Polecane posty

miwigos    3437

Bo byś chciał nic nie robić ,tylko zaorac słome i mieć 10 ton,jak ktoś myśli o spaleniu słomy to pozim wiedzy ma jak roczne dziecko,

Jak twój dziadek przyorywał słome to mi kaktus wyrośnie ,nie napisze gdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

zauważyłem dziś na pszenicy , że niektóre źdźbła są w połowie uschnięte, pszenica siana ok 30 września ale długo nie wschodziła , szybko skiełkowała ale na powierzchnię wyszła po ok 2-3 tygodniach i w  tym czasie był przymrozek ok 6-7 stopni, a przy gruncie mogło być ok -10 , zboże szpilkowało

Jak myślicie czy mogło zmrozić tak listki ,że uschły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Dokładnie mój dziadek zbierał wszysztko co urosło słoma była tak cenna jako pasza że nawet grabiami resztki zgrabiał tak mówił mi  ojciec ,ojciec zbierał co się dało nawet plewy po pszenicy miał taki zbiornik z boku Wistuli bez żadnych oprysków grzybowych miał 4 -5 ton i starczało ,teraz sami wiemy oprysk goni oprysk ,jeszcze nie pryskałem grzybówki jesienią ale to kwestia czasu inni już lecą

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Chyba troche Cie poniosło z tymi 4-5 tonami chyba że na 1 klasie gleby to może uwierze. No i kwestia ile nawozów dawał ale zakładam że niedużo skoro mówisz o dawnych czasach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

Sieje ktos jescze pszenice?

Ja wczoraj po burakach zasiałem i nie wiem czy nie za pózno.

 

Ja dzisiaj siałem .Przewódka Monsun.Co roku sieję ją po burakach -nawet w gruniu jak się da,jak nie to w lutym jak się da w pole wjechać.

Plon całkiem niezły.Siew jesienny do 8 ton ,wiosenny ok tona mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167

co do plonów z lat 80 to na youtube jest filmik , takie wiadomości robione w czasie żniw i jeden rolnik mówi jakie miał plony pszenicy na dolnym śląsku , może mówił prawdę ale twierdził że w 89 nakosił 7t z ha  . minuta 2.20

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

zapytam tak z innej beczki, czy ktoś z was stosuje gnojowice powschodowo?? mam dostep do gnojowicy swińskiej i słyszałem ze mozna stosowac ten nawóz na pszenice zima albo wczesna wiosna w ilosci ok 20-30 m3/ha. Czy nie popali młodych roslin ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

We wsi obok kilka osób siało w ten sposób pszenicę : orka, bronowanie/agregat, siew, nawóz, bronowanie. Nie rozmawiałem o tym z nimi, ale zapytam Was o oponie o taki sposób. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    110

Za dużo bronowania,jakbym ja tak zaczął robić to by mi czasu nie starczyło , u mnie orka,nawóz,brony jeden przejazd,siew i brony ,by w miare wyrównać pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

przeciez robisz praktycznie tyle samo zabiegow co sasiedzi kolegi wyzej

wysiewanie nawozu npk po siewie to nieporozumienie. fosforu roslina nie wykorzysta

bronowanie po siewie to zalezy czym sie sieje, ile ziarna na wierzchu i jak wyglada pole.  nikt ci nie powie czy to dobrze czy zle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Chyba troche Cie poniosło z tymi 4-5 tonami chyba że na 1 klasie gleby to może uwierze. No i kwestia ile nawozów dawał ale zakładam że niedużo skoro mówisz o dawnych czasach.

 

4-5 ton w tamtych czasach to był wielki wyczyn zeby uzyskac. Nie pamietach lat 80 bo urodziełem sie pod koniec lat 80 ale z opowiesci ludzi słyszałem że 4 tony pszenicy to było bardzo dobrze. A teraz 7-8 ton na IV klasie i to z nie wygórowanym nakładam a nawet 6 ton na V klasie po ziemniakch. Teraz mamy coraz nowsze odmiany, bardziej plenne, tolerancyjne na rozne niedobory, ochrone grzybową. Kiedys siali pszenicy 300-350kg a teraz 150-200 kg. Swiat sie zmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dlatego Napisałem że chyba troche poniosło kolege bo na tamte czasy to bardzo dobrze aż za dobrze. Ale wiadomo jak dobra ziemia i dbał o uprawy dawał nawozy to i bez oprysków mozna taki wynik uzyskać również i kiedyś. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

U mnie cały tydzień w dzień ciepło, ponad 10 stopni, a w nocy są przymrozki nawet do -5 stopni. Chyba już nie ma co ryzykować i pryskać pszenicy ozimej chlorotoluronem? W sobotę będzie dwa tygodnie jak pryskałem jeden kawałek pszenicy Bogatki "robionym" Maratonem. Załuję, że wtedy nie opryskałem reszty chlorotoluronem. Ziemia była mokra, aż ciemna. Dwa dni później trochę pokropiło, więc chyba efekt działania pendimetaliny i izoproturonu będzie zadowalający.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

poczekaj jeszcze. Ja jeszcze nie pryskałem pszenicy a tez mam pryskac chlorotoluronem. Planuje w sobote bo nadają w nocy na plusie i w nastepnych kilku dniach. wiec jeszcze jest szansa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Od jutra aż do niedzieli ma nie być u mnie przymrozków, ale kto to wie, czy się prognozy sprawdzą. Na Tolurexie pisze, że stosować do pierwszych przymrozków, a więc już pierwsze wystąpiły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Panowie która z saletr jest lepsza ZAKsan czy Pulan? Pomijając że tą pierwszą lepiej się wysiewa? Jest jakaś różnica w działaniu po przez inne otoczkowanie granulatu? Zaksanowi chyba potrzeba ciut więcej czasu na rozłożenie? Czy może Can albo Extran x Yara.

Edytowano przez Kondziu1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Od jutra aż do niedzieli ma nie być u mnie przymrozków, ale kto to wie, czy się prognozy sprawdzą. Na Tolurexie pisze, że stosować do pierwszych przymrozków, a więc już pierwsze wystąpiły.

W niemczech stosują nawet jak są nie znaczne przymrozki. Na Twoim miejscu jeśli 3 dni wczesniej nie było przymrozków i nie zapowiadaja na następne jakies 3 dni przymrozków śmiało bym pryskał. Tolurex jest jednym z dość ze środków które dość dobrze tolerują niewielkie przymrozki gruntowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Byłem na polu. Pszenica Jantarka i Ozon w fazie dwóch pełnych liści, miejscami wyłazi trzeci liść, gdzie niegdzie jest faza szpilki ale to wyjątek. W sobote chyba bede pryskał lentipurem jesli pogoda pozwoli. U Was tez przy miedzy pełno myszy. Szatkują przy miedzy niesamowicie. Za wczasu skracają pszenice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

W wielkopolsce w zeszłym tygodniu prustałem lentipurem i glinem , zostały mi jeszcze 2 kawałki ,


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3437

Początek la 80 ojciec zbierał 5-6 ton pszenicy ,jak dobry rok to raz ,może dwa razy było 7 ton . a rzepak sypał w granicacn 4 ton,a pszenice Jawe to pamiętam 

A słome to braliśmy ile się dało bo można było na niej nieżle zarobić i nie było czym jej pociąć ,chyba że sieczkarnią od kukurydzy ,ale jakie to były koszty,takie to były czasy

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Dzisiaj opryskana pszenica chlorotoluronem. Faza 2 liści. Na jednym kawałku od miedzy dopiero zaczyna wschodzic bo była płytko posiana z podniesionymi redlicami z powodu darni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Co sądzicie, żeby teraz opryskać Tolurexem, a na wiosnę Mustangiem? Początkowo byłem zdecydowany na Expert Met, jednak chlorotoluron lepiej działa w niskich temp. Dawka by wyszła 1.7l/ha, pszenica w fazie 2-3 liści, gdzieniegdzie mniej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj