Polecane posty

JD1188    126

@warchest 

Zrób badania gleby i jak głównie potas i fosfor będzie na wysokim bądź średnim poziomie to można sobie tak rok dwa bądź więcej odpuścić. Ja u siebie bez żadnego nawożenia przedsiewnego z pszenicy wyciągłem od 8 do nawet 10 ton tylko warunek jest taki że pole musi być zadbane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
honker    2

A jest teraz sens dać 3 dawkę azotu jak pszenica zaczeła się kłosić, czy już za puźno.

 


linux, don't be afraid penguin!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Jak masz wystarczającą ilość wilgoci to możesz dać, jak susza to nie ma sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Tak kolega twierdzi. Zmianowanie to: po pszenicy jeczmien jary,a potem mieszanka owies/jeczmien i powrotnie pszenica. Robione podorywki i dawany pod ta pszenice taki delikatny obornik co roku,ale jednak to nie wychodzi...
Z nawozow to saletrzak wiosna. Raz ojciec dal saletre amonowa to wyroslo w slome,a potem burze spowodowaly wylegniecie.
Ja mysle,ze tu trzeba zaprawiac nasiona do siewu,a wiosna dawac te grzybobojcze srodki ochrony roslin i mocznik dolistnie i pewnie jakis antywylegacz???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

ja  też  zrezygnowałem  z  trzeciej  dawki  N na rzecz odżywki dolistnej w  postaci 7kg mocznika/ha x 2, straszna  susza u mnie a pszenica ma dosłownie 40 cm wysokości...pierwszy raz  skusiłem się na 0,3 moddusa i 1l ccc w BBCH 31 no i mam trafiłem na suszę i tam gdzie broche słabsza  to pewnie heder trzeba  będzie po ziemi wlec jak w  polegniętej....a zawsze  max 0,2l moddusa szło ;[ , pszenica łącznie dostała około 205kg N a spodziewany plon to chyba  na dzień  dzisiejszy patrząc realnie  to max 6t/ha- porażka no ale  z drugiej strony bez  wody to nigdzie nie  urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogus56    45

Witam mam problem z pszenica dacanto i sailor. Byly pryskane soligorem + mandatakiem i druga dawka falcon tydzien temu. Najwiecej na dacanto żołkną czubki liscia flagowego. Przypalenie odrzywkami odpada, macie może jakies pomysły co to może być ? dodam , że strasznie sucho jest u nas i deszczu  praktycznie brak :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7745    227

witam rolników . dziś robiłem t2 w pszenicy i pszenżycie zboża wyglądają ładnie , pszenżyto kończy kłoszenie pszenica zaczyna dopiero ,wracają z pola rozmawiałem z sąsiadami i stwierdzili po co jeszcze pryskać jak grzyba nie widać na zbożu tylko wygniatam zboże i trace rope i pieniądze .podpowiedzccie czy t2  było potrzebne gdy zboża są zielone ładnie i czy wywaliłem około tysiaka na darmo pryskałem około 12 ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Kolego dobrze zrobiłeś bo zrobiłeś zapobiegawczo a somsiad
się przejedzie jak mu wyjdzie horoba,mogłeś ten zabieg przesuń w czasie i zrobić na kłosa jeśli to był ostatni zabieg który planowałeś.

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Od wszystkiego oprócz zboża i wyki :)  a tak na poważnie głównie zależy mi na tych badylach co kwitną na żółto i rosną jak szalone, ma to nazwe ale niestety nie pamiętam posiane mam to na ugorze i jest z tym największy problem

Jak dają to trzeba brać a nie siedzieć i narzekać że się nie opłaci :blink:  oprysk jest np Basagran ale niestety drogi

 

Ja pryskałem u siebie jęczmień jary z wsiewką koniczyny od chwastów pryskałem Chwastoxem Extra, też pytałem czy ktoś coś doradzi ale nikt nie odpowiedział aż sam znalazłem oprysk i spróbowałem chwasty poległy a koniczynie nic nie jest więc i Ty spróbuj tym opryskać. 

A co do Basagranu to ponoć nie można pryskać nim zboża jak jest wsiane coś motylkowego. Basagran można stosować tylko na czysty siew motylkowych z tego co się dowiedziałem. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rupert    0

Witam, to i ja jestem w dylemacie. Pszenica dostala w monokulturze tilt+unix a w plodozmianie capalo. Na obecną chwilę nie był wykonywany zabieg T2 i w tym tygodniu również nie będzie okazji. Pszenica gdzies do srody bedzie w pelni wykloszona. Dostała t dawki N i wygląda dobrze. Na T2 kupiony Olympus +artea. Pytanie jechać taką mieszanką w przyszłym tygodniu czy dokupić coś bardziej pod kłos np Osiris? Obawiam się czy w tej fazie strobi nię przetrzyma mnie z zieloną słomą w żniwa. Ktoś coś podpowie? Ewentualnie co innego kupić na T3 ?

Edytowano przez rupert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531

witam rolników . dziś robiłem t2 w pszenicy i pszenżycie zboża wyglądają ładnie , pszenżyto kończy kłoszenie pszenica zaczyna dopiero ,wracają z pola rozmawiałem z sąsiadami i stwierdzili po co jeszcze pryskać jak grzyba nie widać na zbożu tylko wygniatam zboże i trace rope i pieniądze .podpowiedzccie czy t2  było potrzebne gdy zboża są zielone ładnie i czy wywaliłem około tysiaka na darmo pryskałem około 12 ha

Środki ochrony roślin jak nazwa wskazuje służą do stosowania prewencyjnego czyli ochrony a nie do zwalczania chorób. Odpuszczanie czy opóźnianie zabiegu jest z mojego punktu widzenia głupotą bo w momencie zabiagu T2 mamy zainwestowane w pszenicę ok 2000 Pln/ha. Próba zaoszczędzenia kilkudziesieciu  PLN może się skończyć stratą kilkuset. A potem mają po 4 tony paszówki z ha i marudzą że się nie opłaca.Dobrze zrobiłeś kolego , rób swoje a wiejskich filozofów nie słuchaj


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Witam mam problem z pszenica dacanto i sailor. Byly pryskane soligorem + mandatakiem i druga dawka falcon tydzien temu. Najwiecej na dacanto żołkną czubki liscia flagowego. Przypalenie odrzywkami odpada, macie może jakies pomysły co to może być ? dodam , że strasznie sucho jest u nas i deszczu  praktycznie brak :/

 

Z tego co mi wiadomo to chyba nazywa się to efekt fitotoksyczności ( mniej więcej kumulacji środka w czubku liścia w tym przypadku) , a po falconie to prawie zawsze taki efekt miałem , ale jak coś głupiego naskrobałem to proszę mądrzejszych o poprawę , a to że sucho to tylko potęguje taki efekt właśnie. Może głupoty mi ktoś opowiadał ale podczas suszy trzeba uważać bardzo mocno przy stosowaniu śor , a już wszelkiego rodzaju mixy to dla roślin masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wszystko zależy od przyjętej technologii. W miarę wzrostu intensywności uprawy oraz jeżeli uprawa jest prowadzona w monokulturze ( u mnie nawet 8 letnia) należy stosować zwiększony poziom nawożenia mineralnego oraz stosować pełną ochronę. Dodam, że uprawa bez obornika jest możliwa, a ponadto nie podraża kosztów produkcji. Uzyskanie konkretnych plonów zależy od wielu warunków - np. jeżeli popełnisz błędy w trakcie siewu możesz zapomnieć, że później uda się to naprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Kolego masz na mysli slaby material siewny,jakis zanieczyszczony,czy nie zaprawiany???
Zapomnialem dodac,ze przedsiewnie daje nawozy mineralne w postaci polifoski zmieszanej z saletrzakiem,albo npk i pszenica jest do zimy ladna.
Tylko na wiosne chodzi mi co tak zastosowac,zeby byla piekna jak u innych... Widze jakl jezdza opryskiwaczami po kilka razy po pszenicy. Wolalbym nie jezdzic tak duzo bo wiadomo to chemia,ale tak w miare,zeby bylo dobrze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Aby była ładna to bez chemii się nie obędzie. Musi być porządny materiał siewny, zaprawa, ochrona od chwastów, grzybów, szkodników i porządne nawożenie. W moim przekonaniu to pszenica bez pełnej technologii jest bardziej ,, chemiczna'' - pełno w niej grzybów, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka i zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

mówiąc o zmianowaniu miałem na myśli np. kukurydza groch rzepak pszenica a ty siejesz zborze po zbożu i dla dlatego szału nie ma. może za późno dajesz pierwszą dawkę azotu na wiosnę. wogole dzielisz na wiosnę dawkę azotu czy dajesz tylko raz.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub2812    19

Podpowiedzialby ktoś mi na temat azotu na kłos, (zdjęcie w galerii) pszenica w większości wykloszona i nie wiem co robić :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Daje jedna dawke saletrzaku na wiosne,a w tym roku to byla polowa kwietnia,bo w lubelskim sie nie dalo wjechac wczesniej. To jest za pozno! Dalem pierwszy raz w tym roku grzybowy na pierwsze kolanko z regulatorem wzrostu i pomoglo. Nie wyrosla. A tak to rosnie wysoka i burze wykladaja... Ale tak jak koledzy piszecie:zmianowania nie ma dobrego. Sasiedzi sieja pszenice w gryce,a to juz lepiej.
Mysle,ze musze starac sie jak najwczesniej ruszac wiosna z nawozem i dawac grzybowy z jakas odzywka np.insol?
Potem oprysk na chwasty-to nie stanowi problemu. Ale co dalej???
Grzybowy na pierwsze kolanko+antywylegacz,a potem znowu jakies nawozenie,tylko co? Nawoz,czy jakas odzywka???
No i to pszenzto,ktore zasmieca pszenice!
Sasiad kosi kombajnem i ma wszystkie trzy ozime zboza. Pewnie z kombajnu to sie zasmieca bo przeciez sama pszenica nie zamienia sie w pszenzyto? Zmore mam z tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Jak chcesz to Saleta i przed deszcz jak sucho niema sensu a trzecią dawkę ja daje jak nabrzmiewają pochewki lisciowe.do Jakuba

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

@krzy24 odzywka : insol, rosasol, kristanol, basfoliar, jakas miedz, mangan i zelazo tez mozna dodac do tego tylko za duzego miksu tez robic nie mozna. ja w tym roku ze wzgledu na susze dzielilem na2 razy odzywianie na 1 kolanko: 10kg mocznika, 6kg siarczanu mg + grzybowka+skracanie , a po kilku dniach 10kg mocznika, 6kg siarczanu mg +zelazo, miedz , mangan +4kg rosasol. pozniej sypiesz kolejna dawke azotu w zaleznosci w jaki plon celujesz 25-30kg czystego N na tone przenicy przypada wiec jesli chcesz osiagnac powiedzmy 6ton przenicy musisz zastosowac ok 150kg azotu w czystym skladniku  czyli np przed ruszeniem wegetacji 200kg saletrzaku, pozniej gdy bd 1 kolanko z 200kg saletry/150kg mocznika i gdy klos w pochwie nabrzmiewa to moze sypnac jeszcze ze 100kg saletry. Nie liczylem tu azotu w odzywkach czy w nawozach przedsiewnych i tego zawartego w glebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A u mnie perfekcyjnie przypaliłem Skagena Modusem. Pryskane było gdzies 3-4 tyg temu, miałem troche przytuli wiec doradzili mi dodać do modusa Grodyl, dodatkowo do tego był dany Helicur i cała ta mieszanka zrobiła swoje ale najwiecej Modus chyba. Dodam ze ostatnio padało w opolskim/łodzkim 2 maja - czyli miesiąc bez deszczu. Wg mnie Helicur to też powienien być dawany dopiero w fazie kłoszenia - tak jest napisane na etykiecie. Środki mieszałem po trochu każdy w wiaderku i wlewałem do opryskiwacza na włączonym mieszadle.

 

Poniżej zdjęcia - czy można czymś ratować tą pszenice? A może przeżegnać i zostawić.

Trzeciej dawki azotu nie dawałem bo sucho jak diabli, w niektórych miejscach na szczescie pszenica jeszcze jakoś sie trzyma ale jak nie popada do żniw a zanosi sie tak (patrzyłem na 2 tyg prognoza - ZERO deszczu) to nie wiem czy chociaż ze 2t bedzie.

 

Na pierwszym zdjeciu te żółte końcówki liścia co to jest i czy w ogole warto pryskać czymkolwiek w taka susze?

 

 

post-141089-0-32965500-1433265053_thumb.jpg

post-141089-0-36773500-1433265074_thumb.jpg

post-141089-0-82504100-1433265081_thumb.jpg

post-141089-0-17321700-1433265088_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj