Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
grego    385

gdzie mogę znaleźć normę wysiewu pszenicy KWS Dakota, a może ktoś wie? Bo coś nie bardzo na stronię KWS mogę znaleźć normy wysiewu ich pszenic, a nie chciałbym walnąć byka jak z Juliusem, którego siałem na poziomie 370 ziaren , a podobno dla tej odmiany norma to 300 i faktycznie mocno się krzewi i była za gęsta nieco. Arkadie juz posiałem przyjąłem normę 370 ziaren, mtz 48, a siłę kiełkowania przyjąłem 90% i wyszło mi 200kg materiał swój. Mam jeszcze do posiania Bamberkę no i tą Dakotę kwalifikat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Bamberke sąsiad siał ok.300kg/ha bo siał w susze ok. 2 tygodnie temu i dlatego zwiększył normę wysiewu.Ja wysiewałem Dakoty coś koło 190-200kg/ha

Edytowano przez agrolublin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

No to konkretnie zwiększył tą normę prawie dwukrotnie. Chyba też ustawie na 190kg wysiew Dakoty, bardzo sucho i dużo grud

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

No u mnie akurat idealnie się zasiała bo ładnie popadało tylko teraz mogłoby popadać to lepiejby wykiełkowała.Choć mówią na prognozach pogody że bedzie w niedzielę przyszłą śnieg z deszczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

Ja Dakotę 125 kg/ha siałem czyli 280r/m2 warunki dobre u mnie więc na materiale siewnym można zaoszczędzić . Astoria siana już 150kg/ha 300 roślin i Ostroga nasiona swoje 150kg/ha 320 roślin . Angelus wziąłem na próbę odmiana z grupy E w dodatku oścista zasiana 150kg/ha jeszcze do zasiania idzie jutro Arktis .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

jeżeli masz załóżmy średnia zasobność w P i K to bez nawożenia przedsiewnego możesz uzyskać wcale nie gorsze plony niż z nawożeniem. Z tym że na dłuższą metę zrobi się problem. Wiem z własnego doswiadczenia. Tata przez parę lat zaniedbał trochę nawozenie P i K i jak teraz robię próby na niektórych polach to włos na głowie się jeży...

Z tym ze są jeszcze rózne systemy nawozenia. Jedni preferują sypanie P i K co roku w nizszych dawkach, inni sypia np. wieksze dawki ale tylko pod np. 2 rosliny w płodozmianie. Ważne oby bilans się zgadzał

 

 

A jak ma się u mnie z P i K na jesień pod oziminy. Badania robiłem 2012r i wszystkie składniki były niskie po ojca gospodarzeniu bo dawał tylko obornik a P i K tylko pod ziemniaki i na łąki. 2013r  rozsiałem wapno na wszystkie działki. Stosuje zmianowanie tylko zboża jare a po jarych oziminy więc wychodzi na to że dwa razy do roku sypie P i K na to samo pole. Po oziminach na jesień kładę obornik i na wiosnę rozsiewam 200kg polifoski6 lub wschodnie npk ale przeważnie około 40kg P i 60kg K.

Przykład 2013rok Wiosna obornik 400kg polifoski6 zasadzone ziemniaki na jesień obornik 400kg polifoski6 zasiana pszenica,po zbiorze 2014 na jesień obornik orka zimowa i wiosną 2015 200kg npk 7 20 30 i siew owsa. Teraz obornik i znowu poszło 200 kg polifoski6 i zasiana pszenica. Sieje tylko owies pszenicę i pszenżyto. Podpowiesz czy coś zmieniać czy robić tak jak robię. Teraz trochę doszło dzierżaw i mogę mieć mniej obornika. Przeważnie kładę około 25 ton na 1ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Ja sieję około 250kg NPK 6-20-30 co roku przed siewem. Widzę co roku wzrost zasobności gleby, bo w pierwszym roku miałem 3,5t/ha pszenicy, w tym ponad 5,5. Przez kilka lat pole było nawożone ekstensywnie, tylko obornik i trochę NPK pod tytoń. Tam, gdzie nie było tytoniu, praktycznie wogóle poza saletrą. Trzeba kilka lat, żeby zwiększyć zasobność gleby. Do tego mikroelementy dolistnie. Obornik jest bardzo dobry, ale ja nie mam hodowli, ojciec też już zlikwidował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

jakbym tak prysnął 1,5 litry legato plus na pszenicę w fazie 2-3 liści będzie dobrze??? pryskał ktos z was tylko tym? i jak wystarczyło czy cos przepuściło? bo po mieszance z glean nie ma za bardzo pola do popisu z roślinami następczymi :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

A jak ma się u mnie z P i K na jesień pod oziminy. Badania robiłem 2012r i wszystkie składniki były niskie po ojca gospodarzeniu bo dawał tylko obornik a P i K tylko pod ziemniaki i na łąki. 2013r  rozsiałem wapno na wszystkie działki. Stosuje zmianowanie tylko zboża jare a po jarych oziminy więc wychodzi na to że dwa razy do roku sypie P i K na to samo pole. Po oziminach na jesień kładę obornik i na wiosnę rozsiewam 200kg polifoski6 lub wschodnie npk ale przeważnie około 40kg P i 60kg K.

Przykład 2013rok Wiosna obornik 400kg polifoski6 zasadzone ziemniaki na jesień obornik 400kg polifoski6 zasiana pszenica,po zbiorze 2014 na jesień obornik orka zimowa i wiosną 2015 200kg npk 7 20 30 i siew owsa. Teraz obornik i znowu poszło 200 kg polifoski6 i zasiana pszenica. Sieje tylko owies pszenicę i pszenżyto. Podpowiesz czy coś zmieniać czy robić tak jak robię. Teraz trochę doszło dzierżaw i mogę mieć mniej obornika. Przeważnie kładę około 25 ton na 1ha

 

 

ile sypie ci owies przy 200 kg npk?

 

ja posiałem w tym roku 100 kg jakiejś amofoski czy coś w tym stylu, taki tani npk za ok 1200 zł,do tego 100 kg N też w podobnym budżecie. owies dał 4 tony przy czym grad go wybił wcześniej i był siany w ilości ok 100 kg na hektar jako roślinna ochronna do wsiewek.  klasa IV-Vb.  przedplon, pszenżyto z dobrym nawożeniem. gdzieś czytałem na af że pod owies nie ma sensu sypać dużo nawozów bo i tak on tego nie pobierze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja sieję około 250kg NPK 6-20-30 co roku przed siewem. Widzę co roku wzrost zasobności gleby, bo w pierwszym roku miałem 3,5t/ha pszenicy, w tym ponad 5,5. Przez kilka lat pole było nawożone ekstensywnie, tylko obornik i trochę NPK pod tytoń. Tam, gdzie nie było tytoniu, praktycznie wogóle poza saletrą. Trzeba kilka lat, żeby zwiększyć zasobność gleby. Do tego mikroelementy dolistnie. Obornik jest bardzo dobry, ale ja nie mam hodowli, ojciec też już zlikwidował.

 

Ja bym chciał trochę to nawożenie ograniczyć tylko dawać pod jedną roślinę. Tak żeby na jedno pole raz w roku sypnąć np polifoskę 6  200kg. Tylko dokładnie nie wiem jak to zrobić żeby było ok. Nie wiem czy lepiej dać pod oziminy czy pod zboża jare npk lub pod które kłaść obornik i czy jak dam obornik to odpuścić npk. Opłacalność coraz słabsza a koszta w górę.

 

Filantrop

Nigdy nie ma czasu pojechać zważyć ale ładnie sypie  200npk i 150kg mocznika daje zawsze.

Więc jeśli owies go nie pobierze to zostaje pod zboża ozime np pszenice

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja pod jare daje PK. A z jarych sieje łubin albo gryke ktore nie wymagają azotu a pod pszenice juz nie stosuje PK tylko nawoz wapniowo magnezowy. Gdyby pszenica paszowa na skupie kosztowała chociaz  850 zł brutto przy wydajnosci 7  ton  to moze i bym stosował a tak staram sie ograniczac i tylko pod jare dawac.

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

To jak temat nawożenia to i ja mam pytanko.

20 październik będę kopał burak (holmer-liście zostają na polu) i do 25.10 na pewno zasieję pszenicę ozimą sailor. Mam wysoką zawartość fosforu i średnią potasu. I tak sobie wykombinowałem, że nic pod nią nie zasieję jesienią(bo przecież liście mają jakieś składniki i nie wiadomo jak przezimuje), tylko na wiosnę sypnę 100 kg/ha soli potasowej. Czy to dobry pomysł czy może odpuścić całkowicie nawożenie i dać na drugi rok worek więcej polifoski 4 na hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    117

Panowie, tydzień temu zasiana przenica, czy mozna by jutro wykonać oprysk glifosatem, okropnie dużo samosiewek jęczmienia zimowego przetrwało uprawę przedsiewną, czy glifosat nie uszkodzi pszenice w tej fazie, czy jest moze inny sposób na jego pozbycie się??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Jeżeli posieje w tym tygodniu pszenicę ozima. W następnym tygodniu przyjedzie obniżenie temperatury do rzędu 11C jak to będzie miało wpływ na nią? Ktoś objaśni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3515

Ale macie problemy co się ma stać ,a po burakach jak zostają liście to przy średniej zasobności nie sieje potasu tylko fosfor 100 kg fosforanu,chyba że pod buraki kiepska daweka soli byłazastosowana

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Ja rozwazalm bo mam plonvit zboza, ale caly czas mam wizje silniejszej presji grzyba po oprysku. Niech ktos z oswiadczonych wypowie w jesiennych opryskach i czy pozniej nie robi od grzyba na jesieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ale macie problemy co się ma stać ,a po burakach jak zostają liście to przy średniej zasobności nie sieje potasu tylko fosfor 100 kg fosforanu,chyba że pod buraki kiepska daweka soli byłazastosowana

 

Żadnego problemu nie mam. Zastanawiam się tylko co będzie lepsze sól pogłównie czy większa dawka npk na drugi rok. Fosforanu to nie będę siał na pewno bo fosforu jest zasobność wysoka albo bardzo wysoka na moich polach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek90    7

czy mozna mieszac srodki na chwasty, zakupiłem Snajper i Lentipur z insektycydem? polecono mi Fury 100EW, jakie macie opinie nt tych środków? czekam na wschody pszenicy ale niestety sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Ja rozwazalm bo mam plonvit zboza, ale caly czas mam wizje silniejszej presji grzyba po oprysku. Niech ktos z oswiadczonych wypowie w jesiennych opryskach i czy pozniej nie robi od grzyba na jesieni

No to teraz zrobiłeś mi klina  :wacko:, też chcę prysnąć plonovit z, ale ty teraz wyleciałeś z tym grzybem i już nie wiem :(

pryskałeś już mikro jesienią? był potem grzyb?

Pryskał ktoś może mikro jesienią, faktycznie jest wtedy podatna na grzyba? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Nie wiem wlasnie ;-) do tej pory nie robilem oprysku mikro a w nim jest azot co prawda smieszne ilosci ale kazdy azot powoduje wieksza podatnosc, takze sam rozwazam co prawda u mnie susza ze dopiero pojawia sie przenica i to nierownomiernie wiec moze ktos sie wypowie jest czas ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

czy mozna mieszac srodki na chwasty, zakupiłem Snajper i Lentipur z insektycydem? polecono mi Fury 100EW, jakie macie opinie nt tych środków? czekam na wschody pszenicy ale niestety sucho

 

Fury 100EW stosowałem  jak pszenica sie wykłosiła. Skrzypionek atakował i udało go sie zwalczyc. Snajpera nie stosowałem ale Lentipur już 3 rok z rzedu stosuję- bardzo dobrze tepi miotłę, rumian i niektóre inne dwuliscienne tylko na wiosne trzeba poprawic na reszte dwulisciennych np na przytulie i inne ktore lentipur nie zniszczy. A Snajper to mieszanka Lentipura i Legato. A po co mieszac snajpera z lentipurem jak w snajperze jest lentipur czyli chlorotoluron

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj