaliłem pszenicę ale nie stosowałem tych odżywek, całkiem czymś innym przypaliłem.

Nawet czytałem artykuł  chyba w   miesieczniku Uprawa Roli lub w czymś podobnym i tam  koniecznie zalecali właśnie stosowanie potasu w celu podniesienia parametrów pszenic jakościowych  a w  szczególności białka i glutenu. 

Najciekawsze że nikt o tym nigdzie nie mówi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Tomku, a orientujesz się może ile trzeba by było dać siarczanu potasu zamiast siarczanu magnezu, którego chciałbym dać np 15kg w celu wyeliminowania przypalenia pszenicy podczas podawania mocznika dolistnie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja podawałem po 2 kg do każdego oprysku, siarczan magnezu też dawałem po jakieś 5 kg Tu nie chodzi o to żeby z   któregoś mikro składnika zrezygnować, mi chodzi żeby roślina była  w  pełni odżywiona nie przypalić i był efekt. Ja odżywkami pryskam z 4- 5 razy  na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Ja podawałem po 2 kg do każdego oprysku, siarczan magnezu też dawałem po jakieś 5 kg Tu nie chodzi o to żeby z   któregoś mikro składnika zrezygnować, mi chodzi żeby roślina była  w  pełni odżywiona nie przypalić i był efekt. Ja odżywkami pryskam z 4- 5 razy  na wiosnę.

Ok już wszystko wiem, dzięki za wyjaśnienie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Ja podawałem po 2 kg do każdego oprysku, siarczan magnezu też dawałem po jakieś 5 kg Tu nie chodzi o to żeby z   któregoś mikro składnika zrezygnować, mi chodzi żeby roślina była  w  pełni odżywiona nie przypalić i był efekt. Ja odżywkami pryskam z 4- 5 razy  na wiosnę.

jaki siarczan potasu dawales ? moze z yary mili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Czym prysnac pszenice i pszenzyto glownie 2-3 liscie miejscami szpilka wiadomo pogoda jaka jest. Chcialem tolurexem ale widze ze nie bierze przetaczniakow a one glownie sie pokazaly zastanawiam sie nad legato 600 czy cos do tolurexu dodac ? Nie wiem czy bedzie legato 500 w sklepie jutro chce pryskac i martwi mnie rozna faza zboza i pogoda. http://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-bielsk-podlaski,cId,1353

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Panowie środki czekają a jak nie pada to wieje. Nie wiem czy wyrobie sie jeszcze jesienią z herbicydami.. Sprawdzam pogode to idzie ochłodzenie wiec też d*pa.
Zawsze odchwaszczałem jesienią i nie wiem co teraz zrobić. Wykonywac zabieg na siłę czy odpuścić i czekać wiosny? Zboża dostają dopiero trzeciego liścia. Środki zawsze mogą zostać na przyszły rok ale nie wiem czy wytrzymam patrzeć na chwasty do wiosny jak sie panosza na polu ;)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Tak dokładnie SIARCZAN POTASU, stosowałem  go wtedy 3  raz  pszenicy, w tym roku pokazał dosłownie rewelacyjny obraz pszenicy. Nie miałem objawów suszy  w pszenicy. Sąsiada pszenica w stosunku do mojej to dosłownie tragedia była.

Przy zastosowaniu  na liścia flagowego zagęszcza on soki komórkowe, reguluję gospodarke wodną w  roślinie, Jest tani 1 kg 6 zł, podawałem około 2 kg/ha i 6 kg mocznika, ale 150l wody/ha. 

W tamtym roku stosowałem Multi N 25 litrów/ha za 5 zł/i plus 130 l wody i nic specjalnego nie widziałem a miało na 100% podnieść białko o przynajmniej 1 %. Tam jest azot  w  dwóch formach i siarka  jakiejś  fajnej formie.

Wystraszyłem się z  powodu siarki, a  nie potasu, i po drugie w  tamtym roku przypaliłem pszenicę ale nie stosowałem tych odżywek, całkiem czymś innym przypaliłem.

Nawet czytałem artykuł  chyba w   miesieczniku Uprawa Roli lub w czymś podobnym i tam  koniecznie zalecali właśnie stosowanie potasu w celu podniesienia parametrów pszenic jakościowych  a w  szczególności białka i glutenu. 

Najciekawsze że nikt o tym nigdzie nie mówi.

 

powiem szczerze pierwsze słyszę że potas ma wpływ na poziom białka i glutenu, ale człowiek uczy się całe życie :). o gospodarce wodnej wiedziałem.

 

http://www.k-leaf.pl/ kosztuję 130 zł  ale 20 lub 25 kg.

 

coś podobnego do hortisul

http://www.kali-gmbh.com/plpl/fertiliser/products/hortisul.html?display=ShortText

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Skoro jesteśmy przy temacie potasu. Ktoś stosuje dwuetapowe nawożenie potasem tz 1 dawka na jesieni, a druga wiosną. Daje to jakieś efekt dla rośliny czy to tylko jakaś propaganda? Po opisach niektórych prowadzenia upraw nie zauważyłem by ktoś rozsiewał potas wiosną większości użytkowników tylko jesienią albo obchodzą się bez NPK.

Edytowano przez Kondziu1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Ale co ma wpływ, który składnik z siarczanu magnezu lub siarczanu potasu że zabezpiecza pszenicę przed przypaleniem? Mógłby ktoś coś powiedzieć na ten temat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Kiedys nie zastosowałem siarczanu magnezu na liść flagowy bo poprostu mi brakło na jeden kawałek no i troszku roślinę czubkami poprzypalalo, od teraz jak zawsze przy dolistnym dokładam 5kg na ha do roztworu to jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Kiedys nie zastosowałem siarczanu magnezu na liść flagowy bo poprostu mi brakło na jeden kawałek no i troszku roślinę czubkami poprzypalalo, od teraz jak zawsze przy dolistnym dokładam 5kg na ha do roztworu to jest ok.

a pamiętasz jakie miałeś wtedy stężenie cieczy roboczej ? albo jakie stężenie stosujesz przy dokarmianiu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Nie pamiętam dokladnie, ale zawsze tak na koniec krzewienia 30kg na ha, późnej 20kg, 15kg, 10kg, i Ew, na klos 5kg. Expert chyba jest chyba do konca wegetacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Skoro jesteśmy przy temacie potasu. Ktoś stosuje dwuetapowe nawożenie potasem tz 1 dawka na jesieni, a druga wiosną. Daje to jakieś efekt dla rośliny czy to tylko jakaś propaganda? Po opisach niektórych prowadzenia upraw nie zauważyłem by ktoś rozsiewał potas wiosną większości użytkowników tylko jesienią albo obchodzą się bez NPK.

rozwiązanie jak najbardziej wskazane ale wg mnie wyłacznie na glebach przepuszczalnych i pod rośliny wymagające wyższych dawek potasu (np. rzepak, burak)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

W zeszłym roku pytałem o expert met również. Od pewnego bardzo pomocnego i obeznanego kolegi, którego widać teraz troszkę rzadziej na forum dowiedziałem się, że oprysk expert met w fazie późniejszej niż 3 liście nie będzie miał negatywnego wpływu na pszenicę, ale może być gorsze działanie chwastobójcze ze względu na już "przerośnięte" chwasty. Zasada ta odnosiła się również do boxera i innych najpopularniejszych środków jesiennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Tak tez myslalem ale nie chciałem wprowadzać nikogo w błąd, różnie piszą na tych opryskach różne terminy, a na to wychodzi ze najlepiej pryskać na jeden liść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas616    9

nie mogłem wcześniej opryskać expertem, teraz pszenica ma 3-5 liści, a większość chwastów dopiero zaczyna kiełkować. dziekuję koczas za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy macie jeszcze nadzieję na opryski w pszenicy? U mnie środki czekają ale pogoda nie rokuje zbyt dobrze. Faktur nie wypisuje bo prawdopodobnie trzeb będzie oddać. 


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

ja mam taka nadzieje, jak beda niskie temperatury to pojdzie 2l Lentipuru+6-8g gleanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Ja co prawda srodkow nie mam w domu ale tez licze że jeszcze będzie okienko żeby opryskac od chwastów-choć napewno nie ten i następny tydzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Stosował ktoś z Was dolistnie saletre magnezową np. Yara Krista MAG? Jak tak to w jakiej dawce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj