Polecane posty

waldeko016    1

Byłem dziś na polu i widzę że miejscami chyba nie zadziałał oprysk Glen. Między pszenicą ozimą trafia się coś cienkiego przypomina jak trawe, ciężko mi powiedzieć czy to kostrzewa czy miotła. Czy w tej fazie pszenicy mogę jeszcze czymś prysnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Panowie po jakim czasie od zastosowania Lintura w pszenicy jarej mogę polecieć z odżywkami, tak żeby nie chciały chwasty wrócić do życia? Dodam że pryskałem od chwastów w sobotę, a pasowało by mi dzisiaj dać odżywki bo od jutra deszcze nadają. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek554    12

kiedy dokładniednie dac t3 na ozimą? przed kwitnieniem czy dopiero po. Dodam i zaczyna się powoli klosic a tydzień temu dałem t2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolaKarotka    547

Witam, zasialiśmy pszenice jarą, wschodziła dość długo bo było zimno, ale powychodziła równo, pod korzeń dostała 350 kg PK i 300 kg mocznika. Po jakimś czasie dało się zauważyć że za kołami ciągnika robią się ciemniejsze pasy w każdym przejeździe. Obecnie różnica w rozwoju pszenicy jest taka że na pasach jest purpura i będzie faza kolanka a poza pasami jest zdecydowanie jaśniejsza i się krzewi...

Czy i kiedy pszenica się wyrówna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Mam to samo, cholera wie co to jest, zrobiła się jasna jak nie wiem. 30 arów mam na tym polu takiej wilgotniejszej zawsze gleby to jest ok, a dalej gdzie gorsza ziemia tragedia! Jeszcze tydzień temu wyglądała super. Opryskana ccc 1 litr i duet star 1 litr, więc o grzybie nie może być mowy. Ten plac lepszej ziemi gdzie jest całkiem nieźle zielona, skłania mnie do stwierdzenia że to przez suszę. Przed siewem dostała 51 N, dziś ok 55N w saletrze i zobaczymy czy pomoże. Oby deszcz poszedł!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Witam, zasialiśmy pszenice jarą, wschodziła dość długo bo było zimno, ale powychodziła równo, pod korzeń dostała 350 kg PK i 300 kg mocznika. Po jakimś czasie dało się zauważyć że za kołami ciągnika robią się ciemniejsze pasy w każdym przejeździe. Obecnie różnica w rozwoju pszenicy jest taka że na pasach jest purpura i będzie faza kolanka a poza pasami jest zdecydowanie jaśniejsza i się krzewi...

Czy i kiedy pszenica się wyrówna?

Pisałem o tym na forum ale tez nie dostałem odpowiedzi chodzi mi tutaj o te pasy ciemniejszej po kołach. Myślałem nad tym 2 noce o co chodzi i myśle ze wiem o co chodzi. Nie wiem jak u Cb wygladała uprawa ale ja najpierw dałem wapno potem nawozy i dopiero potem agregat i siew. A wiec jak siałem mocznik to nawozy leciały w koleiny i tam ich była najwieksza koncentracja dalej jak robiłem uprawe to jechałem agregatem i ziemia która zawalała mi koleiny miała juz na sobie nawozy i te nawozy dodatkowo leciały w te koleiny. Troche namotałem ale na chłopski rozum na szybkiego chciałem odpisac. Nie pierwszy rok tak mam i w nastepnym roku spróbuje zamisat mocznika przedsiewnie posiać saletre tuż po wschodach i zobacze jak to bd wygladac. Mysle że to własnie o to chodzi z tymi nawozami w koleinach bo w ozimym zbożu tego nie ma bo i azotu sie nie daje przedsiewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Pisałem o tym na forum ale tez nie dostałem odpowiedzi chodzi mi tutaj o te pasy ciemniejszej po kołach. Myślałem nad tym 2 noce o co chodzi i myśle ze wiem o co chodzi. Nie wiem jak u Cb wygladała uprawa ale ja najpierw dałem wapno potem nawozy i dopiero potem agregat i siew. A wiec jak siałem mocznik to nawozy leciały w koleiny i tam ich była najwieksza koncentracja dalej jak robiłem uprawe to jechałem agregatem i ziemia która zawalała mi koleiny miała juz na sobie nawozy i te nawozy dodatkowo leciały w te koleiny. Troche namotałem ale na chłopski rozum na szybkiego chciałem odpisac. Nie pierwszy rok tak mam i w nastepnym roku spróbuje zamisat mocznika przedsiewnie posiać saletre tuż po wschodach i zobacze jak to bd wygladac. Mysle że to własnie o to chodzi z tymi nawozami w koleinach bo w ozimym zbożu tego nie ma bo i azotu sie nie daje przeds

Trochę naciągana ta teoria jak dla mnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko  o środek tilt turbo. Co myślicie na jego temat może ktoś stosował i ewentualnie w jakiej mieszanińe.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

Kurcze mam tak samo..... tak gdzie koła to pszenica jara super jest, taka ciemna, a reszta jest jaśniejsza i zastanawiam się co to może być. W sobotę dałem dolistnie 10 kg/h mocznika i 10 kg/h siarczanu magnezu, ale dalej taka jasna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

rośliny posiane w śladach po traktorze lepiej rosną ponieważ jest lepszy podsiąk wody w zagęszczonej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Witam co prawda zboże nie moje ale mojego kuzyna z centralnej polski mają tam bardzo słabe ziemie gliny i piaski, zaczeło mu dziwnie żółknąć zboże ktoś wie może co to jest i jaki oprysk zastosować?

 

I jakby ktoś poradził ile dodać mocznika i siarczanu do oprysku od razu żeby ją zasilić :)

 

rp3t7b.jpg

 

 

 

Czy to nie jest miotła zbożowa? Wygląda jak miotła po oprysku na chwasty, po np axialu miotła gnije od środka. Z pewnością to nie są choroby podstawy źdźbła tak jak sugerowali to niektórzy. Inna teoria to podgryzienie przez robala o nazwie ploniarka zbożówka. Jej larwa wyżera srodek rośliny. Roślina zamiera i łatwo wyciąga się ją ze środka

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Nawóz azotowy to saletra 200kg/ha jak nic nie dawałeś wcześniej,a jak dawałeś to mocznik 150kg/ha najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11
Napisano (edytowany)

Moja Bogatka dostała w przeliczeniu na hektar 136 kg czystego azotu. Opryskałem ją w fazie zaawansowanego pierwszego kolanka regulatorem Medax Top w dawce 0,8l/ha. Teraz ma 40-45cm i jest w fazie liścia flagowego. Opryskać ją jeszcze raz Medaxem w dawce 0,2 lub 0,4l/ha, czy już nie ma takiej potrzeby przy tym nawożeniu?

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A ja poszperałem trochę po forum i u mnie najprawdopodobniej jarka zżółkła również, poprzez długą suszę po zastosowaniu Galapera Strong. Na etykiecie Pike 20WG(odpowiednik Galmetu) jest napisane nawet, że niekorzystne warunki powodują żółknięcie liści. Dodając do tego, że paczkę galapera na 2,5 hektara wypryskałem na 2,25 ha to sprawa rozwiązana. Od oprysku nie spadła ani kropla deszczu, dziś sypnąłem saletrę 150 kg na hektar, popadał delikatny deszczyk, saletra puściła, jutro ma padać zobaczymy. Niby te objawy mają ustąpić bez wpływu na plon, choć w to nie wierzę-te parę worków zboża na bank mniej. Jak będzie pogoda zasilić ją jakąś odżywką, co radzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932
Napisano (edytowany)

@sybiuszek24 A dlaczego proponujesz mocznik pogłównie w pszenicy?

Edytowano przez donweter1989

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Jeżeli dał już 1 dawkę azotu to mocznik moim zdaniem lepszy na 2 dawkę bo dłużej się rozkłada i dłużej będzie działał.Ja tak jak narazie stosuję na zimowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Pisałem o tym na forum ale tez nie dostałem odpowiedzi chodzi mi tutaj o te pasy ciemniejszej po kołach. Myślałem nad tym 2 noce o co chodzi i myśle ze wiem o co chodzi. Nie wiem jak u Cb wygladała uprawa ale ja najpierw dałem wapno potem nawozy i dopiero potem agregat i siew. A wiec jak siałem mocznik to nawozy leciały w koleiny i tam ich była najwieksza koncentracja dalej jak robiłem uprawe to jechałem agregatem i ziemia która zawalała mi koleiny miała juz na sobie nawozy i te nawozy dodatkowo leciały w te koleiny. Troche namotałem ale na chłopski rozum na szybkiego chciałem odpisac. Nie pierwszy rok tak mam i w nastepnym roku spróbuje zamisat mocznika przedsiewnie posiać saletre tuż po wschodach i zobacze jak to bd wygladac. Mysle że to własnie o to chodzi z tymi nawozami w koleinach bo w ozimym zbożu tego nie ma bo i azotu sie nie daje przedsiewnie.

 

ciemniejsza pszenica na kołach i uwrociach (głównie tam gdzie ziemia jest bardziej ubita) może świadczyć o niedoborze manganu na plantacji


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

Chlopaki.stanie sie cos jak przejade przy trzecim kolanku w pszenicy ozimej antywylegacze bo troche za malo dalem przy pierwsxym bo zaledwie 1.2L moze cos dac teraz kolo 0.5 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowak1061    1

Nigdy nie stosowałem mocznika na kłos mógłby ktoś napisać kiedy jest najlepiej go zastosować Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj