Polecane posty

KrzysiekFM    11

Nie wiem o czym ta gadka..... nie używam regulatorów  w pszenicy. Odpowiednie nawożenie i stoi w 95% a plon poniżej 7t nie schodzi.   W ubiegłym roku wywaliło mi trochę skagena  z 5 % a tan z natury jest niski i z 5% juliusa  który też za wysoki nie jest. Tiger sypał najsłabiej średnio 7,4t   jest wysoki jak cholera 135cm... i stał w 100% no trochę dziki połamały.  Nie wiem po co to wszystko?  No jedyne co może u mnie wpływa ( tak sobie gdybam) na to że stoją to późny siew nawet 20-25 dni po optymalnym terminie. 

i jestem 100zł  do przodu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

To zdradź nam tajemnice tego magicznego nawożenia jeśli możesz  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

No nie wiem czy do przodu,jak mogłeś mieć tone na hektaerze więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

Nie wiem o czym ta gadka..... nie używam regulatorów w pszenicy. Odpowiednie nawożenie i stoi w 95% a plon poniżej 7t nie schodzi. W ubiegłym roku wywaliło mi trochę skagena z 5 % a tan z natury jest niski i z 5% juliusa który też za wysoki nie jest. Tiger sypał najsłabiej średnio 7,4t jest wysoki jak cholera 135cm... i stał w 100% no trochę dziki połamały. Nie wiem po co to wszystko? No jedyne co może u mnie wpływa ( tak sobie gdybam) na to że stoją to późny siew nawet 20-25 dni po optymalnym terminie.

i jestem 100zł do przodu...

Bajki to nie ten dzial

Podstawowe pytanie: odmiana, obsada, przedplon, T1?

 

Nie wiem czemu dziwi was problem z mączniakiem w Arkadi, przecież ma geny z Tonacji, a tam jeszcze gorzej ale wszystko do ogarnięcia.

Patras obsade liczylismy to w sam raz przedplon rzepak t1 tilt mirage ochrona 3 zabiegowa 150 N 3 dawki

u mnie skagen po dwukrotnym zastosowaniu cuadro w dawce (pierwsza) 0,4l/ha, (druga) 0,2l/ha pochyliła się kilku miejscach - w sumie może 2-3% leży, dostała 210N/ha

Pierwsza kiedy poszla i druga?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

nigdy nie siałem pszenicy a w tym roku będzie ku temu dobra okazja, przynajmniej niektórzy tak uważają, ale nie chcę się naciąć. do rzeczy. mam ok 12 hektarów ziemi IV- VI klasa ( VI ok 0,5, ha, większośc IV) na ok 9 ha  rośnie w tym momencie wyka jara posiana na poplon, popryskane na wiosne, stalerzowane i zasiana wyka. przedplonem była łąka i ugór kilkuletni.   na pozostałej  części jest koniczyna zasiana na nasiona ale jest sporo chwastów i w dodatku nie udało mi się zebrać pierwszego pokosu bo przez ponad dwa tygodnie  lało dień w dień i wszystko zgniło. tam gdzie ta koniczyna to mogę jeszcze rozrzucić obornik bo leży blisko. ph na tych kawałkach jest od 4,8 do 5,5. wyka była zasiana z zamiarem zaorania na poplon ale z koniczyną miało być inaczej. no i myśle żeby poczekać aż koniczyna ładnie odrośnie, wtedy ja potraktować obornikiem, zaorać to wszystko i posiać pszenicę. u nas dobrze się udaje ostroga. zostało mi wapno granulowane z wiosny to spokojnie by starczyło po pół tony na hektar. dodam że tam gdzie koniczyna to wcześniej też był taki pseudo ugór, tzn moje bydło tam się pasło przez kilka lat ale perz do kola rósł i chwasty równie niskie stąd pomysł wspomożenia obornikiem. jak myślicie uda sie pszenica na takich stanowiskach? jakie zastosować nawożenie NPK i N? czy lepiej sobie odpuścić i zasiać owies? a może żytko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie wiem o czym ta gadka..... nie używam regulatorów  w pszenicy. Odpowiednie nawożenie i stoi w 95% a plon poniżej 7t nie schodzi.   W ubiegłym roku wywaliło mi trochę skagena  z 5 % a tan z natury jest niski i z 5% juliusa  który też za wysoki nie jest. Tiger sypał najsłabiej średnio 7,4t   jest wysoki jak cholera 135cm... i stał w 100% no trochę dziki połamały.  Nie wiem po co to wszystko?  No jedyne co może u mnie wpływa ( tak sobie gdybam) na to że stoją to późny siew nawet 20-25 dni po optymalnym terminie. 

i jestem 100zł  do przodu...

Gościu herezje jakieś wypisujesz. Skagen to odmiana bardzo podatna na wyleganie a piszesz że jest niski. Chyba od paru lat nie było u Cb porzadnej burzy bo inaczej bys sie szybko przekonał że odpowiednie nawożenie i obsada to nie koniecznie wszystko żeby łan stał. Dając 200 N w czystym składniku na IV klasie przy wiekszej burzy nie ma najmniejszych szans żeby zboże ustało. Nie mówie tu juz o III II czy I klasie. Jak Ci przyjdzie konkretna burza i powali pare czy parenascie hektarów to tymi 100 złotami sobie wiesz

 

Tak apropo pisząc ccc macie na myśli stabilian 750 czy antywylegacz płynny 675? Substancja ta sama ale inna ilość susbtancji aktywnych a to może troche myslic bo 1 litr stabilianu to nie 1 litr antywylegacza..

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Scagen przy późnym siewie będzie niski, W tamtym roku przedstawiciel Dalgety  stwierdził że scagen tylko w dwóch miejscach stał, u mnie i jeszcze u jakiegoś rolnika, a tak wszędzie leżał i nie było różnica, ja dowaliłem modusa i ustał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

PK pod korzeń minimum 80% zapotrzebowania do wytworzenia oczekiwanego plonu i do 180kg N 

Żadnego azotu dolistnie

Herbicydy jak najpóżniej wiosną  ( środki na miotłę "przytrzymują" pszenicę )

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

tomek co nie zmień a faktu ze jest bardzo podatny na wyleganie 2 w 9 stopniowej skali obok jantarki. W tym roku bardzo spodobała mi się ta odmiana toleruje słabsze gleby jest super zdrowa ma piękny klos jedyny jej mankament to jest bardzo podatna na wyleganie ale jak dobrze skróce to powinna stać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

nigdy nie siałem pszenicy a w tym roku będzie ku temu dobra okazja, przynajmniej niektórzy tak uważają, ale nie chcę się naciąć. do rzeczy. mam ok 12 hektarów ziemi IV- VI klasa ( VI ok 0,5, ha, większośc IV) na ok 9 ha  rośnie w tym momencie wyka jara posiana na poplon, popryskane na wiosne, stalerzowane i zasiana wyka. przedplonem była łąka i ugór kilkuletni.   na pozostałej  części jest koniczyna zasiana na nasiona ale jest sporo chwastów i w dodatku nie udało mi się zebrać pierwszego pokosu bo przez ponad dwa tygodnie  lało dień w dień i wszystko zgniło. tam gdzie ta koniczyna to mogę jeszcze rozrzucić obornik bo leży blisko. ph na tych kawałkach jest od 4,8 do 5,5. wyka była zasiana z zamiarem zaorania na poplon ale z koniczyną miało być inaczej. no i myśle żeby poczekać aż koniczyna ładnie odrośnie, wtedy ja potraktować obornikiem, zaorać to wszystko i posiać pszenicę. u nas dobrze się udaje ostroga. zostało mi wapno granulowane z wiosny to spokojnie by starczyło po pół tony na hektar. dodam że tam gdzie koniczyna to wcześniej też był taki pseudo ugór, tzn moje bydło tam się pasło przez kilka lat ale perz do kola rósł i chwasty równie niskie stąd pomysł wspomożenia obornikiem. jak myślicie uda sie pszenica na takich stanowiskach? jakie zastosować nawożenie NPK i N? czy lepiej sobie odpuścić i zasiać owies? a może żytko?

 

filantrop śmiało siej pszenice, pole masz ugorowane z zasianymi poplonami, masz obornik, pH oki nie ma żadnych przeciwwskazań, daj 200-250 NPK przedsiewnie a N dopiero na wiosnę.

 


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Bajki to nie ten dzial

Patras obsade liczylismy to w sam raz przedplon rzepak t1 tilt mirage ochrona 3 zabiegowa 150 N 3 dawki

 

Pierwsza kiedy poszla i druga?

 

pierwsza na pierwsze kolanko (11.04)

druga na liść flagowy (28.05) kłos był około 10 cm mierząc od góry

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Na dobrej ziemi to SKAGEN zawsze wylegnie ,ja sieje jak w skali wylegania musi być minimum 6 do tego regulatory na maksa  i  stoi jak posiałem 5 to lekko wyległa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

czyli jak mam posianą na II-IV klasie to słaba ziemia bo nie wyległa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

A jak posiejesz na VI klasie to przy nawożeniu 200 kg na ha nie wylegnie ja to osobiście sprawdziłem a plon będzie taki sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Jak nie będzie burzy z ulewą i wiatrem ,to bedzie stała nawet jak posiejesz 300 N na hektar,przy plonie powyżej 8-9 ton nie ustoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

Po 0,4 optimusa i litra anty scianki sa cieniusie trzeba dwa razy jechac trineksapakiem cuadro midas lub moddusem albo pomyslec o medaxie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

ale te nazwy są trudne do wypowiedzenia i zapamiętania za rok chyba jak będzie więcej pieniędzy to je kupię ale zawsze są potrzebniejsze wydatki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

 

widziałem pszenice stojące w 80% i plonujące 8-10 ton bez skracania, decydujące w utrzymaniu łanu , termin siewu , gęstość siewu, wysokość pierwszej dawki azotu, termin podania drugiej, ilość ccc, triazoli i sulfonomocznikow w fazie krzewienia. 

przyjmowanie zabiegu skracania jako niezbędne jest błędem, a dla osób koszących 6 ton całkowicie zbyteczne

wyleganiu trzeba zapobiegać już od momentu siewu.

300 kłosów x 50 ziaren x 45 gram daje 6,7 t z ha

pszenica z obsadą 300 kłosów wygląda na niezbyt gęstą

pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

No to idę na pole policzyć kłosy i przeliczyć na plon ,chyba będzie rekord po przeliczeniu .Myślę iż mam około 600 kłosów na metrze Pozdrawiam

Edytowano przez icek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

no właśnie obsada 600 kłosów jest dla plonów powyżej 10 t z ha, jeśli tyle nie kosisz to nie ma większego sensu zagęszczać łan , bo taka ilość kłosów potrzebuje odpowiednio dużo wody i składników pokarmowych, w innym przypadku jeśli zabraknie wody , pokarmu kłosy są zróżnicowanej wielkości cześć z nich praktycznie zasycha a ziarno nie jest odpowiednio wykształcone  co więcej kłosy które odpowiednio się nie wykształciły zabrały składniki wodę i ją zmarnowały, mogło jej zabraknąć dla pierwszych kłosów. 

sporo kosze zbóż usługowo i czasami na oko rzadki łan daje fajny plon grubego ziarna, a gęsty daje średni plon i do tego drobnego ziarna

można to prosto wytłumaczyć ma maciora 8 tłustych prosiaków

a drugiej daj 20 i zobaczysz efekt. od ktorej maciory prosięta będą wiecej ważyć i ile z tych 20 by przeżyło

wniosek jest taki że nie warto zbytnio zagęszczać pszenic gdyż pole nie będzie w stanie wykarmić kłosów, no chyba że regularnie pada , i jest wysoka klasa gleby

500 dorodnych kłosów jest wystarczające dla uzyskania plonu 10t z ha

co więcej z rzadszej pszenicy można nakosić więcej niż gęstej

 

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Kolego nielicz kłosów lecz sprawdź wypełnienie kłosa a tak wogule wyrwij najsłabszy kłos i przelicz ziarna przez obsadę tak jak kolega wyżej pisał u mnie na mozaikach się sprawdza.kolega u góry pisze jak poprawie prowadzić łan który procentuje parametrami.

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

oj chyba tak 300 czy 600 kłosów a plon na wadze podobny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj